HMt(iet wmm (tni we (iet éeudl fat de (émfi <m ttc^m Informatieavond CVA (beroerte) Omgaan met Psoriasis Personenalarmering tijdens vakantieperiode Spijsverteringsproblemen tijdens vakantie en op reis i; I'"beren pakketten I "or Polen regio Hart van Holland/17 juni 1998 pagina 17 I Cannes in Nederland? Slecht en goed nieuws Meer weten? eea gratis kleintje plaatsen? de bon in op pagina 10! Maag Lever Darm Week 1998 Speciale vakantiebrochure Maag Lever Darm Week 1998 Speciale Infolijn Vorig jaar hoefde je niet naar het buitenland voor een fijne vakantie. We hadden een mooie zomer en over het hele jaar was het in Nederland f.-l- gemiddeld één graad warmer dan normaal. In feite hebben we de J afgelopen 10 jaar al te maken met uitzonderlijk warm weer. Recent zijn f in onze regio ook andere weerrecords gebroken en die zijn niet J allemaal even plezierig. Eind 1993 en begin 1995 viel in de stroomge- f bieden van de Maas en de Rijn ongeveer anderhalf tot drie keer zoveel neerslag als het gemiddelde. De gevolgen daarvan liggen nog vers in het geheugen. En zo rijgen de weerrecords zich aaneen. De natste wintermaand, de warmste winter, de droogste zomermaand... En dit speelt niet alleen in Nederland. Wereldwijd is 1997 het warmste jaar geworden sinds het begin van de metingen. Is dat allemaal toeval, het weer is immers grillig, of is er meer aan de hand? De gemiddelde temperatuur op aar- Ie is de afgelopen dertig jaar meer I gestegen dan ooit. De gemiddelde I oppervlaktetemperatuur van de aar- I de is sinds 1880 met 0,6 graden Cel- 5 een natuurlijke oorzaak heb- i. Tijdens de lange geschiedenis I van de aarde hebben zich immers I keel wat klimaatveranderingen I oorgedaan. Maar hoogstwaar- I schijnlijk is er meer aan de hand. De I «aargenomen verschijnselen en de snelheid waarmee ze zich voltrek- i door de mens te worden I veroorzaakt. I 'Nou en', zult u misschien denken als I «hoortdat het warmer wordt op aar- II Een klimaatje zoals in Zuid-Frank- I lijkt me wel lekker.' Zo simpel ligt I «helaas niet. I Me delen van de aarde zullen dro- Ip worden, andere delen weer nat- I [er. Sommige gebieden zullen zelfs I talder kunnen worden. snelle veranderingen raakt I Jet natuurlijk evenwicht uit balans. Iheeft ernstige gevolgen voor de I planten- en dierenwereld. Maar het I tal uiteindelijk ook de voedsel- en J^taoorziening van grote bevol- """"groepen in gevaar brengen. igens is het niet gezegd Iat ons klimaat warmer en aangena- 1 w zal worden. Door de veranderin- IP m het klimaat kan de warme Golf- I 'oom in de oceaan zijn koers verleg- I P> waardoor Nederland misschien I hetzelfde ltïaa' a's Scandinavië. I jszou het bij ons meer kunnen gaan l;fnen'. omdat door de tempera- I ^stijging de verdamping van water uit zeeën en oceanen toe neemt. Het gevaar op over stroming van rivieren neemt dan toe. Een ander ef fect dat zich voordoet is dat de zee spiegel stijgt. Water zet namelijk uit als het warmer wordt. De laatste hon derd jaar is de zeespiegel al tussen 10 en 25 centimeter gestegen. Naar ver wachting zal er binnen honderd jaar nog eens 65 centimeter bovenop komen. Is het allemaal heel ernstig? Ja en nee. Ja, omdat we ons echt niet kunnen veroorloven nog langer te wachten met ingrijpen. Nee, omdat er nog tijd is om de effecten van het broeikasgevaar te temperen. Het valt niet meer te ontkennen dat het warmer worden van de damp kring rond de aarde (ook wel bekend als het broeikasef fect) hoogstwaarschijnlijk door men selijk handelen wordt veroorzaakt. Hoe zit dat precies? We gebruiken steeds meer energie: elektriciteit, maar ook aardgas, olie, benzine, kerosine en andere brand stoffen. In de verbrandingsgassen van deze brandstoffen zit C02 (kool dioxide). Er komt dus steeds meer C02 in de dampkring. Dit gas heeft de eigenschap de