LITI E Fabricius' Scheepsjongens: 75 jaar ultieme voorbeeld m B E R I C H T E N INBRAAKBEVEILIGING! 1 Waddinxveen - Hart van HoDand-j/ deHaij van ci e rW ende iet t Hart van Holland/29 april 1998 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Familieberichten Adrianus Jongeneel Huibertha Cornelia Verbeek Schep geld Angst Zevenhuizen-Moerkapelle Gespecialiseerd in het installeren en het onderhouden van alarminstallaties voor woonhuizen en bedrijfspanden BORG gecertificeerd en lid van het VEB Vanaf 1500,. incl. meidkameraansluiting en montage Raadhuisstraat 9 2751 AT Moerkapelle tel. 079-5933656 fax 079-5932349 lees verder op pagina 17! 29.000 exemplaren VOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 2743 CW WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Het Is moeilijk te aanvaarden datje weg bent van deze aarde. Altijd stond je klaar voor ons en voor anderen. Weinig nemen en veel geven, altijd hartelijk en warm. Geslaagd ben je in jouw leven, je hebt ons een goed voorbeeld gegeven. I Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij in zijn zorgzame leven voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat, na een liefdevolle verzorging in de "Riethoek", rustig en kalm is ingeslapen onze zorgzame vader, schoonvader en lieve opa weduwnaar van Gerritje Jongeneel-Clazing in de leeftijd van 79 jaar. H.A. Jongeneel M. Jongeneel-Stijnen Stephan en Sonia Kevin G.W. Boegheim-Jongeneel J.L.W. Boegheim Patrick en Bea Monique en Albert Gouda, 22 april 1998 Correspondentie-adres: H.A. Jongeneel Korenstraat 14 - 2761 XP Zevenhuizen. De teraardebestelling heeft inmiddels plaatsgehad maandag 27 april op de Algemene Begraafplaats te Zevenhuizen. I Voor uw medeleven en belangstelling, zowel persoonlijk als schrifte- I 'ijk, ons betoond na het overlijden van onze lieve zuster, schoonzus- I ter en tante zeggen wij u hartelijk dank. In het bijzonder willen wij bedanken Begrafenisverzorging T. den Hollander uit Vlaardingen voor de correcte verzorging en uitvoering van de begrafenis. Uit aller naam: G. Verbeek Moerkapelle, april 1998 ~)oor Julia Pengiriro Twee redenen had ik om twee keer de binnenlanden van Sumatra in te trekken: vader had er als veearts gewerkt, ik had De scheepsjongens van Bontekoe gelezen. Twee keer. Vier keer. En nu nog, 75 jaar na de eerste publicatie van dit meester werk van Johan Fabricius, be schouw ik die scheepsjongens als het ultieme voorbeeld van de goede jeugdroman. Ik kan het werk ieder een - die het nog niet heeft gelezen - aanraden; leef mee met Hajo, Rolf en' Padde tijdens hun reis naar de Oost, volg hen op de hielen door het oer woud van Zuid-Sumatra dat, zoals achteraf bleek, door Fabricius be klemmend echt is beschreven. Maakt oerwoud bang? Hoe ondoor dringbaar is Oerwoud? Krijsen apen met je mee? Hoe ontmoet je Doli- mah? En Saleiman? Ik wilde het we ten, gordde een schoudertas om en maakte twee keer een sprong van eeuwen terug: de eerste keer om ontredderd uit die andere wereld terug te komen en een tweede keer om die eerste sprong te laten bezin ken. Schitterend, hoe Fabricius de over gang maakt van winters Hoorn en een paar Hollandse jongens, naar de reis per zeilschip van de VOC, naar Indië. En terug, natuurlijk. Aan dit boek deugt alles: vaart, ge voel voor humor, de dialogen lopen als een trein en de spanning neemt per bladzijde toe. Compositie, woordkeus, alle spanningsbogen kloppen: 'De scheepsjongens' zou verplicht moeten worden in groep acht of daaromtrent en OOK ver plicht moeten zijn voor ieder, die J O H A IV' FABRICIUS ■De Scheepsjongens van Bontekoe overweegt ook eens een boek te schrijven. Overigens kan ik iedere debutant die heeft geprobeerd tot de boekwinkel door te dringen een hart onder de riem steken: Fabricius heeft bij ettelij ke uitgevers geprobeerd het werk te slijten, tot hij in 1923 bij Leopold te recht kwam die er brood in zag en er het eerste kinderboek van de uitgeve rij van maakte. Sindsdien is Indië niet alleen veran derd in Indonesië, het land verander de zoetjesaan mee. Dolimah leeft nog steeds, maar vraagt nu geld voor haar gezelschap; Saleiman is student ge worden en jakkert met zijn brommer snoeihard en zeer lawaaiig door het verder onveranderde oerwoud. In de serie 'De blauwe krokodil' ver scheen van Anders Bodelsen 'Een hele schep geld', een prima jeugd- detective, uit het Deens vertaald door Jan de Zanger. Een sympathiek, span nend en vlot geschreven werk met nog net aannemelijke vondsten rond vier kinderen die allen zo hun reden hebben om tijdens de vakantie thuis te zitten. Bovendien beschikken de kinderen over verschillende eigen schappen, die om samenwerking vra gen. De kinderen komen de buit op het spoor van twee postbeambten die 800.000 Deense kronen hebben ver- beluisterd en op nogal knullige manier aanvankelijk hebben verstopt in een kuil in het bos. De buit, in een koekjes trommel verpakt, wisselt nogal eens van plaats, soms ln handen van de kinderen, soms bij die postmensen. Probleem van de kinderen is, dat ze vindersloon verwachten, maar