Vroege klimmers Nationale Hartweek Opbrengst Zoa-collecte Burgemeester Jonkman naar Youp van 't Hek ?!,Plar Koffieconcert in Praathuis Feestweekend in De Tunnel Molenhuisnieuws WV Boskoop Afdelingsavond Plattelandsvrouwen Reiki-cursus in Hazerswoude mm feuty Planet biedt face- en bodylift- ^handelingen zonder chirurgische ingreep Inleveren pakketten voor Polen Paaskippen maken met Ei en Ui JljjjP Hart van Holland/15 april 1998 pagina 11 Tuin Groen. Er is altijd iets moois te doen Plant van de Maand: Clematis alpina Akebia quinata Actinidia kolomikta Wat kunnen we nog doen tegen hart- en vaatziekten als u uw niet laat spreken? Het werk van de Nederlandse Hartstichting °°nheidsprimeur in Rotterdam lagen Clematis alpina, de Alpenbosrank, is afkomstig uit Zwitserland. Het is één van de vroegst bloeiende soorten (begin mei). De plant wordt 2,5 meter hoog en ongeveer 2 meter breed. Veel stevige dunne stengels met fijn gedeeld blad, dat het hele jaar mooi blijft en een natuurlijk karakter heeft. De knikkende, half openstaande bloemen zijn vrij klein, 4 centi meter in doorsnee, maar talrijk. De kleur is violetblauw met een opvallend wit hart. De plant is geschikt om door en over heesters te laten groeien, of tegen een tuinmuur of hek. De Alpenbosrank doet het uitstekend op plekken die geen of weinig zon krijgt. Omdat hij graag een koele voet heeft kunt u er, ais hij wel in de zon staat, het beste een lage heester of groenblijvende vaste plant voor zetten. Mooie selecties zijn Frances Rivis', met grotere diepblauwe bloemen, 'Pamela Jackman' (lichtblauwe bloemen) en 'Ruby' (rozerode bloemen). Clematis montana, die in de Hi malaya is gevonden, is een sterk groeiende klimmer die tot 12 meter hoog wordt. Het blad is drie delig, glanzend donkergroen en zit aan stevige, verhöutende stengels. De bloemen zijn wit tot roze. Deze zeer rijk bloeiende Clematis is de meest spectaculaire klimplant in deze maand. Bovendien hebben de bloemen een zacht zoete geur. Clema tis montana groeit in bomen, tegen of over muren, pergola's en veranda's. Daarbij zet de plant zich stevig vast met dikke, bindende stengels. De dun nebladstelen hechten zich aan takjes en uitsteeksels door zich er omheen te draaien. De plant bloeit ook op het noorden. Snoeien is niet nodig, behalve wan neer de plant te fors wordt. Doe dit dan direct na de bloei. Mooie selec ties zijn onder andere 'Elizabeth', zachtroze met gele meeldraden, en Tetrarose', met grotere bloemen, donker lilaroze. Alle Clematissoorten hebben na de bloei sierlijk vrucht- pluis dat lang aan de plant blijft zitten. De dunne takken van Akebia, een bladverliezende plant die voorkomt in China, Korea en Japan, slingeren zich om ieder hou vast heen. De jonge stengels zijn fraai lichtgroen, net als het blad, dat heel sierlijk is: de vijf deelblaadjes zitten aan dunne steeltjes. De bloempjes, die door hun purperbruine kleur niet zo erg opvallend zijn, staan begin mei in kleine trosjes in de bladoksels. Ze hebben een sterke honinggeur. Om dat Akebia flink uitgroeit is het ver standig de jonge stengels te leiden. Ze winden zich anders alleen om elkaar heen en vormen dan een woeste war winkel. Goed geleid is Akebia echter één van de mooiste klimmende blad planten, met een exotisch uiterlijk, heel waardevol op de achtergrond. De plant is langs hekken en schuttingen te gebruiken en doen het goed op het noorden. Jonge planten tijdens de winter afdekken met een rietmat, een bos stro of een hoop bladeren. Oude re planten zijn volledig winterhard. Clematis alpina (Alpenbosrank) bloeit ook goed op het noorden. Dit broertje van de Kiwiplant, net