Belangrijk nieuws voor sa menwoners Kunstmoment '98 Politieberichten Koffieconcert Cijfers geven en nemen Schrijfwedstrijd Gerard van Ommeren koploper Rapid Gospeltheekavond Nieuwe serie orgelconcer ten op het Kunckel orgel \N1LJEJE M5T NB LATEN RE615TRER5N Hart van Holland/21 januari 1998 pagina 11 Geregistreerd partnerschap Wat zijn de verschillen met een huwelijk? Wat moet u doen? Uit elkaar gaan Hoe kom ik meer te weten? Het vervolg op een succesvol initiatief Schaken 'Wat maakt VBO-MAVO De Kring-Bleiswijk zo uniek?!' - Niet getrouwd zijn en toch met vrijwel dezelfde wettelij ke rechten en plichten samenwonen. Dat kan, nu op 1 januari 1998 het geregistreerd partnerschap is inge voerd. Daarmee kunnen mensen die niet künnen trou wen omdat ze van hetzelfde geslacht zijn, en mensen die niet willen trouwen hun samenleven officieel laten registreren bij de bur gerlijke stand. Wie gaat trouwen voor de wet, heeft automatisch rechten en plichten ten opzichte van zijn of haar partner. Zo is er een onderhoudsplicht en gemeen schap van goederen (tenzij er bij de notaris andere afspraken worden ge maakt). Mensen die samenwonen kunnen een aantal rechten en plich ten vastleggen in een samenlevings contract. Vanaf 1 januari 1998 kunnen ze ook kiezen voor het geregistreerd partnerschap. Daardoor ontstaan au tomatisch rechten en plichten die vergelijkbaar zijn met het huwelijk. Het geregistreerd partnerschap lijkt dus sterk op het huwelijk. Het belangrijkste verschil heeft te ma ken met de kinderen. Het geregis treerd partnerschap heeft voor de betrekkingen met de kinderen op zichzelf geen gevolgen, het huwelijk wel. Stel: een moeder met een kind is gescheiden en woont samen met een vriendin. Zij kan met deze vriendin een geregistreerd partnerschap aan gaan. Maar hierdoor ontstaan tussen liet kind en de vriendin van de moeder geen officiële, juridische betrekkin gen. Die kunnen er wel komen, bij voorbeeld als de moeder samen met de vriendin om het gezamenlijk gezag vraagt bij de rechter. Een ander belangrijk verschil is dat het huwelijk openstaat voor twee mensen van verschil lend geslacht. Het ge registreerd partner schap staat ook open voor twee mensen van gelijk geslacht. Hoe komt een geregis treerd partnerschap tot stand? Als aan staande partners moet u daar voor samen naar het ge meentehuis, naar de ambtenaar van de burgerlijke stand. Die maakt een akte op, die vergelijkbaar is met 'on dertrouw'. Bij de aangifte moet u be wijsstukken laten zien, bijvoorbeeld een afschrift van uw geboorte-akte. Tussen het moment van aangifte en de dag van de officiële verklaring, zit ten minimaal veertien dagen. Op de afgesproken dag legt u samen een ver klaring af die net zoiets is als het ja woord bij een huwelijk. Er moeten ook tenminste twee getuigen bij zijn. Om een geregistreerd partnerschap aan te gaan, moet u allebei meerderjarig zijn. U mag het partnerschap maar met één persoon aangaan en u mag niet al getrouwd zijn. Wat moet u doen als u besluit uit elkaar te gaan? U moet dat officieel laten registreren bij de burgerlijke stand. Als u het met elkaar eens bent en alles is goed geregeld, hoeft er geen rechter aan te pas te komen. Als maar één van de partners het partnerschap wil beëindigen, moet u wel naar de rechter. Het geregistreerd partner schap houdt ook op te bestaan als een van beiden overlijdt. Meer informatie leest u in de bro chure "Het geregistreerd partner schap" van het Ministerie van Justi tie. U kunt de brochure opvragen bij de Postbus 51 Infolijn, telefoon 0800-8051U kunt dit nummer gratis bellen van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 