I Pfi LITI v BERICHTEN INBRAAKBEVEILIGING! deHaij der Wende eet t y<iWetcC Tonke Dragt meesterlijk in "Andere kant van de deur" Sporthal Benthuizen heeft hulp nodig Hart van Holland/1 april 1998 Exclusief en in het bijzonder yoor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Familieberichten Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen fc» gespecialiseerd in het installeren en het onderhouden van 2^installaties voor woonhuizen en bedrijfspanden borg gecertificeerd en lid van het VEB vanaf 1500,- incl. meidkameraansluiting en montage Boskoop Raadhuisstraat 9 2751 AT Moerkapelle tel. 079-5933656 fax 079-5932349 Klusjes blijven liggen Ook bestuurders gezocht 29.000 exemplaren DVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 2743 CW WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN In het hele district is op 28 maart in de avonduren gecontroleerd op fietsver lichting. Er zijn zeven bekeuringen uit geschreven omdat niet (voldoende) verlichting werd gevoerd. WoninginbrakenOp 24 maart tussen 20.00 en 20.30 uur heeft een insluiping plaatsgevonden in een woning aan het Westland. De achterdeur stond open en vermoedelijk .is de dader daardoor naar binnen gekomen. Het is onbekend wat wordt vermist. De zelfde avond tussen 19.00 en 21.00 uur is ingebroken in een woning aan het Westland. Een raam is geforceerd en erworden diverse sleutelbossen, een horloge en een bankpas vermist. Tus- sen 15.00 en 21.30 uur is ook ingebro ken in een woning aan het Westland. ten raam is geforceerd. Het is niet bekend wat er wordt vermist. I Autogordelcontrole: Op 25 maart is tussen 14.25 uur en 14.45 uur aan de zuidplasweg een autogordelcontrole gehouden. Daarbij hebben acht per sonen een boete gekregen. ftetsenkijkdag: Op zaterdag 4 april wordt op het politiebureau aan de umaweg een fietsenkijkdag gehou- n Tussen 9.00en 16.00 uur kunnen Mensen langskomen om te kijken of un gestolen of vermiste fiets tussen e teruggevonden fietsen staat. Winkeldiefstal: Op 25 maart rond 9.30 is een 39-jarige vrouw uit Wad- nxveen aangehouden op verden- gvan winkeldiefstal. De vrouw had ni.nt aanta' goederen meegenomen en p alSerekend bij een winkel aan de Jsage. Zij is daarna overgedragen l politie. De vrouw krijgt een ete en een proces verbaal. rjiH. - Op 27 maart heeft een aan- >mg plaatsgevonden aan de Hene- Ip Werweg- Een personenauto was a.jfn een lichtmast aangereden. De a,„ Was totaal vernield en naast de len r? nc* een 24-jarige man uit Po- man had een fles wodka in de hand en kwam zeer beschonken over. De man is overgebracht naar het poli tiebureau van Gouda, waar hij alle medewerking aan een blaastest en een bloedonderzoek weigerde. Om dat de man vermoedelijk illegaal in Nederland verblijft is hij ingesloten door de Vreemdelingendienst. Autogordelcontrole: Op 27 maart is aan de Beyerinklaan een autogordel controle gehouden. Er zijn tien pas santen bekeurd, omdat zij geen gor del droegen. Zielig schaap: Op 28 maart werd de politie te hulp geroepen bij een schaap dat hulpeloos op haar rug lag. Haar lam stond er treurig bij te mekke ren en het schaap kon niet op eigen kracht overeind komen. Toen ze door politiemedewerkers op haar poten was geholpen, mekkerden moeder en kind weer vrolijk het weiland rond. PTT-bus vernield: In de nacht van 28 op 29 maart is een PTT-bus aan de Peu leyen- opengebroken. Verschillende poststukken lagen in de bosjes. De politie heeft de stukken bij elkaar ge zocht en de volgende dag gegeven aan een medewerker van de PTT. Rijden onder invloed: Op 29 maart rond 3.00 uur is een 22-jarige man uit Waddinxveen aangehouden wegens rijden onder invloed. De man reed op de Zuidplaslaan, toen hij een stopte ken kreeg en door de politie op alco hol werd gecontroleerd. Omdat de blaastest aangaf dat er alcohol in het spel was, is de man overgebracht naar het politiebureau. Daar bleek bij een ademanalyse dat de man een alcohol promillage van 1,0 had. De man heeft een proces verbaal gekregen. Alcoholcontrole: Op 29 maart tussen 7.15 en 8.30 uur is een alcoholcontrole gehouden aan de Kanaaldijk. Er moes ten 25 passanten blazen, maar geen van hen had te veel gedronken. Inbraak in kelderbox: Tussen 27 en 29 maart is ingebroken bij een bedrijf aan het Raadhuisplein. Vermoedelijk is men door het gebruik van