Hypocriet Amerika: veel aardiger dan we dachten Azaleatochten, ook interessant zonder azalea's De Crighton Dynastie van Penny Jordan Hart van Holland/1 juli 1998 pagina 15 Te dik Geen creditcard Hypocriet Voor een zinderende zomer vol romantiek en intriges Zelfs in de beste families... Harlequin Grillig lot Spannend tot aan 'Het laatste geheim' pnnr li Ilin Penairim New York - Het aardigste van Amerika vond ik dat piepkleine winkeltje in Oosterse artikelen aan Broadway. Je komt er, door vanuit het eenvoudige hotel Newton deze wereldlaan over te steken en dan linksaf te lopen, downtown. Het winkeltje komt na de groenteman en heeft een overkappinkje met een ingebouwde luidspreker waaruit klassieke muziek komt. Het regende en daarom koos ik voor dat overkappinkje tijdens de laatste twee delen uitTsjaikowski's vioolconcert en als de meegereisde familie met een gallon magere melk en een pot poeierkoffie in de supermarkt verderop niet op me had gewacht, stond ik er NOG. Hoe kwamen we daar. Eigenlijk uit geldgebrek en dat kwam zo. Eerst kregen we geld terug van de belastingen en daarna het bericht, dat de doorgerotte voorpui van ons huis geheel moest worden vernieuwd. 'Nu gaat die reis naar Amerika helemaal nooit meer door", zei mijn levenspartner, die dat nu net niet had moeten zeggen. Na zo'n opmerking recht ik de rug, schenk nog eens bij en gabellen. Een uur later hoefde alleen de reissom voor tien dagen Amerika nog maarte worden betaald. Waarvan, bleek de volgende dag uit een lening die ons aan drie jaar brood met pindakaas zou kluisteren, maar gaan zouden we: drie dagen New York en acht dagen met een huurauto het land in, Over vijf jaar willen we WEER, maar dan zonder twee ellendige nachtvluchten per Sabena en urenlange vertragingen. Voor het overige mag alles opnieuw. Op die eerste taxirit na, die ons 's nachts om drie uur bij het hotel afleverde, door een taxi-chauffeur die ons drie teer overvroeg en dat ook kreeg, De rit van Kennedy Airport naar het hotel mag maar 43 dollar kosten en niet de 160 die wij betaalden; dat 'egde de hotelbaas uit die zich het voorval persoonlijk aantrok en niets rekende »or de gebroken luxaflex die ik de eerste nacht meteen al wide muur had getrokken. Mooi! De Amerikanen doen zich zelf enorm tekort door ons stelselmatig op te zadelen met geweldfilms en andere rotzooi. Dat 'wauw-wauw' van politieauto's hebben wij niet een keer gehoord, maar dat komt misschien, omdat we bewust risico's hebben gemeden; de Bronx bijvoorbeeld. Waar wij voor namelijk hebben gelopen, Manhattan, wordt getoeterd, maar niemand trekt met gillende banden op. Later kregen we een wondermooi land te zien, totaal verschil lend van wat we hadden verwacht; maar ook van die pleinen achter hoge hekken, als in West Side Story, Dat ik voor drie dagen New York had gekozen kwam, omdat ik deuren wilde openen, die achter Woody Allen en Mia Farrow gesloten blijven. Empire State Building kon me gestolen worden, al kwamen we daar toch. We liepen veel en als we wat verderop wilden komen, namen we de subway, de ondergrondse voor ander halve dotlar per rit. Zo kun je op het zuidelijkste puntje van Manhattan komen en het Vrijheidsbeeld zien, zonder dat toeristenbootje te nemen. En terug, Chinatown in met z'n leuke winkeltjes, eethuisjes en militaire spullen, Wat verkopen ze, achter die gesloten deuren, wilde ik weten. En hoe reageert een neger, als je hem de weg vraagt. En wat gaat in speel films schuil achter politie auto's en wauwelende acteurs. De winkels verschillen niet Aan hotel Newton, Broadway in Manhattan nota bene, bewaren we goede herinneringen door z'n eenvoud, relatief lage prijzen en een behulpzame exploitant veel van die bij ons, al gaat veel per gallon (4,5 liter) of in andere grote maten. Maar boter, kaas en eieren, bood schappen doen is eenvoudig en toch aardig, omdat veel net even anders is dan thuis; het wordt meegegeven in grote, bruine papieren zakken, precies als in de film. De zwarte bevolking hebben wij ervaren als precies even vriendelijk als alle Ameri kanen, voor zover we ze hebben ontmoet. Misschien een beetje vanuit een gereserveerde houding, die meteen overgaat in twee geweldige rijen witte tanden, als je beleefd vraagt. En bereid mee te lopen, al is het de voor hen verkeerde kant op. Dragen alle Amerikaanse agenten zonnebrillen op een veel te dikke kop? Nee dus. Weer met de beperking 'voor zover wij hebben ervaren' zijn veel Amerikanen