21.00 uur. Ook kunt u contact opnemen met het ministe rie van Justitie, telefoon (070) 370 68 50. Gouda - De organisatie van Kunstmo ment herhaalt dit jaar het succesvol evenement van 1997. Op zaterdag 18 en zondag 19 april staan in de binnen stad van Gouda de ateliers van kun stenaars en galeries open voor pu bliek. Deze data vallen samen met het landelijke museumweekend en de Goudse musea nemen deel aan het initiatief. De route die door de Goudse binnen stad loopt heeft twee startpunten: het museum Catharina Gasthuis en de Kunstuitleen Gouda. Er zijn verschil lende parkeermogelijkheden aan de rand van de stad die aansluiten bij de route: Klein Amerika, het bolwerk en het parkeerterrein van de schouw burg. De kunstvormen die in de ateliers be oefend worden, zijn divers van aard. Zo is er onder meer te bewonderen: keramiek, kleding van eigen ontwerp, unieke sieraden, abstracte olieverf schilderijen, beeldhouwkunst, glas- ontwerpen, aquarellen, kunstfoto's, handgemaakte lijsten, bloemcreaties, portrettekeningen, etsen, etcetera. De ateliers, galeries en andere exposi tieruimtes zijn op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur gratis te bezoeken. Deelnemende locaties zijn te herken nen aan de groen-witte wimpel en lig gen op tientallen meters van elkaar. Bij het VW-Gouda en bij alle kunste naars zijn plattegronden van de route te verkrijgen. Snelheidscontrole Hazerswoude-Dorp - Bij een snel heidscontrole op de Hoogeveense- weg zijn 22 bestuurders bekeurd. De controle werd gehouden van 11.00 tot 11.45 uur. In die tijd passeerden er 321 bestuurders. Door middel van radar zijn de hardrijders bekeurd. De hoogst gemeten snelheid was 128 ki lometer per uur. Op donderdag 15januari tussen 13.15 en 16.40 uur heeft de politie op ver schillende wegen snelheidscontroles gehouden. Op de Gemeneweg, de Hoogeveenseweg, de Rijndijk en de Provinciale weg N206 zijn met behulp van radar in totaal 120 hardrijders geregistreerd. Op de Hoogeveense weg waar 80 kilometer per uur de maximumsnelheid is, werd eeti snel heid van 132 kilometer per uur geme ten. De overtreders worden bekeurd. Te smal voor twee Iets voor 9.00 uur reed op de Loete- weg een 33-jarige man uit Den Haag in een personenauto. Uit tegenoverge stelde richting kwam een 31-jarige man uit Hazerswoude-Dorp in een bestelbus. De twee ontmoetten elkaar bij het indeLoeteweggelegen brugge tje. Dat er slechts één auto tegelijk over dit bruggetje kan, hebben beide bestuurders ondervonden. De één botste met de linkervoorzijde op de ander. Het bleef bij materiële schade. Zevenhuizen - Zondag 25 januari wordt onder auspiciën van De Zeven Muzen een koffieconcert door II Quar- tetto, een fluitkwartet uit Utrecht. Het concert vindt plaats in de Vrijzinnig Hervormde kerk aan de Dorpsstraat 139 en begint om 12.30 uur. De toe gang is gratis. De koffie staat vanaf 12.15 uur klaar. In II Quartetto spelen Mirjam de Zwart, Sjonette van Atten, Anita van Dam en Kirsten Eikema op dwarsfluit, piccolo en altfluit. Zij hebben aan het Utrechts conservatorium gestudeerd of zijn bijna klaar met de studie. Het kwartet bestaat ruim drie jaar en zij speelt overal in Nederland. Het reper toire van deze zondag bestaat onder andere uit stukken van Haydn, Zem- pleni, Bach en Berthomieu. Moerkapelle - In de tweede ronde van het rapidschaakkampioenschap van Moerkapelle heeft Gerard van Omme ren resoluut de leiding genomen. Hij won zijn drie partijen en heeft een score van 100%. De andere schakers, die deze ronde de volle winst pakten, zijn Mark van Putten, Wim Vroeginde- weij en Sander Hertog. De stand bo venaan met nog twee ronden te gaan