Tank in uw tuin? Sjoelen Rommelmarkt Kiwanis Informatieavond Dementie regio De Stormvliegers Boskoop verleden en toekomst Herfstwandeling in de Bleiswijkse Zoom Informatieavond aanstaande ouders Marieke Henselmans van de Vrekkenkrant in Boskoop Rondje Noord-AA De Sperwer Natuurwandeling Lage Bergse Bos Jazzdans bij TOOS Hart van Holland/9 september 1998 pagina 17 lot 1 januari 1999 nog saneren, daarna verplicht verwijderen Hebt u een tank in uw tuin? BOOT Tank nog in gebruik? Meer weten? In heel wat Nederlandse voor- en ach tertuinen liggen nog olietanks begra ven. De meeste daarvan worden niet meer gebruikt. Maar dat wil niet zeg gen dat ze rustig kunnen blijven lig gen. De tanks kunnen doorroesten en Se nog aanwezige olie, al is het maar een klein restje, kan de bodem veront reinigen. Tot 1 januari kunnen niet meer gebruikte tanks gesaneerd wor den, daarna moeten ze verplicht uit degrond worden gehaald. Als uw tank in het verleden al op de juiste manier werd gesaneerd is er niets aan de hand. Maar als u een 'onbehandelde' tankin uw tuin hebt, doet u er verstan dig aan op korte termijn in actie te komen. Niet iedere tankbezitter weet dat hij een tank in zijn tuin heeft. Daarom een paar aanwijzingen: de meeste tanks liggen in gebieden die pas laat zijn aangesloten op het gas- en leidingen- net. In oudere wijken in de steden liggen onder de grond nog veel tanks, met name bij huizen van voor 1970. U kunt zelf nagaan of er bij uw huis een tankin de grond ligt. Aanwijzingen in detuin: putdeksels, koperen dop, ont- luchtingspijp tegen de buitenmuur of vreemde verzakkingen. Ook kunt u met een metalen staaf in de grond prikken in de buurt van de kelder of de kruipruimte. Olietanks liggen nooit meer dan een meter diep. Eventueel kunt u een metaaldetector gebruiken (voor adressen: zie de Gouden Gids), of een bedrijf inschakelen dat het on derzoek voor u uitvoert. Hebt u inder daad een tank in de tuin die nog niet schoongemaakt is, dan kunt u natuur lijk denken: 'mondje dicht'. Maar ver- wijgen heeft weinig zin; vroeger of later komt de aanwezigheid van de tank toch boven water. Ook verkoop van uw huis ontslaat u niet van uw verantwoordelijkheid. De koper kan u jaren later nog aanspreken op de door detank veroorzaakte schade. Sinds 1993 gelden regels voor onder grondse tanks, het Besluit Opslaan in Ondergrondse Tanks, kortweg BOOT. 'ankeigenaren moesten hun tank melden bij de gemeente, en de tank moest binnen vijf jaar verwijderd worden of onklaar worden gemaakt door een KIWA-erkend saneringsbe- drijf. Die erkenningsregeling was no dig omdat in voorgaande jaren wel veel tanks waren aangepakt, maar niet op afdoende wijze. Zo werd soms niet alle olie uit de tank verwijderd, waardoor er een 'sludge'achterbleef: een mengsel van water en olie, dat op de bodem van de tank het roestpro- ces op gang bracht. Ook kwam het voor dat de tank na het leegpompen werd gevuld met water. Inmiddels is duidelijk dat er maar een afdoende methode is: leegpompen, schoonma ken en afvullen met schoon zand. Met ingang van 15 augustus gelden enkele nieuwe regels. De belangrijk ste daarvan is dat vanaf 1 j anuari 1999 alle niet meer in gebruik zijnde olie tanks die nog niet gesaneerd zijn moe ten worden verwijderd. Schoonma ken en afvullen met zand volstaat dan niet meer. Tot 1 januari 1999 hebt u dus nog de keus: u mag de schoonge maakte tank laten liggen of u laat hem