Waddinxveen-Boskoop^ Open Monumentendag op 12 september De lachen voor een Knaak Loterij Samenwerking tussen Beth-San en Woonpartners Midden-Holland Informatieavond Gastouderbureau Kerkdiensten 'Bibliotheek' in de bieb Muziekvereniging Concordia is seizoen gestart Viswedstrijd September: Herfstasters, een feest vol kleur Lezing schrijven en kalligraferen Directeur Eben Haëzerschool gaat weg Kaartavond De Gouwe Rijders "Kunst en kitsch" bij NCVB Hart van Holland/2 september 1998 pagina 13 Speuren naar sporen Basisschool de Kameleon dienstStiChUng °e Rank 10 00 uur Mini-tentoonstelling over de Bijbel Tuin Groen. Er is altijd iets moois te doen! Plant van de maand: Aster amellus 'Blue King' Halfhoge toppers Laag bij de grondse pracht Asters op niveau Combineren naar hartelust Waddinxveen - Zaterdag 12 septem ber wordt in heel Nederland de Open Monumentendag gehouden. Ook Waddinxveen besteedt op 12 septem ber aandacht aan de Open Monumen tendag. Behalve de twee officiële mo numenten, de Hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost en de Remon strantse kerk aan de Zuidkade, is ook bet beeldbepalende kerkgebouw van deSint Victorkerk van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek vrij toegankelijk. In deze drie kerken zullen beziens waardigheden tentoongesteld wor den. Zo zal het Historisch Genoot schap in de Brugkerk en St. Victorkerk een presentatie verzorgen van onder andere archief- en opgravingsmateri aal en vondsten. In de Remonstrantse kerk zal de Stichting Gered Gereed schap gerestaureerd gereedschap, waaronder een aantal antieke exemplaren,bestemd voor ontwikke lingslanden, tentoonstellen. Voorts zullen in de kerken op regel matige tijden orgelbespelingen plaatsvinden. Het boekje "Speuren naar sporen van Oud-Waddinxveen" is op 12 septem ber in de drie kerken gratis verkrijg baar. Een fietstocht van 15 kilometer voert langs historische bezienswaardighe den, waaronder de monumentale ker ken en vertelt veel over de geschiede nis van Waddinxveen. Waddinxveen - Tot en met 30 septem ber organiseert het fonds van Jantje Beton voor de derde keer een groot scheepse actie voor jeugdverenigin gen en basisscholen in Nederland: 'De Lachen voor een Knaak Loterij." Het bijzondere aan deze vrolijke actie is dat de helft van de opbrengst be stemd is voor deelnemende scholen en verenigingen. Hiermee kunnen lang gekoesterde plannen gerealiseerd worden. De Kameleon wil van de opbrengst buitenspelmateriaal aanschaffen voor alle groepen. De andere helft van de opbrengst wordt door Jantje Beton besteed aan allerlei jeugdvoorzieningen in het land, zoals buurtspeelplaatsen, trap veldjes en kinderboerderijen. Wie een lot koopt ondersteunt de jeugd dus dubbel: én via school of jeugdvereniging, én via Jantje Beton. De Lachen voor 'n Knaak loten wor den verkocht aan ouders, familiele den en bekenden. Voor ƒ2.50 maakt iedere koper kans op een van de 4.999 prijzen, waaronder een cruise voor twee personen, een breedbeeldtelevi sie, een camcorder, etcetera. De trekking van de winnende num mers vindt plaats op 29 oktober. Waddinxveen - Woonpartners Mid den-Holland is met de Stichting Be jaardentehuis der Gereformeerde Ge meenten Beth-San uit Zevenhuizen- Moerkapelle overeengekomen de wo ningtoewijzing voor 22 aanleunwo ningen te verzorgen. Het betreft de woningen aan de Wilde Veenen in Moerkapelle. Woonpartners Midden-Holland ver zorgt de woningadvertentie, selec teert de kandidaten op basis van de gemeentelijke huisvestingsverorde ning en geeft de huisvestingsvergun ning af. Beth-San maakt vervolgens de huurovereenkomst op en geeft voor lichting aan de geselecteerde