is: 1. Gerard van Ommeren 30 punten, 2 tot en met 5 Jesse van Elteren, Mar cel de Haan, Mark van Putten en Ben van Geffen met 24 punten, 6 tot en met 8 Dick Bac, Maarten Vroegindeweij en Wim Vroegindeweij met 22 punten. Het derde team van S.V. Moerkapelle heeft in de RSB-competitie de strijd- tegen WSV 3 in Waddinxveen met 5,5- 2,5 gewonnen. Het derdeklasser schap wordt met de tweede zege op rij vrijwel zeker het volgende seizoen gecontinueerd. Moerkapelle 3 bezet in zijn afdeling de vijfde plaats met 4 matchpunten uit vier wedstrijden. De overwinningen werden verzorgd door Marius van Vuuren, André Cor- peleijn, Henk van PUtten, Aart-Jan van Vliet en Sander Hertog. Jan van Hel den speelden remise, terwijl Bart van Putten en Gerrit van Meeteren sneu velden. De jeugd speelde de derde ronde van de onderlinge competitie. Groep 1: Jan van Helden deelt hier voorlopig de lakens uit. Hij klopte Ron Droog met enige moeite. Piet er van der Werff won van Peter van Vuurde en Michiel Rensen won verrassend van Sander Hertog. Stand aan kop: 1. Jan van Hel den, 2. Pieter van der Werff. Groep 2: Koplopers Stefan Rensen en Glenn Krijgsman speelden tegen el kaar remise. Daarvan profiteerde Jas per Kamp met een gelukkige winst tegen Dick de Wild. Patrick Stam ver sloeg Saskia Droog en Michael van Eijk pakte zijn eerste winst ten koste van Pieter Perdijk. Stand aan kop: 1. Stefan Rensen, 2. Jasper Kamp. Groep 3: Matthias Freeke lijkt hier onstuitbaar. Hij versloeg Annemie van der Torren gedecideerd. Freek Hofman en Rob van Helden beland den in een patstelling, remise dus. Martijn van der Heijden won van Nor man van Rhijn en Marius van der Tor ren was te sterk voor Wietse Wigbol- dus. Stand aan kop: 1. Matthias Freeke, 2. Martijn van der Heijden. Eindelijk was het dan zoverna ruim één eeuw waren de scholen voor voortgezet onderwijs zelf aan de beurt om beoordeeld te worden. Elke school kreeg via het dagblad Trouw een cijfer op basis van eindexamenresultaten, de uitval van leerlingen, het aantal vertraagd geslaagden, het aantal zittenblijuers en allochtonen. Er vielen rake klappen. Menig docent voelde zich persoonlijk aange vallen en reageerde verontwaardigd. Zelfs in niet-onderwijs-kringen was het hét onderwerp van discussie. Daarbij was de door directies en leerkrachten meest gebezigde kreet dat het niet correct is om op zo weinig gegevens een cijfer, te baseren. Immers, facetten als schoolcultuur, sfeer, mate van zorg en begeleiding en nog vele andere waren onderbelicht. Hoe kon men het in het hoofd halen zo onzorgvuldig met cijfers om te springen?! Regio - Op woensdag 28 januari zullen de genomineerden van de zevende schrijfwedstrijd, georganiseerd door het Literair Café, hun werk aan het publiek komen voordragen. Uit het grote aantal inzendingen dat het Literair Café mocht ontvangen, heeft een deskundige jury, bestaande uit: Sjan van Halteren, Ellis Jonger- ling, Mardian van Raa- Inderdaad, met cijfers kan men niet zorgvuldig genoeg omgaan. Ze kunnen leiden tot motivatie, maar net zo gemakkelijk tot demotivatie. Ze kunnen je maken en breken. Dat de publicatie in Trouw scholen schade berokkend heeft, is duidelijk en onge twijfeld in vele gevallen onverdiend. De eerste reactie van deze scholen is dan ook begrijpelijk. Toch heeft een en ander geleid tot enkele positieve latente gevolgen. Het onderwijs is thans meer dan ooit een spiegel voor gehouden, in het bijzonder op het terrein van cijfers geven. Want hoe beoordelen leerkrachten doorgaans hun leerlingen? Gebeurt dit op dezelf de wijze als dat zij beoordeeld willen worden? Is er sprake van voldoende zorgvuldigheid, worden