Nieuwbouw kantoor Woonpartners Midden-Holland van start Vieze vrouwen en beroemde mannen berichten Bedrijfs- volleybal- toernooi Zevenhuizen Praktische Verkeersproef voor J® basisscholen Activiteitendag op 6 juni Benthuizer avondvierdaagse Vooijaarsconcert symfonieorkest Ramuze Bloeiende moerasplanten a fererkeersPr°ef1998 d°en 372 Hart van Holland/3 juni 1998 pagina 17 benthuizen 4&!eidin.gen zijn achter de bnden sYan de route met de uitleg ienZf,H°?. sch°len bekeken wor- ïfrsf.le<Mer bekend is met de di- Ot en Sien Tuin en Groen. Er is altijd wat moois te doen! Plant van de maand juni: Sagittaria latifolia LL'ti itfiy 1 abv iït>H Waddinxveen - Woensdag 20 mei ging _e eerste heipaal voor het nieuwe kantoor van Woonpartners Midden- Holland op het bedrijventerrein Coe- necoop de grond in. Het nieuwe kan toor zal drie bouwlagen en in totaal circa 2500 m2 vloeroppervlak omvat ten. Qua constructie heeft het kan toor een duidelijke driedeling. Een deel wordt gekenmerkt door veel glad in de gevel. Hier wordt de afdeling Woondiensten gesitueerd en de pu blieksruimte. Dit symboliseert de openheid in de manier van werken die Woonpartners Midden-Holland voor staat. Het tweede deel, waar de kan toorruimten worden ondergebracht, krijgt een strakke stenen gevel met veel raamkozijnen. Aan de achterzij- 'an het gebouw bestaat de gevel voornamelijk uit plaatmateriaal. Hier it de werkplaats. Woonpartners Midden-Holland zal zelf de begane id en de eerste verdieping gaan gebruiken. De derde etage wordt ver huurd. Het ontwerp is van Architec tengroep Naarding Straesser van der linden uit Amsterdam en het kantoor wordt gebouwd door Aannemersbe- ifvanZoelen B.V. uit Utrecht. «Cu Onder voorbehoud van weersom standigheden zal het nieuwe kantoor begin 1999 worden opgeleverd. Woonpartners Midden-Holland be schikt dan over een kantoorruimte waar de klanten op een comfortabele wijze kunnen worden ontvangen. Gouda-In het Museum het Catharina Gasthuis zijn van 16 mei tot en met 30 augustus prenten te zien van twee Goudse plaatsnijders uit de zeven tiendeeeuw; Hendrik Barij en Reinier Persijn. We kent niet Barij's gravure van Gore Besje'die nog vorig j aar pronk- le op de grote tentoonstelling van preprenten 'Spiegel van alledag' in het Rijksprentenkabinet? Na Coorn- hert heeft Gouda twee plaatsnijders gekend die van belang waren voor de ontwikkeling van de prentkunst in de «publiek in de zeventiende eeuw, te *eten Hendrik Barij en Reinier Per- Min. In het prentenkabinet van het juseum is een selectie van een kleine ™tig bladen uit eigen bezit bijeenge bracht die een overzicht geeft van hetgeen beide kunstenaars tot stand hebben gebracht en de plaats die zij innemen in de kunst- en cultuurge schiedenis van de zeventiende eeuw. Prenten werden vaak als vervangen van schilderijen aan de wand gehan gen. Ze werden dikwijls op panelen geplakt, 'prentborden' genaamd, of ingelijst. Op schilderijen van interi eurs is geregeld een van beide vor men te zien. Het gaat daarbij zowel om landschappen als om portretten en genrevoorstellingen. Het Museum het Catharina Gasthuis aan de Oosthaven 9 in Gouda is geo pend op maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Motorrijder gewond na val «terdag 30 mei rond 17.00 uur maak- een 26-jarige motorrijder uit Bos- 'Oop een val. Vanuit de richting aswijk reed de man over de Hooge- pseweg richting Boskoop. Bij de T- ffuismg met de Heerewegh wilde hij i ™°geveenseweg volgen in een ent naar rechts. Hij reed echter mate hard dat hij ondanks afrem- n de controle over de motor ver- jZenyie'- De motorrijder gleed over luchtheuvel naar de overkant van i e§ en botste hierbij op een ver- h rspaal. Met een gebroken pols is TOor de ambulance naar het LUMC "'«gebracht Zevenhuizen - Op zaterdag 6 juni wordt de finaleavond gehouden van het bedrijfsvolleybaltoer- nooi Zevenhuizen. Op 16 mei vonden de voorrondes plaats. De wedstrijden starten om 17.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Na afloop van de wedstrijden is de prijsuitreiking en kan een ieder genieten van "Alberto". semd^nxveen®°'c dit 'aar organ'- de tearr> van acht personen van Halm u a'de'ing Waddinxveen de khnii e vei"keersproef voor de 0nd "en yan groep 8 van het basis- kfp. 