"Ik wil weer boekhouden gaan doen" Soedan sterft van de honger Nieuws uit Wereldwinkel op Koninginnedag VW Boskoop De Zomerschaaktoernooi ^ugd tomatenkwekerij De Vrij winnaar bedrijfsvolleybaltoernooi Productie, toelevering en handel plukken gezamenlijk de vruchten Kinderhulp rekent op forse toename aan vragen vakanties, ook in Zuid-Holland Scouting St. Victor actief op Koninginnedag Hart van Holland/29 april 1998 pagina 19 Vluchtelingenwerk Vluchten voor oorlog Asiel Vluchtelingenwerk Teruggaan nog te gevaarlijk 5ehTnnen- Giro 555 Den Haag Vreemd Massale opkomst open dag Wimpy's Kwekerijen Leren en werken Regio - Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken kampt met een groot tekort aan vrijwilligers. De noodzakelijke begeleiding van vluchtelingen komt hierdoor in de knel. Een wervingscampagne is inmiddels gestart om meer vrijwilligers voor dit werk te krijgen. In dit kader sprak Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken zowel met vluchtelingen als met ervaren vrijwil ligers. Hieronder het relaas van een vluchtelinge uit Rwanda. Umuhoza Immaculee komt uit Rwan da. Ze werkte daar op het ministerie van financiën als boekhoudster. In 1994 ging het in Rwanda goed mis nadatUgandain 1990 Rwanda binnen viel. Het land werd aangevallen en bezet door Uganda en bij dit conflict vielen in de loop der jaren honderd duizenden slachtoffers. Toen de oor log uitbrak was Umuhoza alleen met vakantie en op familiebezoek in Ne derland. Ze kon niet terug omdat alle luchtverbindingen met de hoofdstad Kigali maandenlang waren verbro ken. Ze is zes maanden in Nederland gebleven om af te wachten hoe de situatie in haar land zich zou ontwik kelen. Die bleef echter zeer slecht en ze had weinig uitzicht om terug te keren. Haar man George Mutabazi was inmiddels gevlucht uit Kigali naar Goma. Via bemiddeling van Artsen zonder Grenzen wist hij met zijn twee kinderen weg te komen en kwam be rooid aan op Schiphol. De familie was herenigd, maar hoe nu verder? In hun land bleef de situatie bar slecht. De televisiebeelden van de enorme vluchtelingenstromen staan een ie der nog helder voor de geest. Umuho za en haar man George hebben een maand na hun hereniging besloten in Nederland asiel aan te vragen; tot de asielaanvraag woonden ze bij vrien den in Den Haag. ta oktober 1994 verhuisden ze van Den Haag naar het opvang- en onder zoekscentrum in Gilze Rijen, waar ze een maand verbleven. "Het was een moeilijke periode", vertelt Umuhoza. 'Het valt niet mee om dicht op elkaar Ie moeten wonen met tientallen ver schillende nationaliteiten en culturen en gewoonten. Bovendien was het centrum vies." kan Gilze Rijen werden ze overge plaatst naar het asielzoekerscentrum 'nSlagharen waar ze tot oktober 1995 gehuisvest waren en de A-status van vluchteling kregen. De huisvesting *as hier beter, maar ze hadden nie- jyrcH om eens goed mee te praten. Jaddinxveen - Schaakvereniging "W organiseert in samenwerking t® de Stichting Wijkwerk De Zuid- P'as ook dit jaar het Zomerschaak- toernooi. kan 25 juni tot en met 13 augustus zijn schakers uit de omgeving van "arte welkom in wijkgebouw Het «Mhonk aan de Zuidplaslaan. Mm ^derdagavond zal er vanaf "0 uur felle strijd worden geleverd 'e gaan bepalen wie de wisselbe- ver^n Jan Evengroen, de kampioen an 1997, mag gaan overnemen, «leredeelnemer speelt twee partijen W avond met