Op naar de tien prodent ■Hn Ovv-ei- kwijt ,i Kerkdiensten Klaveijastoernooi Kinderkleding- en speelgoedbeurs Techniek op de Burgemeester Keyzerschool Ondernemerskring bezoekt Technology Center Kennismaken met het Gastouderbureau in bibliotheek Activiteiten -Agenda Oud-Moerkapelle in beeld Collecte Jantje Beton Groot Spektakel op Hart van Holland/18 maart 1998 pagina 7 Duurzame energie heeft de toekomst C02-neutraal Exploitabel Medische weekenddienst Ledental Ingezonden Door Gerard Verheiien Den Haag - Op dit moment wordt één procent van de totale energiebehoefte in Nederland gedekt door duurzame energie. Binnen een tijdsbestek van twintig jaar moet dit percentage volgens het Directoraat-Generaal voor Energie van het ministerie van Economische Zaken ver tienvoudigd zijn. Met als randvoorwaarde: be taalbaar, betrouwbaar en schoon. Onder duurzame energie wor den die energiebronnen ver staan, die zichzelf aanvullen. De energie die uit olie, kolen en gas wordt verkregen, wordt niet-duur- zaam genoemd. Dit omdat de voorra den van die (fossiele) brandstoffen eindig zijn. Bij de verbranding van met name olie en kolen komt kooldioxide (C02) vrij. Dit gas komt weliswaar normaal ook in de lucht voor, maar als er een té grote hoeveelheid in de at mosfeer terecht komt dan ontstaat volgens wetenschappers het zoge naamde broeikaseffect. Met andere woorden onze aardbol wordt teveel opgewarmd. Met als gevolg dat de poolkappen smelten en daardoor de zeespiegel stijgt. Vormen van duurzame energie zijn windenergie, zonne-energie (warmte en licht) en energie verkregen uit wa terkracht. Een vorm van duurzame energie is óók de energie die opgesla gen ligt in de zogenaamde bio-massa. Hieronder wordt verstaan allerlei in de natuur voorkomende gewassen, zoals hout, gras en dergelijke. Zoals bekend nemen planten tijdens hun leven een groot deel van de in de lucht aanwezige kooldioxide (C02) op en staan na een ingewikkeld scheikundig proces zuurstof (02) aan de atmo sfeer af. Bij dit zogeheten assimilatie proces speelt zonlicht een essentiële rol. Bij de verbranding van fossiele brand stoffen komt C02 in de atmosfeer te recht zonder dat die weer door de natuur in gelijke mate wordt geconsu meerd. De concentratie neemt bij on gewijzigd beleid dus toe tót het mo ment waarop de fossiele energievoor- raden zijn uitgeput. Wanneer die bronnen exact zijn opgebrand, kan echter niemand zeggen. Wat we wel weten is dat de natuur er vele tiental len miljoenen jaren over gedaan heeft om ze aan te leggen. En wat we ook weten is dat de mens pas zo'n vijftig jaar écht bezig is met het opwekken van energie met behulp van die bron nen. Dat neemt niet weg dat de voor raad eindig is en dat een teveel aan CÖ2 in de lucht in de toekomst wel licht problemen kan geven. De bedoe ling van het Directoraat-Generaal voor Energie van het ministerie van Economische Zaken is van lieverlee van niet-duurzame energie over te schakelen op duurzame energie. Zij wil dat bereiken door onder meer het stimuleren en laten uitvoeren van meerjarige onderzoeksprogramma's op het gebied van windenergie, zon ne-energie, energie uit warmtepom pen en uit bio-massa. Wat de bio-mas sa betreft is het zo dat als die in afval verbrandingsinstallaties (AVI's) ver brand wordt, er naast energie ook C02 vrijkomt. En wel net zoveel C02 als de bio-massa tijdens de groei uit de lucht heeft opgenomen. Per saldo blijft de uiteindelijke hoeveelheid C02 in de atmosfeer dan gelijk. De verbrandingscyclus is dan C02-neu- traal. Thans wordt nog maar 1% van het Nederlandse energieverbruik ge dekt door duurzame energiebronnen. Het kabinet streeft ernaar om de bij drage van duurzame energie op te voeren tot 3% in het jaar 2000. Daarna zal dat aandeel nog verder omhoog moeten