'ïs 'n Waddinxveen. De ver- ,m^°®^ordt gehouden op dins- n en woensdagmorgen 10 toni. '«gen 9 Se verkeerssituaties. toersevn11 mee' Det schriftelijke ver- '«rlinnomen is reeds afgenomen. De teau Dij het politiebu- ue Limaweg. De route, die aangepast is aan de plaats van het nieuwe politiebureau en de werk zaamheden rondom de Passage is dit jaar geel uitgepijld, er wordt uitslui tend gereden in de gemeente Wad dinxveen. De leerlingen moeten een aantal drukke kruispunten overste ken. De kruispunten worden bemand door posten die er op toezien dat de leerlin gen de juiste handelingen verrichten. Voor deze elf controleposten hebben zich 79 vrijwilligers aangemeld. De groepscommandant van het nieu we politiebureau in Waddinxveen, de heer A. Twigt, zal dit jaar op dinsdag 9 juni om 8.30 uur het startschot geven, waarna de eerste leerling mag ver trekken. Wat moet je nu met een compressor? Ik geef toch al genoeg druk (te) Fijne dag, Lisette Seat Ibiza 1.2 bj 1989 kl. zw. km st. 90000 apk sept '98 i.z.g.st. 0172-216317 t.k. gevraagd bagagebox voor op dak van auto-tel. 0182-619569 t.e.a.b. eethoek (zwart), wandmeubel (antrac), sal. tafel (grijs) Tel. 0172-218534 Benthuizen - De School met den Bijbel aan de Graaf van Bloisstraat 25 organi seert op 6 juni een activiteitendag. De dag staat in het teken van 'Behendig heid en durf, speel een spelletje mee!' Wat is er zoal te doen: stelten lopen, twee emmertjes water halen, hoepe len, blikgooien, houd je in evenwicht, pak 'em dan, doolhof, buksschieten en vele andere spelletjes. Voor dege nen zonder watervrees is er een groot se festiviteit op de vaart achter de school. Op deze dag kan een ieder foto's laten maken in oud-hollandse kleding. In die tijd waren er geen auto's, dus dan maar fietsen! Er is een mooie fietsrou te uitgestippeld door de polders en daarbij kunnen de deelnemers al puz zelend achterhalen wat de school wil gaan kopen van de opbrengst van de activiteitendag. De start van de fiets tocht is tussen 10.30 en 13.00 uur. Voor de liefhebbers van zoetigheid is er een Oudhollandse snoepkraam met suikerspinnen en pannenkoeken. Iedereen is van harte welkom op de activiteitendag die van 10.00 tot 15.00 uur gehouden wordt bij de school met den Bijbel. Benthuizen - Van maandag 8 juni tot en met 12 juni is de dertigste Benthui zer avondvierdaagse over een af stand van 10 kilometer per avond. De kinderavondwandeling vindt plaats op woensdag 10 juni om 18.15 uur over een afstand van 5 kilometer, onder begeleiding van het Scouting orkest 'De Schouw'. Dit is tevens de inhaalavond voor de 10 kilometer. Kinderen onder 10 jaar mogen alleen onder begeleiding meelopen. De voorinschrijving vindt plaats op vrijdag 5 juni, van 18.30 tot 21.00 uur in De Tas. Wandelkaart meebrengen. De deelnamekosten bedragen 5,= bij voorinschrijving of ƒ6,bij de start. De kosten voor de kinderavondwan deling bedragen 3,50. Iedere avond wordt er gestart bij De tas van 18.30-19.00 uur. Vanaf 18.15 uur kan men zich laten inschrijven. Op vrijdag wordt men muzikaal bin nengehaald door het dweilorkest. Hazerswoude-Dorp - Op vrijdag 5 juni verzorgt het symfonieorkest Ramuze onder leiding van Stephan Pas een voorjaarsconcert in de Hervormde Kerk in Hazerswoude-Dorp. Aanvang 20.15 uur; zaal open 20.00 uur. Entree ƒ10,kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. Een kleurrijk concert in een sfeervolle omgeving. Onder het nachtblauw ge schilderde dak van de eeuwenoude dorpskerk speelt Ramuze ouvertures van Beethoven en Mozart, maar ook een huldigingsmars van Edvard Grieg en een impressie- van de centraal- Aziatische steppen van de Russische componist Alexander Borodin. Bo vendien gaat het orkest aan de slag met "the unanswered question", een 92 jaar oud werkje van de Amerikaan se super-individualist Charles Ives. Tenslotte vermeldt het programma Jeux d'enfants van George Bizet: een grappige muzikale visie op kinder spelletjes. Iedereen is welkom bij dit voorjaars concert. Echte moerasplanten zijn planten die op zijn minst een groot deel van het jaar met de voeten in het water staan. De meeste overleven echter ook in sloten en poelen die in de zomer droogvallen. Het grote voordeel van moerasplanten is dat ze door het ruime vocht- en voedselaanbod weelderig uitgroeien. De opvallend rijke bloei van veel moerasplanten maakt ze erg aantrekkelijk. Een goed gekozen combinatie van de onderstaande planten levert een bloei op die van april tot eind septem ber door gaat. Ze zijn niet alleen langs een formele, rechte vijverrand heel mooi toe te passen. Ook een moerasje bij een