fannenkoeken eten in De Hazelaar' Oprichting Zoetermeerse afdeling Zangschool Zuid-Holland Sart nieuwe cursus E.H.B.O. Beeldhouwen voor Mozambique in Laerken Doorbloeiende rozen De Sperwer Hart van Holland/12 augustus 1998 pagina 15 Zomerexpositie Kunstwerk voor Mozambique Tuin Groen, er is altijd iets moois te doen! Plant van de maand: 'Bonica' 'Schnee- wittchen' (jierswoude-Dorp- Dinsdag 4 augus- Lwerd, voor de vijfde keer, 'De Ha- jljar' omgetoverd in een heus ten- laitamp. Op het grasveld werden 's Lgens eerst tal van tentjes en wind- Liermen neergezet. Voor sommige cideren en ouders was dit een hele Liememing. De jeugd kon zich laten Ljinken of alvast een duik nemen, fcsentijds begonnen de vrijwilligers Lteeidingen te treffen voor het Lnenkoekfestijn. Er moesten name- L.pakken meel gebakken worden. Ud 12.30 uur begonnen de kinderen L,gedragen op heerlijke geuren, te «zamelen om de voorraad pannen koeken binnen de perken te houden. Samen met bekers verse melk ver dween een verbazend groot aantal pannenkoeken in de hongerige ma gen. Om 13.30 uur werd het sein gege ven voor het spetteruurtje. In het gro te en het kleine bad dreef van alles rond: luchtbedden, dolfijnen, kroko dillen, grote banden, bootjes en ander drijfmateriaal. Ter afsluiting van het kinderfeest kregen de deelnemers nog een heerlijk ijsje. Natuurlijk kon dit feest niet worden georganiseerd zonder de medewerking van velen. Dankzij hen werd het een grandioze dag. Itóa - Kinderen uit Zoetermeer en astreken, die van zingen houden, pen vanaf oktober lid worden van pi Zoetermeers Kinderkoor. Het Mis een nieuwe afdeling van de kgschool Zuid-Holland. De doel pin» van de Zangschool Zuid-Hol- iid is, om kinderen een allround pikale opvoeding te bieden met als pangspunt het meest natuurlijke Btrument: de stem. Zij leren noten pen en van blad zingen. Er wordt perkt aan de ontwikkeling van de a. Daarnaast wordt het zelfver- puwen en doorzettingsvermogen Merkt, en leren de kinderen in so fa verband te functioneren. Het op ïreau musiceren en optreden levert («vergefelijke ervaringen op. Bvan de koren die zijn aangesloten we Zangschool ZuidHolland is het pugs Kinderkoor. In korte tijd heeft [4 koor nationale en internationale erkenning gekregen. Hoogtepunten hide carrière van het Haags Kinder- 'w waren de productie van twee ris, een uitwisseling met een koor uit Polen en het behalen van een eerste prijs cum laude op het "Europees Muziekfestival voor de Jeugd" te Neerpelt (B). Het is de bedoeling dat het Zoeter meers Kinderkoor binnen een jaar zal uitgroeien tot een volwaardige zang school met vijf klassen en drie kinder koren. Door deze gelaagde structuur ervaren alle kinderen voldoende uit daging en is het goed mogelijk om ook oudere nieuwkomers een plaats te bieden. Kinderen die lid worden ko men twee maal per week naar de zang school. Op maandag krijgen de kinde ren les in noten lezen en van blad zingen. Tijdens deze lessen wordt ge bruik gemaakt van de nieuwste me thode voor kinderkoor: "Jongleren". De kinderen werken in eigen tempo de oefenboeken door. Op vrijdag repete ren de verschillende koren. Alle lessen en repetities vinden plaats in de Paulusschool, Dr.J.W.Paltelaan 3 te Zoetermeer. Inlichtingen zijn te krijgen via tel. 010-5212703. 