en wel naar 10% in het jaar 2020. Maar voor het zover is moeten er nog wel wat knelpunten worden weggenomen. Op zich is het vastleggen van duurza- agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in Zevenhuizen-Moerkapelle Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend doorgeven aan mevrouw G. Beunder, 0180-631733. Geef ook de activiteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op éen datum plaatsvinden!! Zevenhuizen: Iedere zaterdag: 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op dorpsplein. Zaterdag 21 maart: 13.30 uur: Hotel Vos: klaverjastoernooi. Donderdag 26 maart: 9.30-11.00 uur: Herv. Centrum: koffieochtend; spreek ster Ank Verboom over "Groeien, is dat bloeien?" Donderdag 26 en vrijdag 27 maart: Kinderkleding- en speelgoedbeurs t.b.v. Unicef. Plaats en tijd volgen. De Zevenster: maaltijdvoorziening: elke werkdag, tijdig melden, tel. 637111; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00. ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag: 14.00 uur: 2e en 4e woensdag in De Zevenster; Fietsen: lx per 14 dagen verzamelen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw ger. kerk dinsdag 9.30,10.15 en 11.00 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke donderdag 9.00, 10.00 en 13.30 uur; De Zeven Muzen: Zaterdag 21 maart: 16.00 uur Vrijz. Herv. kerk: voorspeelmiddag piano 'neerhandig; Zondag 22 maart: 12.30 uur vrijz. herv. kerk: koffieconcert; Donderdag 2 april: 20.00 ulir vrijz. herv. kerk: lezing Mattheus Passion; Zaterdag 4 april: 20.00 uur geref. kerk: amateur muziekavond; Maandag 6 "Pril: 18.30 uur: dorpshuis Swanla: ballet op life pianomuziek; Woensdag 8 "pril: 20.00 uur, bibliotheek: lezing Midas Dekkers; Zaterdag 13 juni: 19.00 uur: geref. kerk: grote uitvoering alle instrumenten. 9pen Huis Historisch Centrum Ons Verleden: op de dinsdagen 31 maart, mei, 28 juli, 29 september en 24 november van 19.00 tot 21.00 uur en op de zaterdagen 28 februari, 25 april, 27 juni, 29 augustus, 31 oktober en 19 december van 13.30 tot 16.00 uur. Vogelvereniging Zang en Kleur: Kaarten in het clubgebouw aan de Zuid- P'aslaan 20.00 uur: 10 april (paaskaarten); 24 april; zomerkaarten op 8 en 22 mei, 5 en 18 juni en 3 en 17 juli. °e Vierkap: iedere maandag: 18.30-19.30 uur: playback; Moerkapelle: edere 2e donderdag: 9.30-11.30 uur: Op Moer: ouderensoos: 9 april en 14 mei. Maandag 20 april: Algemene ledenvergadering Rode Kruis, afdeling Zeven yduizen-Moerkapelle in het Rode Kruisgebouw. me energie niet zo moeilijk. Deze vorm van energie is vrij eenvoudig aan het elektriciteitsnet te koppelen en capaciteitsproblemen zijn er op zich ook niet. Het geplande windmo lenpark voor de kust van IJmuiden (100 in getal) met een capaciteit van 100 mega Watt kan bijvoorbeeld een gemiddelde provinciestad van vol doende energie voorzien. Alleen de toepassing in de transportsector le vert nog praktische problemen op. De techniek om motorvoertuigen zich door middel van in accu's vastgeleg de energie te laten voortbewegen is er al, maar is een tamelijk dure oplos sing. Het kabinet heeft een reguleren de energiebelasting (ecotax) inge voerd om fossiele energie duurder te maken, zodat de mensen meer be wust raken van de voordelen van energiebesparing. Via de verschillen de sociale premies wordt deze ecotax weer teruggesluisd. Moerkapelle - Dinsdag 24 maart toont de stichting Oud-Zevenhuizen-Moer- kapelle de in 1996 geschonken origi nele film oude filmbekenden aan haar donateurs en andere belangstellen den. Het betreft hier de film die door Sursum Corda in 1996 is geschonken aan de stichting teneinde de film zo goed mogelijk te bewaren. Het is een film met veel 'oude bekenden'. De bij eenkomst zal plaatsvinden in dorps huis Op Moer en begint om 