verwijderen. Bedenk wel dat verwij deren duurder is dan schoonmaken en onklaar maken. Bovendien wordt uw tuin overhoop gehaald. Veel gemeenten hebben tijdelijke fi nanciële regelingen voor het saneren van tanks of het opruimen van even tuele bodemverontreiniging. Infor meer daarnaar bij uw gemeente. Is uw (niet meer gebruikte) tank al eerder behandeld, maar niet door een er kend saneringsbedrijf, dan zijn in sommige gevallen opnieuw maatrege len nodig. In dit geval is het soms mogelijk om subsidie te krijgen. Uw gemeente kan u daarover meer infor matie geven. Ook als u de olietank nog wel in ge bruik hebt, gelden regels. De belang rijkste is dat u de aanwezigheid van de tank bij de gemeente meldt, als u dat nog niet gedaan heeft. Vervolgens moet de tank op eventuele manke menten worden onderzocht, en dient er een jaarlijkse herkeuring plaats te vinden. Adressen van erkende saneringsbe- drijven kunt u opvragen bij:KIWAb.v., postbus 70, 2280 AB Rijswijk, tel. 070- 414 44 00. Vereniging van Erkende Tanksane- ringsbedrijven (VETS). Kerkplein 3, 4209 AC Schelluinen. Tel. 0183- 622787. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw gemeente of bij het Bureau Persoonlijke Voorlichting van het Mi nisterie van VROM: 070-3395050. De brochure 'Wat te doen met onder grondse opslagtanks' kunt u gratis bestellen (17957/190) bij het distribu tiecentrum van het ministerie van VROM 079-3449 449. Zevenhuizen - Postduivenvereniging ue Stormvliegers nam op 5 septem ber deel aan een wedvlucht vanuit •Was. Afstand 224 kilometer. In con cours waren 399 duiven die om 10.55 U|rr met zuidwesten wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 12.55.29 uur en haalde een snelheid van 1857.16 meter per minuut. De uitslag van de eerste tien duiven: Joh. Stofberg 12,4 en 9; J. Hoevelaken 3; R. van de Helm 5; Comb. Ton en Ank 6; 7. C. Nobel 7, 8 en 10. oskoop - Op de zomervergadering ïn Kring Boskoop wordt gesproken "ver de toekomst van de regio Bos- °°p en over oud Boskoop. De verga ring wordt gehouden op 28septem- er in het Plantariumgebouw. Aan- vang 20.00 uur. "Een wandeling door oud Boskoop" Onder deze titel zal E.M. Bulk, histori cus van Boskoop een lezing houden over oud-Boskoop. Hij zal gebruik maken van dia's over historische plekjes van Boskoop. g'o-Onder het motto "Er op uit in 't °en-" Doen!" organiseert het Re- atieschap Rottemeren op zondag c b/Plember samen met Groenservi- in bolland een herfstwandeling d ®creat'egebied Bleiswijkse Zoom/ J,: ,em.eren- In dit lommerrijke ge- zijn twee wandeltochten uitge- onri an,resPectievelijk 5 (met puzzel- ntetp n6n voor ónderen) en 10 kilo-- li nnr' Deelnemers kunnen tussen Dart 6n 15 00 uur starten vanaf de tieH;rPlaats nabij restaurant 'tZeel- kunrl' °°k mo§e'ijk onder de des- iiem lge leiding van een gids deel te exrn n aan een natuurexcursie. Deze exr,, begint om 14.00 uur. Voor de j. Ursie wore een verrekijker mee te diervm'6 wprdt aangeraden om, in- leiripnjj'Ök' een verrekijker mee te en/of d ^eedoen aan de wandeling Was - excursie kost 2.