Negenenveertig soorten nachtvlinders in het Gouwebos Vluchtelingenwerk AZC-Wad- dinxveen zoekt vrijwilligers Bridge 50+ Russische platteland slachtoffer vrije economie Jubileumbraderie in Sixtiesstijl Genieten van muzikale noten tijdens straatfeest in de Nieuwstraat Vijfhonderd kilome ter gezelligheid in Gouda fcs\enk 9 30 uur ds J H Lanëe- Koppelklaverjassen Hart van Holland/19 augustus 19,98 pagina 13 Dnfir Karin Jongkind taddinxveen - Afgelopen vrijdag 14 augustus werd door de Waddinx- «eense Werkgroep Natuur- en Mi lieu-Educatie (N.M.E.) een nachtvlin- I ierexcursie georganiseerd. In het (iouwebos werd gekeken welke soorten nachtvlinders in dit natuur- ied voorkomen. Vijfenveertig I latuurliefhebbers namen aan de excursie deel. Er werden negenen dertig soorten nachtvlinders waar- I genomen. De werkgroep N.M.E. is twaalf jaar geleden opgericht voor het organiseren van een na- i tuurproject op de basisscholen. In middels organiseert het N.M.E. jaar lijks diverse natuur-wandelingen en excursies in en rond Waddinxveen. werkgroep bereidde vanaf acht I uur's avonds de excursie voor. In het oostelijke deel van het Gouwebos na- bi]de Alberdingk Thijmlaan, werden enkele felle lampen geplaatst. De lam pendienden om de nachtvlinders aan te trekken. Om de insecten goed te annen bekijken werden witte doe ken tussen de bomen gespannen. Om negen uur startte de excursie met een inleiding van mede-organisator Jan Hogerbrug. "Het kijken naar nachtvlinders kan alleen gebeuren bij helder weer en door hulpmiddelen te gebruiken zoals lampen en lakens. Zonder deze hulpmiddelen kun je deze prachtige vlinders nooit waarne men." aldus Hogerbrug. De eerste vlinders lieten zich rond tien uur zien. Met behulp van loep, zaklamp en insectengids brachten de aanwezigen de verschillende soorten op naam. Er werden negenenveertig soorten waargenomen waarvan ne gen soorten onbekend bleven. Vlak voor twee uur 's nachts werd de meest bijzondere vlindersoort waar genomen, een populierpijlstaart met een spanbreedte van negen centime ter. Me geïnteresseerd is in de praktijk W het asielbeleid, is wellicht ge schikt voor vrijwilligerswerk bij Vluchtelingenwerk. De Vluchtelin- jenWerkgroep in het asielzoekers centrum te Waddinxveen is op zoek Bar gemotiveerde mensen die zich in wllen zetten als juridisch begeleider. kj het asielzoekerscentrum (AZC) in "sddinxveen verblijven ruim 600 Jluchtelingen. Velen van hen zijn af komstig uit conflictgebieden als Irak ^Afghanistan. De meeste bewoners njnnog in afwachting van een defini te beslissing op hun asielverzoek. ul! veel bewoners roept het verloop vin hun asielprocedure vragen op. Voorbeeld waarom een beslissing ■jegatief is en of men het recht heeft «tegen beroep aan te tekenen, «ar ook hele praktische zaken: hoe ooreik je per openbaar vervoer de 'cchtbank waar de asielaanvraag Jordt behandeld? Daarnaast brengt !lft verblijf als asielzoeker in Neder- and veel vragen met zich mee. mchtelingenWerk probeert bewo- Bs van het AZC behulpzaam te zijn 'I het vinden van antwoorden op die hgen. Deze onafhankelijke organi- hels van mening dat iedereen die in er'and asiel aanvraagt een recht- ardige en zorgvuldige behandeling /Rijn asielverzoek verdient. Vanuit uj^Ndpunt bieden vrijwilligers in AZC juridische ondersteuning. De werkzaamheden lopen uiteen van te lefonisch navraag doen bij de Immi gratiedienst tot het zoeken van onder steunende landeninformatie voor een asielzaak. Vaak fungeer je als vrijwilli ger als intermediair tussen de asiel zoeker en de Nederlandse instanties waar hij mee te maken krijgt. Momenteel zoekt Vluchtelingenwerk ter versterking van het team-gemoti veerde vrijwillige medewerkers. Een juridische achtergrond is niet nodig, maar affiniteit met juridische zaken is wel vereist. Daarnaast wordt betrok kenheid bij vluchtelingenproblema tiek verwacht, nauwkeurig kunnen werken en een redelijke mondelinge beheersing van het Engels. Vluchte lingenwerk vraagt een beschikbaar heid van 1-2 dagen per week, voor langere tijd. Vluchtelingenwerk biedt zinvol en boeiend werk in een gemotiveerd team, diverse scholings- en training smogelijkheden, inhoudelijke bege leiding en een onkostenvergoeding. Interesse? U kunt een informatiepak ket aanvragen bij de coördinator Inge Dekker, telefoon 0182-641658. Of per brief: Vluchtelingenwerk AZC-Wad- dinxveen, Zuidelijke Rondweg 225, 2742 HZ Waddinxveen. Wie heeft het programma memories van zondag 16 augustus opgenomen? Het programma werd uitgezonden op Ned. 1 0180-632289 J jj Zondag 23 augustus ^iddinxveen Wref. kerk vrijg. 