Feestweek bij De Eendragt Rondje Kunst in Moerkapelle •n-Moerkapclle fco zonne-energie informatiedag firma P. Visser Zn. groot succes Vluchtelingen begeleiden is voor mij een leerproces Vrouwenbijbelkring Bijeenkomst reumapatiënten Inleveren pakketten voor Polen Hart van Holland/13 mei 1998 pagina 21 lïiering eeuwfeest vereniging 'School met de bijbel' >y*ëmem Toevallig Gevaren Oriëntatie Eerste begeleiding Emotioneel Cultuurverschillen Team vrijwilligers Coördinator Zakelijker J Karin van Langeraad I Zevenhuizen - Wegens het honderdja- 1 rigbestaan van de vereniging 'School liet de bijbel', is het deze week een [echte feestweek voor alle kinderen van de christelijke basisschool "De Eendragt". Maandag werden door alle I kinderen ballonnen opgelaten vanaf hetschoolplein. Hoewel de ballonnen deofficiële start betekenden, werd er maandag al feest gevierd. Het was die g 'muziekdag'. Alle leerlingen wa llen in staat gedurende die dag hun |fluzikale bijdrage te leveren onder I deskundige leiding. Dinsdag 12 mei I «as voor de leerlingen excursiedag. [lerdeeld in groepen, naar leeftijd, I brachten de leerlingen een bezoek au de kinderboerderij, de Crimpe- I serhof of het Schoolmuseum in Rot terdam. Vandaag, 13 mei, is het 'Oud hollandse Spelendag' en op donder- 14 mei kunnen de leerlingen hun creativiteit kwijt tijdens activiteiten op de 'Creatieve dag'. Tot slot vieren al de juffen en meesters hun verjaar dag op de 'verjaardag-dag'. W"5*< De initiatiefnemers van 'Rondje kunst', van links naar rechts Ineke van der Vlugt, Ingrid van der Vlugt en Emmy Noordam. (foto A. Noordam). Moerkapelle - Op zaterdag 16 mei van lO.OOtot 16.00 uur kunnen belangstei- I jenden meedoen aan een 'rondje I mist'. 'Rondje kunst' is een initiatief jan Ineke van der Vlugt en dochter aaiden Emmy Noordam. Na een lan- voorbereiding is alles gereed voor een leuke creatieve dag. I 'nekevan der Vlugt maakt al lange tijd aquarellen en dochter Ingrid - afge- atudeerd aan de Academie voor beel- ®nde kunsten - houdt zich bezig met «sen en schilderijen. Emmy Noor- Jam maakt aquarellen en daarnaast zij zich bezig met fotografie. I jet idee is eigenlijk ontstaan doordat ®Wo op de gedachte kwam dat er in /terkapelle meer inwoners moeten zijn die een bepaalde vorm van kunst beoefenen. Vanaf dat moment zijn zij gaan informeren en hebben maar liefst 14 'kunstenaars' gevonden die hun werk op zaterdag 16 mei tonen en ook graag vertellen hoe zij hun werk maken. Hoe kan men meedoen? Er is een info- folder beschikbaar met daarop de namen van de deelnemers en hun vorm van kunst. Verder staat er in de folder een plattegrond waarop door middel van nummertjes is aangege ven waar de kunstenaars hun werk presenteren. De folder is te verkrijgen bij De Fotoboetiek aan de Dorpsstraat 28 in Moerkapelle; bij Ineke van der Vlugt, Oogstpad 7, Moerkapelle en bij Annet van der Wel aan het Noordein de 63 in Zevenhuizen. De meeste kunstenaars presenteren hun werk thuis, een aantal op een andere locatie. Wat wordt er allemaal gepresenteerd? Aquarellen, tekenin gen, zijdeschilderingen, keramiek, fi guren in giethars, beton en chamotte- klei, antroposofische poppen en zij de-artikelen, foto's, marmeren objec ten, quilt en patchwork, etsen, olie verf- schilderijen, bloemwerk, pane len en gedecoreerde gebruiksvoor werpen en hand- boekbinden. De ini tiatiefnemers hopen op een grote be langstelling. ®"0p dinsdagmorgen 19 mei is er "Mieochtend in de Nederlands I '<er'c aan de Kerkstraat 1 L Ber§schenhoek. Tonneke Bijker Iivj L.?ver de tweede brief aan de I u rs-Vanaf 9.00 uur is er koffie, hkiPH°gramma start om 9-30 uur- Er rderoppas aanwezig. Voor meer I '^3933i33^eVrOUW te'ef°on Bikini tijgerp. bl mt.40 nw.col beachlife te kl gek npr 130 nu 85,= 0172-217809 Vouwwagen Scout Sherpa Bj.1984 ƒ1250, 06-52686671 Wie heeft na afloop van de kinderbraderie in Mkp 2 paraplu's gevonden? 