Februari: wintergroene varens Topper VC Nesselande-PZ/Dynamo de regio Cursus Eerste Hulp aan Kinderen Drie-ronden-toernooi Waddinxveense Schaakvereniging Sjoelen VW Boskoop Interactieve weken voor scholieren Oriëntatiedag over priester worden Bob Color in Stek Hart van Holland/4 februari 1998 pagina 15 "Tuin en Groen. Er is altijd iets moois te doen!" Plant van de maand: Polystichum aculeatum Wie organiseert het? Teun Buijs: "Alle kansen benutten" islltll/ Een wintertuin waarin veel te zien valt vraagt om groenblijvende planten. Meestal denk je dan aan heesters, maar er zijn ook verschillende varensoorten die 's winters hun blad houden. In deze maand is dat heel welkom, zeker als je ze combineert met vroeg bloeiende bolgewassen. Die komen immers veel mooier uit tegen een groene achtergrond, en er zijn nu eenmaal niet zoveel lage planten die hun blad behouden. Deze soort met zijn prachtig glan zend, donkergroen blad heeft een Nederlandse naam, Naaldvaren en komt op enkele plekken in ons land voor. Hij heeft behaarde bladstelen van 20 centimeter lang met daarbo ven het tweemaal ingesneden ('ge veerd') blad, dat tot 80 centimeter lang is. De bladveertjes -zo heten de deelblaadjes bij varens- zijn sterk ge karteld en eindigen in een naaldje. Het is een gemakkelijke plant: Op iedere schaduwrijke plek met een humeuze grondsoort kan hij groeien. Zelfs op droge zandgrond doet hij het goed, maar een flinke hoeveelheid goede compost is dan wenselijk. De Naald varen wordt van oudsher ook als ka merplant gebruikt, maar is alleen ge schikt voor onverwarmde, vorstvrije ruimten met veel licht. Bijvoorbeeld in een serre. De wilde vorm van Polystichum seti- ferum, de Zachte Naaldvaren, kan een hoogte van 80 centimeter bereken. Spectaculair is het moment van uitlo pen wanneer de jonge bladeren als witte bolletjes uitrollen. De bladeren zijn door hun stevigheid goed te ver werken in boeketten of bloemwerk. Er worden veel verschillende vormen gekweekt, die allemaal zeer fijn, soms drievoudig ingesneden blad hebben. Het zijn planten die je heel goed in potten op een beschaduwd terras kunt zetten, waar ze een mysterieuze sfeer oproepen. 'Herrenhausen' is een vorm met een brede, vlakke groei wijze die tot 1 meter in doorsnee en 40 centimeter hoog kan worden. Het blad is driemaal geveerd. Grappig zijn de broedbollen in de bladoksels waaruit zich kleine plantjes ontwikkelen. De kleinste vorm van Polystichum setife- rum is 'Congestum', die niet hoger wordt dan 20 centime ter. De blaadjes van de licht groene veren overlappen el kaar enigszins. Mooi in een rotstuin! Polypodium vulgare of Eikva ren komt in Nederland vrij veel voor. Het is de varen die men ook op boomstronken ziet groeien, met vrij kort (tot 30 centimeter lang) enkelge- veerd blad. Ook worden ze gezien in de duinen, in droge houtwallen en muurtjes. Bij de strengste vorst blijft het blad nog groen. De nieuwe bladeren komen pas aan het begin van de zomer uit. Poly podium interjectum heeft een iets sierlijker vorm, door dat het blad langer is (tot 40 centimeter), heeft smallere, spitse blaadjes en loopt in de nazomer uit. De eikvarens zijn bo- dembedekkende varens voor zowel schaduwrijke als ook zonnige, droge standplaatsen. Blechnum spicant is de enige inheem se soort van een geslacht dat hoofdza kelijk uit subtropische en tropische boomvarens bestaat. Sommige soor ten worden regelmatig als kamer plant aangeboden. Zijn bijzondere vorm heeft aan Blechnum spicant zijn Nederlandse naam Dubbelloof gege ven. Het gewone blad, dat leerachtig en donkergroen is, glanst enigszins en ligt vrijwel horizontaal. Op een gege ven moment verschijnen de sporend- ragende bladen, die heel verrassend Naaldvaren, ook geschikt voor drogere plaatsen. rechtop