vijver, waar verschillende soorten door elkaar mogen groeien en bloeien, is een rijk gezicht. Vlinders, waterjuffers en libellen vinden vanzelf de weg naar de planten en zorgen voor een extra dimensie! Sagittaria latifolia, breedbladig pijlkruid, is een 60-80 centimeter hoge plant, die tot 40 centimeter lange, pijlvormige bladen heeft. De zuiver witte bloemen komen aan lange, stevige stelen. De winterknollen werden door de Indianen gegeten, in China worden pijlkruidsoorten zelfs speciaal voor de eetbare knollen gekweekt! Sagittaria sagittifolia is het inheemse pijlkruid. Dit wordt 30-60 centi meter hoog. De bloemen hebben een purperen hart. De vorm 'Flore Pleno' heeft gevulde bloemen en is geschikter om apart te gebruiken, bijvoorbeeld in een kleine vijver of een kuip. Alisma plantago-aquatica, grote wa terweegbree, is familie van het pijl kruid. Het blad is breed eivormig met een spitse punt. De ijle, breed pirami devormige bloemtros produceert al lemaal kleine, roze-witte bloempjes en wordt wel 1.20 meter hoog. Enkele planten in een grotere vijver geven een prachtig accent. De bloemsten gels blijven na de bloei nog heel lang decoratief. Butomus umbellatus of zwanebloem wordt wel de mooiste inheemse moe- rasplant genoemd. Het smalle blad, driehoekig op doorsnede, gaat sierlijk gedraaid omhoog. In juni verschijnen de bloemschermen met prachtig ge tekende, donker roze bloemen. Calla palustris is de inheemse slangewor tel. Het stevige, wat glanzende blad en ate witte bloemscheden die in mei uit komen doen aan aronskelk denken. Daarna verschijnen de vruchtkolven die later rood worden. Kan flink op de loop gaan, maar is gemakkelijk te tem men. Caltha palustris, de dotter bloem, is een onmisbare moeras- plant, alleen al omdat hij zo vroeg bloeit: vanaf half april tot eind mei gaan de dikke groengele knoppen open en komen de vele boterbloemge- le bloemen uit. Variëteit alba, een bijna witte vorm, bloeit iets later, mei-juni, en blijft wat kleiner. 'Multiplex' heeft dik gevulde bloemen. Filipendula ulmaria, moe- rasspiraea, is een inheemse moeras- plant met mooi gedeeld blad en stati ge, tot 1,25 meter hoge bloemsten gels. Daarop komen crème, schuimige bloemschermen die heerlijk naar va nille ruiken. Een forser zusje is Filipen dula rubra 'Venusta', met karmijnro de, naar licht roze verbloeiende plui men aan stengels die bijna twee meter hoog worden. Heel mooi langs een lange smalle vijver. Lythrum salicaria of kattenstaart he ten de vrolijke opgaande paarsroze pluimen die in de zomer op veel plaat sen langs de waterkant te zen zijn. Er zijn veel soorten: 'Blush' heeft lichtro ze, grote bloemen. 'Morden's Pink' is een bekende helder roze vorm. 'Zigeu nerblut' heeft een indrukwekkende donkerrode kleur. De kattenstaart bloeit van juni tot in september. Een mooie combinatie is met Lysimachia thyrsiflora, moeraswederik, die in juni en juli met kleine lichtgele trosjes in de bladoksels bloeit. Maakt veel opgaande stengels met smal langwer pig blad. Ertussendoor kan Mentha aquatica, watermunt, zoals alle munt soorten een stevige woekeraar, maar de overtollige stengels zijn makkelijk los te trekken en kunnen dan in de thee. De bloemen, van juli tot septem ber, geuren zwaar naar munt en heb ben een heel merkwaardige, paarslila kleur. Myosotis palustris, moerasvergeet- mijnietje, mag evenmin ontbreken. Het plantje weeft zich tussen de ande re door en bloeit met onwaarschijn lijk porseleinblauwe bloempjes, van mei tot in augustus. Andere fraai bloeiende moerasplan ten die je uitstekend met de vorige kunt combineren zijn de diep rood bloeiende Lobelia cardinalis (juli- september), Menyanthes trifoliata, waterdrieblad, met exotisch gefran- jerde witte bloemen (mei-juni) en fraai blad, en Pontederia cordata (snoekkruid), dat mooi hartvormig blad heeft en blauwe bloemen van juni tot september. Potentilla palus tris of wateraardbei kruipt met roodachtige stengels en draagt in juni en juli donkerrode bloemen. Veroni ca beccabunga met glanzende, ronde blaadjes, heeft van mei tot september aartjes met kleine, hemelsblauwe bloempjes. De verzorging van moerasplanten is eenvoudig: houd ze in toom door het teveel af te breken of te knippen, en verwijder voor de winter alle afge storven delen die in het water liggen. Alleen bij achterblijvende groei spe ciale vijveraarde aanbrengen.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 17