Brand in flatwoning Zuidplaslaan Collecte Jantje Beton Vroege opsporing werpt vruchten af Bewoners Hooge Burch zoeken vrienden Feest bij 150 jaar Grondwet Inloopmiddag borstkankerpatiënten Sjoelen ToiToi doet het met Haye van der Heyden H. van Woudenberg remise tegen koploper Activiteiten B.O.C. Hart van Holland/4 maart 1998 pagina 17 Tien jaar Bevolkingsonderzoek Borstkanker in Nederland Playbackshow Goud van oud Voor iedereen Ook andere organisaties Waddinxveen - Op dinsdagmorgen 24 februari ontstond er brand in een flatwoning aan de Zuidplaslaan. De bewoner was op dat moment niet thuis. De politie en een viertal brandweerwagens waren rond 11.30 uur ter plaatse en na ongeveer een halfuur blussen was het vuur onder controle. Men kon echter niet voorkomen dat de betreffende flatwoning, gelegen op de bovenste etage bij het winkelcentrum, volledig uitbrandde. Vanwege de enorme rookontwikkeling en stank werden de omwonenden tijdelijk geëvacueerd. Er is een enorme schade is ontstaan maar er zijn geen slachtoffers gevallen. Na onderzoek bleek dat de brand is ontstaan door oververhitting van geluidsapparatuur. Op woensdag 11 maart van 14.00 tot 16.00 uur is er een inloopmiddag voor borstkankerpatiënten in het patiën tenservicebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumont- straat). Veel vrouwen hebben op het moment dat er borstkanker wordt geconsta teerd, of tijdens of na de behandeling vragen en/of problemen. Tijdens deze inloopmiddag kunnen zij hierover met lotgenoten spreken en van ge dachten wisselen. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of eem ge sprek zijn woensdagmiddag 11 maart Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactor gaan Begeleiding Borstkankerpatiën ten) aanwezig. Voor meer informatie: Noortje van Wel, telefoon 0182-617627 of Coby Schuiling, telefoon 0182-342660. Waddinxveen - De uitslagen van de sjoelclub Waddinxveen zijn: Klasse A: 1. Jan Kersbergen 1426, 2. Henk van Beek 1384, 3. Dirk Jan van Drunen 1377, 4. Dick Dros 1373, 5. André van Gemeren 1371, 6. Frans Bouwmeester 1343, 7. W. Slingerland jr. 1314; Klasse B: 1. G. Renesse 1321, 2. M. Renesse 1316, 3. Pascal van Gils 1315,4. Frans Botger 1293,5. Cor Faay 1286, 6. Ed den Drijver 1282, 7. Bas Koppenaal 1282, 8. Trudi van Dam 1269,9. T. van Leeuwen 1268,10. Peter van Leeuwen 1268, 11. Cor van Herk 1258,12. Teus Visser 1248,13. Gerard Vos 1241, 14. C. Slingerland 1217, 15. Adrie Faas 1207; Klasse C: 1. O. Supu- sepa 1206, 2. J. Ridder 1188, 3. C. van Wijk 1173,4. Jan Olie 1168,5. Floor van Abshoven 1165, 6. Asha den Drijver 1163,7. Cor Kersbergen 1161,8. David Sinnema 1149, 9. Jan van Beek 1141, 10. Leen van Wijk 1141, 11. Dirk Faas 1140, 12. Sjaan Faay 1130, 13. Marius Kersbergen 1127, 14. Cor van Gils 1115,15. Simon den Oude 1110,16. W. Slingerland sr.; Klasse D: 1R. van Wijk 1200,2. Ceron van Beek 1070,3. Simon Supusepa 1045, 4. Yvonne Kersber gen 1019, 5. Jeannette Kersbergen 1015,6.M.C.Taktor 1013,7. A. Warme- link 1012, 8. F. Feenstra 1010, 9. Ro nald Meijer 997, 10. Ronald Kersber gen 984,11. Dick Esveldt 969, 12. Cor- ry 't Hart 961,13. Ben den Ouden 953, 14. Frans Telussa 933, 15. Annette Kersbergen914,16. Miranda van Beek 835. Waddinxveen - De één doet het met leeft. Onder leiding van Paul Segaar zijn de spelers zich tot in het kleinste detail aan het voorbereiden op de voorstel lingen van 24, 25 en 26 april in het Zoldertheater van de wijkschool St. Jozef aan de Kanaalweg 2-4. Kaarten a 10,= zijn nu al te bestellen bij Corrie de Knikker, telefoon 0182-617634. z'n vrouw, de ander met z'nen weer een ander met allebei! De Waddinx- veense Toneelvereniging ToiToi is druk doende met de repetities voor "Jaloezieën". Een