'addinxveen - In het clubgebouw van schuttersvereniging Waddinx- M,is op 26 augustus om 18.30 uur <f start van het nieuwe seizoen van ■^addinxveense Sjoelvereniging, /strijd zal gaan om de wisselbeker, «momenteel in het bezit is van Jan «sbergen. /seizoen zijn er weer 14 sjoelavon- wordt gespeeld in vier klassen Mot on met D). Per avond zijn er in «klasse drie of vier prijsjes te ver- «n.Per avond kunnen twee ronden Nengesjoeld. Een rond bestaat uit /'sjoelen over toen van de in totaal 11 bakken. De clubavonden vinden plaats in het gebouw aan de Alberdingk Thijmlaan. Ter kennismaking is de eerste ronde/ sjoelavond gratis. Voor iedere rond betaalt men 4.=. Deze eerste avond van het seizoen krijgt een bijzondere start. De sjoel kampioenen van Berkel en Rodenrijs, Boskoop, Capelle aan den IJssel, Gou da, Hendrik Ido Ambacht, Moord recht, Waddinxveen en Zoetermeer zullen de strijd met elkaar aan gaan binden. Inlichtingen: Jan Kersbergen, tele foon 0182-615421 of Henk van Beek, telefoon 0182-616349. nthuizen - Na de zomervakantie is gelegenheid om een E.H.B.O.-cur- (inclusief reanimatie) te volgen, "ieuwe cursus start op 7 septem- ZZ/edere maandagavond van 20.00- 22.00 uur worden er lessen gegeven. In januari is er dan de mogelijkheid om een examen af te leggen. Inlichtingen: Jeanne Fokke 079- 3312573. hrL ua^antlegangers van hun laatste vakantieweek genieten, zijn de (os m de regio druk bezig de graanoogst binnen te halen. ""«farS s!ro'Persentractoren vol graan en pakken stro rijden tot diep in de om de oogst vóór een eventuele regenbui binnen te halen. Op de foto °er van Dorp zitten in een bloedhete cabine bovenop de combine. Hazerswoude-Dorp-Al 15 jaar komen zes Zuid-Hollandse vrouwelijke kun stenaars wekelijks bijeen om te teke nen en schilderen naar model. Zij ge bruiken diverse technieken: olieverf, gouache, collages en dergelijke. Ook sieraden maken behoort tot hun werkzaamheden. Alle zes zijn ze lid van "Cummunauté Artistique de Pie- gon en France". Naast de "groep van zes" is tijdens de zomer-expositie ook werk te zien van Hélène Rosenmöller en Marie-José Leenders, terwijl de beeldhouwmani- festatie "de Magische Krachten van Steen" nog steeds in volle gang is. Beeldhouwers uit Denemarken, Hon garije en Nederland werken samen aan een granieten blok. Geïnspireerd door het Afrikaanse land hakken de beeldhouwers verschillende motie ven in het kunstwerk. Het beeld wordt op 29 augustus per opbod verkocht. Bieders moeten in het bezit zijn van een "biednummer", die voor 25.= kan worden gekocht. De opbrengst van het beeld en de "biednummers" komt volledig ten goede aan een ge zondheidsproject in Nacaroa, Mozambique. Mevrouw Tjitske Vreugdenhil werkt als arts in Naca roa. Haar wordt verzocht ter plekke besteding te geven aan de opbrengst van deze actie. De expositie is te bezichtigen tot 29 augustus in Galerie&Beeldentuin Lae rken, Bent 2 te Hazerswoude-Dorp. Voor inlichtingen: 0172-589837. Doorbloeiende rozenRosa 'Bonica' Alle rozen houden van goede, luchti ge, niet te zware grond, die niet te nat of te droog is. Bloeien kost veel ener gie! Bemest doorbloeiende rozen daarom regelmatig, bijvoorbeeld met speciale rozenmest. Aanwijzingen staan op de verpakking. Computer Tulip Compact 2 (3 1/2, 5 1/4) diskdrives monochroom scherm ƒ125,- 0172-215688 Waddinxveen- De Waddinxveense postduivenvereniging De Sperwer nam deel aan een concours vanuit Ablis. De weersgesteldheid was warm. Afstand: 443 km. In concours: 479 duiven. Gelost om 8.00 uur. Aan komst eerste duif om 13.53 uur. Laat ste duif om 15.59 uur. Snelheid eerste duif 1249 meter per minuut. Uitslagen: C.A. Bode 1; W. Breedijk 2; D.Heeren 3 en 8; R.A. van der Made 4 en 6; Mej. M. van Vliet 5 en 10; Joh. L. Bol 7; J. Jansen