Spetterend Kindervakantiefeest V- Strand, zee en duinen Bezienswaardigheden en activiteiten in de regio: De Goudse Kaaswaag De kaas- en ambachtenmarkt Goveka pagina 12 Hart van Holland/1 juli 1998 Activiteiten van Staatsbosbeheer Wandeling door het Hollandse Duin Natuur in een 'jong' bos Natuurbelevenis aan de stadsrand Vleermuizen in oude bunkers Vogels in de polder Lepelaars in het Bieslandse Bos Van grienden naar natuurbos •ésiïaaé I I I I I I R I 8 I I 1 I I 1 I 1 1 I 1 8 1 1 I I I I I I v t I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I té Noordwijk aan Zee - Op de dinsdagen 7,14,21 en 28 juli en 4, 11,18 en 25 augustus gaat Boswachter Gielen van Staatsbosbeheer mee voor een wandeling door het Hollandse Duin, Tijdens deze twee uur durende tocht door open duingebied en duinbebossing vertelt hij over het ontstaan van dit gebied en over de planten- en dierenwereld. De start is om 10.00 uur bij het informatiecentrum van Staatsbos beheer aan de Duindamseslag (vanaf Noordwijk aan Zee richting Noordwijkerhout). De wandeling duurt twee uur. De kosten bedragen 3,75; voor kinderen tot 12 jaar ƒ2,50. Honden aan de lijn mogen mee. De boswachter raadt de deelnemers aan een verrekijker mee te nemen. Voor meer informatie: Staatsbosbeheer, telefoon 071-361.38.09. Op vrijdag 10 juli is er een avondwandeling in het Alblasserbos. Het is nog maar zestien jaar oud, dit Alblaseerbos in de westpunt van de Alblasserwaard. Tijdens deze avondwandeling met de boswachter van Staatsbosbeheer blijkt dat de natuur niet veel tijd nodig heeft om in alle verscheidenheid tevoorschijn te komen. Het Alblasserbos is nu al de 'groene buffer' tussen het open poldergebied en de stedelijke bebouwing. De start is om 20.00 uur bij de parkeerplaats aan de Matenase Scheikade (zijweg N214). De wandeling duurt twee uur. De kosten bedragen 3,75, kinderen tot 12 jaar betalen ƒ2,50. Voor aanmelding en informatie kan men bellen naar het regiokantoor van Staatsbosbeheer in Nieuwegein, telefoon 030- 602.86.02. Het Mallenbos is een gevarieerd loofbos aan de rand van Spijkenisse. De boswachter laat op woensdag 15 juli zien dat ook een avond-wandeling in een bos van amper 20 jaar jong een bijzondere natuurbelevenis is. De start is om 18.30 uur bij de ingang van de Mallendijk in Spijkenisse. De wandeling duurt twee uur. De excursie is geschikt voor rolstoelgebruikers. De kosten bedragen ƒ2,50. Aangeraden wordt een verrekijker mee te nemen. Aanmelden en informatie: boswachter Wicher Pen, telefoon 06-52 77 64 32. Op de woensdag 15 juli, 12 augustus en 9 september leidt boswachter Peter van Deurs bezoekers rond door de ruim 2000 meter lange bunkergangen in de Wassenaarse Duinen. In het Hollands Duin herinneren nog vele bunkers aan het oorlogsgeweld van de Tweede Wereldoorlog. Nu zijn de bunkers 's winters de verblijfplaats van honderden vleermuizen. De start is om 19.00 uur bij de rotonde aan het eind van de Wassenaarseslag in Wassenaar. De rondleiding duurt 1 uur. De kosten bedragen ƒ5,-; kinderen tot 12 jaar betalen 2,50. Getipt wordt een zaklantaarn mee te nemen. Voor aanmelden en inlichtingen kan men bellen naar Staatsbosbeheer, telefoon 071-511.34.38 of 071-361.38.09. De Geertruida-Agathapolder is een vogelrijk natuurgebied langs de Oude Maas. Tijdens een excursie met de boswachter op woensdag 29 juli