heerlijke komedie vol absurde situaties van Haye van der Heyden, waar je als speler, regie en toeschouwer veel plezier aan be- Waddinxveen - Voor de 23e ronde van de interne competitie van schaakver eniging WSV werden een aantal inte ressante schaakpartijen afgewikkeld. De voorsprong van koploper L. Wille men krimpt langzaam maar zeker in door een behaalde remise tegen H. van Woudenberg en opnieuw de volle winst voor directe achtervolger W. Hennink. Aan de top van de ranglijst zoals ge zegd L. Willemen, die door zijn tegen stander H. van Woudenberg (4) sim pel met de zwarte stukken op remise werd gehouden, achtervolger W. Hen nink, slechts één verliespartij dit sei zoen, liet zich tegen H. de Roodt (6) van zijn sterkste kant zien en won gewoon. Verder moest L. van de Haven (5) zich 'n het eindspel toch gewonnen geven togen P. de Louw (7) en E. Philipse toonde zijn stijgende lijn door nu sub topper A. van de Starre op een nulletje te houden. Verder een wat afzakken de subtopper J. Markus, die een grote aanval van A. Kardol (10) niet kon weerstaan. 'n de subtop een verder stijgende J. van de Born ten koste van A. Prins en eveneens winst voor W. van de Hoek togen J. Muit. J. Smit gaat ten onder tegen A. van Nieukerke, die zich door zijn overwinning hoog in de subtop wist te spelen. in de grote middengroep verlies voor J Stam tegen J. van Oort, die nu blijk- öaar wat uit zijn schaakdal is ont waakt. A. Versluis en T. Goor gingen voor de halve winst en verder positie ve uitslagen voor F. Ritter tegen H. Verwaal en J. van de Heiden tegen M. Moerland. D.J. van Offeren blunderde tegen tegenstander V. Coevert en kwam niet verder dan remise. In de kelder van de schaakdivisie een langer verblijf voor G. Torenbeek na een nederlaag tegen H. van Offeren. J. van Sandijk kruipt wat omhoog door een degelijke overwinning tegen J. van de Haven. Een remisepartij was het gevolg tus sen J. Ponsioen en H. van Offeren en een snelle overwinning voor nieuw komer H. van Erk tegen een opnieuw blunderende T. Bronk. Als laatste ver melding opnieuw een nederlaag voor hekkensluiter L. Coevert tegen E. Hil- debrand. Op zaterdag 7 maart organiseert WSV voor de 14e keer het schoolschaak- toernooi voor leerlingen van alle ba sisscholen in Waddinxveen en om streken. Het toernooi wordt gehouden in het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad 1 en begint om 9.00 uur. De prijsuitreiking zal omstreeks 13.00 uur plaatsvinden. Er wordt gespeeld volgens het 'Zwit ser Systeem". Er kan individueel aan het toernooi worden deelgenomen, maar ook zul len schoolteams worden toegelaten. Het schoolteamresultaat wordt be paald uit de wedstrijdpunten van de beste drie spelers van een school. Inschrijvingen bij W. van de Hoek, Couperussingel 20, 2761 LK Zeven huizen, telefoon 0180-632260. Moerkapelle - In de week van 9 tot en met 14 maart is de 31 e collecte van het Jeugdfonds van Jantje Beton. Het the ma dit jaar is "Samen sterk met Jantje Beton". In Moerkapelle organiseert peuterspeelzaal 't Hobbelpaard de collecte. De opbrengst van de collecte komt voor vijftig procent ten goede van de peuterspeelzaal. Daan en Coby gefeliciteerd met jullie 25-jarig huwelijk! De Rijmen Tien jaar geleden gaf het toenmalige Ministerie van WVC toestemming het Bevolkingsonderzoek Borstkanker in geheel Nederland in te voeren. Per maart aanstaande is de landelijke in voering een feit. Dit betekent dat dan alle vrouwen in Nederland tussen de 50 en 69 jaar, onafhankelijk van hun woonplaats, minstens één keer zijn uitgenodigd om deel te nemen aan het onderzoek. Het betreft 1,6 miljoen vrouwen. Na verwachting zal vanaf september 1998 de doelgroep worden uitgebreid van 69 naar 75 jaar. Het