Keijzerschool bezoekt Oudheidkamer I 1 Gaan we stemmen of gaan we niet stemmen Ecotax budget-neutraal? Gemeente Zevenhuizen Moerkapelle 11 ff 11 Gemeenteraads- 4 maart a.s. pagina 6 Hart van Holland/18 februari 1998 a /- Gebruik geluidsinstallatie Dorpsstraat Zevenhuizen Tervisieleggïng bouwplarT "i "VSö I stTch Opvallend D Welke partij Q Cirkel Opwaartse spiraal Macht De burgemeester van Zevenhuizen-Moerkapelle maakt bekend, dat toestemming is verleend aan de Midden standsvereniging Zevenhuizen om op: 11 april 1898; 9 mei 1998; 30 mei 1998; 21 juni 1998; de dag voor Pasen de dag voor moederdag de dag voor Pinksteren de dag voor vaderdag alsmede op: 30 oktober 1998, 31 oktober 1998, 6 november 1998,7 november 1998,13 november 1998, 14 november 1998, 20 november 1998, 21 november 1998, 27 november 1998, 28 november 1998, 3 december 1998, 4 december 1998, 5 december 1998, 11 december 1998, 12 december 1998, 18 december 1998, 19 december 1998, 22 december 1998, 23 december 1998, 24 december 1998, 30 december 1998 en 31 december 1998; Lionsloop; Koninginnedag; Braderie; Gemeentedag; Geraniummarkt Lions; gebruik te maken van de geluidsinstallatie in de Dorpsstraat te Zevenhuizen. Zevenhuizen, 10 februari 1998, De burgemeester voornoemd, namens deze, Het hoofd van de afdeling Middelen, H. Hogebrug De burgemeester van Zevenhuizen-Moerkapelle maakt op grond van artikel 19a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat vanaf 19 februari 1998 gedurende twee weken, ter gemeentesecretarie, sectie V.R.O.M., Dorpsstraat 89 te Zevenhuizen, het volgende bouwplan ter inzage ligt van: het college van burgemeester en wethouders van Ze venhuizen-Moerkapelle voor de bouw van een accom modatie voor de buitendienst op het perceel aan de Zuidplasweg 14b te Zevenhuizen. Het bouwplan is in strijd met de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan "Dorpsgebied Ze venhuizen". Dit houdt in dat de gevraagde bouwvergun ning moet worden geweigerd. Omdat door de raad van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle is verklaard dat voor het betreffende bouw perceel een herziening in voorbereiding is van het be stemmingsplan, overweegt het college van burgemees ter en wethouders op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van de bestemmingsplanvoorschriften. Het voornemen is voorts om met gebruikmaking van artikel 50 lid 5 van de Woningwet vrijstelling te verlenen van de opgrond van artikel 50 lid 1 van de Woningwet geldende aanhoudingsplicht om de bouw mogelijk te maken. Alvorens hieromtrent een beslissing te nemen wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om gedurende de ter mijn van de tervisielegging, i.e. van 19 februari 1998 tot en met 4 maart 1998, tegen het verlenen van de vrijstel ling schriftelijk bedenkingen in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Ze venhuizen-Moerkapelle. Zevenhuizen, 12 februari 1998. De burgemeester voornoemd, L.M. Schoots IN VENHUIZEN MOERKAPELLE WORDT NU DONATE U Moerkapelle - Op vrijdag 13 februari bezocht de I.J.P. Keijzerschool uit Moerkapelle met een dertigtal leerlingen hel Historisch Centrum "Ons Verleden". De inmiddels derde schoolklas, die binnen een maand een bezoek bracht was zeer onder de indruk van wat er zo al in de leefomgeving in de jaren vijftig zo 'gewoonwas. Bijvoorbeeld de 'poepdoosboven de sloot, het waterfornuis en het vele huishoudelijke wat in de ouderwetse keuken en kamer staat opgesteld. De groep werd voorgelicht en rondgeleid door mevrouw Nelie Kooijman, de heer W. de Zeeuw en enkele bestuursleden. Na afloop werden de kinderen van een traktatie voorzien. Het Historisch Centrum is weer open op zaterdag 28 februari van 13.30 tot 16.00 uur. Gemeenteraadsverkiezingen op 4 maart Door Gerard Verheijen Zevenhuizen/Moerkapelle - Gaan