= voor vol- met T?en en/1-=voor kinderen tot en vanot o )a?r' 'edere deelnemer ont stak Herinnering, lino ,fvoriS l.aar is er aan deze wande len nrn» ac,tie verbonden, waaraan s kan deelnemen. Iedereen die zondag 13 september deelneemt aan de herfstwandeling kan een stem pelkaart krijgen. Deze wandeling is de dertiende uit de serie van vierentwin tig. Bij elke wandeling van de Groen- service krijgt men een stempel. Bij acht of meer stempels heeft men een boompje verdiend. Aan het einde van het jaar wordt iedere deelnemer met acht of meer stempels op de kaart uitgenodigd om zijn/haar eigen boompje te komen planten in recrea tiegebied Bernisse, bij de Stompaard- se Plas (Voorne-Putten). Meer informatie over deze actie kan men zondag krijgen bij de Groenbus van Zuid-Holland, die bij het start punt zal staan. Hier zijn ook folders verkrijgbaar over recreatiemogelijk heden zoals wandelen, fietsen en ka novaren. Of neem contact op met Hans Hartmann van de Groenservice Zuid-Holland, telefoonnummer 010- 2981060 (tijdens kantooruren). Waddinxveen - De prijzen op de sjoe lavond van 26 augustus waren voor: Klasse A: Jan Kersbergen, Dick Dros, A. Brosius en André van Gemeren. Klasse B: Peter van Leeuwen, Frans Bötger, Gerard Vos en Ed den Drijver. Klasse C: David Sinnema, Jan van Beek, Otto Supusepa en Marius Kers bergen. Klasse D: A. Warmeling, cor Kersbergen, Sjaan Faay en Ronald Kersbergen. In de tweede ronde waren er prijzen voor Riet van Wijk, Fokke Feenstra, Corry 't Hart, Guus van Renesse, Floor van Abshoven en Cees van Wijk. Gouda - Zaterdag 12 september is de Kiwanis-rommelmarkt geopend van 9.00 tot 13.00 uur. De rommelmarkt is te vinden op de Vest 13-19 in Gouda. Op de rommelmarkt van aanstaande zaterdag is een ruime sortering kle ding, boeken, speelgoed, meubilair en nog veel meer te vinden. De gehele opbrengst komt ten goede aan een goed doel. Kiwanis neemt overtollige inboedels, kleding en dergelijke, geschikt voor hergebruikt, graag in ontvangst. Hier voor kan men contact opnemen (na 19.00 uur) met P. Wildeman, telefoon 0186-602965, G. Oosterwijk, telefoon 0182-534273 of H. Overgaauw, tele foon 0180-638168. Regio - Medewerkers van Kraamzorg de Waarden organiseren op maandag 14 september een informatieavond voor aanstaande ouders in Nieuwer- kerk aan den IJssel, Waddinxveen, Capelle aan den IJssel en Zevenhuizen in het Ontmoetingscentrum (Vijver zaal) aan de Bospolderstraat 10 in Nieuwerkerk aan den IJssel. Aanvang 19.30 uur. Op deze avond vertelt een kraamver- zorgende over haar werk tijdens de kraamperiode. Wat is haar deskun digheid, kortom wat mag je van een kraamverzorgende verwachten. Een teamleider vertelt over de organisatie van het kraamcentrum, de soorten en vormen van thuiskraamzorg waar men als cliënt uit kan kiezen. Zij maakt de bezoekers wegwijs wat betreft de aan te schaffen benodigdheden voor de thuis- of ziekenhuisbevalling en de verzorging van de nieuwe wereldbur ger. In de pauze kunnen de bezoekers een tafel met folders en boeken bekijken, er is een babyuitzet te bewonderen en de zogenaamde kraamspullen zijn aanwezig. Aanmelden en informatie: 0182-32.55.55. Boskoop - Voor de eerste avond van het nieuwe seizoen heeft de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen Marieke Henselmans van de Vrekken krant uitgenodigd. Zij verzorgt al ge ruime tijd lezing voor de Stichting Zuinigheid met Stijl. Tijdens de lezing vertelt Marieke onder andere hoe het haar als geboren consuminderaar is vergaan, wat voor invloed deze le vensstijl heeft op het gezin. De Vrek- kenkoffer met verrassende inhoud komt op tafel hetgeen garant staat voor een bijzondere avond. De avond wordt gehouden op dins dag 15 september in De Brug aan het Kerkplein 5. Aanvang 20.00 uur. De toegang is voor leden gratis, niet-le- den betalen ƒ5,-. Zoetermeer - toerfietsvereniging Zoe- termeer '77 organiseert zondag 20 september de toertocht voor lang- en uitslapers. De starttijden zijn: 12.00 uur voor de lange afstand tot 14.00 uur voor de korte afstanden. Deelnemers aan deze tocht kunnen kiezen uit drie afstanden: 25, 60 en 90 kilometer. De deelnamekosten bedra gen ƒ5.NTFU-leden krijgen op ver toon van hun TFK ƒ2.