warmte-uitstraling van de aarde vast te houden. Vandaar de naam broeikaseffect. C02 is het belangrijkste broeikasgas, maar er zijn nog meer gassen met deze eigen schap. Als ons energiegebruik dus eigenlijk de oorzaak is, dan ligt daar ook de oplossing. Het opwekken van elektri citeit met schone energiebronnen zo als wind, water en zon is een voor beeld. Maar er is ook nog veel te win nen door nog zuiniger om te gaan met energie. Gelukkig doen veel mensen daar al het nodige aan en is op dat gebied al veel bereikt. Zo besparen we met ruim 1 miljoen hoogrendements ketels in Nederland al een kwart mil jard kubieke meter aardgas per jaar. Ongeveer 40% van de woningen is al voorzien van dubbel glas, wat ruim anderhalf miljard kubieke meter aard gas per jaar bespaart. Ookalle 'kleine' energiebesparende activiteiten hel pen. Steeds meer mensen letten op hun energiegebruik en doen dus het licht uit in ruimten waar ze niet zijn, kopen spaarlampen en een spaar- douche, pakken vaker de fiets in plaats van de auto en zetten de ver warming een graadje lager. Met deze eenvoudige handelingen helpt u mee het broeikaseffect tegen te gaan. Hou vol en ga door, want flinke energiebesparingen blijven no dig. Voor nu én voor later! Als u meer wilt weten over het broei kasgevaar en energiebesparing, bel dan 0800 - 8051 voor de gratis brochu re. Deze brochure bevat niet alleen meer achtergrondinformatie over het broeikaseffect, maar ook praktische tips om iets aan energiebesparing te doen. En dat scheelt niet alleen voor het milieu, maar ook in de portemon nee. I -Tgeris citybike 20" 6 versn. licht i.z.g.st. ƒ125,- 079-5932735 W tehuis gezocht voor jonge chinchilla's .^06-53287803/0182-611119 fctïït— is gelegenheid tot I Jer? van Piketten voor fa it nüi en en kennissen in Polen, lieverd" Worc^ 'n P°'en aan huis CtePDD? Pakketten kan geschie- ZoetpL mzamelpunt, Agaat 10 te ,?00 tote?n nn donderdaS 18 juni van $615682 UUr ^°°r in'ormatie: I %!biu-ettein moeten goed verpakt dr,L ur in een stevig karton iet po' met P'akband dichtgeplakt I "fessen n stev*§ touw eromheen. De Ier Hjp Var'geadresseerde en afzen- r-oos ppc,!l ^aklelijk leesbaar op de tetten en te worden, de pak- '""endera^-^k brieven, tijdschrif- elrj ge'ijk bevatten, echter geen gewicht van een pakket Plusm/9d^k0Sten Z'in /7'50 Per '""van ho, Per kilo. Bij inleve- Hsin 'Pakket 's men verplicht ^imahebewijs te tonen. tekentafel ƒ125,-0182-613046 kinderledikantje m. eiken 50,-; ignis vrieskist ƒ100,-2101. 0182-612932 Playstation games FF7 tombr. 2 oddworld ƒ80,- p.st. 3 voor ƒ200,- 0182-617491 Gevr. fietsen 4-12 jaar voor kinderopvang (BSO) 0172-211608 Brommer, yamaha rid in org. staat zwart vaste pr. ƒ750,-0172-215769 Tunturi roeitrainer met vliegweil 2 jr. oud ƒ650,-0182-610317 3 verschillende pors. petit four schoteltjes a ƒ10,- merk Kaiser 0172-214087 jongens citybike ƒ100,- 24" kleur rood 0172-218783 Win 95 keyboard imb VGA kaart PC mie alles in doos nieuw 0182-638135 tk per eind aug. Keiler keuken 4 boven 3 onderkastjes ovekast koelkast 0172-218526 Lima treinrails en div treinen lima vaste prijs ƒ300,-0180-631101 tour/stacaravan ca. 5 mtr. 4/5 pers. 0180-631361 mountainbike i.z.g.st. jongensmodel 0182-614232 nieuwe mountainbike Alm. frame 18 handgr. versnel, ƒ400,-0172-215635 Agiva turnpakje z.g.a.n. m 164/36 blauw/ div. kl. ƒ60,-0172-218485 snelle bromfiets Honda NSR i.z.g.st. prijs in overleg 0172-216518 sealskin douchecabine 90x90 2 kunst, sch.deur hoekinst. i.z.g.st. 0182-618302 alpenkreuzer 6 pers. i.z.g.st. ƒ2000,- 0182-617342 Spartamet de Luxe ƒ1000,- 0182-613940 Regio - De Gezondheidswijzer Gouda organiseert op dinsdagavond 23 juni een informatieavond over CVA (be roerte). De bijeenkomst wordt gehou den in het kantoor van de Vierstroom aan de Antwerpseweg 7 in Gouda. Dr. Husson