een speeltempo van /•rag minuten voor de eerste dertig .en< waarna de partij volgens de aakregels in de tien minuten ra tijd moet worden beslist. Puntentoekenning is dusdanig dat Dan mis je je familie, je vrienden en je kennissen toch wel heel erg. In de cember 1995 werd hen een huis toege wezen in Zevenhuizen-Moerkapelle waar ze nu nog wonen. Hun wens om niet in een grote stad te wonen, maar er wel dichtbij, werd vervuld. Met be^ hulp van Vluchtelingenwerk is een le ning afgesloten om het huis een beetje redelijk in te richten en zijn er spullen gekocht. Inmiddels ging Umuhoza naar het vol wassenenonderwijs in Gouda om Ne derlands te leren. De kinderen, een dochter van 9 en een zoon van 5 gin gen naar school en leerden de Neder landse taal spelenderwijs. Vader Ge orge Mutabazi heeft werk gevonden in een fabriek waar verkeersborden worden gemaakt. Van huis uit is hij veearts, maar zou hij zijn beroep hier in Nederland willen uitoefenen, dan moet hij hier nog twee jaar studeren. Helaas was hij de Nederlandse taal niet machtig en er was een grote wachtlijst bij volwasseneneducatie voor vluchtelingen om Nederlands te leren. Umuhoza liet zich inschrijven bij de Rotterdamse Hogeschool voor een opleiding handelseconomie met het doel om met deze opleiding een baan te vinden bij een bedrijf of bij de overheid. Toen het collegegeld al be taald was, werd deze opleiding opge heven. Als alternatief werd toen de lerarenopleiding Frans gekozen, om dat in Rwanda zowel het Rwandees als Frans de voertalen waren en Umu hoza het Frans uitstekend beheerst. Het bleef echter haar derde keus. Ze heeft zich inmiddels via het arbeids bureau laten inschrijven voor een cursus praktijkdiploma boekhouden en zodra er plek is, kan ze de cursus gaan volgen en stopt dan met de lera renopleiding Frans. Op dit moment is de situatie in Rwan da nog veel te onrustig om zonder gevaar terug te keren. Umuhoza en George zien hoe in snel tempo hun er niet te veel schade wordt opgelo pen als men een aantal avonden moet missen door bijvoorbeeld vakantie. De kosten voor deelname aan het toernooi bedragen 10,= voor senio ren en 7,50 voor de jeugd tot 16 jaar. Ook thuis-schakers en mensen die eens wat nader kennis willen maken met de schaaksport zijn van harte welkom op dit toernooi. Gezien de grote belangstelling voor dit evenement adviseert de organisa tie tijdig in te schrijven. Dat kan telefonisch bij Henk Stam 0182-619630 of Ton van Nieukerke 0182-630594. kinderen zich aanpassen aan de Ne derlandse samenleving. Ze spreken behoorlijk Nederlands en doen het goed op school. Hoe langer het gezin gedwongen in Nederland moet blij ven, hoe moeilijker het speciaal voör de kinderen wordt om terug te gaan naar hun vaderland. Dat vindt Umu hoza een benauwende gedachte. Wat vindt ze van Nederland en wat is haar in het bijzonder opgevallen? Daar hoeft ze niet lang over na te denken. "Heel erg is het om niets te doen te hebben, te moeten wachten en van een uitkering te moeten leven", zegt ze gedecideerd. "Steeds maar je hand op moeten hou den heeft op mij een slechte invloed gehad. Dat ging soms zover dat ik me afvroeg of ik nog wel normaal was. Niets doen en maar afwachten, zoals dat in veel asielzoekerscentra het ge val is, is funest voor een mens." Een ander punt is afspraken maken. "In Rwanda", zegt Umuhoza, "maak je in je vrije tijd geen