huur ders. Mevrouw C.J. Vavier, directeur van Beth-San: "Het gesprek met de heer Mascini is positief verlopen. Ik ben content met de gemaakte afspraken en hoop op een goede samenwer king". Al eerder heeft ook Aannemingsbe drijf Groen en Bregman uit Hazers- woude besloten de woningtoewijzing van 47 huurwoningen in Zevenhuizen- Moerkapelle door Woonpartners Midden-Holland te laten verzorgen. J addinxveen - Op maandag 7 septem ber organiseert het Gastouderbureau Waddinxveen en omstreken een infor matieavond voor aspirant gast ouders uit Waddinxveen, Zevenhui- zen-Moerkapelle en Rijnwoude. Op deze avond zal een beeld van het gastouderbureau geschetst worden, wat het betekent om gastouder te zij n, wat het is om kinderen van veelal werkende ouders in je eigen huis op te wangen. Aan de orde komt wat ie mands motivatie kan zijn om gast ouder te worden, wat de taken zijn an een gastouder etcetera. Ook wordt over de financiële en de belas- mgtechnische kant informatie gege- en. Een ervaren gastouder zal uit 'gen praktijk het werk als gastouder toelichten. Zondag 6 september Wadd inx veert ar6 kerk vrijg. 9.30 en 16.30 uur us t. Brink. eref Ontmoetingskerk 9.30 uur us A. Verdoorn; 17.00 uur A. van "^•Immanuel 9.30 uur ds C. de j, 17.00 uur sow Ontm. kerk. jjosftoop (ifi,2; pr°L Geloofsgem: 10.00 uur OSJ.A. Broström-Bruin. 9.30 uur ds MD vd Gies- De G „uur ds W. v Laar, Gouda. .ek 9-30 uur ds R. de Reuver. i,_. kerk 9.30 uur ds J.H. Lange- Chr uur R°b Favier. ds A p f' kerk 9'30 en 17 00 uur fhv uur K0D ds a Peref' kerk 9 IS nn Van kangevelde, Alkmaar; Chri«fUUr 'dem in Zorgcentrum. GabyHentyey; "Bethel" 930 UUf De informatieavond wordt gehouden in de kantoorruimte van het bureau in het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad 1 in Waddinxveen. Aanvang 20.00 uur. Voor meer infor matie: 0182-61 9591 (elke werkdag van 8.30 tot 17.00 uur, vrijdag tot 12.30 uur). Waddinxveen - De Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk, afdeling senio- renwerk, organiseert op donderdag 10 september een lezing over het ont staan van het (hand)schrift en de ont wikkelingen daarvan door de eeuwen heen. De heer van der Poel verzorgt de lezing. De lezing vindt plaats in het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnen pad 1. Aanvang 10.00 uur, zaal open 9.30 uur. De toegang is gratis. Ieder een is welkom. Boskoop - De directeur van de refor matorische basisschool Eben Haëzer aan de J.P. Thijssestraat, drs. T.C. Se- gers, stapt op. Hij heeft met ingang van het nieuwe cursusjaar een benoe ming aanvaard als directeur van de christelijke basisscholen in Schoon hoven. Segers was negen jaar direc teur op de Eben Hazerschool. Op donderdagavond 3 september wordt een afscheidsreceptie gehou den in de school. Tijdens deze recep tie kan men tevens kennismaken met de nieuwe directeur, M.C. Pronk uit Waddinxveen. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rijders organiseert op donderdag september een kaartavond. Aanvang 20.00 uur. Tijdens deze avond worden vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van de vereniging om mee te doen; iedereen is welkom. Inschrijven kan bij De Unie aan de Kerkweg-Oost 226. Waddinxveen - De afdeling Waddinx veen van de Nederlandse Christen- Vrouwen Bond (NCVB) houdt woens dag 16 september haar eerste verga dering van het nieuwe seizoen. Op deze avond is mevrouw Koopman uit Amsterdam te gast. Zij is taxateur en zal het die avond met name hebben over meubels. Iedereen mag dingen, waarvan men denkt dat het een zeke re waarde heeft, meenemen. Me vrouw Koopman zal het taxeren en de waarde meedelen. De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in "De Hoeksteen" aan de Esdoornlaan. Iedereen is welkom. Waddinxveen - In de Openbare Biblio theek aan de van Mecklenburg Schwe- rinlaan 1 is van 11 tot en met 25 sep tember een tentoonstelling in het ka der van het Jaar met de Bijbel. Op 13 september start dit Jaar met de Bijbel officieel in de Domkerk in Utrecht. In het jaar dat daarop volgt wordt een groot aantal activiteiten gepresen teerd, waarin de betekenis van de Bij bel in de samenleving centraal staat. 