verpleeghuisarts, zal in formatie geven over CVA en onzicht bare gevolgen en karakterveranderin gen. Een patiënte vertelt hoe zij haar ziekte heeft ervaren. De patiëntenver eniging Samen Verder geeft informa tie over wat zij voor haar leden doet. De Vierstroom geeft informatie over de cursus CVA. Er is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De zaal gaat open om 19.30 uur, aan vang programma 19.45 uur, einde 22.00 uur. De toegans is voor leden van de Vierstroom ƒ2,50, voor niet leden ƒ5,Deelname alleen na telefo nische opgave, Vierstroom Zorglijn: telefoonnummer 0182-594500. Hart- en vaatziekten zijn in Nederland doodsoorzaak nummer 1, voor man nen maar ook voor vrouwen. Ruim vijftigduizend mensen overlijden per jaar aan hart- en vaatziekten, zoals hartinfarct, angina pectoris, beroerte en aangeboren hartafwijkingen. De medische benaming voor beroerte is Cerebro Vasculair Accident, meest al afgekort met CVA. Letterlijk bete kent dit 'ongeluk in de bloedvaten van de hersenen'. Door een bloeding of verstopping van een bloedvat krijgt een deel van de hersenen te weinig zuurstofrijk bloed en beschadigt of sterft af. Hoewel iedereen al wel eens van een beroerte heeft gehoord we ten helaas maar weinig mensen hoe ernstig deze ziekte is. Jaarlijks wor den 24.000 mensen in Nederland door een beroerte getroffen, waarvan 40% binnen een jaar overlijdt. Beroerte is de belangrijkste oorzaak van invalidi teit. Iedereen kan zelf door een gezonde leefwijze het risico drastisch vermin deren, ongeacht de leeftijd, door te letten op de juiste voeding, stoppen met roken, tegengaan van hoge bloed druk, verminderen van overgewicht en voldoende en verantwoorde bewe ging. De Gezondheidswijzer heeft over al deze onderwerpen informatie. De Gezondheidswijzer biedt informa tie over gezondheid, ziekte en zorg. De balie is te vinden in de Thuiszorg winkel aan de Boelekade 1 in Gouda en is open op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur, 's maandags tussen 13.30 en 17.00 uur, telefoonnummer 0182-594658. De informatie van de Gezondheidswijzer is in de meeste gevallen gratis. Regio - Vanavond (woensdag 17 juni) is de Psoriasis Vereniging Midden Ne derland aanwezig in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. In juli en augus tus is er wegens vakantie geen infor matie-middag. In het patiëntenservi cebureau wordt informatie gegeven over de huidaandoening en de diver se behandelingsmogelijkheden. Te vens is er gelegenheid om in contact te komen met lotgenoten. Psoriasis is een ongeneeslijke, chroni sche huidaandoening, ongeveer 350.000 mensen in Nederland hebben deze aandoening. Kenmerkend zijn de rode plekken die overvloedig schilfe ren en de patiënt veel pijn en jeuk kunnen bezorgen. Mensen met een huidziekte stuiten vaak op een muur van onbegrip in hun omgeving. Onbekend maakt onbemind; daar om moet psoriasis voor het voetlicht komen! Iedereen is van harte welkom tussen 14.00-16.00 uur in het patiëntenservi cebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis (ingang Jan van Beaumontstraat) in Gouda. De vereniging biedt psoriasispatiën- ten ook de mogelijkheid om deel te nemen aan een besloten zwemuur in Zoetermeer in zwembad De Drie sprong, op vrijdagavond van 21.30 tot 22.30 uur. Voor nadere inlichtingen kan men bellen met de Psoriasisvereniging, telefoon 070-3820202 (dinsdag, woensdag en vrijdag). Regio - De afgelopen jaren heeft De Vierstroom gemerkt dat tijdens de vakantieperiode de behoefte aan per sonenalarmering groot is. Bijvoor beeld doordat kinderen met hun ge zin op vakantie gaan en het een veilig idee vinden wanneer hun hulpbehoe vende ouders personenalarmering hebben. Bij De Vierstroom is het nu mogelijk om voor een korte periode personenalarmering te nemen. In de maanden juni, juli en augustus kan