afspraken om ie mand te bezoeken, behalve als je met een grote groep komt. Natuurlijk moet je op tijd op je werk zijn en zakelijk moet je ook afspraken maken, maar in je vrije tijd is dat absoluut niet het geval. Die tijd is van ons en die hoeft niet georganiseerd te worden. In Ne derland is dat anders. Tijd is hier geld, ook wanneer je vrij bent, althans zo lijkt het. Voor elke ontmoeting moet je in Nederland van te voren afspraken maken, anders loop je de kans dat men geen tijd voor je heeft of niet thuis is. De Nederlandse cultuur is er een van het individualisme en in Rwanda is het een cultuur van collec tiviteit. 'Ik' tegenover 'wij' zou je kun nen zeggen." Over de begeleiding van Vluchtelin genwerk is Umuhoza goed te spreken. "Ze hebben me goed geholpen bij be zoeken aan de gemeente, de bank en in de winkels. Zonder deze hulp zou het een stuk moeilijker zijn geweest om mijn weg te vinden in Nederland." Ondanks de ellende die zij en haar gezin hebben meegemaakt, heeft ze het lachten niet verleerd. Haar brede lacht getuigt van hoop en optimisme, die haar ook door de donkerste tijden van haar bestaan heen helpt. Waddinxveen - Op Koninginnedag or ganiseert Scouting St. Victor overdag activiteiten in de Zuidpias. Wie een activiteitenkaart heeft voor de leef tijdsgroep 6 tot 10 jaar, is welkom op de mini-survivalbaan, gemaakt door de gidsen. De overige activiteiten zijn onder andere een leuke creatieve ac tiviteit, spelen met de spel-parachute en er zullen poffertjes gebakken wor den. Ook zal er een informatietafel zijn. Wie niet in de Zuidpias woont, mag ook komen kijken en meedoen, 's Avonds is de scoutinggroep actief en wel op of rond de WSE-velden bij het ballonnenfeest. Zevenhuizen - Wereldwinkel Zeven huizen is ook dit jaar te vinden op de Koninginnemarkt in de Zevenhuizen- se Dorpsstraat. Er worden producten verkocht waar een eerlijke prijs voor is betaald aan de producent. Het as sortiment varieert van food (koffie, thee, rijst, jam, wijnazijn, snoepwa- ren) tot sieraden, textiel, aardewerk en speelgoed. Ter gelegenheid van de introductie van het Max Havelaar Keurmerk op Nieuwerkerk aan den IJssel - De op komst was groot op zaterdag 25 april op de open dag van Wimpy's Kweke rijen. Circa tweeduizend bezoekers keken rond op de trostomatenkweke- rij waar vele innovaties voor de glas tuinbouw tegelijkertijd te zien waren. Boskoop - De VW Boskoop heeft in de voorverkoop onder andere: Torhout/ Werchter op 3, 4 en 5 juli; Busreizen Bospopop 14juniinWeerd met onder andere Van Halen; Anthony Cleopa tra op 5, 6 en 7 juni in Poederoyen en Muiden; Dicky Woodstick Popfestival Het Nationaal Fonds Kinderhulp, fondsenwerver voor kinderen in de jeugdhulpverlening, verwacht dat het aantal verzoeken om financiële steun het komende jaar flink zal stijgen. Al leen al voor vakanties zal dit jaar van uit het hele land naar schatting ƒ600.000,= aangevraagd worden. Dit is bijna 30% meer dan in 1997! Een succesvolle collecteweek -in 1998 van 3 tot en met 9 mei- is absoluut noodza kelijk. Voor deze groeiende vraag om (finan ciële) hulp zijn twee oorzaken aan te wijzen. Aan de ene kant geniet Kinder hulp een grotere bekendheid. Aan de andere kant moeten instellingen door nijpend geldgebrek steeds vaker bij particuliere fondsen aankloppen. De aanvragen voor (kampeer-)vakan- ties komen van instellingen voor