Steven Duursma verlaat de Gemeenteraad brand in woonhuis Bakkerij met laatste houtgestookte oven wordt gesloopt Ongeval met beknelling en Kerkdiensten hizmELiSSE o'ïémouwer.': Activiteiten om bij te blijven... Bedrijfsvolleybal Diplomazwemmen in De Koornmolen pagina 13 Hart van Holland/28 januari 1998 Algemeen Belang Staking Gemeentebelangen agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten Zevenhuizen-Moerkapelle Zondag 1 februari Medische weekenddienst Hete luchtpijpen Ar ie van Rijs voor zijn houtgestookte oven. Door Gerard Verheiien Moerkapelle - Steven Duursma, het boegbeeld van Gemeentebelangen, hangt zijn fractievoorzittersjas met ingang van de volgende zittingspe riode aan de kapstok. Steven Duursma is van geboorte een Fries. Zijn vader zat in het onderwijs en verliet in 1948 zijn vaderland. Het onderwijs zat Steven in het bloed. Hij doorliep in Den Haag de kweekschool. Eerst werd hij mees ter in Leiden om vervolgens in 1953 als onderwijzer in het toen duizend inwoners tellende Moerkapelle neer te strijken. Misschien een beetje uit gekeken op het meesterschap stapte hij na zeven jaar over naar het verze- kerings- en bankwezen. Zijn persoon lijke carrière besloot bij ABN/AMRO als onderdirecteur van het district Utrecht af te sluiten. Toen Duursma in Moerkapelle kwam wonen, was dit dorp een kleine, maar zelfstandige gemeente. Naast de ARP, CHU en de SGP kende Moerkapelle ook de Neutrale Arbeiderspartij, de 'partij van Japie de Knegt'. Omdat deze er in 1966 mee ophield, richtte Dik de Leeuw onder de naam "Alge meen Belang" een soortgelijke politie ke groepering op. Ook Steven Duurs ma stond aan de wieg van deze voort zetting. Duursma werd in de Gemeenteraad gekozen en hij werd daar fractievoor zitter. In 1970 werd hij wethouder. Deze (nevenfunctie vervulde hij tot 1977. Door privé-omstandigheden moest hij gedurende tien jaar lang het politieke toneel verlaten. Gedurende die tijd stond hij steeds op een niet verkiesbare plaats op de lijst. In 1987 pakte hij de actieve politiek weer op en nam opnieuw zitting in de Raad van Moerkapelle. Volgens Duursma is er in de tijd dat hij in de gemeentepolitiek zit vreselijk veel veranderd. Hij haalt dan het voorbeeld aan van het in Moerkapelle bouwen van huizen zonder vergun ning. "Wij lieten gedeputeerde Eysink dan de eerste paal slaan en we vroe gen terloops of hij gelijk de vergun ning mee wilde nemen. Tegenwoordig is dat onmogelijk. We hadden de aan vraag uiteraard al wel bij de provincie ingediend". En historisch is ook de staking van de Gemeenteraad van Moerkapelle, die in de beginjaren ze ventig veel publiciteit opleverde. Col lega-wethouder Van der Spek (SGP) had van dezelfde gedeputeerde Ey sink de mondelinge toezegging voor de bouw van een 20-tal woningen. Duursma: "En als.Van der Spek dat zei dan was dat zo. Daar kon je op ver trouwen". Toen de gemeenteraadsle den bij Van der Spek vroegen waar de officiële goedkeuring van de provin cie bleef, belde Van der Spek de heer Eysink daarover op. Deze laatste ant woordde dat voorlopig geen toestem ming voor te bouwen contingent wo ningen zou worden verleend. Want Moerkapelle zou te groot worden. De gehele Raad kwam hierop in opstand en ging in staking. Met Van der Spek ais stakingsleider. In een besloten vergadering met de commissaris van de Koningin en gedeputeerde Eysink werd alles gelukkig weer bijgelegd. De woningen kwamen er en de Raad her vatte zijn werkzaamheden alsof er niets gebeurd was. Na de samenvoeging van Moerkapelle en Zevenhuizen begin negentig ont stond wat nu Gemeentebelangen heet. In Zevenhuizen hadden ze al een partij van die naam. Duursma: "Dik de Leeuw heeft in die tijd diverse ge sprekken gevoerd met Jan Hogenes en Piet Keizer. Dat contact resulteer de in een samengaan. Besloten werd om de naam Gemeentebelangen te handhaven". Als fractievoorzitter van deze partij hechtte Duursma altijd belang aan een financieel gezonde gemeente in de vorm van een sluiten de begroting. En