LITI E Oproep Baby van de maand BERICHTE N INBRAAKBEVEILIGING! Toon Tellegen, altijd bijzonder. Maar voor kinderen...? iet, t Wtfetct deHaij vanderWende Hart van Holland/24 juni 1998 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Familiebericht) Neeltje Johanna de Graaff-Bergshoeff Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen gespecialiseerd in het installeren en het onderhouden van Badinstallaties voor woonhuizen en bedrijfspanden burg gecertificeerd en lid van het VEB 'Vanaf 1500. uvend a Toon Tellegen Bijna iedereen kon omvallen Maandelijks verschijnt in het Hart van Holland de "Baby van de maand". Alle pasgeborenen komen in aanmerking voor deze pagina. Daarom verzoekt de redactie van het Hart van Holland de ouders, grootouders, ooms en tantes hun kind, kleinkind, neefje of nichtje aan te meiden voor deze pagina. De redactie ontvangt graag een geboortekaartje, een duidelij ke foto en het liefst een leuk verhaaltje over de baby. Degene die als "Baby van de Maand" in het Hart van Holland verschijnt 'verdient' daarmee vier waardebonnen van ƒ25,-. Wie foto en geboortekaartje terug wenst, dient een aan zichzelf geadresseerde enveloppe, voldoende gefrankeerd, mee te sturen. Boskoop 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Met eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 2743 CW WADDINXVEEN TEL. (0182) 61 50 55 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het overlijden van onze lieve tante en schoonzuster willen wij u hierbij onze oprechte dank betuigen. Moge zij in uw gedachten voortleven zoals u haar heeft leren kennen en waarderen. Uit aller naam: Fam. N.L. Karens-Commerell juni 1998 Westergo 25 2716 CA Zoetermeer. Controle geslotenverklaring-. Op 16 juni tussen 7.20 en 8.10 uur is een controle uitgevoerd op de gesloten- wklaring aan de Swanlaweg. Het is win de ochtenduren voor motor voertuigen verboden om te rijden. Er waren geen overtreders. fonrijdingen: Op 16 juni rond 11.45 uur heeft een aanrijding plaatsgevon- ft-nde Coenecoop. Een fietsster uit waddinxveen zag een bromfietser uit apelle aan den IJssel die van links m over het hoofd. Het gevolg was ccn aanrijding. De fietsster is overge- hent naar het ziekenhuis met een «ildwond en de bromfietser is naar ^'ziekenhuis gebracht met beenlet- jndenacht van zaterdag 20 op zondag li juni miste een 18-jarige automobi el' ^'Pben aan den Rijn de bocht Dab einc'e van c'e Beijerincklaan. kostte een verkeersbord en twee men. Bij controle bleek de oorzaak .jokte zijn. Hij had 1,1 o/oo alcohol t3n b'oed. Tegen hem is proces- erbaal opgemaakt. ZTmachinefabriek: Op 16 juni ttnH uur 'fwam een melding bin- fhin 'Ler een brar|d was bij een ma- abriek in de Coenecoop. Er werd rekening gehouden met het feit dat er giftige stoffen vrij konden ko men. In een ketel was men bezig met een proef, waarbij de temperatuur rond de 100 graden celsius hoort te liggen, de temperatuur liep door on bekende oorzaak op tot 400 graden celsius, waardoor men vreesde voor brand en giftige stoffen. Door poeder blussers te gebruiken werd een brand voorkomen en zijn er geen giftige stof fen vrijgekomen. BedrijfsinbrakenOp 17 juni rond 1.40 uur ging een inbraakalarm af bij een bedrijf aan de Bredeweg. Twee man nen waren op het terrein, maar er werd op dat moment op het terrein ook gewerkt door medewerkers van het bedrijf. Een van de medewerkers zag, nadat hij een melding had gekre gen dat het inbraak alarm was afge gaan, een vreemde bus staan. Achter de bus heeft hij toen een trekker neer gezet, waardoor de bus niet weg zou kunnen rijden. Vervolgens zagen de medewerkers twee mannen over een hek klimmen. De medewerkers