'Wat een Boek!' is het motto dat voor dit 'Jaar' gekozen is. De plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelge nootschap brengt in het kader van deze landelijke actie de Bijbel als Bi bliotheek van verschillende soorten bijbelboeken, en de leefwereld van de landen waarin de Bijbel is ontstaan, dichter bij de bevolking door een mini-tentoonstelling in de biblio theek. Naast verschillende uitgaven van de Bijbel treft men er gebruiks voorwerpen aan uit de landen rond de Middellandse Zee, waar de Bijbel is ontstaan. Landelijk zijn in dit kader onder andere te bezoeken het Bijbels Openlucht Museum in Nijmegen, dat in september een bijzondere tentoon stelling opent, en het Rembrandthuis in Amsterdam, dat met ingang van september prenten toont die Rem brandt maakte met het Nieuwe Testa ment als inspiratiebron. Hierbij is speciaal voor kinderen een educatief project opgezet. Kookster Wina Born heeft een culinaire Bijbel samenge steld, waarin bijbelse verhalen ge combineerd worden met de gerech ten die daarin een rol spelen. Waddinxveen - Na vijf weken vakantie zijn de harmonie en het opleidingsor kest van de honderdjarige Muziekver eniging Concordia gestart met het seizoen. Het harmonieorkest begon op don derdag 13 augustus met de repetitie van 19.30 tot 22.00 uur. Een week later startte ook het opleidingsorkest, zij repeteren van 18.00tot 19.15 uur. Bei den staan onder leiding van Pieter Boer. Het opleidingsorkest bestaat uit leer lingen van Concordia Waddinxveen en Excelsior Boskoop, die al ongeveer 1 a 2 jaar les hebben, zodat zij op deze manier orkestervaring op kunnen doen. Het orkest speelt eenvoudige, bekende muziekwerken, die goed in het gehoor liggen. Na een aantal jaren kunnen deze leerlingen doorstromen naar het harmonieorkest. Ook de muzieklessen voor leerlingen van Concordia bij Kreater zullen binnen kort van start gaan. Voor het nieuwe seizoen, waaraan Concordia weer fris kon beginnen, staan er al een aantal activiteiten op het programma die nog steeds in het teken staan van het 100-jarig bestaan van Concordia. Op zaterdag 19 sep tember verzorgt Concordia een con cert tijdens de bedrijvensportdag in de Coenecoop te Waddinxveen. Con cordia heeft plannen om mee te doen aan een festival in Schoonhoven op zaterdag 10 oktober. Het hoogtepunt van de activiteiten omtrent het 100- jarig bestaan van Concordia is het Prom concert op zaterdag 7 novem ber in sporthal De Dreef, waar onder andere pianist Jan Vayne zijn mede werking aan zal verlenen. Waddinxveen - Wijk- en speeltuinver eniging De Paddestoel organiseert op woensdag 9 september een viswed strijd voor kinderen tot en met 14 jaar. Deelnemers dienen om 18.00 uur aanwezig te zijn. Om ongeveer 20.00 uur is de wedstrijd afgelopen. Als het weer slecht is, wordt de wed strijd verplaatst naar 16 september. Vroeger had je maar twee soorten herfstasters waar je uit kon kiezen: 'novi-belgii' en 'novae-angliae'. Allebei hadden ze flets- blauwe bloemen; een kleur waar je onwillekeurig nog wel eens naar terug verlangt. Nu zou je een heel boek met herfstasters kunnen vullen. Sommige zijn laag en bossig. Andere worden wel anderhalve meter hoog. De kleuren gaan van wit, via lichtblauw tot heel donkerpaars, en van roze naar diep wijnrood met alle tussenliggende nuances. Asters lenen zich dan ook bij uitstek voor combinaties. Tussen de andere vaste planten ko men de halfhoge asters uitstekend tot hun recht. 