20.00 uur. Om te voorkomen dat over circa tien jaar er bijna niemand meer is die zich personen herinnert is het van groot belang dat de namen genoteerd wor den. Het is ook daarom dat een be roep gedaan wordt op de ouderen om te komen. Naast de behandeling van de jaarstukken zal een plan gepresen teerd worden om vanuit de stichting meer activiteiten in Moerkapelle te ontplooien. Zevenhuizen - Onlangs werd de lande lijke collecte van Jantje Beton gehou den. In Zevenhuizen en Oud Verlaat bedroeg de opbrengst ƒ1864,55. In Moerkapelle 1116,10. De helft van de opbrengst is bestemd voor de peuter speelzalen, de andere helft gaat naar het Fonds van Jantje Beton. De organi satie bedankt gevers en collectanten hartelijk voor hun medewerking. Zondag 22 maart Zevenhuizen Geref. kerk 9.30 uur ds W. Davidse; 18.30 uur ds J.C. de Moor, W'veen. Herv. kerk 10.00 uur ds G.J. v Beek; 19.00 uur ds H. Gaasbeek, Vlaardin- gen. Oud Verlaat 10.00 uur ds W. Radsta- ke, Rotterdam. R.K. 10.00 uur communieviering in dorpshuis Swanla. Moerkapelle Herv. Gem. 9.30 uur drs J. Noor- dam, Nieuwerkerk a/d IJ; 18.30 uur ds G.C. Kunz, Papendrecht. Geref. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds J.B. Zippro. Zaterdag 21 maart: dokter C.W. Onderwater, Dorpsstraat 196, Ze venhuizen, telefoon 0180-631204. Zondag 22 maart: dokter R.P. Rens sen, Cederhof 3, Bleiswijk, telefoon 010-521.40.85. NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. v. Rooyen, 079-5931488 (19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep, 079-5932702 (13.30- 14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat, 079-5932149 (18.00-20.00 uur). Zevenhuizen - Op donderdag 26 en vrijdag 27 maart wordt de kinderkle ding- en speelgoedbeurs ten bate van Unicef gehouden in de Gereformeer de kerk aan de Dorpsstraat 106. Goede voorjaars- en zomerkleding, schoon en heel, en goed speelgoed kunnen worden ingeleverd op don derdag 26 maart van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.00 tot 16.30 en van 17.30 tot 18.30 uur. Men kan maximaal 42 stuks inleveren. De verkoop vindt plaats op donderdag 26 maart van 19.30 tot 21.00 uur en op vrijdag 27 maart van 9.00 tot 11.00 uur. Men bepaalt zelf de verkoopprijs, even tueel in overleg. Eenderde van de op brengst is voor Unicef, tweederde voor de aanbieder. Voor meer infor matie: 0180-632252,632043 of 631261. Moerkapelle - Dinsdagochtend 10 maart stonden in de hal van de Burge meester Keyzerschool allerlei proef opstellingen. De bedoeling hiervan was de kinderen bekend te maken met techniek. De stichting Bedrijfstak-ad vies verzorgde deze ochtend die de leerlingen van groep 7 en- 8 niet snel zullen vergeten. Na een korte inlei ding door de enthousiaste heer Van Uunen van het B.T.A. moest er ge werkt worden. Met voor iedereen dui- delijkq opdrachten, werd er met rode wangen geëxperimenteerd met elek triciteit, meetinstrumenten. Er wer den schaalmodellen gebouwd, but tons gemaakt, gereedschap benoemd enzovoort. Alle kinderen en leer krachten vonden het een geslaagde ochtend. Moerkapelle - Veel spektakel wordt er verwacht op de viering van Koningin nedag in Moerkapelle. In de komende weken wordt hierover bericht in Hart van Holland. Moerkapelle houdt op 30 april een rommelmarkt/braderie en voor de jeugd van 5 tot 12 jaar is er een trap- skelterrace. Dick Pak wordt 29 maart 50jaar. pakjesperso- neel, je dochter, en vele anderen wie wil vrijkaart hitbingo voor huish. beurs ruilen voor vijkaart ouwehands dierenp. of heeft een kaart over? 0180-632423 Zevenhuizen - Op zaterdag 21 maart organiseert klaverjasvereniging Hotel Vos een klaverjastoernooi over drie rondes. Het toernooi wordt gehouden in Hotel Vos aan de Dorpsstraat 60. De kosten voor deelname bedragen ƒ5,- per persoon. De