Snelheidscontroles Naturistisch zwemmen Meer comfort in huis met gebalanceerde ventilatie LI T I E Paardekastanjes bruin door onschul dige bladziekte Inloopmiddag borstkankerpatiënten Cursus voor baas en hond Keramiek-expositie bij Laerken Proven^aalse quiche met geroosterde groenten TIP Hart van Holland/2 september iyy& Recept van de maand september eren Veel verse lucht met weinig energieverbruik Meer comfort en de laagste gasrekening Investeren in woonkwaliteit pagina 17 - Op verschillende plaatsen in fetdistrict zijn op 25 augustus weer jelheidscontroles gehouden in ver met de actie 'De scholen zijn teer begonnen'. In Moerkapelle is op (eBredeweg, ter hoogte van de krui- sng met de Zuidplasstraat, tussen JJuur en 9.30 uur een snelheidscon- ïole gehouden. Er kwamen 580 voer ingen voorbij, waarvan er 120 te hard !tden. Dit is ongeveer 20 procent. De loogst gemeten snelheid was 105 km/ naar 50 km/u is toegestaan. ^Zevenhuizen is tussen 11.00 uur en 11.15 uur gecontroleerd op de Zuid- ilasweg. Hier kwamen 456 voertuigen roorbij, waarvan er 29 te hard reden. 1 Je hoogst gemeten snelheid was 119 im'u, terwijl 80 km/u is toegestaan. Jok op de Schielandsingel in Zeven- tóen is gecontroleerd. Hier pas seerden 296 auto's, waarvan er 7 te hard reden. De hoogst gemeten snel- ieidwas hier 66 km/u waar 50 km/u is toegestaan. JpdeBeijerincklaan in Waddinxveen klussen 10.30 uur en 11.35 uur een snelheidscontrole gehouden. Van de 113 passanten reden er 43 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 106 km/ g,waar 80 km/u toegestaan is. In Boskoop is op de Parklaan gecon troleerd van 11.45 uur tot 12.40 uur. Van de 171 voertuigen die in de tus sentijd passeerden, reden er 41 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 85 km/u, waar de toegestane snel heid 50 km/u was. In Waddinxveen is op 27 augustus een snelheidscontrole gehouden op de Chopinlaan. Daar passeerden 705 voertuigen, waarvan er 46 te hard re den. De hoogst gemeten snelheid was hier 71 km/u, terwijl 50 km/u toege staan is. Op Den Ham op de N207 in Boskoop werd tussen 25 en 26 augustus een snelheidscontrole gehouden, vanwe ge het snelheidsproject op de N207. Ongeveer 780 voertuigen reden te hard (4,5 De hoogst gemeten snel heid bedroeg 91 km/u, waar 50 km/u is toegestaan. Op vrijdag 28 augustus zijn er snel heidscontroles geweest op onder an dere de Boezemlaan in Boskoop. Daar is tussen 7.50 en 9.00 uur gecontro leerd. Er passeerden 234 voertuigen, waarvan er 32 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 79 km/ u, waar 50 km/u toegestaan is. Ook op de Alphenseweg in Boskoop is die dag gecontroleerd, en wel tussen 9.20 en 10.00 uur. Er passeerden 550 voertui gen, waarvan er 33 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 114 km/ u, waar 80 km/u is toegestaan. In Wad dinxveen is op de Noordkade gecon troleerd tussen 11.45 en 14.00 uur. Hier passeerden 985 voertuigen, waarvan er 170 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 92 km/ u. Ook op maandag 31 augustus werden snelheidscontroles gehouden in ver band met de actie. Tussen 8.10 en 9.05 uur is gecontroleerd op de Dreef in Waddinxveen. Van de 377 passanten reden er 95 te hard. De hoogst geme ten snelheid was 83 km/u. Ook aan de Kanaaldijk in Waddinxveen werd ge controleerd, en wel tussen 9.30 en 10.00 uur. Van de 192 passanten reed er slechts 1 te hard. Bij deze bestuur der werd een snelheid van 99 km/u gemeten, waar 80 km/u is toegestaan. Ook in Boskoop werden controles gehouden. Op de Reijerskoop werd gecontroleerd tussen 12.00 en 13.30 uur. Van de 308 passanten reden er 33 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 81 km/u, terwijl 50 km/u is toege staan. Veel mensen bellen de Bomenstich- tag, omdat ze zich ongerust maken over de paardekastanje. De blade