jeugdhulpverlening. In Nederland hebben zo'n 140.000 kinderen te ma ken met jeugdhulpverlening, omdat ze zodanig in de problemen zitten dat professionele hulp nodig is. Als deze kinderen niet langer thuis kunnen wonen, worden ze in veel gevallen opgevangen in een internaat of pleeg gezin. Daar is voor de extraatjes vaak geen geld. Daarom springt Kinder hulp financieel bij. Voor individuele kinderen en voor hele groepen. Zo kunnen deze kinderen ook eens op 'Nedeflandse hulporganisaties zijn al jaren nauw betrokken bij de hulp in Soedan', zegt Henk Zomer, voorzitter van de Samenwerkende hulporgani saties. 'Soedan telt tienduizenden slachtoffers van de oorlog en hon derdduizenden vluchtelingen, die af hankelijk zijn van hulp. In meerder heid gaat dat om vrouwen en kinde ren. Afgelopen maand is de situatie sterk verslechterd, mede door extre me droogte en tegenwerking van de regering in de hoofdstad Khartoum.' Henk Zomer: 'Nu de problemen met de regering zijn opgelost, kunnen wij weer hulp bieden. Maar de voorraden zijn ontoereikend om de eerste nood te lenigen. Daarom doen wij een drin gend beroep op het publiek om de nationale actie voor Soedan te steu nen.' De schaarse berichten uit het rampgebied spreken over mensen die in dagen niet gegeten hebben, over thee.is er een nieuwe uitgebalanceer de kwaliteitsthee aan het assortiment toegevoegd: Engelse Melange, samen gesteld uit geselecteerde theesoor ten uit onder andere Sri Lanka, India en Zimbabwe. Omdat het dit jaar 25 jaar geleden is dat er voor het eerst eerlijke koffie werd verhandeld, loopt er tot het ein de van dit jaar eën spaaractie voor gratis artikelen op alle soorten Fair Trade koffie in de Wereldwinkel. Opvallend was dat 'er niet alleen be langstelling was vanuit de (tros)tomaten hoek. Vele telers van allerlei glasgroente- maar ook sierge wassen kwamen het nieuwe glastuin bouwbedrijf bekijken. van 29 tot en met 31 juni in Steenwijk; Beachpop op 12 en 13 juni in Renesse; The Dubliners op 2 oktober in Marke- lo; Passepartout Dauwpop en Motor- head op 21 en 22 mei in Hellendoorn; Pinkpop van 30 mei tot en met 1 juni in Landgraaf. vakantie, lid worden van een sport club, een cursus volgen of komt er een schommel of zandbak bij het tehuis waar ze wonen. Kinderhulp kan deze aanvragen ho noreren dankzij de nationale collecte, en dankzij de bijdragen van dona teurs en sponsors. Dat Kinderhulp de verkregen gelden goed besteedt, wordt bevestigd door het toegekende CBF-Keur, dat staat voor 'verantwoor de fondsenwerving en besteding'. In 1997 heeft Kinderhulp in de provin cie Zuid-Holland ƒ349.701,bijgedra gen. Dat is ruim 141.000 gulden meer dan in 1996! Kinderhulp heeft hiermee voor honderden kinderen die in tehui zen en pleeggezinnen wonen een leu ke vakantie mogelijk gemaakt. Het Boddaertcentrum in Alphen aan den Rijn heeft een bijdrage van Kinder hulp gekregen voor de aanschaf van spelmateriaal. Het Centrum Jeugd hulpverlening Haaglanden in Den Haag kreeg geld voor een klimrek. De Kindertelefoon in Den Haag werd door Kinderhulp een gezellig Sinter klaasfeest gehad. Dit betreft kinderen van Stichting Rijnhoven in Alphen aan den Rijn en Stichting Regionaal Cen trum Jeugdhulpverlening Midden- Holland in Gouda. Voor inlichtingen: G.P. Bakker-de Jong, Boskoop, telefoon 0172-216713. mensen die op zoek zijn naar eetbare boombladeren en wortels. Duizenden vrouwen en kinderen zijn uitgeput of ernstig verzwakt. 