als deze afkomstig uit China en Japan, is een bijzonder mooie bladplant. Op een beschutte, zonnig plek groeit hij langzaam tot een hoogte van twee meter. Doordat de plant zich regelma tig vertakt wordt hij eveneens zo'n twee meter breed. Het breed ellipti sche blad, 7 tot 15 centimeter lang, loopt spits uit en is groen met crème wit getekend. Alleen op een warme plek in de zon komt daar iets rozerood bij. In juni verschijnen de kleine witte bloemen. Actinidia kolomikta komt het beste uit als hij tegen een muur wordt geplant. Leid de jonge stengels langs draden of ander klimmateriaal. De volwassen plant zal dan een vlak volkomen bedekken. Snoeien is niet nodig. Hazerswoude-Dorp - In de Nationale Hartweek van 19 tot en met 25 april ^eren de Vrienden van de Hartstichting de jaarlijkse collecte voor de «stichting. In Hazerswoude-Dorp gaan 26 collectanten op pad om huis-aan- te collecteren. Tijdens de Hartweek vraagt de Nederlandse Hartstichting anciele steun voor het bestrijden van hart- en vaatziekten. De slogan "Wat nnen we nog doen tegen hart- en vaatziekten als u uw hart niet laat spreken?" at centraal in deze campagne. j|e Nederlandse Hartstichting is voor «werk volledig afhankelijk van de r»niVanNederlandse bevolking. kan de Nederlandse Hart en n8e'kjaar rekenen op de steun hm, ua rinS van de Nederlandse Har» i® en ^oet 'n de Nationale inun* opnieuw een beroep op de ners van Hazerswoude-Dorp. De Hartstichting besteedt de opbrengst van de collecte aan onderzoek, pa tiëntenzorg, preventie en voorlich ting. En dat is hard nodig, want hart en vaatziekten zijn nog steeds volks ziekte nummer één. Jaarlijks sterven er 52.000 mensen aan. Vele tiendui zenden mensen moeten leven met de dagelijkse gevolgen van een hart- of vaatziekte. Daarom blijft de Hart stichting zich inzetten. Dat kan alleen dankzij de steun van de Nederlandse bevolking. Wie een hart heeft, geeft. eJ" °P dinsdagmorgen 21 april is Hen-„ °"ieochtend 'n de Nederlands ormde kerk aan de Kerkstraat 1 »an H gSchenhoek- Heieen Bénard faè]\ stickt'ng "Christenen voor Is- zeuonpreekt over het thema "De Here koLeuUuitSion"- Vanaf 9.00 uur is er Uur Programma start om 9.30 iwri's kinderoppas aanwezig. Voor I loon O7È5933133MevrouwWolff'tele" Benthuizen - De onlangs gehouden Zoa-collecte heeft in Benthuizen ƒ1653,66 opgebracht. De organisa tie bedankt collectanten en gevers voor hun medewerking. Program vail dit jaar werd in het TV vatieve r\? £'astic Fantastic de inno- Keësjp, VC.l. methode (spreek uit Middel 'andelijk geïntroduceerd. 01 boriJw l methode kunnen face- S) van bedelingen met be- '°os,vej| Z,A/a'cst;roorri therapie pijn- tuurijju '8'.betaalbaar en op een na- Wljze worden gerealiseerd. rf 8 Ml ln n 1■- aan de Zevenkampse eerst» tterdam zal als één van )e(ierlanrtgjS'3ec'abseerde salons in <e. niet K-eze revolutionaire, pijn- ïco- en k !rur8ische, methode van Ver,rouwe y bft^n, aanbieden. Het groot ru. [1 ln de behandeling is zo uat Beauty Planet zowel man nen als vrouwen uitnodigt om een korte ooglift te ondergaan. Tijdens de open dagen, op zaterdag 18 en zondag 19 april van 9.00 tot 18.00 uur, kan men de behandeling aan den lijve on dervinden of als toeschouwer getuige zijn van de verbluffende resultaten die reeds na 15 minuten bereikt kun nen worden met de C.A.C.I. methode. De C.A.C.I. techniek heeft in Amerika, Engeland en Nederland al heel wat mannen en vrouwen een jonger uiter lijk en zelfverzekerder innerlijk gege ven. Een groot aantal vooraanstaande personen als Melanie Griffith, wijlen prinses Diana, Cliff Richard en vele anderen, heeft al van de methode pro fijt gehad. Zevenhuizen - Er is gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor fa milie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kan geschie den bij: PPE inzamelpunt, Agaat 10 te Zoetermeer op donderdag 23 april van 17.00 tot 22.00 uur. Voor informa tie: 079-3615682. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevig karton nen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde en afzen der dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden, de pak ketten mogen ook brieven, tijdschrif ten en dergelijk bevatten, echter geen geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilogram, de kosten zijn ƒ7,50 per pakket plus ƒ2,50 per kilo. Bij inleve ren van het pakket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. Waddinxveen - De welpen van scou ting Sint Victor hebben bezoek gehad van de hulpjes van de paashaas. Zij heetten Ei en Ui. Deze twee schilders, met een flink Haags en Amsterdams accent, hadden een verrukkelijk ont bijt klaargezet in het beverlokaal. Na dat de welpen dat opgegeten hadden gingen ze de mooiste paaskippen van Waddinxveen maken met papier-ma- ché, crèpepapier, karton enzovoort. Omdat het allemaal best wel veel werk was, maakten de twee eieren- schilders de nesten van de kippen vast klaar. Daar zouden dan nog lekke re eitjes in komen, maar die moesten dan eerst gezocht worden buiten op het grasveld. Toen ook dit gelukt was, konden de welpen de hulpjes gedag zeggen en de paaskip en andere dinge tjes mee naar huis nemen. Deze speltak voor jongens van 7 tot en met 11 jaar kan best nog wat leden gebruiken. Ze doen spelletjes, knutse len, spelen buiten, gaan naar het Gouwebos en nog veel meer. Wie geïn teresseerd is kan gerust eens komen kijken in het clubhuis aan de J.W. Frisoweg op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Waddinxveen - Burgemeester Jonk man geeft gehoor aan de uitnodiging van Yout van 't Hek om naar zijn nieu we programma De Waker, De Slaper en De Dromer te komen. In dit pro gramma speelt de gemeente Wad dinxveen een grote, zij het symboli sche rol. Van 't Hek lichtte een tipje van de sluier op in het VARA tv-pro- gramma Barend en Witteman van maandag 13 april. Burgemeester Jonkman heeft in fe bruari al een uitnodiging ontvangen van het bureau Hekwerk. Hij zal .ver gezeld van zijn echtgenote, op 1 mei van deze uitnodiging gebruik maken. Burgemeester Jonkman neemt ook een uitnodiging mee voor Van 't Hek. Overwogen wordt om Van 't Hek uit te nodigen bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe winkelcentrum De Passage. Boskoop - Zondagmorgen 19 april sluit het Praathuis de zeer gevarieer de koffieconcerten af met een optre den van het Ensemble Quintessens. Het ensemble specialiseert zich in het uitvoeren van muziek uit de Renais- sanceende vroege Barok. Het bestaat uit vijf zangeressen en zangers die elkaar kennen uit het koor van de Nederlandse Bachvereniging. Zij be geleiden zichzelf waar de muziek dat vraagt op barokfagot en klavecimbel. Het eerste gedeelte van het koffiecon cert zingen en spelen zij vooral Itali aans repertoire met composities van Monteverdi en bijvoorbeeld Fresco- baldi. Na de pauze komt vooral mu ziek van grote Engelse componisten als Gibbons en Purcell aan de orde. Het koffieconcert begint om 11.30 uur. Volwassenen betalen ƒ8,50, kin deren hebben gratis toegang. Boskoop - Vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 april organiseren de mede werkers van De Tunnel een feest weekend. Het thema is 'Universal World'. Op vrijdag 17 april is er een Mellow party met D.J. Per als hoogtepunt. Entree 10,=. Aanvang 22.00 