'Blue King' is met een hoog te van 40 tot 60 centimeter een goed voorbeeld. De plant heeft meerdere bloemen, met een doorsnede van wel 5 centimeter, op één stengel. De bloemkleur is violetblauw. 'Blue King' is een zeer sterke plant die bloeit van augustus tot en met oktober. Het is een aster bij uitstek om van te snijden De violetblauwe kleur harmonieert in menig herfstboeket. Een andere halfhoge herfstaster is de kleinbloemige, witte Aster divarica- tus. Deze wordt ongeveer 60 centime ter. Plezierig is dat deze plant scha duw en droogte verdraagt. De bloei tijd is van juli tot oktober. Aster x frikartii 'Monch' wordt 70 centimeter hoog en bloeit van augustus ononder broken door tot in de oktober. De violetblauwe bloemen hebben een geel hart. Deze aster laat zich wat kleur betreft prachtig combineren met een andere vaste plant: Agasta- che 'Blue Fortune'. De verrassende combinatie met de paarsblauwe Cle matis 'Mrs Chomondeley' is ook het proberen waard. Herfstasters kunnen uitgroeien tot brede pollen. Zet ze niet te dicht bij andere vaste planten. Uit elkaar vallen pollen naar drie jaar op graven, verdelen en opnieuw planten. Lage soorten zijn uitermate geschikt voor kleine groepjes vóór in de border, of voor een weelderig bloeiende rand. Tot die lage asters hoort een op en top vlinderlok ker: Aster dumosus 'Okto- berschneekuppel'. Deze as ter maakt brede lage pol len, die in september en ok tober bedekt zijn met witte tot bleekblauwe bloemen. Aster dumosus 'Lady in Blue' blijft eveneens laag. Van augustus tot oktober bloeit deze plant rijk met een mooie, zuiver blauwe bloemkleur. Hoog opgroeiende asters maken het helemaal achter in een border. Van wege de lengte zijn ze ook ideaal om van te snijden. Aster pringlei 'Monte Cassino' is één van de mooiste klein bloemige herfstasters. In september en oktober is de circa één meter hoge plant overladen met witte bloempjes. Ook Aster lateriflours 'Coombe Fisha- cre' wordt pakweg een meter hoog. Het is een bossige plant die in augus tus en september overladen is met roze bloempjes. Die bloempjes heb ben een naar rood verkleurend hartje. Onregelmatig gevormde groepen van verschillende soorten en kleuren herfstasters bij elkaar leveren een adembenemend gezicht op. Probeer het eens! Asters zijn ook uitstekend op kleur te combineren met andere planten/ Worden de planten té hoog dan komt dit tuinierstrucje van pas: de planten op 10 centimeter afknippen wanneer ze 50 centimeter hoog zijn. De bloei Aster ameilus heeft er niet onder te lijden en de planten blijven compacter. De middelhoge tot hoge astersoorten gaan uitstekend samen met Cimicf uga (zilverkaars, geurend) of Echinacea (zonnehoed, purperroze of wit met spectaculair hart). Een mooie achter grond geven Eupatorium (tot ruim 2 meter hoog, geurende roze bloemen die enorm veel vlinders trekken), of Helenium (hoog, geel tot donker roodbruin). Bijzonder fraai is de com binatie met Lobelia gerardii 'Vedra- rienses' (90 centimeter), die diep pur- perviolette bloemen heeft. Scutellaria incana, met lavendelblauwe aren (70 centimeter) past goed vóór hogere herfstasters. Erachter kan Vernonia crinita, een 175 centimeter hoge reus die onvermoeibaar van augustus tot in oktober doorbloeit met grote schermen purperviolette bloemen.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 13