horen de deelnemers hoe Staatsbosbeheer zoveel mogelijk aan de wensen van deze weidevogels tegemoet komt bij het beheer van dit gebied. De start is om 18.30 uur bij de ingang van de Boonsweg bij Oude Barendrechtse Brug tussen Heinenoord en Puttershoek. De excursie duurt twee uur. De kosten bedragen 2,50. Deelnemers wordt verzocht laarzen aan te trekken en een verrekijker mee te nemen. Voor aanmelden en informatie kan men bellen naar boswachter Wicher Pen, telefoon 06- 52.77.64.32. De polders rondom Delfgauw zijn van oudsher in gebruik ais grasland. Daarnaast is er tot het begin van deze eeuw turf gewonnen. Eind jaren '80 is er een gevarieerd bosgebied aangelegd. De vele sloten in het gebied voorzien de iepelaars van hun dagelijkse maaltje vis. In het krekengebied in het Bieslandse Bos vinden de lepelaars de rust die ze nodig hebben. Daarnaast is het een verzamelplaats voor de lepelaarsgezinnen om van daaruit richting zuiden te vliegen. Samen met de boswachter kan men een kijkje nemen in dit bijzondere natuurgebied op woensdag 5 en zondag 9 augustus. De start is om 14.00 uur bij het Natuur- 8c Milieucentrum De Papaver aan de Korflaan 6a in Delft. Openbaar vervoer: vanaf NS-station Delft, op wo. bus 64 (halte Korflaan), op zo. bus 61 (halte Bieslandse Kade), De kosten bedragen ƒ3,75, kinderen tot 12 jaar ƒ2,50. Honden aan de lijn mogen mee. Neem een verrekijker mee! Aanmelden kan bij het regiokantoor van Staatsbosbeheer in Nieuwegein, telefoon 030-602.86.02. Het voormalig griendgebied De Esscheplaat is wat doorgeschoten. Maar dat is geen probleem, integendeel! Hierdoor is een aantrekkelijk natuurbos ontstaan. Een excursie met de boswachter op woensdag 12 augustus voert de bezoekers langs drie oude griendketen. Onderweg vertelt de boswachter over de geschiedenis van de grienden en over het huidige planten- en dierenleven. De start is om 18.30 uur bij de ingang van de Buitendijk in Strijensas. De excursie duurt twee uur. Men dient laarzen aan te trekken en indien mogelijk een verrekijker mee te nemen. De kosten bedragen 2,50. Aanmelden en informatie: Boswachter Wicher Pen, telefoon 06-52.77.64.32. Door Svlvia van Doornen In het prachtige monumentale gebouw 'De Kaaswaag' aan de Markt in Gouda, wordt de historie en bereiding van de beroemde Goudse kaas boeiend toegelicht. Oorspronkelijk werden in dit gebouw de kazen gewogen, tegenwoordig kunnen bezoekers hun gewicht in kaas laten wegen, kennis over kaas testen en uiteraard ook kaas proeven! Voor gezelschappen worden er regelmatig uitgebreide kaas- en wijn-proeverijen georganiseerd. Vooral op donderdagmorgen tijdens de kaas- en ambachtenmarkt die in de zomermaanden op de Markt wordt gehouden, komen veel toeristen even een kijkje nemen in de waag. Men vindt er verder een kaaskraam, kinderen kunnen er koe-melken en op de bovenverdieping staan computers die alle informatie verstrekken over kaas, de Goudse Kaaswaag en alles wat daar maar enigszins mee te maken heeft. Het gebouw is voor publiek geopend van april tot en met oktober op dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur (op donderdag ook van 10.00 tot 13.00 uur). «Sm*"—' Kaasboeren uit de omgeving van Gouda komen op donderdagmorgen met paard en wagen naar de Markt om daar hun waar te verkopen. En hierbij wordt nog echt met handje-klappen zaken gedaan! De