een valse sleutel in het pand gekomen. Er wor- Door Julia Pengirim Sinds Tonke Dragt, van huis uit te kenlerares, in 1961 debuteerde met De brief voor de Koning', heb ik haar werk in spanning gevolgd. Die 'Brief' was 'nog maar' een uitstekend ge schreven avonturenroman voor de gevorderde lezer. En tijdloos. Maar dat viel me toen nog niet zo op. Tonke Dragt heeft zich sindsdien in rap tempo ontwikkeld: steeds beter, steeds knapper, maar ook steeds moeilijker. Ik ontkom niet aan een vergelijking. Nederland telt een groot aantal goe de auteurs, waarvan de top wordt gevormd door twee langzamerhand in het vak vergrijsden: Paul Biegel en Tonke Dragt. Van wie ik Paul durf te vergelijken met de Nederlandse Mo zart, Tonke met Van Beethoven. Over Paul heb ik het eerder uitvoerig gehad, nu Tonke. Van Beethoven werd onder de componisten 'de ar chitect' genoemd. Dragt is zo'n meesterlijke architect onder de schrijvers. Als ik even mag doorgaan met de vergelijking: Van Beethoven was, naarmate hij ouder werd, door som migen niet meer te volgen. Met jiame zijn laatste strijkkwartetten werden gezien als werk van iemand die niet meer goed bij zijn hoofd was. En het slotkoor uit z'n Negende Symfonie was door een normaal mens niet meer te zingen. Op die meningen zijn de meeste mu ziekliefhebbers nu wel teruggeko men. Feit blijft wel, dat dit werk niet meer door iedere slagersjongen van achter naar voren is mee te fluiten. Tonke Dragt lijkt een dergelijke ont wikkeling door te maken. 'Aan de an dere kant van de deur' is niet meer door iedere slagersjongen mee te flui ten, hoewel Tonke toch in gewoon goed Nederlands haar verhaal vertelt over Otto, die aan de andere kant van zijn (slaap)kamerdeur een andere wereld aantreft, de Januaraanse am bassade met nogal ongewone bewo ners. Het ontwerp voor deze jeugdroman is evenmin moeilijk aan te geven: pest- kinderen pakken een boek zonder omslag van Otto af, gooien dat door het raam van het biologielokaal en als Otto zijn eigendom wil terughalen, blijken sommige bladzijden niet terug te vinden. En er ontbraken al bladzij den aan; wat de titel van het boek was, moet Otto te weten komen door het te lezen. De moeilijkheid van dit werk is, dat Tonke zich volkomen uitleeft in het maken en ontrafelen van raadsels, in het ontwerpen van Escher-achtige si tuaties. U kent Escher, hoop ik: trap pen waarvan niet is te zeggen of ze omhoog gaan of naar beneden lopen; waar ligt de grens tussen vis en vogel. Voorbeelden. Als er in een boek staat: 'voor Otto', betekent dat automatisch 'van Otto'? Tonke betwijfelt dat. Bete kent 'alle tijd' in deze wereld altijd 'alle tijd' op Mars? Ais aan een klok de wijzers ontbreken, staat de tijd dan automatisch stil? Vrienden kunnen, in veranderende situaties, vijanden worden. Tonke schrijft over vriendschappen en jaloezie, zekerheden die onzeker worden, in een wereld in spiegelbeeld en dat in perfect Nederlands. Het spiegelbeeld is typerend voor Tonke, sinds zij 'De torens van februa ri' schreef en waarmee zij voor het eerst afweek van het traditionele avonturenverhaal. Verklapt mag wor den, dat de schrijfster, die haar boe ken ook illustreert, uren, dagen, we ken, maanden zich oefende in het schrijven in spiegelschrift, daarmee de perfectie perfectionerend. Zonder spiegel is dit boek dus niet goed te lezen, maar zonder goede bril evenmin: sommige zinnen laat Tonke bijna onherkenbaar vervagen, maar wie z'n best doet, haalt er nog net de essentie uit. Toch blijft het avonturenverhaal ook overeind: de reis van Otto (ook ach terstevoren blijft het ottO) aan de andere kant van de deur is een vloeiend verhaal, wanneer de lezer de fragmenten aan DEZE kant van de deur even buiten beschouwing laat. Bovendien klopt alles; is dat niet di rect, dan wel later wel. Waarom mocht Otto geen steen gooien naar de zwaan? Omdat hij daarmee rim pels in het water veroorzaakte en daarmee het spiegelbeeld verstoor de! Gelukkig vond ik ook iets, dat vol gens mij minder klopte: de reactie van Otto's ouders op de situatie van de jongen in zijn eigen kamer. Otto had - aan de andere kant van de deur - waterschade opgelopen. Daarvoor heeft Tonke geen passende verkla ring gevonden; het loopt met een dooddoener af. Het raadselachtige van dit werk vindt een hoogtepunt in het slot. Aanvankelijk