staan en tot 40 centimeter hoog worden. De veertjes ervan zijn veel smaller. Een heel mooie soort, die zowel op zeer donkere als ook in zonnige plaatsen groeit mits de bo dem voldoende vochtig is. Dubbel loof is daardoor zowel ideaal voor een vochtige stadstuin die voortdurend in de schaduw van het huis ligt alsme de langs de rand van de vijver in de zon. Vaak weten de eigenaars niet zo goed wat ze met een dergelijke tuin aan moeten, maar met deze en andere varens is er iets heel speciaals van te maken! Het bisdom Rotterdam organiseert een oriëntatiedag voor mensen die belangstelling hebben voor het pries terschap in Zuid-Holland. De dag vindt plaats op Vronesteyn, het Cen trum voor Priesteropleiding in het bisdom Rotterdam, Park Vronesteyn HinVoorburgop zaterdag 14 februa ri. Het programma begint om 10.30 uur en eindigt uiterlijk om 16.00 uur. Voor nadere informatie of aanmel ding voor de dag: telefoon 070- 3873804. Hazerswoude-Dorp - Op zaterdag 14 februari treedt The Bob Color Band op in jongerencentrum Stek. Aanvang 21.30 uur. Toegang ƒ15,-. Voor meer informatie: 0172-588390. eiken eettafel rond 110 cm 150,- BOslaan 54 - Zevenhuizen witte box maxi cosy, badset, vele accessoires 200,--0172-218666 diepvries 400 liter 200,-; gevraagd: stapelbed 0182-616440 Regio - De meeste ongelukken van kinderen tot 8 jaar gebeuren in en rondom huis. Per jaar worden onge veer 15.000 kinderen in een zieken huis opgenomen als gevolg van een ongeval. De sterftekans na zo'n onge val is klein, ongeveer 1%. Maar het gaat dan eik jaar toch om 150 kinderen -. 150 teveel! ledereen is weieens in de situatie te recht gekomen, dat aan een klein kind eerste hulp verleend moest worden om bijvoorbeeld een pleister op een schrammetje te plakken of een kind te troosten na een valpartij. Maar hoe te handelen als het kind een brandwond oploopt, een allergische reactie krijgt, zich ernstig verslikt in een snoepje of een verkeersongeval krijgt? De juiste handelswijze direct na een ongeval kan de ernst van de gevolgen beperken. Door emoties overmande ouders raken vaak in paniek en weten niet wat ze moeten doen. Erger nog, in paniek doen ze nogal eens dingen die ze beter zouden kunnen laten. Hoe men in dergelijke situaties het hoofd koel moet houden om adequate hulp te verlenen, wordt geleerd in de cur sus "Eerste Hulp aan Kinderen", ont wikkeld door het opleidingsinstituut Medukatie. In de cursus leert men onder meer reanimeren en hoe te han delen in het geval van verslikking. Door een juiste eerste-hulp-verlening kan een ouder/verzorger ernstiger letsel voorkomen. De leerstof is ontwikkeld in samen werking met chirurg, kindertrauma- toloog drs A.J. Pull ter Gunne. Het opleidingsinstituut heeft al met veel succes zo'n 10.000 cursisten opgeleid in de eerste hulpverlening aan kinde ren. De instructeurs van Medukatie hebben ruime praktijkervaring met spoedeisende hulpverlening aan slachtoffers. De instructeurs zijn ver pleegkundigen en artsen. De cursus bestaat uit twee lesbijeen- komsten van drie uur. De eerste les wordt gevuld met de organisatie van de hulpverlening (wie wanneer in schakelen) en de vitale levensfunc ties: Bewustzijn, ademhaling en bloedsomloop. Hierbij wordt gebruik gemaakt van speciale oefenpoppen. De tweede les wordt besteed aan al lerlei soorten verwondingen (snij- en schaafwonden), brandwonden, oog verwondingen maar ook vergiftigin gen en stoornissen in de tempera tuur. Decursusisopdinsdag24en31 maart van 19.00 tot 22.00 uur. Locatie: Meer zicht aan de Uiterwaard 1 in Zoeter- meer. De cursus staat open voor ouders en verzorgers van kinderen tot ongeveer 12 jaar. Ook opa's, oma's, de oppas en medewerk(st)ers van kinderdagver blijven zijn welkom de cursus te vol gen. Er is slechts