079-5933110 Lits sprei wit met rose grijs maat 260x220 50,= 0182-613444 Gazon motormaaier maaibr. 42cm izgs 0180-633094 Het team van P. Visser Zn foment ^'zen-Alles zat mee afgelopen zaterdag, het weer, de mensen en het '""~J rras. Met de zomermaanden voor de deur was dit het juiste h te oriënteren op het gebied van kwalitatieve airconditio- ianW,-""J1."cil- Er was voor iedere toepassing wel een geschikte unit i Ook qZ'l^'e men 'n wer'dn§ kon zien. energiPu Sebied van zonneboilers was er veel te zien. Deze nieuwe ingezet gan naast warm tapwater zelfs voor de centrale verwarming team v w<?r.den- Onder het genot van een ijsje of verkoelend drankje kon het j an Visser ook van alles vertellen over de diverse subsidies, i afsnra i r^a8 Seen tijd had kan altijd even bellen voor een persoonlijke CTaak: 0180-631206. Regio - De Vereniging van Reumapa tiënten Gouda e.o. organiseert op maandag 18 mei een lezing over medi cijngebruik bij reumatische aandoe ningen. De lezing wordt gegeven door reumatoloog mevrouw J.M. de Jonge- Bok. De avond begint om 19.30 uur met koffie en wordt gehouden in Ver pleeghuis Bloemendaal aan de Li- vingstonelaan 54 in Gouda. Belang stellende niet-leden zijn van harte welkom. Voor meer informatie kan men bellen naar Bertha Maat, tele foon 0172-210484. Er is gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Inleve ren van pakketten kan geschieden bij: PPE inzamelpunt, Agaat 10 te Zoeter- meer op donderdag 22 mei van 17.00 tot 20.00 uur. Voor informatie: 079- 3615682. De pakketten moeten goed verpakt zijn, bij voorkeur in een stevig kartonnen doos, met plakband dicht geplakt en met een stevig touw erom heen. De adressen van geadresseerde en afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden, de pakketten mogen ook brieven, tijd schriften en dergelijk bevatten, ech ter geen geld. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilogram, de kosten zijn ƒ7,50 per pakket plus ƒ2,50 per kilo. Bij inleve ren van het pakket is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken kampt met een groot tekort aan vrijwilligers. De noodzakelijke bege leiding van vluchtelingen komt hierdoor in de knel. Een wervingscampagne is inmiddels gestart om meer vrijwilligers voor dit werk te krijgen. In dit kader sprak Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken zowel met vluchtelingen als met ervaren vrijwilligers. Hieronder het relaas van vrijwilliger Carlo Schep uit Moerkapelle. "Ik ben toevallig in het vluchtelingen werk terecht gekomen", vertelt Carlo Schep. "Dat zit namelijk zo. Mijn vrouw deed vijf jaar geleden een avondstudie en moest daarbij een scriptie schrijven. Het onderwerp dat ze daarvoor koos was vluchtelingenwerk. De informatie die ze hiervoor onder andere nodig had, kreeg ze van het bureau Vluchtelingen- Werk in Waddinxveen. ik ben daardoor geïnteresseerd geraakt in de problema tiek van vluchtelingen, wanneer ze hier hun weg moeten vinden in onze samen leving. Van het bureau in Waddinxveen kwam ik thuis met een informatiepakket en meldde mij daarna aan bij het plaat selijke team in Moerkapelle. Ik werd in dat team meteen gebombardeerd tot coördinator! Ik heb me al vrij snel met sociaal-culturele activiteiten voor