uur. Zaterdag 18 april komen de bands 'Firebirds' en 'Benjamin B.', beiden uit Groningen. Benjamin B. is een gitaar trio met korte afwisselende gitaar liedjes. Zij spelen hedendaagse indie- pop en meer traditionele sixties-gi- taarpop, zonder zichzelf op een be paalde stijl vast te pinnen. The Firebirds is een sixties garage- en surfband en heeft een grote live repu tatie. Ze bewandelen het terrein tus sen surf, rhytm and blues, jaren zestig punk, enzovoort. Dus niet alleen gita ren, maar ook een mondharmonica, tamboerijn en sambaballen. Entree 10,=. Aanvang 22.00 uur. Zondagavond 19 april wordt het weekend afgesloten met 'Niet Schie ten' cabaret volgens het boekje. De drie jongens van 'Niet Schieten' geven in hun nieuwe programma 'Taboe' een persiflage op het fenomeen jon- Benthuizen - Zaterdag 18 april wordt in 't Molenhuis aan de Dorpsstraat 139 een demonstratie gegeven in het vervaardigen van gebreide poppen.Deze middag zal door me vrouw J. Wentink uit Waddinxveen worden verzorgd, waarbij zij de diver se mogelijke technieken zal demon streren en de te behalen resultaten zal laten zien, die ook verkrijgbaar zullen zijn. Op Koninginnedag zal de nieuwe ten toonstelling "De verzamelingen van Jacob Vis" worden geopend. Jacob Vis, een markante persoonlijkheid uit Benthuizen, leefde van 3 mei 1899 tot 10 januari 1967. Men is welkom van 13.30-16.00 uur in 't Molenhuis en de Winkel van Sinkel. Boskoop - De WV Boskoop heeft in de voorverkoop onder andere: Torhout/Werchter op 3, 4 en 5 juli; "Shiva Revival Party" op 23 mei in de Expohal Jaarbeurs Utrecht; "The Ball Room" in de Escape Theatre, Amster dam op 30 april; "Azyet" op 1 mei in Arnhem; Hans Klok op 25 april in het Nederlands Congresgebouw Den Haag; "Rijnmond Jazz Gala" op 25 april in het World Trade Center in Rotterdam; Passepartout Dauwpop Motorhead op 21 en 22 mei in Hellen- doorn; Pinkpop van 30 mei tot en met 1 juni in Landgraaf. Benthuizen - De afdeling Benthuizen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen organiseert vanavond, woensdag 15 april, een afdelings avond met als thema "De vrouw in de kunst, de vrouw als kunstobject". Spreker is de heer Schumacher, do cent kunstgeschiedenis aan het Ste delijk College te Zoetermeer en beel dend kunstenaar. De avond begint om 20.00 uur in "De Tas". De entree is voor leden gratis, niet-leden betalen ƒ7,50. Hazerswoude-Dorp - In het weekeinde van 16 en 17 mei wordt in De Egelantier in Hazerswoude-Dorp een Reiki-cursus gegeven. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. De cursus wordt gegeven van 10.00 tot 17.00 uur. Van nature heeft iedereen de gave aan zichzelf en anderen genezende energie door te geven met zijn handen, ledereen bezit in aanleg genezende energie kanalen. Helaas worden deze kana len door onverwerkte levenservarin gen en ziekte steeds meer geblok keerd. De kern van de cursus is: hoe deze kanalen weer te openen en open te houden, zodat wij ons lichaam, onze emoties en onze relaties kunnen genezen. De achtergrond en resulta ten met de Reikimethode voor na tuurlijke genezing zullen worden uit gelegd en gedemonstreerd. Iedere aanwezige kan voor zover mogelijk een gratis korte Reikibehandeling krijgen tijdens de cursus. Reiki is een uit Japan afkomstige natuurlijke geneeswijze, die zich door zijn eenvoud bijzonder goed leent voor toepassing binnen de fa milie- en kennissenkring. Men heeft er geen bijzondere aanleg of oplei ding voor nodig om Reiki te leren. Voor meer informatie en voor aan meldingen kan men Ivonne van Ber- kel bellen: telefoon 0182-619360.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 11