ren van deze bomen worden de laat- ite weken steeds bruiner, alsof het al Jerfst wordt. De oorzaak is echter «betrekkelijk onschuldige schim melziekte, die dit jaar ernstiger op treedt als gevolg van de weersom standigheden. De schimmel (Phyllastica paviae of ook wel Guignardia aesculi genaamd) veroorzaakt onre- gelmatige gele, later bruine vlekken °pde randen van de bladeren, die bij ernstige aantasting helemaal Jruin worden en vervroegd afvallen. -:ebomen lopen in het voorjaar ech- terweer normaal uit en ondervinden nreestal geen nadelige gevolgen van aantasting. Alleen als een paarde- östanje als gevolg van teveel pekel of ijidere ongunstige invloeden een sechte conditie heeft, zal deze blad- «ekkenziekte de reserves van de toom nog verder aantasten. Bestrijding van de ziekte is niet nodig: het is veel belangrijker, dat de bomen een goede conditie hebben. Gunstige groeiomstandigheden en bescher ming tegen onder- en bovengrondse beschadigingen zorgen daarvoor. Soms worden aangetaste bladeren in de herfst weggehaald om herbesmet ting in het volgende voorjaar te voor komen. Dit heeft alleen zin, als het op grote schaal gebeurt, want een boom kan ook besmet worden via de blade ren van een paardekastanje die hon derden meters verderop staat. Deze 'bestrijding' is dus in de praktijk nau welijks haalbaar. Bovendien is het slecht voor de bomen om jaar in jaar uit blad weg te halen. De bodem ver schraalt daardoor, wordt armer en droogt sneller uit. De folder "Bomen bladeren" geeft hierover meer informatie (te bestel len door ƒ3,50 over tè maken op giro 2108755 o.v.v. de titel). Kortom, de bladvlekkenziekte, waar de paarde- kastanjes op dit moment onder lijden, is nauwelijks schadelijk en hoeft niet bestreden te worden. Regio - In september begint het nieu we seizoen voor de zwemvereniging Puur Natuur. Iedere zaterdag kunnen belangstellenden deelnemen aan na turistisch zwemmen in De Koornmo- len in Zevenhuizen van 16.30 tot 18.00 uur. Zondag kan men terecht in Alp hen en in Maassluis. Voor informatie: 079-3613305. weggevlogen: bl. grasparkiet naam Tita Tam 0182-610152 Wie heeft mijn horloge gevonden? Prisma rood, blauwe band gele wijzers 0182-613053 verloren: gouden ring met zirkonia op 27 aug.-0180-631771 gevonden (dorpsstr.)zilv. ketting klavertje 4 met datum - 0180-634114 Knap hoor! Arie Cammeraat 25 jaar bij Baas. gefeliciteerd Angelique, Bianca en Martin 6 sept. Cora en Hans 25 jaar getrouwd. Van harte gefeliciteerd. De Klavertjes Regio - Op woensdagmiddag 9 sep tember van 14.00 tot 16.00 uur wordt een inloopmiddag voor borstkanker patiënten georganiseerd in het pa tiëntenservicebureau op de Jozeflo catie van het Groene Hartziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumont- straat). Op de eerder dit jaar gehouden in loopmiddagen is gebleken dat deze in een behoefte voorzien. Veel vrouwen hebben op het moment dat er borst kanker wordt geconstateerd, of tij dens of na de behandeling vragen en/ of problemen en vinden het prettig hierover met lotgenoten te spreken. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een ge sprek zijn Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkan kerpatiënten) aanwezig. Voor meer informatie: Noortje van Wel: 0182-617627 of Coby Schuiling, 0182-342660. Regio - De hondentrainingsgroep "Goede Manieren" start op 7 septem ber een gehoorzaamheidscursus voor honden. De lessen worden gehouden op maan dagavond vanaf 19.00 uur op een ver licht terrein in de wijk Bloemendaal in Gouda. De cursus bestaat uit tien praktijkles sen en wordt afgesloten met een indi vidueel examen, zodat men weet hoe het niveau van gehoorzaamheid is. Voor meer informatie en inschrijving kan men bellen: 079-3212548. Hazerswoude-Dorp - Een verzameling keramische schalen en objecten vult tot 5 oktober