onder hun baseball-petje te dik, na hun ontbijt met twee eieren, gebakken spek en gebakken aardappeltjes EN toast en koffie zo veel als je op kan, terwijl de televisie een en al gezondheid uitkraamt. Omdat we later zo vaak verkeerd reden, kwamen we onbedoeld nogal ergens. Maar een probleem was dat nooit: de behulpzaamheid is overal groot, we vonden steeds een goedkoop motel met ijsmachines op de gang. Prettig, want voor 4,95 dollar, een tientje dus, hadden we ons een Minimate aange schaft, een koelboxje van Iglo dat prima koelde en plaats bood aan 6 blikjes bier, Een aanrader, want 's morgens kieperde die ijsmachine ijsblokjes over de blikjes en 's avonds hadden we ijskoud bier dat er wel in ging, na zo'n dagrit. Omdat alles zo snel was ge gaan, beschikten we niet over een internationaal rij bewijs en een creditcard waar je, volgens de folders, in Amerika niet buiten kunt. Dat is flauwekul. Het gewone rijbewijs is voldoende en met een gewoon Cirrus-giropasje trek je overal flappen uit de muur, zoals je ook overal travellercheques kwijt kunt. Wel betaalden we een stevi ge borgsom voor de huur auto. Maar omdat we dat bedrag later terugkregen, bleken we maar 32 gulden koersverschil te hebben betaald. Een creditcard is niet alleen gevaarlijk verlei delijk, maar vooral en achteraf door die 'opna mekosten' aanzienlijk duurder. We reden relatief weinig en zagen veel: bos in de staat New York, bos in Pennsylvania, Ohio en Virginia en bos in Mary land. En vierkante steden, dorpjes en tuinen, zoals vrijwel alles in die streken vierkant is; noord-zuid, oost-west, dat is het wel zo'n beetje en daarom rij je nooit echt heel erg fout. Bovendien haalt geen Amerikaan het in z'n her sens harder te rijden dan 100, 110 km/u waardoor autorijden in een huurauto met automaat, een ontspannen bezigheid is. Bovendien zijn de golven de wegen breed en lang en zit geen hond met knip perend groot-licht te kleven. Dat wat betreft de autosnel wegen die langs de grote steden lopen en waaraan geen gezellige restaurantjes te vinden zijn. Wel alle vor men van 'centra'; voor auto brandstof, voor overnach tingen en boodschappèn. De benzinestations zijn overi gens meteen ook winkel, bakker en restaurant tegelijk, Aan de doorgaans ongeloof lijk mooie 'binnenwegen' die wel dorpjes en stadjes door kruisen, zijn die restaurantjes en dergelijke weer wel te vinden. New York uitrijden is overigens een peulenschil, terug binnenkomen vergt een zenuwslopend uurtje meer. De staten die wij bezochten hebben we ongelofelijk mooi, maar ook als nogal hypocriet ervaren: drinken en roken is uit den boze. Maar wat drinken ze eigenlijk op straat uit bruine papieren zakjes? Vüst geen cola. Restaurants hebben grote afdelingen voor niet-rokers en die zijn vrijwel leeg. Het volk zit te roken in het kleinere deel. In een groot steak-restaurant leek het vragen naar een biertje een misdaad en in de supermarkten is ook al geen spoortje alcohol te vinden; wel malt. Maar de speciale winkels in wijn en likeur: 'twee keer linksaf, dan meteen achter een gele fabriek', die winkels doen verdacht goede zaken met goedkope wodka; wijn, ook de Califor- nische, is nogal duur. Amerika is, waar wij waren dan, groot, opvallend schoon - ook en vooral de openbare toiletten - en mooi, mooi, mooi, Rooie bossen met rooie vogels, schitterende uitzich ten, maar ook met aange reden herten en wasberen. En zoals iemand zei: "Niet eens duur, zeker het eten niet, als je maar buiten New York blijft." Achteraf zien we foto's terug, videobeelden en Ameri kaanse speelfilms. Hoewel dat werelddeel volkomen nieuw voor ons was, zeggen we nu met opvallende regel maat: "Daar liepen we." Of: "Ja, zo is het." Erg pro-Ameri kaans waren we nooit, maar dat is nu sterk veranderd. En Holland ligt in Engeland; dat weten we nu zeker; Van Nederland hebben de meesten niet eens gehoord, behalve de man, die wist van tulpen en een jongen met z'n vinger in een dijk. Of hij dat verhaal ook geloofde? "No", zei hij stralend. Om ons een fijn verblijf in de states toe te wensen. Ik geloof dat hij het intens meende. Om aan te denken: Amerika leeft op 110 Volt met kleinere stekkertjes dan bij ons. Een verloop-stekkertje kost f 4,95 waarop ons waterkokertje paste. De kooktijd duurt wat langer, maar het werkt. De lader van onze videocamera schakelde automatisch over van 220 naar 110 Volt. Dat hotel Newton aan Broadway is een aanrader. Relatief goedkoop met 125 gulden