plaats voor een beperkt aantal cursisten. Wacht dus niet te lang met aanmelding. Aanmelden: Ina van Vliet, telefoon 030-2448100. t.k. Reunault 9 kl: rood; i.pr.st. apk gek. 1987 pr.n.o.t.k. 0182-611220 Opel Kadett 1.6 apk juni '98 bj '88 kleur: donkergrijs ƒ4200,- 0172-213405 Hoera, 7 febr. is opa Fluit jarig! Gefeliciteerd en tot dan! Knuffel van Mathijs en Stefan keukengeiser propaan z.g.a.n. 500,- 0180-633228 Gevraagd: glazen vla-, karnemelk-, yoghurtflessen - 0180-632798 Waddinxveen - Op zaterdag 21 februa ri houdt de Waddinxveense Schaak vereniging haar 44e drie-ronden-toer nooi. Zowel club- als huisschakers zijn die dag van harte welkom in het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad 1 in Waddinxveen. De deelnemers zullen worden inge deeld in groepen van vier en wel naar speelsterkte. De partijen duren maxi maal twee uur, dus één uur per speler per partij. De minimum leeftijd om aan dit toernooi te kunnen deelnemen is 16 jaar. De eerste ronde wordt gespeeld van 10.00-12.00 uur, de tweede ronde van 13.00-15.00 uur en de derde en laatste ronde van 15.00-17.00 uur. Na de laatste ronde volgt de prijsuit reiking. Voor elke groep zijn twee aan trekkelijke prijzen beschikbaar. Het inschrijfgeld bedraagt 10,=, per persoon en dient bij aanvang van het toernooi aan de zaal te worden be taald. Bij inschrijving naam, adres en speel sterkte vermelden. De inschrijving sluit uiterlijk zaterdag 14 februari. Opgave voor deelname kan men rich ten aan: G.L. Torenbeek, J. van Effen laan 86, 2741 XN Waddinxveen, tele foon 0182-619006. Waddinxveen - De prijzen bij de Wad dinxveense sjoelers zijn gegaan naar: Teunie van Leeuwen, Jan Kersbergen, Frans Bouwmeester, André van Gem- eren, Guus van Renesse, Cor Faay, Frans Bötger, Mien van Renesse, Cor Kersbergen, Simon den Ouden, Jan Olie, Sjaan Faay, A. Warmelink, Ben den Ouden, Ronald Meijer, G. Loef. Tweede ronde: Dick Dros, Floor van Abshoven, Trudy van Dam, Greet Brouwe, Cees van Wijk, Teus Visser, Henk van Beek, Dirk Jan van Drunen, Jan van Beek en Marius Kersbergen. Een eervolle vermelding is er voor David Sinnema, deze nog zeer jeugdi ge speler gooide 147 punten met een eindtotaal over 10 bakken 1210 pun ten, van hen zullen we in de toekomst nog veel horen en zien. Boskoop - De VW Boskoop heeft inde voorverkoop onder andere: "Vrijge zellen Stapkaart" voor een zaterdag- of zondagavond in Starlight Danspa leis in Nijkerk; "Oldtimer Jaarbeurs Verhikel" van 20 tot en met 22 februari in de Jaarbeurs Utrecht; Dynamo Open Air op 29,30 en 31 in Eindhoven; Anouk in een tent in Laren (Geld.) op 27 maart; "Jimmi Hendriks Music Fes tival" met Steve Lukather, Tony Ma- calpine, Pat Travers en Mick Rogers op 11 februari in Alkmaar; "Carnaval Brasileiro" in de Westergasfabriek Amsterdam op 20 februari; Musical "Larry, this funny world" - tournee door heel Nederland; Huntenpop fes tival op 27 juni in Varsselder. De opleiding Informatiedienstverle ning en -management van de Hoge school van Amsterdam organiseert de Interactieve weken voor scholie ren en klassen vanaf 4 HAVO, 4 VWO en alle klassen in het mbo. Alle deelnemers ontvangen vanaf 2 maart een vragenlijst. De antwoorden op de vragen zijn te vinden in diverse informatiebronnen; van Internet tot de openbare bibliotheek. In de speur tocht naar de juiste antwoorden ma ken scholieren en/of klassen dus een rondgang langs diverse media en in formatiebronnen. Naast het vinden van de juiste antwoorden wordt er, door middel van het afmaken van een slagzin, een beroep gedaan op het creatief vermogen van de deelne mers. Een deskundige jury beoordeeld de inzendingen. Bij gelijke beoordeling van de antwoorden zal de originaliteit van de slagzin de doorslag geven. De hoofdprijs voor individueel