we straks op 4 maart bij de gemeente raadsverkiezingen stemmen of niet. Zo ja, waarom wél en zo nee, waarom dan niet. Dat was de vraag die een aantal mensen van 25 jaar en ouder kreeg voorgelegd. De meeste mensen gaan, zoals mag worden verwacht, wél stemmen. "Want", zo zeiden ze, "we hebben stemrecht en dus gebrui ken we het. Als je niet stemt, dan heb je niets te mopperen ook". Een min derheid gaat niet naar de stembus. Reden: "Omdat we toch niet écht wor den gehoord". Over de invloed van de gemeenteraadsleden naar de andere overheden toe is men het wel eens: "Ze bereiken altijd heel weinig. De invloed valt tegen. Ze hebben een gro te mond van: Rotterdam komt niet. Maar Rotterdam komt mooi wél! Ze maken veel plannen, maar helaas ko men die nooit uit. Ach ze mogen mee praten, maar het beleid waar het wér kelijk omgaat, wordt gewoon elders bepaald. Een bankje hier, een paaltje daar. Dat is het eigenlijk wel". Wat ten aanzien van Rotterdam wordt gezegd, geldt precies hetzelfde voor Zoeter- meer. Volgens sommigen gaat het ge rucht dat zou de stad Zoetermeer haar zinnen op Moerkapelle hebben gezet. Men moet er overigens niet aan dénken dat Moerkapelle door de gro te Westerbuur opgeslokt zou gaan worden. Maar mocht dat wél gebeu ren dan wordt Zevenhuizen ongetwij feld bij Rotterdam ingelijfd. Dan komt de scheiding bij de A12 te liggen. Alle inspanningen van de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkapelle ten spijt. Opvallend is dat veel mensen niet echt politiek geëngageerd zijn. "Ik ver diep me er niet zo in", zo wordt veel gehoord. Wél hebben ze een bepaald stempatroon. Bij velen is stemmen vaak cultuur bepaald. Veel ouderen wisselen niet zo snel van partij. Hier volgt de vrouw in veel gevallen de stem van de man. Jongeren stemmen vaak op die partij die in de praktijk iets voor ze betekent. Zij maken ver houdingsgewijs meer gebruik van hun stem. Anderen stemmen conse quent op de plaatselijke politieke par tij. Bij vrij veel mensen leeft het idee ongeacht het feit of men nu op zo'n partij stemt of niet, dat de plaatselijke politieke partijen zich meer richten op de plaatselijke problemen. Méér dan de partijen, die ook landelijke invloed hebben, dat doen. Zoals ie mand het, terecht of niet terecht, zei: "Ze worden niet in een bepaalde rich ting geduwd. Er is geen wisselwerking tussen de landelijke en gemeentelijke politiek". "Maakt het veel uit op welke partij U stemt?". Men is ervan overtuigd dat alle partijen zonder meer het goede met de gemeente voor hebben. Op hoofdlijnen geven ze volgens velen weinig verschil te zien. Het zijn de nuanceverschillen in het doen en la ten van de partijen én de culturele achtergrond van de stemmers die de affiniteit tot een bepaalde groepering bepalen. Door Gerard Verheijen Zevenhuizen - De verhogingen die met het Nationaal Milieu Beleidsplan 3 van PvdA-minister De Boer van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) gepaard gaan, zullen de burger en het bedrijfsleven per saldo niets kosten. De belasting verhoging op het gebruik van energie is uiteindelijk budget-neutraal. Al thans bij een gemiddeld verbruik. Zal deze zogenaamde Ecotax de koop kracht ook inderdaad niet aantasten? Geeft de rijksoverheid wel een objec tief beeld? Gemeentebestuurders hebben de ervaring dat de rijksover heid bij de decentralisatie van taken haar belofte nooit waarmaakte. Er moest altijd dik geld bij. Kosten die uiteindelijk weer doorberekend moesten worden aan de burger. Zoals de heer Zijderhand, namens Gemeentebelangen wethouder van Zevenhuizen-Moerkapelle, vorige week in dit blad uit ervaring meedeel de, geeft Den Haag geen rëeel beeld van wat de gemeenten bij decentrali satie van taken te wachten staat. Denk aan de wegen, onderwijshuisvesting en straks het Bentwoud. Hoe rëeel is