de expositieruimten van Galerie Laerken aan het Bent 2. Veertien keramisten uit binnen- en buitenland showen werkstukken in deze tentoonstelling van galerie houdster Inga Ouwerkerk-Rahbek. De getoonde schilderen zijn van Gonnie van Nellestijn-de Man. De gemeente Rijnwoude kocht haar werk aan ter verfraaiing van de trouwzaal van het gemeentehuis. Laerken is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Geroosterde groenten, geitenkaas, room en natuurlijk heel veel geurige kruiden. In deze verrukkelijke qui che proeft men de pure smaak van de Provence. Ingrediënten (voor 4 personen): 1 rode paprika, in vieren; 1 courgette met schil, in repen van 1,5 cm; 1 au bergine, in repen van 1,5 cm; 3 eetle pels olijfolie; 1/2 eetlepel Proven^aal- se kruiden; 3 eieren; 1 1/4 dl crème fratche; 150 gram zachte geitenkaas, verbrokkeld; 1 teentje knoflook, uitge perst; zout, versgemalen peper; 1 blikje croissantdeeg (koeling); paar takjes verse tijm, rozemarijn en salie; extra nodig: braadslede of oven schaal, stenen taartvorm van circa 22 cm doorsnede, ingevet. 1. Oven voorverwarmen op 200 gra den Celsius. Paprika, courgette en au bergine in braadslede met 2 eetlepels olie en kruiden omscheppen. Groen ten in midden van oven circa 30 minu ten roosteren, totdat de groenten zacht zijn; 2. Eieren loskloppen met crème fraTche. 75 Gram geitenkaas en knoflook, zout en peper erdoor roe ren. Croissantdeeg uitrollen en taart vorm ermee bekleden, deeg met vork inprikken. Helft van groenten op deeg leggen, eimengsel erover schenken en rest van groenten en 75 gram gei tenkaas erover verdelen; 3. Taart in midden van oven in circa 30 minuten goudbruin en gaar bakken. Uit oven met rest van olie besprenkelen en met takjes kruiden garneren. Bereiding: circa 1 uur en 10 minuten Kcal p.p.: circa 480 Dit recept wordt aangeboden door het tijdschrift Tip Culinair CULINAIR ee' mensen denken dat wanneer l.e energie in huis bespaart dit ten "oste van de gezondheid gaat. Het tegengestelde is veel eerder waar dank zij gebalanceerde ventilatie. Door de steeds hoger wordende Ecotax blijft het interessant om energie te besparen. Voor de ookkosten in huis kan men dat op 'le manieren doen. In de eerste ^00r Soed te isoleren met bij- °rbeeld Hoog rendement glas, oer-muur-en dakisolatie. Met deze ties wordt een huis warmer en w er comfortabel. Weinig mensen is n n ?at een warm huis ook droger wiin i maar aan was of een koud jngias. Als het warm is wordt de Altijd vo"ht dro°g en een houd glas is von6 tweede plaats kunnen we kiezen vr/eenc-v. ketel en een warmwater- i„,/,'en'ngmet Hoog Rendement. De en l eur' de Consumentenbond das/a Energiebedrijf EWR hebben ne nodige informatie over. ren ,i6rde kunnen we energie bespa- V? door gebalanceerde Ten d( 'en Alle ventilatie. luchtu ,n' ventilatieroosters en bakt a en dicht zetten veroor- een ooIU vochtproblemen. Want „smjddeld huishouden heeft on- seb h/ tot kubieke meter ver guis k ?6r uur n°dig- Als er niemand Haar ai ^et wellicht wat minder Worrit mS er Sekookt of flink gerookt heeft k°ethet beslist meer zijn. Nou luchtr- fileren zoi>è„r0osters en genaamde door kieren, ventilatiekanalen, natuurlijke ventilatie, het grote bezwaar dat we de hoeveel heid verse lucht nooit goed kunnen regelen. In de winter werkt ons huis als een schoorsteen. Dit omdat war me lucht stijgt en naarmate het tem peratuurverschil tussen binnen en buiten groter is neemt ook het schoorsteeneffect van natuurlijke ventilatie toe. Zo komt het dat met natuurlijke venti latie bij vorst gemakkelijk te veel ge ventileerd wordt met als gevolg droge lucht en bij zacht weer te weinig met als gevolg vocht, schimmel en extra groei van huisstofmijt. Daarnaast ver andert de windkracht of de windrich ting meerdere malen per dag. Hoe vaak komt het niet