eindigt het met een ta melijk gewoon slot, waarna het ver haal na de aftiteling rustig verder gaat. Maar eindigt met 'EN NU', zei hij streng, 'IS MIJN GEDULD OP! Ik wil 'Aan de andere kant van de deur' is het eerste boek van 'Zeeën van tijd'. De uitgever heeft een tweede boek in voorbereiding. In april verschijnen drie boeken uit Tonke's begintijd tegen gereduceer de prijzen in herdruk, om de huidige generatie met het werk van deze Haagse schrijfster in contact te bren gen, plus, ter kennismaking met Ton ke Dragt, 'De kleine Brief voor de Koning', waarvan elke boekhande laar tot 1 januari 1999 zelf de prijs mag bepalen. En om vast in de sfeer van Tonke te komen: wat is het verschil tussen een tweesprong en een driesprong? En een viersprong? Tonke Dragt: 'Aan de andere kruit van de deur'. Uitg. Leopold, prijs f 34,90. den onder andere een klok en een faxapparaat vermist. Auto-inbraken: Tussen 25 en 26 maart is ingebroken in een auto die gepar keerd stond aan de Zuidkade. De ach terklep is geforceerd en er worden papieren vermist. Autogordelcontrole: Op 30 maart in de ochtenduren is op de Zijde een uur autogordelcontrole gehouden. Daar bij zijn negen automobilisten be keurd, omdat zij geen gordel droegen. Woning-inbraken: Op 28 maart is inge broken in een woning aan de Voorof- scheweg. Een deur is geforceerd en er worden onder andere een videore corder en een paspoort vermist. Containers in brand: Op drie verschil lende plaatsen in Boskoop hebben op 29 maart containers in brand ge staan. De eerste melding kwam om 20.45 uur over een container aan het Torenpad. De tweede melding was een container aan de Wilhelminalaan om 21.15 uur. Toen de brandweer en de politie aan de Wilhelminalaan stonden, werden ze door een passant gewezen op een derde brand in een container aan de Mendelweg. Diefstal bier uit tuin: Op 29 maart tus sen 22.30 en 23.55 uur zijn üit een tuin aan de Julianastraat twee kratten bier gestolen. Dat gebeurde op het mo ment dat de eigenaar zijn hond, de bewaker van het bier, uitliet. Ingezonden Benthuizen - Sporthal De Hil heeft hulp nodig om gbed te kunnen blijven draaien zonder subsidie van de ge meente Rijnwoude. De sporthal wordt beheerd door een stichting, die geen winst mag maken, maar ook geen verlies wil. Dus zijn de bestuurders vrijwilligers, en dus proberen die om de sporthal zo goedkoop mogelijk te laten draaien, en zo goed mogelijk te verhuren opdat de huurtarieven laag blijven. Een goede sporthal in Bent huizen is de moeite dik waard. De vier mensen van het bestuur en de pachter van de kantine samen, heb ben niet altijd voldoende tijd of des kundigheid om kleine klusjes op te knappen. Bijvoorbeeld schilderwerk bijhouden, iets wat los zit vastmaken, een scharnier repareren. En wat je niet meteen bijhoudt blijft liggen, wordt een berg waar je tegen op ziet en leidt ertoe dat je een bedrijf zou moeten gaan inhuren als je geen ach terstand in het onderhoud wilt. Dat kost veel geld, en logisch want een bedrijf moet ook leven. Het zou een geweldige oplossing zijn als één of twee Benthuizenaren, liefst met twee rechterhanden, zouden wil len helpen met juist die kleine klusjes. Als je twee of drie keer in de maand een paar uurtjes beschikbaar hebt. Het zou ideaal zijn als mensen met VUT of pensioen beschikbaar zijn, want die hebben de rust, de kennis en de ervaring om met verstand die klus jes op te knappen. Vrijwilligers op bestuursgebied zijn dun gezaaid. En op hen wordt door vele verenigingen een beroep gedaan. Een vereniging zal altijd proberen nieuwe bestuursleden uit de vereni ging zelf te halen. Dat kan niet voor sporthal De Hil omdat die wordt be stuurd door een stichting die helaas geen achterban heeft waar je be stuursleden uit kunt oproepen. Toch is er dringend aanvulling van het bestuur nodig en hoe doe je dat? Met een oproep in de krant. Want het is dankbaar werk, alleen al omdat je daarmee helpt een voorzie ning voor benthuizen in stand te hou den waar we samen veel plezier van hebben. En het is plezierig werk, om dat het in een goed teamverband ge beurt. Praat eens met Nico Krol, of bel hem op, telefoon 331.38.20. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Slu i tings term ijn ad verten ties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1998 | | pagina 3