daarbij wilden Duur sma en de zijnen de lasten voor de inwoners zo laag mogelijk houden. Wat dit betreft komt Zevenhuizen- Moerkapelle er in vergelijking met de omliggende gemeenten goed van af. Gezien zijn leeftijd (66 jaar) vindt Duursma nu het moment gekomen om het roer over te geven. "Ik heb alles al eens meegemaakt en ik heb nog genoeg liefhebberijen", aldus de sympathieke Duurs, zoals hij in Moer kapelle pleegt te worden genoemd. Zevenhuizen: Iedere zaterdag: 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op dorpsplein. Zaterdag 14 februari: 20.00 uur Herv. kerk: Lustrumconcert El Jakim. De Zevensten maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 637111 koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00. ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag: 14.00 uur: 2e en 4e woensdag in De Zevenster; Fietsen: lx per 14 dagen verzamelen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdag 9.30,10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke donderdag 9.00, 10.00 en 13.30 uur; 11 febr.: jaarvergadering; De Zeven Muzen: woensdag maart 20.00 uur, bibliotheek: lezing Midas Dekker; Zaterdag 21 maart: 16.00 uur dorpshuis Swanla: voorspeelmiddag piano meerhandig; Zaterdag 4 april: 20.00 uur geref. kerk: amateur muziekavond; Maandag 6 april18.30-19.30 uur: dorpshuis Swanla: ballet op life pianomuziek; Zaterdag 13 juni: 19.00 uur: dorpshuis Swanla: grote uitvoering alle instrumenten. Activiteiten bij 25 jaar Dorpshuis Swanla: woensdag 1 april: kinderen basisschool groep 1 t/m 4: voorstelling Sim Sala Bim; groep 5 t/m 8: spellenmiddag; donderdag 2 april: feestmiddag 50+ers: huisvrouwenorkest Moerkapelle en Viswijvenkoor Zevenhuizen; Thomas vaer en Pieternel; muziek door en koffiemaaltijd; vrijdag 3 april: jeugd 12 t/m 16 jaar: krachthonk Jan Timmers voor de jeugd vrij toegankelijk daarna disco met de Eva Move your body show "The most Danceable Show in the world:; zaterdag 4 april: officiële receptie. Zeskamp voor verenigingen, afgewisseld met culturele uitstapjes; slotfeest met grote Caribean Dance- band. Open Huis Historisch Centrum Ons Verleden: op de dinsdagen 31 maart. 26 mei, 28 juli, 29 september en 24 november van 19.00 tot 21.00 uur en op de zaterdagen 28 februari, 25 april, 27 juni, 29 augustus, 31 oktober en 19 december van 13.30 tot 16.00 uur. Vogelvereniging Zang en Kleur: Kaarten in het clubgebouw aan de Zuid piaslaan 20.00 uur: 13 febr., 13 mrt., 10 april (paaskaarten); 24 april. De Vierkap: iedere maandag: 18.30-19.30 uur: playback; Soos: 19.30 uur: 10 dn 24 febr., 10 mrt; Klaverjassen: 20.00 uur: 26 febr. 6 mrt; Schakel: 20.00 uur: 3 en 24 febr.; Marathonklaverjassen: 14 febr. 14.00-02.00 uur, opgeven vla tel. nr. 4567036. Jeugd: 30 jan. 18.30-20.00 uur: fimokleien; 13 febr.: spelavond (met ouders) 18.30-20.00 uur; Moerkapelle: Iedere 2e donderdag: 9.30-11.30 uur: Op Moer: ouderensoos: 12 febr., 12 mrt., april en 14 mei. Zevenhuizen - Op initiatief van het bedrijfsleven en de volleybalvereni ging VC Nesselande wordt er in Ze venhuizen voor de negende keer een volleybaltoernooi voor bedrijven ge organiseerd. Het toernooi zal plaatsvinden op za terdagavond 16 mei en zaterdaga vond 6 juni in dorpshuis Swanla. Oproep schade door boomstam in Boslaan thv nr 15 Bel: 633801 Samen Sterker (Rob) Op 1 febrr. zingen we blij met de 2-jarige jake's erbij happy birthday to you Oma en Opa Zevenhuizen - Zaterdag 24 januari kwamen bij de brandweer van Zeven huizen twee geheel verschillende mel dingen binnen op hetzelfde tijdstip. Door een combinatie van gladheid en een laagstaand zonnetje was op de Bredeweg ter hoogte van de veiling een ongeval ontstaan tussen een vrachtwagen en een personenauto, waarbij de bestuurder van de perso nenauto bekneld raakte. Nadat de brandweer was gealarmeerd en de vrijwilligers op weg waren naar de kazerne kwam er een melding binnen van een brand in een woonhuis aan de Schielandsingel. De brandweer van Zevenhuizen vertrok