zelf de tijd willen bepalen waarop die uitbe taling geschiedt. Onderhand klunge len de twee rovers wat heen en weer, de politie wil niet naar de kinderen luisteren, maar onderhand voelen de rovers zich ook niet meer helemaal onbespied. Er komt een ontvoering van, de kinderen worden door een boef op zijn motorfiets achterna geze ten, walkie-talkie's worden ingezet, kortom, er gebeurt een heleboel span nends en het einde komt, zoals ver- wacht. Het aardig geschreven ver haal meldt echter niet, hoeveel die kinderen nu aan vindersloon beu ren. Metro van de angst' van Eddy C. Bertin - ook uitgegeven in de serie De blauwe krokodil', is van totaal ander kaliber. Het hoort thuis in het genre 'griezelen' - maar dan voor de jeugd die niet opziet tegen onzinni ge flauwekul. Het boek begint overigens span nend genoeg: een jongen wordt van zijn portefeuille beroofd door een dief, die er als een haas vandoor gaat. Na een fikse achtervolging wordt de dief gevonden, maar de jongen hoeft niet meer in actie te komen. Een wit gezicht, 'met twee, drie rijen van honderden kleine scherpe tanden' komt in beeld. Die mond gaat open en sluit zich rond het hoofd van de dief. De beroofde jongen rent weg en hoort nog net een krakend geluid. Tja. Dode dieven veranderen in slui- pers, de lezer wordt meegenomen door doodse gangen en getrakteerd op zwarte beestjes die kinderen een hoek in drijven. Onderhand zit ook de politie niet stil, maar die doet natuurlijk de verkeerde dingen en wil alle gegriezel afdoen met 'staats geheim'. Uiteindelijk zijn het kinde ren, die achter de griezelige waar heid komen en die wereldkundig willen maken. Misschien ben ik te volwassen en te oud voor deze ongein. Misschien lezen kinderen dit soort werk met rode oortjes en onder de dekens met een zaklantaren in spanning uit, je weet maar nooit. Persoonlijk wens ik kinderen iets beters toe, want heel goed geschreven is het ook al niet. Johan Fabricius: 'De scheepsjon gens van Bontekoe'. Uitg. Leopold, prijs f 32,50. Anders Bodelsen: 'Een hele schep geld'. Eddy C. Ber tin: 'Metro van de angst'. Uitg. Leo- pold/Elzenga, prijs van beide titels f 12,50. Controle geslotenverklaringWoens dag 22 april werd tussen 7.45 en 8.45 uur de geslotenverklaring aan de Wol- lefoppenweg gecontroleerd. Achttien bestuurders werden staande gehou den en bekeurd a 60,=. Inbraak bij kas: ln de nacht van 25 op 26 april is ingebroken in een kas van een Orchideekweker aan de Nrd. Dwarsweg. Men is binnengekomen door een ruit te forceren. Een aantal karren met dozen orchideeën zijn via een pad naar de kant van de Zuidplas- weg gebracht. Daarvandaan zijn ze vermoedelijk in een bus geladen. Aanrijdingen: Woensdagochtend 22 april vond aan de Kanaaldijk een kop/ staartaanrijding plaats waarbij drie personenauto's betrokken waren. Een 55-jarige Waddinxveense auto mobilist naderde voor het verkeers licht stilstaande auto's en remde af. Daarbij schoot zijn voet van het rem pedaal en botste hij tegen de laatste auto op die werd opgeduwd tegen de daarvoor stilstaande auto. Er was al leen materiële schade. Snelheidscontroles: Op 23 april tussen 9.45 en 10.25 uur zijn snelheidscon troles gehouden aan de Beijerinck- laan. Van de 428 passanten reden er 53 te hard. De hoogst gemeten snel heid was 109 kilometer per uur, ter wijl 80 kilometer er uur is toegestaan. Op 27 april rond 13.15 uur heeft een ongeval plaatsgevonden met een vrachtwagen gevuld met onder ande re gasflessen. Aan de Tweede Bloks- weg was de 45-jarige uit Moordrecht afkomstige chauffeur even afgeleid. Toen er een tegenligger aankwam week de man iets te ver uit en raakte een elektriciteitsplan. Vervolgens raakte hij in de berm en kwam op een bruggetje tot stilstand. De vrachtwa gen kwam echter wel met de neus in het water te staan. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. De brandweer heeft geholpen met het uitladen van de gasflessen en het energiebedrijf is gekomen voor de elektriciteitsplan en de bovenleiding. Een takelbedrijf heeft de vrachtwagen weer op de weg geholpen. Al met al is de Tweede bloksweg tot 15.30 uur door de politie afgesloten geweest. Aanhouding verdachte autodiefstal: Op 24 april is een 19-jarige man uit Gouda aangehouden op verdenking van autodiefstal. De diefstal is ge pleegd in de nacht van 11 op 12 april in de Passage. De man is in de buurt van het voertuig gesignaleerd toen deze was achtergelaten in Gouda. De ver dachte ontkent elke betrokkenheid. Omdat de man nog elf weken moest zitten is hij vastgehouden. Autogordelcontrole: Op 24 april tussen 16.00 en 17.00 uur is een autogordel controle gehouden aan de Beijerinck- laan. Er zijn vijf bekeuringen uitge schreven, maar de meeste mensen droegen hun gordel Auto-inbraken Op 24 april is ingebro ken in een auto die geparkeerd stond aan het K.W.plein. Een ruit is ingesla gen en er wordt een mobiele telefoon vermist. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur SI u i tings term ijn ad verten ties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1998 | | pagina 3