9.30 uur ds E. d j '6-30 uur ds J.C.P. Simpelaar, Negraven. /rf:' Ontmoetingskerk 9.30 uur cl'enst Verdo°rn; 17.00 uur geen ^•Immaniiel 9.30 uur ds C. de Hen 9 uur 8een dienst. stichting De Rank 10.00 uur cn '°-30 uur dienst. Geloofegem: 10.00 uur en Ti 9-30 uur ds R. de Reuver l8tn'S kasz'o Kallay, Roemenië; aur ds G. Rang, Nieuw Vennep jp. dienst in herv. kerk). Goudj uur C.P. v. Ommen, Chr- uur: zie herv. gem. stutip ?rff'kerk 9 30 en 18.30 uur Christ de JonS> Barneveld. sCeZenmckBethel"9'30uUrAn- Vijfentwintig enthousiaste trimmers van SC Antilope zullen op 23 augustus met elkaar precies 500 kilometer lo pen. De snelle rekenaar zal opmerken dat elke loper dan 20 kilometer voor zijn/haar rekening moet nemen. Deze kilometers worden in estafettevorm afgelegd. Het parcours is ongeveer 5 kilometer lang, dus elke loper zal vier keer aan de 'start' verschijnen. Deze prestatieloop-in-teamverband is een zeer gewaardeerd initiatief van atletiekvereniging Gouda. Reden voor SC Antilope om met vijf teams in te schrijven. De teams zijn voor deze estafette ingedeeld op gemiddelde snelheid, want bij zo'n evenement is meedoen belangrijker dan winnen. Als alles goed gaat zullen de vijf teams van SC Antilope dan ook gelijkertijd de finish bereiken. De lopers worden zowel onderweg als tijdens de pauzes goed verzorgd door een ploeg van fietsbegeleiders en ver zorgers, eveneens van SC Antilope. Boskoop - Boskoop heeft er binnen het ouderenbeleid een activiteit bij. Op dinsdag 1 september start de KBO met een cursus bridge. Deze cursus wordt gegeven in de parochiezaal aan de A.P. van Neslaan in Boskoop, en begint om 14.00 uur. De kosten van deze cursus van 10 lessen bedragen ƒ50,Bridgers met ervaring of brid gers die hun kennis weer op willen frissen zijn ook van harte welkom. Na deze 10 lessen zijn de kosten 3,= per middag. Voorwaarde om mee te doen is dat men lid is van KBO Bos koop. Dit kost ƒ22,50 per jaar. Hier voor krijgt u 10 x per jaar een informa tief blad over het ouderenbeleid. Heeft u interesse en wilt u zich aan melden, neem dan contact op met het secretariaat van het KBO. Telefoon 0172-214485. Waddinxveen - Op vrijdag 21 augus tus is er koppelklaverjassen in buurt centrum De Boog. De aanvang is 20.30 uur. De zaal gaat om 19.30 uur. Het inschrijfgeld is ƒ10,- per koppel. Het eerste kopje koffie is gratis. Iedereen is welkom. Bazkovskaja - Het Russische platte land kampt met enorme problemen. De Russische economische proble men hebben effect op heel Rusland, maar het platteland wordt alleen ge troffen door de negatieve aspecten van het nieuwe Russische econo misch systeem. Sociale voorzienin gen als gezondheidszorg en onder wijs worden nauwelijks meer door de staat betaald en salarissen en uitke ringen al maanden niet meer uitbe taald. De regio Rostov aan de Don is wellicht inmiddels de armste provincie van Rusland. Veel agrarische bedrijven - voormalige kolchozen- en veel mijn bouw. De staat heeft geen geld voor salarissen en de mijnwerkers komen in opstand door het blokkeren van treinrails en een permanente zitsta- king bij het Witte Huis in Moskou. Salarissen die wel worden uitbetaald liggen laag: vaak niet meer dan 100 gulden per maand bij westerse prij zen. Bazkovskaja is een klein dorp aan de rivier de Don in het noorden van de provincie Rostov, ca. 1000 kilometer ten zuiden van Moskou en 350 kilome ter boven Rostov-na-don. Bazkovska ja is de bakermat van de beroemde Don-kozakken. Met het wegvallen van het staatscom- munisme viel ook de infrastructuur weg om de agrarische producten te verhandelen. Grote werkloosheid is het gevolg. Vele inwoners van Bazkovskaja heb ben geen werk en door de economi sche malaise ook geen uitkering. En kele producten uit eigen tuin voorko men dat men sterft van de honger. Geld voor school voor de kinderen of voor medische voorzieningen is er niet. Openbaar vervoer is dermate verouderd en versleten, dat nauwe lijks een lijndienst in stand kan wor den gehouden. De meeste inwoners bezitten echter zelf geen auto en zijn daarom afhankelijk van het openbaar vervoer. De Stichting Humanitaire Hulp Bazko vskaja heeft in nauw overleg met een werkgroep ter plaatse een drietal hulpprojecten ter hand genomen, zo wel structurele als noodhulp-projec ten. Er is een project om het openbaar vervoer te ondersteunen middels en investering in nieuw