vluchtelingen bezig gehouden en dat doe ik nog." Carlo Schep is van huis uit werktuig bouwkundige en heeft als technicus tien jaar op de grote vaart gevaren en is de hele wereld rond- geweest. Omstreeks zijn dertigste levensjaar is hij er mee opgehouden. De romantiek was weg. De bemanningen werden aan boord steeds kleiner vanwege automatiseringen en de schepen lagen veel korter in de ha vens omdat laden en lossen steeds snel ler ging. Zijn vrouw heeft hij aan boord ontmoet en later zijn ze in Moerkapelle gaan wonen. in 1993 was vluchtelingenwerk in Zeven- huizen-Moerkapelle nog een zelfstandi ge organisatie wat betreft de opvang van vluchtelingen die een woning kregen toegewezen in de gemeente. Later is Zevenhuizen-Moerkapelle onderdeel geworden van de stichting Vluchtelin genwerk Waddinxveen en omstreken. De vrijwilligers konden ook voorheen wat kennis en informatie betreft terug vallen op Waddinxveen, omdat daar de deskundigen aanwezig waren die inhou delijke ondersteuning konden geven. "Na de eerste teamvergadering in Moer kapelle wist is eigenlijk nog niets af van vluchtelingenwerk", zo vertelt Carlo, "ik ben maar aan de slag gegaan, eerst om zoveel mogelijk informatie te verzame len om me te oriënteren." "Twee maanden later werd ik gebeld met de mededeling dat er binnenkort een gezin op het station in Gouda zou staan, dat een huis in Moerkapelle had toegewezen gekregen en of ik die men sen verder wilde begeleiden. Ik heb ze opgehaald, ze naar hun huis gebracht en heb ze kennis laten maken met hun nieu we buren. Ik kreeg al snel door dat de contacten met de gemeente en de wo ningbouwvereniging van primair belang waren. Daarnaast heb ik ze wegwijs ge maakt in winkels, bij banken en bij de huisarts en tandarts. Omdat ik een fullti me baan had, kon ik overdag moeilijk naar diverse instanties gaan, omdat al les vrijwel alleen overdag open is. Dat vond ik best een handicap." In die tijd deden de vrijwilligers in Moer kapelle de begeleiding voor het grootste deel van huis uit. "Als een vluchteling iets wilde of hulp nodig had, dan kwam hij/zij naar je huis en gesprek je het probleem met hem of haar. Dat kwam voor jou als vrijwilligers wel eens slecht uit, want ook thuis ben je niet altijd even goed beschikbaar voor een ander. Nu houdt het kantoor in Waddinxveen op geregelde tijden spreekuur, vooral voor officiële zaken. Daardoor worden wij voor een deel ontlast en kunnen we ons richten op wat kleinere zaken." "In het begin werd ik gegrepen door de emotionele kant van het werk", zegt Car lo. "In het eerste gezin dat ik begeleidde, werd op hun vlucht naar Nederland een jongetje geboren. Dat is een aangrijpen de gebeurtenis waarmee het gezin wordt geconfronteerd. Als ze dan een woning wordt toegewezen en ze gehuis vest worden, komen meestal na een dag of veertien de emoties los. De zorgen over hun achtergebleven familie en over hun bezittingen komen dan tot uitdruk king. Ik stond dan ook binnen 14 dagen met ze op de stoep bij het RIAGG. Het valt Carlo altijd weer op hoe groot en absoluut de verschillen in cultuur kunnen zijn tussen vluchtelingen uit verschillende landen. Als varend werk tuigbouwkundige heeft hij zich altijd geïnteresseerd voor andere culturen. Hij heeft veel reizen meegemaakt van studenten die op zijn schip vreemde landen bezochten en was altijd nieuws gierig naar cultuurverschillen. Daarbij komt dat hij twee broers heeft die res pectievelijk in Kenia en Pakistan wonen, die hij af en toe bezoekt en waarbij hij een wereld van verschil tussen die cul turen constateert. In