met spoed naar de Bredeweg, terwijl het korps van Moerkapelle naar de Schielandsingel werd gestuurd. Het moet voor de bewoners van het huis aan de Schielandsingel heel vreemd zijn geweest om de brand weer voorbij te zien komen richting Bredeweg terwijl hun zolderkamer brandde. Zij werden snel ingelicht dat de brandweer van Moerkapelle in aantocht was. Moerkapelle had het vuur snel onder controle en Zevenhuizen bevrijdde ondertussen de automobilist aan de Bredeweg. Geassisteerd door het me disch team van de traumahelicopter uit Rotterdam werd de zwaar gewon de man overgebracht naar het zieken huis. Zevenhuizen Geref. kerk 9.30 uur ds W. Davidse; 18.30 uur drs P.L. Smilde, Haastrecht Herv. kerk 10.00 uur ds D.H. Bosma, Den Haag; 19.00 uur ds G.J. v Beek. Oud Verlaat 10.00 uur ds G.J. v Beek. Ver. vrijz. herv. 19.00 uur ds E.B. Asscher. Moerkapelle Herv. Gem. 9.30 uur ds P.H. v Trigt, Wapenveld; 18.45 uur ds M.B. vd Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel. Geref. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds J.B. Zippro. Zaterdag 31 januari: dokter E.B.C.D. van Vliet, Dorpsstraat 16, Bleiswijk, telefoon 010-521 1166. Zondag 1 februari: dokter R.L. War- naar, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tele foon 010-521 2500. NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. v. Rooyen, 079-5931488 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep, 079-5932702 (13.30- 14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat, 079-5932149 (18.00-20.00 uur). Zevenhuizen - Op 19 en 20 januari hebben 43 leerlingen een zwemdiplo ma behaald. De beoordelingscommissie werd ge vormd door Cobr van den Berg-in 't Veen en Cocky Schiereck-Timmer- mans. Voor het A-diploma slaagden: Femke Aleman, Carmen Lisa Baerken, Kevin Bakker, Lynn ten Bokkel Huinink, Na- resh Bissumbhar, Cees-Jan Kortlever, Cjino Lalihatu, Dave Peeters, Danny Roth, Daan Schwaibe, Malissa Smink, Beau Stolwijk, Nick Stolwijk, Valerie Stubbe, Maarten Terlouw, Jertjan Bos, Django Buijs, Nienke Dokter, Cin dy den Hollander, Dennis Hoop, Lisa de Jong, Daniël van der Lee, Robert Marijs, Rianne van Rooyen, Ellis Smal, Thijs van der Torre, Lieke van der Wel. Het B-diploma is uitgereikt aan: Nico le Bolte, Rianne Florijn, Sophie Ku- batz, Gennaro Marfella, Edgar van Oosten, Desiree Tuithof, Jesper Vers prille, Emiel van der Windt, Bart Zwa nenburg, Ben van de Berg, Claudia Mulder, Anne van der Pijl, Nick Spren- geman, Marco Verboom en Remco Vollebregt. Door Gerard Verheiien Oud Verlaat-Van 1963 tot 1995 bakte Arie van Rijs aan de Rottekade 41 het brood voor de inwoners van Oud Verlaat en omgeving. Het bakken gebeur de met een op hout gestookte oven uit 1910, die bakker De Vries, de voorganger van Van Rijs, had laten bouwen. van 's morgens 02.30 uur tot 's avonds 21.00 uur waren eerder regel dan uit zondering. Door privé-omstandigheden is Van Rijs er in 1995 mee gestopt. Niet van wege de strenge milieunormen. Ze lie ten hem, zoals hij zegt, maar een beet je aanrommelen. Uit de uitlaatpijp kwamen iedere dag grote rookplui men, soms tot ongenoegen van de buren. Volgende maand wordt de 88 jaar oude bakkerij met het ernaast gelegen pand gesloopt. Er voor in de plaats komen twee dijkwoningen. Of de antieke oven voor het nageslacht bewaard kan blijven is de vraag. Vol gens kenners is het uitermate moeilijk de oven in z'n oude staat naar een laatste bewaarplaats over te brengen. Rondom de bakruimte lie pen hete luchtpijpen, waar de hitte van het op gestookte hout doorheen circuleerde. Het hout liet Van Rijs indertijd met vrachtwagens vol aanruk ken. Dat werd voor het pand naast nummer 41 ge deponeerd. Van Rijs had een druk bestaan. Het bakken van de 30 soorten brood en het uitrijden daarvan naar Oud Verlaat en Ommoord kostte veel tijd. Hij en z'n vrouw maakten daar om lange dagen. Dagen De uit 1910 stammende oven werd gebouwd doorP. Cornelisse uit Rotterdam.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 13