zn. 9. Er zijn maar weinig mensen die niet van rozen houden. Meestal is het dan nog een kwestie van onbekend maakt onbemind'. Een van de sterkste kanten van de roos is de uitbundige bloei. En doorbloeiende rozen doen dat ook nog eens heel lang, van juni tot in oktober. Rozen zijn er in zoveel verschillende soorten, dat er voor ieders smaak wel een te vinden is, of men nu van klassiek, modern, trendy of natuurlijk houdt. Er zijn ook rozen die het behalve in de tuin ook uitstekend doen in een sierpot op het terras of balkon. Als u op zoek bent naar een pastelroze bloeiende en iets naar wit verkleuren de roos met een heel rijke bloei, die u eventueel als haag wilt gebruiken, dan is 'Bonica' een uitstekend keus. Het is een tot 1 meter hoog uitgroeien de heesterroos die geen last heeft van ziekten. De gevulde bloemen zitten in zware trossen. Door zijn vorm en het kleine, donkere blad is 'Bonica' ook heel mooi in een 'cottage garden'. 'Bonica' is ook in grote groepen te gebruiken, want snoei is nauwelijks nodig. De volwassen struik heeft een mooie, bossige vorm. Wordt de struik u wat te wild of te groot, geen nood: snoei hem gewoon met de heggen- schaar in de gewenste vorm. Een an dere leuke toepassing is 'Bonica' als stamroos. Door zijn eerst opgaande en vervolgens breed uitgaande vorm geeft 'Bonica' een mooie kroon op de stam. Als 'Bonica' na de bloei wordt teruggesnoeid wordt u met een twee de bloei beloond. Een heel sterke soort is 'The Fairy' die vanaf eind juni rijk bloeit met veel- bloemige pluimen van kleine, gevulde roosjes. De kleur is lichtroze, in volle bloei wordt de kleur iets bleker. 'The Fairy' bloeit door tot de eerste nachtvorst en wordt circa 70 centime ter hoog. Het blad is klein, maar het struikje is zeer dicht vertakt en daardoor goed bodembedekkend. Met zulke rozen kun je een plat vlak of een helling vullen. Plant ze dan op 40 centimeter afstand van elkaar. 'The Fairy' en haar vele dochters, zoals 'Fairy Dance' (bloedrood) en 'Fairyland' (lichtroze) en 'Fairytale' (fuchsiaroze) zijn ook als kleine struikroos te gebruiken. 'The Fairy' is een ideale roos voor luie snoeiers. Bij gebruik als struikroos worden de takken in het voorjaar (eind maart-begin april) gewoon 10 centimeter boven de grond afge knipt. Past u 'The Fairy' toe als bo dembedekker dan snoeit u de takken in het voorjaar met ongeveer 1/3 van de lengte terug. Een park- of trosroos die onder ver schillende andere namen door het le ven gaat is 'Schneewittchen' ('Sneeuwwitje', 'Iceberg' of 'Fée des Neiges'). De bloemen zijn uiteraard wit en hebben sierlijke, spitse knop pen met een beetje lichtroze. Als ze opengegaan zijn is de bloem groot en half gevuld, tegen het eind van de bloei schaalvormig. 'Schneewittchen' bloeit heel rijk, van juni-oktober. De struik wordt tot 1 meter hoog en is los van vorm. Daarom is een combinatie met wat hoger wordende, bloeiende vaste planten een leuke toepassing: blauw of roze bloeiende Salvia neme- rosa, Aconitum (monnikskap), Delp hinium (ridderspoor), maar ook zich omhoog werkende geraniums als 'Ann Folkard' of kleinbloemige Clema tis-soorten. 'Schneewittchen' is er ook als klim roos ('Climbing Schneewittchen'). Als stamroos is het misschien wel de mooiste witbloeiende soort. Het snoeien van 'Schneewittchen' is niet zo ingewikkeld. Eind maart worden de lelijke en beschadigde takken aan de grond afgeknipt. De overblijvende takken op ongeveer 15 centimeter af knippen.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 15