deel nemende scholieren is een multime dia-computer. In de categorie 'klas sen' is de hoofdprijs een geheel ver zorgd bezoek aan New Metropolis in Amsterdam. Alle inschrijvingsformulieren moe ten voor 1 maart 1998 binnen zijn. Vragenlijsten worden op maandag 2 maart verzonden. Op 30 maart sluit de inzendtermijn. Antwoorden die na deze datum binnen komen, worden niet meegenomen in de beoordeling. Op vrijdag 3 april 1998 om 15.00 uur zal de feestelijke prijsuitreiking plaatsvinden in het pand van de oplei ding Informatiedienstverlening en - management, Herengracht 266 in Am sterdam. De Interactieve Weken worden geor ganiseerd door de opleiding Informa tiedienstverlening en -management van de Hogeschool van Amsterdam. Deze opleiding tot informatiekundige leert studenten diverse informatie bronnen, van moderne multimedia tot bibliotheken, efficiënt te gebrui ken en informatie te selecteren, toe gankelijk te maken en te beheren. Voor meer informatie: 020-524.01.42 of via Internet: http://www.fei.hva.nl/ idm Zevenhuizen - Piet Zoomers/Dynamo steekt niet lekker in z'n vel, terwijl VC Nesselande met de week groeit. Er is dus een mogelijkheid voor de mannen van trainer Teun Buijs om zaterdag 7 februari in dorpshuis Swanla de ongeslagen koploper uit Apeldoorn onderuit te schoffelen. De club verwacht om 14.30 uur veel suppor ters, die VC Nesselande zullen aanmoedigen in het titanengevecht, dat door NOS Studio Sport live zal worden uitgezonden op Nederland 2. eun Buijs is er alles aan gelegen om aansluiting te krijgen met de lijstaanvoerder. "PZ heeft het druk met Europa Cup I, beker en competitie. Daar moe ten we van profiteren. Mijn grootste zorg is de fitheid van de ploeg. VC Nesselande kent een aantal geblesseerde spelers en enkele gevallen die op het randje balanceren. En iedereen moet scherp zijn als we Piet Zoomers/ Dynamo zaterdag willen grijpen." Het zou een perfecte opsteker betekenen voor VC Nesse lande, dat het in deze competitie bepaald niet slecht doet. Na de teleurstellende Europa Cup Ili-vierkamp in eigen huis is de formatie van Buijs ook wel aan een aansprekend succes toe. De aanloop tot het duel met de landskampioen was in ieder geval bemoedigend. In ja nuari werden Alcom/Capelle (3-1), Wanzl/Brevok (3-0) en VersaTel/AMVJ (3-1) aan de zegekar gebonden. Buijs: "Een prima reeks, die overtuigend tot stand kwam. Ons basisniveau ligt al zo hoog, dat we in sommige wedstrij den op de automatische piloot kunnen winnen. Op zich is dat natuurlijk geen goede uitgangsstelling, maar je kan tegen de zwakkere broeders niet altijd honderd procent concentratie verwachten." Een perfecte instelling mag Buijs uiteraard wel van zijn pupillen verwachten voor het treffen met Piet Zoomers/ Dynamo, dat in de loop der jaren een forse plusscore heeft opgebouwd tegen VC Nesselande. De ploeg van trainer Casper Groenhuijzen beschikt over grote talen ten als Reinder Nummerdor en Robert van Es en kent Piet ners 1 Dunamo aan uitenkan afstoppen daarbij geroutineerde krachten als Mark Broere en Sander Mulder. Eigenlijk kent de landskampioen op nationaal ni veau geen zwakke punten, hetgeen de klus voor VC Nesse lande er niet gemakkelijker op maakt. Teun Buijs: "We zullen zaterdagmiddag werkelijk alle geboden kansen moeten be nutten. In de uitwedstrijd wisten we het PZ destijds behoor lijk lastig te maken. In de eerste set verspeelden we een 10- 13 voorsprong. Dat werd ons later noodlottig." Buijs hoopt dat zijn ploeg dezelfde verdedigende kwalitei ten ten toon zal spreiden als tegen Alcom/Capelle. "En vooral blokkerend zullen we PZ aan de buitenkanten moe ten afstoppen. Ze beheersen het side-out spel als geen ander. Lukt dat, dan kan het een prachtige volleybaltopper worden."

HH | 1998 | | pagina 15