men personenalarmering laten aan sluiten voor de periode van één maand. Normaal gesproken is de aan sluitingsperiode minimaal drie maan den. Personenalarmering werkt als volgt. Het alarm bestaat uit een halszender met drukknop die omgehangen kan worden. Bij een noodsituatie kan de persoon op de halsknop drukken. Er ontstaat dan een telefonische verbin ding met een verpleegkundige van de alarmcentrale. Zij kan zien wie er con tact zoekt en vraagt via de spreek/ luisterverbinding wat er aan de hand is. Zo nodig schakelt de verpleegkun dige contactpersonen in die door de persoon die alarmeert, zijn opgege ven. Om gebruik te kunnen maken van personenalarmering is het noodzake lijk dat er minimaal twee contact adressen zijn die in geval van nood een kijkje kunnen nemen. Meer informatie kan opgevraagd wor den bij de Vierstroom Zorglijn: 0182- 594 500 of bij de unit personenalarme ring: 0182-540 128. De Maag Lever Darm Week besteedt dit jaar speciale aandacht aan spijs verteringsproblemen tijdens vakan ties en reizen in binnen- en buiten land. Spijsverteringsproblemen, zoals (reizigers) diarree, verstopping en (voedseI)infecties komen vaak voor. Gevolg is dat de welverdiende va kantie een teleurstellende ervaring wordt of -nog erger- tot gevolg heeft dat mensen na hun vakantie of reis langdurig spijsverteringsproblemen houden. De Maag Lever Darm Stich ting wil een bijdrage leveren aan het voorkomen van deze problemen en heeft een speciale vakantiebrochure over dit onderwerp samengesteld. De brochure wordt verspreid in de Maag Lever Darm Week van 21 tot en met 27 juni. Tijdens de vakantie en op reis komen spijsverteringsproble men vaak voor. Veel mensen hebben tijdens een reis klachten of hebben die wel eens gehad. Gelukkig zijn deze klachten meestal van voor bijgaande aard, maar voor de vakan tiegangers betekenen de klachten een negatieve ervaring en een verloren vakantie. Preventieve maatregelen kunnen problemen grotendeels voor komen. De Maag Lever Darm Stichting intro duceert tijdens de Maag Lever Darm Week een speciale vakantiebrochure over dit onderwerp. In de brochure wordt aandacht besteed aan het ge zond houden van de spijsvertering. Ook wordt aangegeven wat (mogelij ke) oorzaken zijn als het toch mis gaat en welke maatregelen te nemen zijn om problemen te voorkomen. De bro chure geeft niet alleen tips, maar ook mogelijke oplossingen als zich pro blemen voordoen. Een speciaal deel van de brochure is gewijd aan kinde ren op reis. Verder is een checklist voor een vakantie-apotheek opgeno men. De brochures worden in heel Nederland verspreid en zijn gratis. De Maag Lever Darm Week wordt ge organiseerd door de Maag Lever Darm Stichting. Tijdens de week wordt extra aandacht gevraagd voor spijsverteringsziekten. In Nederland hebben maar liefst 2 miljoen mensen problemen met hun spijsvertering. De Maag Lever Darm Stichting werkt voor deze mensen. De stichting is de Nederlandse organisatie op het ge bied van spijsverteringsaandoenin gen. De stichting financiert weten schappelijk onderzoek en geeft voor lichting. De stichting behartigt in sa menwerking met diverse patiëntenor ganisaties de belangen van patiënten met maag-, lever- en darmziekten. Tijdens de Maag Lever Darm Week vindt de jaarlijkse collecte plaats waarmee middelen voor wetenschap pelijk onderzoek worden ingezameld. De Maag Lever Darm Week 1998 vindt plaats van 21 tot en met 27 juni 1998. De Maag Lever Darm Stichting heeft een speciaal telefoonnummer voor informatie over spijsverteringspro blemen, de Maag Lever Darm Infolijn: 0900 - 20 25 625 (22 cent per minuut). Aanvullende informatie over de Maag Lever Darm Week 1998 of andere acti viteiten van de stichting is verkrijg baar op telefoonnummer (030) 60 55 881.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 17