liepen naar de mannen toe en vroegen wat zij daar deden. De twee mannen, een 31- jarige man en een 46-jarige man, beide afkomstig uit Utrecht, liepen toen naar hun bus en probeerden weg te rijden door tegen de trekker aan te rijden. De mannen zijn toch weg geko men, maar kwamen de politie tegen die afkwam op het inbraakalarm. De Door Julia Pengirim Ik heb Toon Teilegen op kinderen uitgeprobeerd. Drie keer. Eerst op een kind van 10, toen op een van twaalf en Toon werd steeds taaier. Pas bij een kind van bijna zestien kwam een beschaafd lachje los en een licht teken van begrip, maar dat kan ook allemaal gespeeld fatsoen zijn geweest, want na een verhaal gaf het kind er de brui aan. De verhalen van de Amsterdamse huisarts, dichter en schrijver Teile gen zijn stuk voor stuk schitterend, daar valt niets op af te dingen. Maar bibliotheken weten niet, of ze zijn boeken op de planken voor de kin deren moeten zetten, of op die voor de volwassenen. Soms wordt een wijs besluit genomen en wordt zijn werk gelijkelijk verdeeld over beide planken; er zijn titels genoeg. Maar als wordt gevraagd op grond waar van die keus is gemaakt, dan volgt steevast gestotter. Of het eerlijke antwoord: wij weten het OOK niet, we doen maar wat. Bij de gedichten van Tellegen - deze huisarts begon zijn schrijversloop baan als dichter - is dit probleem afwezig. Ze zijn typisch Teilegen, maar zo moeilijk EN razend knap geschreven, dat deze schrijver van 'kinderboeken' in dit genre automa tisch belandt op de plank voor kin deren van 30 jaar en ouder. 'In N en Met tekeningen van Anne van Buul Queiudo (tien) andere gedichten' uit 1989 is misschien wel zijn bekendste dicht bundel, Maar Tellegen debuteerde met 'De zin van een liguster (1980), waarna veie andere bundels volgden: 'De aanzet tot een web', (1981), 'Be roemde scherven' (1982), 'De andere ridders' (1984), 'Ik en ik' (1985), 'Mijn winter' (1987), 'Een langzame val' (1991) en 'Een dansschool' (1992). Wat is er met Toon? Toon gebruikt dieren als personen. Maar het zijn geen dierverhalen. Toon gebruikt voor die vermeende kinderen eenvoudige woorden. Er is niets moeilijks aan, een kind van drie zou de verhalen, bij wijze van spre ken kunnen lezen. Maar de gebruikte begrippen, alle beeldspraak, alle vormen van emo ties die Tellegen hanteert, zullen zelfs voor sommige volwassenen nog te moeilijk zijn. Een verhaal dat Tellegen zelf als een van de beste betitelde gaat over een houtworm, die in een wilg zit en daar in de weg kwijt raakt. De houtworm raakt in een knorrig gesprek met de eekhoorn, hij rent zowat de hele boom door tot hij uiteindelijk komt waar de wilg het dikst is. Daar hoorde de eekhoorn hem nog roepen: "Wel ja. Nu weet ik het echt niet meer!" Toen ik het in m'n eentje las, vond ik het ook een van de mooiste verhalen. Maar toen ik het aan dat kind van tien voorlas, hield ik het halverwege ga pend voor gezien. Schitterend is ook het verhaal van de slak die net zo lang oefent tot hij harder loopt dan de mier. Dat vindt de mier niet leuk, want het lukt de slak wel, die vervolgens aankondigt dat hij gaat vliegen. De slak oefent en vliegt een dag later. Niet goed, het is meer fladderen en slingeren, maar hij is los van de grond en wuift naar de mier. Toon in zijn slotregels: "Kom jij ook vliegen? Het valt best mee. Je hoeft alleen maar op te stijgen." De mier keek naar de grond en trapte met volle kracht tegen een loslig gende wortel. Noem zo iets maar een kinderver haal, bestemd voor jonge lieden die nog niet zijn opgevoed met onrede lijke rancune. De moeilijkheid met Toon Tellegen is, dat hij op kinderlijke eenvoud schrijft over een schemering van