Nederland is die wereld van verschil tussen vluchtelin genfamilies natuurlijk ook aanwezig. Zo is bijvoorbeeld de ene familie te trots om zijn hand op te houden, terwijl de andere klaagt dat ze een te klein huis toegewezen hebben gekregen. Dat ver schil uit zich ook wanneer een vluchte lingenfamilie een woning krijgt toegewe zen en de buren er in eerste instantie op tegen zijn. Je ziet echter dat na verloop van tijd de weerstand afzwakt, de buren bijdraaien en ze met elkaar goede buren worden. "We proberen de buren altijd zo snel mogelijk te informeren, wanneer een woning beschikbaar komt voor een vluchtelingengezin. We hebben het al een keer meegemaakt dat de buren zelf het initiatief namen om met het vluchte lingengezin contact op te nemen en ken nis met ze te maken." In Moerkapelle bestaat het vrijwilligers- team uit vier personen. Ze hebben alle maal één of meerdere gezinnen voor de begeleiding gehad. Niet altijd klikt het tussen vrijwilliger en vluchtelingenfa milie. "Dat stellen we ons flexibel op en gaan we onderling van gezin ruilen en hebben we tot nu toe altijd het probleem weten op te lossen", zegt Carlo. "Waar ik wel grote moeite mee heb is dat de over heid de vluchteling verbied om te wer ken, wanneer hij nog geen status heeft. Dat is een slechte zaak en funest voor vluchtelingen. Om vluchtelingen niet te veroordelen tot nietsdoen, hebben we in Moerkapelle een van onze vrijwilli gers bereid gevonden vluchtelingen les in het Nederlands te geven en wel bij de vluchtelingen thuis. Zo bereik je ook de vrouwen, want die kunnen dan in hun thuissituatie meedoen. Na ongeveer twee jaar moeten we tegenwoordig stoppen met onze begeleiding. Ik weet niet of we geluk hebben gehad of dat onze begeleiding zo goed is geweest, maar van de gezinnen die wij hebben begeleid, hebben alle mannen en ook enkele vrouwen werk gevonden. We hebben hier een vluchteling gehad, die in zijn land een goede opleiding had gevolgd en uitstekend was geschoold in het bedienen van elektronische draai banken. De moeilijkste klussen wist hij als draaier te klaren; een prima vakman dus. Hij moest echter in Nederland eerst twee jaar naar school om diploma's te halen voordat hij aan de slag kon. Daar word ik wei eens moedeloos van." zegt Carlo. Carlo is van het begin dat hij bij vluchte lingenwerk is gekomen, coördinator ge worden van het team in Moerkapelle. Dat houdt in dat het team één keer per maand bij hem thuis komt en met be hulp van een agenda het wel en wee van de afgelopen maand bespreekt, infor matie uitwisselt en ervaringen met ei kaar deelt. Carlo zit deze vergaderingen voor en geeft tevens de richting aan waar vrijwilligers zich aan dienen te houden bij nieuwe ontwikkelingen. Ook functioneert Carlo als intermediair tus sen de stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen e.o. en zijn team. "Ik heb de laatste jaren geleerd wat zake lijker om te gaan met de begeleiding van vluchtelingenfamilie. Je kunt niet alles voor ze doen en je moet ze soms wijzen op hun eigen verantwoordelijkheid. In het begin stond ik zo'n beetje dag en nacht voor ze klaar, maar daar ben ik van terug gekomen. Toch blijft het voor mij een boeiende ervaring om met men sen van zeer verschillende culturen om te gaan. Ik leer daar elke dag van. Het geeft mij grote voldoening wanneer ik zie hoe geknakte mensen zich weer op richten en hoop aan de horizon zien gloren. Ik ben pas tevreden als ze hun plek in onze maatschappij gevonden hebben en mijn begeleiding overbodig is geworden."

Hart van Holland | 1998 | | pagina 21