'Als we nu niet in actie komen', zeg Henk Zomer niet geheel vrij van emo ties, 'dan hoeft het misschien niet meer.' Zelf is hij al jaren betrokken bij hulp aan vluchtelingen en anderen die in nood verkeren. 'Soms bekruipt je het gevoel, dat er geen eind aan komt. Gelukkig zie ik ook overal resul taten. Mensen komen er weer boven op en met een beetje extra steun kun nen zij na verloop van tijd weer in hun eigen ondeshoud voorzien. Het is fan tastisch om dat mee te maken', ein digt Henk Zomer enthousiast. Iedereen die de nationale actie voor Soedan wil steunen, kan een bijdrage, groot of klein, overmaken op giro 555 van de Samenwerkende hulporgani saties in Den Haag. JDrii Xveen Woensdagavond 22 i wm dg iaatste avond van het njfsvolleybaltoernooi. De avond re ,r°P vier mixteams en twaalf he- deneams om de wisselbekers stre- 8jrjeInix,;eams verdedigde J. van den Den t wisselbeker. De afgelo- *onn 6 'aar hadden ze die >ook ge- jio5 en> hij winst zouden ze cje beker 'ende'tr tegenstanders wa_ «n p( r team en Pnu ams van Uitzendbureau Kelly team rmannen uit Woerden. Alle Inspeelden deze avond tweemaal v.- ,elRaar. In de eerste ronde wist Sen hveed. Nst, Berg alles te.winnen. In de e ronde werd alleen de laatste 'uide van ^an den Berg tegen Berg/,mannen verloren. Van den de finatr ec^®r moegestreden, want ïen een ruime voorsprong van 12-3 Het ee werc^ door Poldermannen Scwom hehei u'es tegen elkaar. In poule I speel- jsren streden verdeeld over twee den de Gemeente Waddinxveen, Mul- tihouse automatisering, Tomaten- kwekerij De Vrij 2 en Volvo dealer Hoofdman tegen elkaar. In poule H speelden Architectenbu reau Stuurman partners tegen Kodak, Tomatenkwekerij De Vrij 1 en ZWN groep tegen elkaar. In de eerste ronde won Stuurman overtuigend en leek hier poulewin naar te worden. Echter in de tweede ronde verloren ze van De Vrij en door een beter doelsaldo, werd De Vrij 1 poulewinnaar. In de andere herenpoule ging de Ge meente na de eerste ronde aan de leiding. Ook zij moest in de jeugdige spelers van De Vrij 2 haar meerdere erkennen. De strijd om de Heren Wisselbeker ging tussen de teams van Tomaten kwekerij De Vrij. In een zeer spannen de strijd, waarbij de teams zeer aan elkaar gewaagd bleken, wist De Vrij 1 met twee punten verschil (10-8) te winnen. De strijd om de derde en vierde plaats ging tussen de Gemeente en Stuur man. Juist toen het eindsignaal werd afgeblazen stonden deze teams met 10-10 gelijk en moest er wordon door gespeeld tot een punt verschil. De gemeente had de langste adem en werd derde. Ter afsluiting van de avond de strijd om de Supercup. De winnaar van de mixteams tegen de winnaar van de heren. Was het vorig jaar het team van Van den Berg, nu was het met ruim over wicht het herenteam van Tomaten kwekerij De Vrij dat met deze cup naar huis ging. De organisatie kan terugzien op een geslaagd toernooi. Met maar enkele lichte blessures, met veel speelple- zier, waarbij de medewerkers van de verschillende bedrijven en instellin gen elkaar op sportieve wijze hebben leren kennen. ARTSEN ZONDER GRENZEN KERKEN IN AKTffi/SOH MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND TERRE DES MOMMES UNICEF NEDERLAND STICHTING VLUCHTELING SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES

Hart van Holland | 1998 | | pagina 19