emoties. Over macht en onmacht, het puur slechte in het dier, de mens dus, en zijn sterke kanten. Hij gebruikt steeds het juiste dier voor het juiste gevoel - de opzwellende pad, de venijnige slang, de vermoei de olifant enzovoort. Hij relativeert alles: de verte, de horizon, pijn, ver driet, slaap, vijandschap, vriend schap en afstanden en de dieren zijn werktuigen. Een van zijn eerste bundels 'Toen niemand iets te doen had' uit 1987, na 'Er ging geen dag voorbij' uit 1984, won de Gouden Griffel, de hoogste onderscheiding die de KIN- DERboekenjury, gevormd door vol wassenen, kan toekennen. Maar wat zeiden de kinderen zelf? Niet veel, denk ik. Maar Tellegen schreef onverdroten verder met onder meer 'Langzaam, zo snel als zij kon- den(1989), waarvoorhij in 1990een Zilveren Griffel kreeg; 'Bijna ieder een kon omvallen' (1993), 'Brieven aan niemand anders', (1996) Wie met Tellegen wil kennismaken, maar niet meteen aan een hele bun del wil, kan zich zetten aan 'De ver schrompeling van de olifant', een kort verhaal, vorig jaar geschreven in opdracht van een jarige boek handel. Hierin staat de hele Tellegen: een olifant verschrompelt tot een on zichtbaar stofje, tot de Boktor hem uit de nesten helpt. Maar ook on zichtbare stofjes hebben denkende lotgenoten in dit werkje, waarvan de rug al waarschuwend meldt: 'De verschrompeling...' Alle titels, behalve de Verschrom peling van de olifant', Uitg. Queri- do, Amsterdam, diverse prijzen. mannen spraken de politie aan, om dat ze een aanrijding zouden hebben gehad met een vrachtauto van het bedrijf. De twee mannen zijn, na het verhaal van de medewerkers aan te hebben gehoord, aangehouden. Diefstal aggregaat In de nacht van zondag 21 op maan dag 22 juni werd vanaf een parkeer plaats aan de Havikhoek een aggre gaat gestolen. Auto-inbraken In de nacht van zondag 21 op maan dag 22 juni werd ingebroken in een auto aan de Chopinlaan. Men sloeg een ruit in waarna een autotelefoon werd weggenomen. Diefstal auto In de nacht van zondag 21 op maan dag 22 juni werd aan het Nicolaaserf ene personenauto gestolen. In de loop van de dag werd de auto in Den Haag terug gevonden en kon de auto terug naar de rechtmatige eigenaar. Diefstal aanhangwagen In het weekeinde werd aan de Middel- burgseweg vanaf een bouwlocatie een aan een schildersbedrijf toebeho rende aanhangwagen ontvreemd met daarin de nodige gereedschappen. Janet vd Sar heeft haar basis-zwemdiploma gefeliciteerd v.d. Sluimers Girt gefeliciteerd met je diploma en veel succes op de MTS. Het thuisfront Gaby Bruggeman heeft zwemdiploma A gefeliciteerd! oma C1000 bedankt voor alles. Door Kruis-Bemond Jeugdweek Moerkapelle voor kinderen vanaf 6 jaar 10 tot en met 14 augustus Wie heeft na het schoolvoetbal zvh zwart adidas trainingjack gevonden? 0180-633038 Zondag 28 juni wordt mijn gabbertje 45! Hans gefeliciteerd heel veel xxxjew van Coby Van Nelle koffiemolen voor aan de wand ƒ60,-010-4550554 Wil degene die mijn tas heeft gevonden bij C1000 mij bellen? 632283 zonnehemel met gezichtsbruiner en t-statief i.z.g.st. ƒ600,-0172-216518 Nelleke Rijksen heeft haar zwemdiploma-A gefeliciteerd van opa en oma Hofman bergschoenen rock mt. 43 z.g.a.n. ƒ60,-0172-214635 Aanrijdingen Maandagmiddag 22 juni vond aan de Zijde een kop/staartaanrijding plaats. Een 20-jarige automobilist uit Nieu- werbrug stopte om een voetganger te laten oversteken. Een 45-jarige auto mobilist uit Gouda zag dit te laat en botste achterop de stilstaande auto. De aangereden automobilist klaagde over nekpijn. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! De redactie van Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1998 | | pagina 3