opbrengst komt ten goede aan de ouderenbond ANBO, afdeling Zevenhuizen. Ook is er een verloting met mooie prijzen. Inschrij ven kan geschieden vanaf 13.00 uur. Het toernooi begint om 13.30 uur. Voor informatie kan men bellen naar de heer Wijn, telefoon 0180-631801 of naar Hotel Vos, telefoon 0180-631205. Zevenhuizen - Op donderdag 2 april brengen de leden van de Onderne merskring en de Middenstandsvere niging een bezoek aan het Techno logy Center van de PTT in het World Trade Centrum. Op die avond zullen de mensen van PTT-Telecom een toe lichting geven op een aantal bekende en onbekende producten. Bij de opzet van het programma is gekeken naar wat voor de leden inte ressant kan zijn zoals telefonie bin nen- en buitenland, het Net/Internet, datacommunicatie, videoconferentie en PDS-bekabeling. Vanwege de te verwachten parkeer problemen gaan de leden met de bus; vertrek 17.45 uur vanaf dorpshuis Swanla. In de afgelopen maanden heeft het bestuur met aantal politieke partijen gesproken over de ontwikkeling en plannen voor de komende jaren. Ook met het gemeentebestuur werd een aantal onderwerpen besproken, zo als de bewegwijzering op de bedrij venterreinen en de parkeersituatie in de kern Zevenhuizen. De Ondernemerskring Zevenhuizen- Moerkapelle groeit gestaag. Ook in de afgelopen maanden hebben zich een aantal bedrijven aanmeld als lid. Voor meer informatie kan men zich wen den tot de heer W.C. Visser, telefoon 0180-631554. Zevenhuizen - Door het houden van een wervingscampagne met diverse activiteiten hoopt het Gastouderbu reau mensen te bereiken die als gast ouder enkele dagen per week op kin deren willen passen. Op maandagavond 23 maart tussen 19.00 en 21.00 uur staat het Gast ouderbureau Waddinxveen e.o. met haar informatiestand in de biblio theek van Zevenhuizen. In de stand kan men informatie krijgen over gast- ouderopvang. Er worden deelname formulieren uitgedeeld voor de teken wedstrijd die speciaal voor kinderen wordt georganiseerd. Ook kan ieder een zijn een eigen button maken. Volgende week vrijdagmiddag 27 maart kan men kennismaken met het Gastouderbureau op de weekmarkt in Waddinxveen. De lopen poppenkast "De Kleine Zon" van Frauke van Zome ren zal enkele voorstellingen verzor gen en in de kraam is koffie en warme chocolademelk. Voor meer informatie is het Gast ouderbureau te bereiken op maandag tot en met donderdag tussen 8.30 en 17.00 uur, op vrijdag tussen 8.30 en 12.30 uur: telefoon 0182-619591. De redactie van Hart van Holland bepaalt of een ingezonden brief in aanmerking komt voor publicatie. Brieven worden uitsluitend geplaatst met vermelding van naam en woonplaats van de schrijver. Als zwevende kiezer bezocht ook ik het politiek café en stelde daar de vraag over de collegevorming: Twee of drie wethouders? Uit het antwoord dat de heer van der Stee gaf, kreeg ik niet de indruk dat hij de kiezer serieus nam. Het was toch de bedoeling om de jongeren te interesseren? Of hield hij met zijn clowneske antwoord de weg naar een derde wethouder open? Nu noemt hij de vraagstelling niet correct. Wat kunnen kiezers toch stom zijn! Naar mijn mening was de vraag wel relevant, omdat een derde wethouder in de komende raadsperiode ƒ200.000,- extra vergt. Dat is precies het bedrag dat de heer de Gooyer noemt bij zijn voornemen om de ergste gevallen van armoede enigszins te verzachten. De heer de Gooyer wist nog niet waar hij die middelen vandaan moest halen. Wellicht heb ik hem op een idee gebracht. Met twee wethouders moet het mogelijk zijn om met wisselende meerderheden de komende vier jaren onze gemeente te bestu ren. Wethouders moeten dan wel de moed hebben om hun politieke nek uit te steken. H.J. de Jong, Zevenhuizen.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 7