voor een 3-persoons kamer met koelkast en pal naast een metro-station (subway) om de hele stad te doorkruisen. En zonder overbodig personeel, Speciaal voor de populaire serie Bouquet van uitgeverij Harlequin schreef Penny Jordan 'De Crighton Dynastie'. Een mini-serie om een hele zomer lang van te genieten! In vier spannende delen wordt de liefhebber de komende maanden Hel meeslepende verhaal over drie generaties Crightons verteld. Intriges, ruzies, jaloezie en romantische verlangens - alles komt aan bod. Leef mee met de perikelen van deze machtige advocatenfamilie! Ruzies die nooit goed werden gesproken, jaloezie, ver we9gestopte tragedies en '®9 gekoesterde verlangens, aoar draait het allemaal om J'PENN RILuG in 'De Crighton Dynastie'. Tijdens een groot feest waarop drie generaties Crightons herenigd worden, komt plotseling het ene na het ander familiegeheim aan het licht. En daarmee verandert langzaam maar zeker alles voor de familie Crighton.., In het eerste, dubbeldikke deel, 'Grillig lot', stelt Olivia Crighton aan haar familie Casper voor, de man van haar leven. Ze is ervan overtuigd dat ze hem allemaal geweldig zullen vinden, maar alles loopt anders dan verwacht. Zeker wanneer ze haar vroegere geliefde Saul ontmoet en Casper het prima blijkt te kunnen vinden met diens vrouw. In de eerste uitgave maakt de lezer kennis met alle personages, waardoor men j helemaal in het verhaal komt. Hierna kijkt de lezer j ongetwijfeld uit naar het tweede deel, 'Roekeloze bekentenis', waarin het allemaal draait om liefde en wraak. In het derde deel, 'Verboden fantasieën', wordt j Saul Crighton gekoppeld aan| de mooie Tullah, maar ze blijkt niets van hem te willen weten. Met deze mini-serie blijft men geboeid tot aan 'Het laatste geheim', dat in deel vier wordt onthuld. Met 'De Crighton Dynastie' kan de liefhebber een hele zomer lang genieten van spanning en romantiek. Het eerste deel ligt in de winkel. Hierna kan men iedere vier weken een volgend deel verwachten. De eerste, dubbele uitgave kost ƒ7,95. Alle vervolgdelen kosten ƒ4,95.'De Crighton Dynastie' onder andere bij supermarkten, kiosken, warenhuizen en boek- en tijdschriftenwinkels. Wie een deel heeft gemist, kan nog het hele jaar, voor de winkelprijs plus verzendkosten, bestellen bij Harlequin Lezersservice, telefoonnummer 030-264 35 60. Boskoop, internationaal bekend als het grootste aaneengesloten boomkwekerijgebied ter wereld, mag zich in een toenemende belangstelling verheugen. De VVV Boskoop krijgt dagelijks schriftelijke en telefonische vragen, met name over de Azaleabootttochten. Zo'n 25 jaar geleden startte de VVV Boskoop met rondvaarten over de sloten rondom de kwekerijen, in de bloeitijd van de azalea's. Overigens bleek dat een dag niet genoeg was voor de vele liefhebbers. De toegenomen vrije tijd, de gestegen belangstelling voor groen en milieu en het grote aantal bezitters van een eigen tuin lokt steeds meer mensen naar Boskoop. Vandaar dat de VW Boskoop al jaren in het seizoen, begin april tot eind september, rondvaarten organiseert. (Door de mensen worden deze boottochten steevast Azaleatochten genoemd). Zo'n tocht vindt plaats in open boten, waarin ongeveer 25 personen kunnen meevaren. Op de boot is aanwezig een schipper, een ervaren gids die uitleg geeft en een afduwen die de bruggen opent en sluit, allen vrijwilligers. Tijdens de rondvaarten krijgen de gasten uitleg over het ontstaan van de boomkwekerijen, de grote verscheidenheid aan planten, "bomen" aldus de Boskopers, en de gang van zaken op de boomkwekerijen. Boskoop heeft bijna duizend kwekerijen op een oppervlakte van ongeveer 1000 ha. Na mei laten de azalea's het afweten, maar andere bloeiende struiken en vooral vaste planten zorgen het hele seizoen voor een kleurige en interessante belevenis. De VW biedt elke zaterdag van 1 april tot 1 oktober om 14.00 uur liefhebbers de gelegenheid tot het maken van een rondvaart. Men kan zich dan melden bij het VVV kantoor. De prijs is ƒ8, per persoon. Voor kinderen en gezelschappen is er en aangepaste prijs. Voor de zaterdagse rondvaarten is voor individuele liefhebbers geen reservering nodig, maar gezelschappen dienen zich telefonisch aan te melden. Gezelschappen zijn ook op de andere dagen welkom, een reservering is dan nodig. Het is aan te bevelen ook een bezoek te brengen aan het boomkwekerijmuseum (of voor gezelschappen aan een boomkwekerij).

Hart van Holland | 1998 | | pagina 15