kazen liggen uitgestald op het marktplein en uiteraard ontbreken ook de kaasmeisjes niet. Voor Gouda is de kaas- en ambachtenmarkt een echte toeristentrekker die men bij een bezoek aan deze kaasstad zeker gezien moet hebben. De kaas- en ambachtenmarkt wordt gehouden op donderdagmorgen van 10.00 tot 12.30 uur en duurt nog tot eind augustus. Wie nog geen genoeg heeft van het boerenleven kan op 5 augustus de Goudse Markt de Goveka (Goudse Vee- en Kaastentoonstelling) bezoeken waarbij vrijwel het hele marktplein bevolkt is door koeien en paarden. Deze worden ter plaatse opgepoetst om een zo goed mogelijk oordeel van de keurmeester in de wacht te slepen. Een soort schoonheidsverkiezing dus! Vooral voor ouders met (kleine) kinderen is het de moeite waard om die dag tussen 8.00 en 14.00 uur een kijkje te komen nemen. Bi Hi Zevenhuizen - Met als thema "Beloofd is beloofd" wordt ook dit jaar in de laatste week van de zomervakantie voor de jeugd van Zevenhuizen een kindervakantieweek georganiseerd. oor de kinderen die na de schoolvakantie in de groepen 2 tot en met 8 van de basisschool zitten, begint het Kindervakantiefeest al op dinsdagavond 11 augustus. Zij kunnen dan meedoen aan de lawaaioptocht die duurt van 19.00 tot 20.00 uur. Met deze optocht wil de organisatie aan heel Zevenhuizen laten weten dat het feest weer losbarst. Begin- en eindpunt van de optocht is de parkeerplaats naast de Gereformeerde kerk. Het Kindervakantiefeest wordt dit jaar gehouden op drie ochtenden, beginnend op woensdag 12 augustus tot en met vrijdag 14 augustus, van 9.30 tot ongeveer 12.15 uur in de Gereformeerde kerk. Er wordt gezongen, er worden verhalen verteld en er staan spannende spelletjes op het programma. Op woensdagmiddag 12 augustus komen Elly en Rikkert naar Zevenhuizen om een optreden te geven. Dit optreden vindt plaats in dorpshuis Swanla en begint om 14.00 uur. Alle kinderen die op woensdagochtend naar het Kindervakantiefeest komen krijgen een gratis kaartje. Voor ouders en andere belangstellenden (minimum leeftijd 4 jaar) zijn kaarten te koop a ƒ5,-. Kaarten zijn te bestellen via de telefoonnummer 0180-631281 en 079-5933530. Wanneer het feest er voor de jongsten al weer opzit, gaat het voor de oudsten pas beginnen, ledereen die na de schoolvakantie in groep 8 van de basisschool zit of in klas 1,2,3 of 4 van het voortgezet onderwijs, is welkom. Vrijdagavond 14 augustus begint het spektakel om 19.00 uur bij het Hervormd Centrum. Dan wordt het spel "Paint Ballon Ball" gespeeld en daar gaan de bezoekers "naar House!?". De avond eindigt om ongeveer 22.00 uur. Zaterdag 15 augustus wordt een beroep gedaan op de sportiviteit van de deelnemers; dan wordt een 'survival' georganiseerd. Om 13.00 uur wordt verzameld op het plein Voor het gemeentehuis waarna de bus naar de plaats van bestemming gaat. Deelnemers wordt aangeraden oude kleren aan te doen en een handdoek en schone kleren mee te nemen. Rond 17.00 uur is de terugkomst gepland. Met een speciale dienst op zondagmorgen 16 augustus wordt het Kindervakantiefeest afgesloten. Deze dienst wordt gehouden in de Hervormde kerk en begint om 10.00 uur. ledereen is welkom. Voor inlichtingen omtrent alle activiteiten in het kader van het komende Kindervakantiefeest kan men bellen: 079-593.2969.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 12