bevolkingsonderzoek raakt steeds meer ingeburgerd. De deelna me is de laatste jaren gegroeid. Onge veer 80% van de vrouwen die worden uitgenodigd, neemt ook daadwerke lijk deel. Verwacht wordt dat door de vroegtijdige ontdekking van kwaad aardige borstafwij kingen de sterfte aan borstkanker met ongeveer de helft afneemt onder de vrouwen de regelmatig deelnemen aan het bevol kingsonderzoek. Voor de organisatie van het bevol kingsonderzoek zijn negen regionale screeningsorganisaties verantwoor delijk. Het bevolkingsonderzoek wordt gesubsidieerd en gecoördi neerd door de Ziekenfondsraad. In het noordelijk deel van Zuid-HoL land wordt het onderzoek georgani seerd dor de Stichting Kankerpreven tie West-Nederland (SKWP), een sa menwerkingsverband van Integraal Kankercentrum West (IKW) en de GGD'en uit deze regio. In april 1997 was Leiden de laatste gemeente uit de IKW-regio waar het bevolkingsonder zoek van start ging. In de IKW-regio worden, verspreid over een periode van twee jaar, ongeveer 160.000 vïou- wen uitgenodigd. Om stil te staan bij de landelijke invoe ring, de goede resultaten en de op handen zijnde uitbreiding van de doelgroep vindt op 9 maart in Den Bosch het symposium 'Van voelen naar foto; van foto naar bloedprik? Bevolkingsonderzoek in beweging' plaats. Het symposium is bedoeld voor iedereen die beroepsmatig bij het bevolkingsonderzoek is betrok ken. Benthuizen - Het Benthuizer Ontmoe- tings Centrum organiseert op zater dag 14 maart een tienerdisco voor jongeren van lOtot 15 jaar. De disco is van 19.30 tot 21.45 uur in het B.O.C.- gebouw aan de Dam 2. De entree be draagt ƒ2,50. Op zaterdag 14 maart van 14.00 tot 17.00 uur is er een playbackshow voor kinderen van 6-12 jaar. De tien beste acts gaan door voor de finale op Koninginnedag. Entree ƒ2,-. Inschrij ven kan tot 11 maart bij 't B.O.C. of bij Richard, telefoon 3312421. Speciaal voor de 'wat oudere jonge ren' vindt er op 14 maart, vanaf 22.00 uur, een Goud-van-oud-avond plaats. Iedereen vanaf 15 jaar is welkom. Voorafgaand is er een voetbalwed strijd tussen het B.O.C. en BSC'68. Aanvang 19.00 uur op het voetbalveld tussen het B.O.C.-inn en het clubhuis van BSC'68. Regio - Hooge Burch is een centrum voor verstandelijk gehandicapten. Ruim 650 bewoners krijgen er zorg, hulp en begeleiding, al naar gelang de individuele behoeften. Bij die zorg horen wonen, werken en recreëren, de geestelijke verzorging, maar ook contacten, het liefst ook met mensen van buiten de instelling. Een aantal bewoners is gebaat bij extra gezelligheid en aandacht, voor hen zoekt De Hooge Burch bezoek- vrienden/gastgezinnen. Voor een aantal activiteiten, zoals zwemmen en wandelen, zoekt men vrijwilligers. Waar bij andere vrijwilligers het ac cent ligt bij het doen van een activi teit, gaat het bij bezoekvrienden voor al om de relatie die met een individue le bewoner wordt aangegaan. In veel gevallen is het voor de betrokken be woner gewoon erg fijn om, naast fami lie, een vriend(in) te hebben 'van bui ten', die alleen voor hem of haar komt. Er wordt van een bezoekvriend(in) of gastgezin vooral een flinke portie en thousiasme verwacht. Afhankelijk van de behoefte en de wensen van de bewoner, wordt er verwacht dat er tenminste een keer in de drie a vier weken contact is. Dit kan van alles inhouden: samen op de woning een kopje koffie drinken, een eindje wan delen, misschien eens mee naar huis, een middag winkelen, samen naar het voetbalveld, enzovoort. Van vrijwilli gers wordt verwacht dat er tenminste eenmaal per twee weken contact is. Dit is verder afhankelijk van de activi teit. Op dit moment vraag de Hooge Burch speciaal aandacht voor een paar bij zondere groepen bewoners die graag een