voor dat men 's avonds naar bed gaat met stil weer en het raam op een flinke kier zet maar dat halverwege de nacht een storm opsteekt en dat het raam weer dicht getrokken moet worden. Zo komt het veel voor dat men 's nachts te weinig ventileert en pas de ramen 's mor gens open zet als men van de slaapkamer af gaat. Voor een gezonde nacht rust zou het an dersom moeten zijn. In de winter is er in ons land meer wind dan in het voor- of najaar. Boven dien hebben ka mers aan de windkant vaak te veel ventilatie en kamers aan de luwe zijde van het huis te weinig. Kort om de zorg voor een juiste hoeveel heid verse lucht is met kieren, ramen, luchtroosters en ventilatiekanalen onbegonnen werk want ons grillige klimaat stuurt datgene wat we graag willen altijd in de war. Als we graag een redelijk afgepaste hoeveelheid lucht in huis willen heb ben die niet te veel energie kost en geen tochtklachten geeft bestaat er zogenaamde balansventilatie met warmteterugwinning. Dit is een sys teem waarmee een constante hoe veelheid verse lucht het huis wordt In de grootste hoekwoning van Zevenhuizen is er in de winter altijd genoeg verse lucht Mede dank zij gebalanceerde ventilatie is de gasrekening slechts f55,- per maand. ingeblazen en de vervuilde lucht wordt afgezogen. De koude buiten lucht die het huis wordt ingeblazen wordt voorverwarmd met de warmte die uit afvoerlucht wordt gehaald. Met een dergelijk systeem komt er altijd een gegarandeerde hoeveel heid verse lucht in huis die niet afhan kelijk is van de wind, het schoorsteen effect, de kieren of het aantal ramen en roosters dat men open heeft staan. Met zo'n systeem kan men in de win ter de ramen en roosters gewoon dicht houden want de ventilatoren van het systeem hebben hun taak overgenomen. Maar dan op een ma nier die een constante luchtverver sing geeft. Als er weinig luchtverver sing nodig is kan het systeem op een lage stand gezet worden en voor het koken of veel visite in huis is er de hoge stand. Omdat de koude buitenlucht door middel van een zo genaamde warmte wisselaar wordt voorverwarmd met de warmte die uit de afvoerlucht wordt gehaald kost deze manier van ventile ren 60 tot 90 min der energie. Per jaar is dat enkele hon derden kubieke me ters gas per woning. Alleen het stroom verbruik is enige guldens per maand hoger vanwege de extra ventila tor (en). Dat het echt goed werkt is gebleken in een van de grootste hoekwoningen in Zevenhuizen. Deze woning heeft de eindgevel op het noorden en is overi gens goed geïsoleerd met spouw muurvulling, vloerisolatie en extra dakisolatie. Daarnaast is de woning behoorlijk luchtdicht gemaakt. Het huis is uitgevoerd met een dergelijk ventilatiesysteem en had voor het af gelopen jaar slechts een gasrekening van circa ƒ50,- per maand voor ver warmen, koken en warmwater. Zou de afgelopen winter normaal en minder zacht geweest zijn dan was de gasre kening nog slechts 55,- per maand geweest. Daarmee is het gasverbruik nog maar éénderde van wat het was toen het huis 23 jaar geleden werd opgeleverd. In die 23 jaren is het huis bovendien nog de helft groter gewor den. Maar het allerbelangrijkst is wel dat de bewoners de hele winter verze kerd waren van genoeg verse lucht en geen omkijken hadden naar ramen die inregenen of luchtroosters die tocht veroorzaken. We geven in ons land gemakkelijk tien of twintig duizend gulden uit voor een nieuwe badkamer of keuken. Dat zijn investeringen in kwaliteit. Gebalan ceerde ventilatie is ook zo'n investe ring maar dan met aanzienlijk minder kosten meer comfort en een gezond binnenklimaat. Het financiële voor deel van energie besparen is boven dien belastingvrij. Dat het ook nog goed helpt tegen een dreigend broei kaseffect is daarbij mooi meegeno men.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 17