het beeld zoals dat het bedrijfsleven en de burger bij de Ecotax wordt voor geschilderd. Het heet allemaal bud get-neutraal te zijn. Maar zal dat, net als bij de decentralisatie van over heidstaken, ook geen mistaxatie blij ken te zijn? Volgens VROM is de filoso fie van de heffing op energie om het milieu te ontlasten en niet om de staatskas te vullen. Er blijft hoe dan ook geen geld aan strijkstok hangen. Uit de Ecotax kan men zelfs financieel vóórdeel behalen. Hoe zuiniger de bedrijven en particulieren met ener gie omgaan, hoe meer men inver dient. Om energie te besparen, laat het Rijk de energiebedrijven meer belasting betalen. Die heffing wordt uiteraard doorberekend aan het bedrijfsleven en aan de particulieren. De Staat heeft dat ingezien en geeft die verhoging terug in de vorm van een verlaging van de belasting en onder meer een verhoging van de belastingvrije som, de kinderbijslag en de huursubsidie. Bovendien is de eerste 800m3 gas en de eerste 800 kwh vrijgesteld van de extra heffing. Zo op het eerste gezicht dus niets aan de hand. De cirkel lijkt rond. De vraag is alleen hoe het effect van het dóórbezuinigen zal zijn, afgezien van het feit of dat nog wel kan. Want de afgelopen jaren hebben bedrijfsle ven en vooral ook de particulieren natuurlijk al het nodige geinvesteerd om energie te besparen. Tot waar wordt men straks gedwongen te be zuinigen en waar ligt de tolerantie grens. Gaat het zoals bij de huurver hogingen? Net zolang doorgaan tot het punt van de leegstand is bereikt? En wat als energiebedrijven als gevolg van ver doorgevoerde bezuinigingen straks hun inkomsten minder zien worden? En wat als de heffing op de benzine zodanig opgevoerd wordt dat autorijden voor veel mensen on mogelijk wordt gemaakt en het Rijk daardoor haar royale inkomsten op de accijns ziet teruglopen? Om van inkomstenderving van de oliemaat schappijen nog maar niet te spreken. Gaan de prijzen dan niet automatisch nóg meer omhoog? Kortom is het niet zo dat hoe meer er bezuinigd wordt, hoe hoger de prijzen worden. Is het geen opwaartse (financiële) spiraal? "Nee", zegt VROM, "Het milieu wordt niet de volgende melkkoe. Onze stel ling is en blijft dat bezuinigen op ener gie minstens wordt beloond". Overi gens is VROM de mening toegedaan dat bij een accijnsverhoging van f 0,50 op een liter benzine de gebruiker de auto niet massaal zal laten staan. Het feit dat deze verhoging overigens nog niet is doorgevoerd, houdt verband met het feit dat ons land, in vergelij king met andere landen, dan teveel uit de pas zou gaan lopen. Maar wat als de automibilist, bij wijze van protest, zijn heilige koe, laten we zeggen voor maar een paar dagen, thuis zou laten staan? Zou de hele boel dan niet in het honderd lopen? Wordt de maatschappij dan niet to taal ontwricht? Is de automobilist zich in dit opzicht wel bewust van zijn macht? VROM: "Was het maar waar dat men dat een keer deed. Dat zou nogeens een positief effect hebben op ons milieu". De minister van Financi; ën zou hier echter niet bepaald blij mee zijn. Dat zou hem per dag vele miljoenen aan inkomsten aan accijns schelen. Want uiteindelijk draait onze economie voor het overgrote deel op de omzetting van brandstof in ener gie. Een dergelijke tegenvaller zou el ders gecompenseerd moeten wor den. Een compensatie waar de burger toch zelf weer voor opdraait. Hoera! 17 februari was Carolina jarig. H.G. Pa, Ma en Marco Hoera voor Laura. Zij wordt 20 febr. 1 jaar. Dat we nog lang van haar mogen genieten fam. Pak. Hoera, onze Jesse wordt 23 febr. 4 jaar. Gefeliciteerd en kusjes. Papa, mama en Davey Zaterdag 14 maart: uitvoering VOO toneel. Dorpshuis Swanla, aanvang 20.00 uur Expositie bronzen beelden, foto's e.a. 26-28 febr. Agnietenkapel Gouda.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 6