alle facetten bij de leerlingen belicht, zoals werk houding, zelfstandigheid, verzorging van het werk en de manier van met elkaar omgaan? Helaas zien we dat men, in tegenstelling tot het basis onderwijs, in het voorgezet onderwijs vooral volstaat met een simpel cijfer voor een bepaald vak voor een be paalde leerling, die men bepaaldelijk steeds minder kent. Het onderwijs meet nogal eens met twee maten! Wanneer we op De Kring aan zelfre flectie doen, los van de Trouwpubli- catie, dan weten we dat we op veel punten onderweg zijn en dat "perfect" elders is, al voelen we ons regelmatig de beste school van Nederland. Op het terrein van cijfers geven, denken we dat we al een heel eind op weg zijn. Immers, een leerling op De Kring kan met zesjes thuis komen en via de be oordeling voldoende of zelfs goed per vak voor werkhouding, zelfstandig- 'Wanneer leerlingen op hun eigen niveau op de juiste wijze gewaardeerd worden, dan gaan ze met plezier naar school!' heid, enzovoort gefeliciteerd worden met deze prestatie aange zien hieruit blijkt dat de leerling optimaal gepresteerd heeft. Een leerling met zeven gevolgd door onvoldoende of twijfelachtig voor genoemde facetten heeft thuis nog een en ander uit te leggen... Cijfers en beoordelingen als medium om de weg te wijzen, om te motiveren in de zin van stimuleren. Daar passen geen enen, tweeën en drieën. Onze-Lieve-Heer vraagt toch meer zorgvuldig heid van ons met betrekking tot onze relaties en contacten? De redactie van Trouw zou vanuit haar achtergrond beter moeten weten. Eén boodschap is in elk geval helder: Onderwijs, blijvend in beweging, aan de slag! P.S. Nog altijd vertellen vriendjes, vriendinnetjes, buren en de basisschoolleerkrachten uit de eerste hand wat men van een school voor voortgezet onderwijs mag en kan verwachten. Daar kunnen de cijfers van Trouw niets aan afdoen. tj. Els Scheerder en Huub van Dalsum, een keuze gemaakt. Nadat de beste schrijvers van proza en poëzie hun werk hebben voorge dragen, zal de jury de prijzen bekend maken en uitreiken. De bezoekers van de avond zullen na beoordeling, per categorie, een pu blieksprijs toekennen. De pianist Do mingo Belled zal enkele muzikale in termezzo's verzorgen. Kaarten voor deze avond zijn uitsluitend verkrijg baar aan de zaal van het Literair Café aan de Cornelis Geellaan 2 in Alphen aan den Rijn. Hazerswoude-Dorp - Op vrijdag 30 januari opent Gospeltheek "Lightning Cross" voor het eerst in 1998 haar deuren. Iedereen is welkom aan de Korenmolenlaan 1 in Hazerswoude-Dorp vanaf 20.30 uur. Voor informatie, telefoon 0172-588570 Hazerswoude-Dorp - Zaterdag 24 januari start de orgelcommissie van de Gereformeerde Kerk in Hazerswoude-Dorp een serie orgelconcerten. Traditiegetrouw wordt deze serie geopend door de beroemde bespeler van het Garrels orgel van de Grote kerk in Maassluis Jaap Kroonenburg. Jaap Kroonenburg is een goede bekende op het unieke Kunckel orgel van de Gereformeerde kerk en heeft daar zijn programma op af gestemd. Hij brengt werken ten gehore van Jan Zwart, George Fr. Handel, Johann G. Walther, Johann Sebastiaan Bach, Jacques Bonset, Paul Chr. V. Westering, Joseph Callaerts, Klaas Bartlema en tot slot de fantasie "Wie naar de goede God laat zorgen" van zijn voorganger in Maassluis de in 1984 overleden organist Feike Asma. De volgende concerten worden gehouden op 28 februari met Peter van Dijk en op 28 maart met Simon Stelling. De concerten beginnen om 20.00 uur. De toegang is vrij. De Gereformeerde kerk in Hazerswoude- Dorp bevindt zich op de hoek Dorpsstraat/Ko renmolenlaan.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 11