materiaal, waar mee circa 20 chauffeurs aan het werk gehouden kunnen worden, een ge- zins-adoptieproject en een project om voor de kinderen goed onderwijs mogelijk te maken door aanschaf van boeken en schriften. Om het werk van de stichting te steu nen kan gebruik gemaakt worden van giro 13.00.30 ten name van de Stich ting Humanitaire Hulp Bazkovskaja te Boskoop. Boskoop - Vrijdag 18 en zaterdag 19 september verandert de Dorpskern van Boskoop. Traditioneel wordt daar dan, het derde weekeinde van september, de Najaarsbraderie ge houden. Een aaneenschakeling van kraampjes, acties en activiteiten, dwars door de karakteristieke oude dorpskern. Dit jaar, een jubileumjaar, want het is de twintigste keer dat de braderie gehouden gaat worden, staat het festijn in het teken van Back to the Sixties, en, omdat het een jubi leumjaar is, trakteert men de bezoe kers en deelnemers vrijdagavond op een gondelvaart op de Gouwe en een spectaculair vuurwerk vanaf pontons nabij de Hefbrug. Omdat de Braderie in het teken staat van de zestiger jaren is de muziek daarop aangepast. Vanaf een podium op het Kerkplein komt er een onver valst echt optreden van The Shoes: Osaka, Nananana. Met in de pauze een optreden van Queen Juliana Birthday Band. Een zestigerjarenband uit Bos koop met Boskoopse bandleden. Er is sprake van een revival want voor het eerst na vel jaren komt deze band weer bijeen. Op muziekgebied in de sixtiesstyle komen er verder nog: Imro, Wendy, Rob Griekspoor en Pi peline '61, een Shadow-achtige band. Een podium op de Koninginneweg wordt door R.T.W. uit Waddinxveen gebruikt voor live-uitzendingen, nos talgische muziek en een heuse DJ- wedstrijd. Om circa 21.00 uur vertrekt er vanuit de Otweg een gondelvaart. Ook deze zal in het teken van the sixties staan. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Ton Scheerder, Koninginneweg 11a, telefoon 0172-215433. Een spectacu lair vuurwerk vanaf pontons nabij de Hefbrug vormt die dag de afsluiting. Over heel het parcours staan auto's uit de zestiger jaren. Ook brommers en scooter komen en zijn nog welkom. De berijder-eigenaar graag in bijpas sende kleding en met pot-helm. Wie nog wil deelnemen kan zich opge ven bij de secretaris Willem Kruis wijk, Burgemeester Colijnstraat 31, telefoon 0172-216092. Mensen met zestigerjarenverzame- lingen, ideeën, artikelen, kleding: neem contact op met de organisatie. Misschien kan er iets leuks mee ge daan worden. Door Svlvia van Doornen Boskoop - Afgelopen zaterdag werd in de Nieuwstraat het jaarlijkse straatfeest gehouden. Terwijl de kin deren zich vermaakten met allerlei spelleljes en zich konden laten schminken, streken veel ouders even neer op het, speciaal voor deze gelegenheid gecreëerde terras. Daarbij kon men 's morgens genie ten van het koffieconcert dat door Exelsior werd gegeven, 's Middags werd het straatfeest opgeluisterd door het Boskoopse Pop-In Koor. Voor het Pop-In Koor was het de eerste keer dat zij in de Nieuw straat optraden. Een dertigtal leden van deze vereniging liet dan ook enthousiast van zich horen. In drie sessies van zo'n 25 minuten werden verschillende popsongs van allerlei genres live door hen gezongen; klin kende songs, zoals die bijvoorbeeld op Sky-radio worden gedraaid. Vol gens Rob, de woordvoerder van het Pop-In koor, zijn kwaliteit en gezellig heid voor de vereniging even belang rijk. Iedere 16-plusser die graag zingt, is dan ook welkom als nieuw lid. De leden oefenen iedere donderdag avond in De Tunnel en studeren daar de songs in door middel van cassette bandjes. De optredens vinden meest al plaats op braderieën en straatfees ten in de regio. Het eerstvolgende optreden van het Pop-In koor zal op 29 augustus bij het waterspektakel in Reeuwijk plaatsvinden. Al met al werd het een gezellige en bovenal muzikale dag in de Nieuw straat. Ook de rommelmarkt trok heel wat bezoekers. De opbrengst van het straatfeest is bestemd voor de speel tuin in de straat, welke al 25 jaar wordt beheerd door het buurtcomité "Voor kade, Nieuwstraat en Ridderbuurt". Door nieuwe Europese wettelijke nor men is dit buurtcomité namelijk ge dwongen de speeltuin grondig aan te pakken. Door onder andere verschil lende acties te organiseren en met financiële ondersteuning van leden en bedrijfsleven, hoopt men de speel tuin en zandbak waar zo'n 80 kinderen uit de buurt graag gebruik van maken, in de toekomst te kunnen renoveren.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 13