bezoekvriend(in) of gastgezin wil len hebben: Voor deze groep bewoners is contact maken niet zo vanzelfsprekend, om dat ze niet kunnen praten of beperkte verstandelijke vermogens hebben. Voor deze mensen geldt dat ze zelfs erg weinig initiatief nemen tot het maken en onderhouden van contact met bezoekvrienden. Maar dat wil niet zeggen dat ze het niet nodig heb ben. Een andere groep bewoners waar ook speciaal aandacht voor wordt gevraagd, zijn bewoners met matige tot ernstige gedragsproble men. Ook voor hen geldt dat ze best graag in contact willen komen met andere mensen, maar ze kunnen het niet aangaan op een manier die voor "ons" gebruikelijk is. Heeft dit verhaal iemand aangespro ken die er graag nog eens, geheel vrij blijvend over door wil praten, dan wordt men uitgenodigd voor een ge sprek. Op 7 maar is er van 10.00 tot 15.00 uur een open dag in Hooge Burch. Daar is ook een informaties tand aanwezig. Bellen voor informatie kan ook: Sas- kia Havinga, telefoon 0172-630467 voor gastgezinnen. Jan Vianen kan men bellen voor het vrijwilligerswerk, telefoon 0172-630380. Informatie over de Open Dag kan men krijgen bij Fred Kofman, telefoon 0172-630196. Kent U de Grondwet? 'Ja', zeggen veel mensen. Een paar belangrijke bepalingen uit de Grondwet ken nen we inderdaad allemaal. Het recht op vrije meningsuiting, bij voorbeeld. Én de vrijheid van gods dienst, het recht op onderwijs. Maar kennen we daarmee ook echt de Grondwet? Eigenlijk niet. Maar het zou wel eens kunnen dat daarin verderop in dit jaar verandering komt. Het is dit jaar precies 150 jaar geleden dat onze huidige Grondwet tot stand kwam. Dat gebeurde onder leiding van de staatsman Thorbecke. De Grondwet is de kapstok waaraan al onze rech ten en plichten zijn opgehangen. Of het nu gaat om de verkeersregels of het recht op AOW als we 65 worden. De Grondwet is dus bijzonder be langrijk voor het functioneren van ons land en onze samenleving. De Grondwet is belangrijk voor ons al lemaal. Reden ook voor een feestelijke her denking. Het Ministerie van Binnen landse Zaken heeft 1998 dan ook uitgeroepen tot feestjaar. Een jaar waarin we de totstandkoming van onze democratie vieren. En daarom is het ook de bedoeling dat iedereen meedoet. THORBECKE Op verschillende manieren wordt stil gestaan bij 150 jaar Grondwet. Met se rieuze bijeenkomsten op verschillende plaatsen in het land, waarbij de waarde en de betekenis van de Grondwet wor den besproken. De Grondwet vormt im mers de basis voor de normen en waar den waarop onze samenleving is geba seerd. Speciaal voor de jongeren is er een hele reeks aan festiviteiten. Bijvoorbeeld een spel op internet en op cd-rom. Met bevrijdingsfestivals. Met een week op het Forteiland Pam pus waarbij 75 jongeren een eigen Grondwet maken. En met een Grond wetcompetitie. En voor de hele bevolking van Neder land is het feest op 5 mei. We vieren dan Bevrijdingsdag, maar dit jaar ook de Dag van de Grondwet. In Den Haag vindt een aantal officiële bijeen komsten plaats, maar ook elders in het land zal aandacht worden be steed aan 150 jaar Grondwet. Niet alleen de regering vindt 150 jaar Grondwet belangrijk genoeg om uit voerig bij stil te staan, ook andere organisaties zullen dat doen. Zo komt de PTT met drie speciale post zegels. De Novib houdt een speciaal congres waarbij het begrip 'demo cratie' centraal staat. En Rabobank, ANWB en Nederlandse Organisatie voor Vrijwilligers besteden aan dacht aan artikel 8 van de Grondwet. Daarin is het recht van vereniging geregeld, een Grondwetsartikel dat bestaansrecht geeft arm deze en vele andere organisaties. Kortom: nie mand kan er dit jaar omheen. De Grondwet bestaat 150 jaar!

Hart van Holland | 1998 | | pagina 17