= korting. Voor de 25 kilometertocht bestaat de mogelijkheid om per gezin in te schrij ven. Kinderen tot en met 12 jaar beta len dan fl.= (inclusief medaille). Om 12.00 uur vertrekt een groep met begeleiding voor de afstanden over 90 kilometer. De snelheid die deze groep aanhoudt is maximaal 25 kilometer per uur. Startpunt is het Clubgebouw van de Toervereniging Zevenhuizen '77 aan de Buytenparklaan 3b, wijk 17, Zoe termeer. voor informatie: 079-3311132 (na 18.00 uur). Waddinxveen - De Waddinxveense postduivenvereniging De Sperwer nam deel aan een concours vanuit Peronne. Weersgesteldheid: krachti ge westen zuidwesten wind. Afstand: 266 kilometer. In concours 253 dui ven. Gelost om 11.15 uur. Aankomst eerste duif 13.37 uur. Laatste duif 13.46 uur. Snelheid eerste duif 1847 meter per minuut. Uitslag eerste tien: R.A. van der Made 1,4,6, en 8; Joh.L. Bol 2,3,5,7,9 en 10. Regio -Zaterdagmiddag 12 september om 14.00 uur start een wandeling in het Lage Bergse Bos onder leiding van natuurgidsen van natuur- en vogel wacht Rotta. De startplaats is de par keerplaats bij de "Hoekse Hout". De wandeling duurt ongeveer twee uur. De organisatie adviseert de deelne mers goede wandelschoenen te dra gen en een verrekijker mee te nemen. Meer informatie: Rien van der Vorm, 079-5931262 of Aad Deurloo, 010- 5214291. Waddinxveen - De afdeling jazzdans van TOOS is een grote afdeling met overwegend damesleden, maar waar ook plaats is voor mannelijke dan sers. Jazzdans is allang niet meer al leen voor meisjes, ook jongens en mannen zijn welkom. Zij houden im mers ook van muziek en swingen. De lessen worden gegeven in de gymnas tiekzaal aan de Staringlaan. Jazzdans is een vorm van bewegings kunst met een techniek die vol zit met invloeden uit de moderne dans, klas siek ballet, tap-dance, latijns ameri- kaanse dansen, primitieve afrikaanse dansen en showdans. Bovendien is jazzdans sterk onderhevig aan tijd verschijnselen (Hip-hop, Streetdance en House). Daaraan moet echter nog wel het element "swing" worden toe gevoegd. In de lessen wordt er ge danst op allerlei soorten muziek: van popmuziek uit de top 40 tot oude jazz nummers, van langzame soul tot su persnelle hip-hop. Geen enkele jazzdansles is hetzelfde, en dat zorgt ervoor dat iedereen en thousiast en gemotiveerd blijft. Van jong (5 jaar) tot oud en op elk niveau voor dames en heren is er bij TOOS gelegenheid tot jazzdansen. Voor meer informatie: 0182-613839 of 632931 (na 17.30 uur). Regio - In het kader van de Wereld Alzheimerdag organiseert de Gezond- heidswijzer Gouda op maandag avond 21 september een informatie avond over dementie. De bijeenkomst wordt gehouden in de grote zaal van zorgcentrum Goverwelle aan het Mid denmolenplein 266 te Gouda. Dr. van de Sanden, klinisch geriater, zal informatie geven over de ver schijnselen van dementie, dë dia gnose van dementie en verdere bege leiding van de patiënt en zijn omge ving. De Alzheimerstichting geeft in formatie over wat zij voor familiele den en andere betrokkenen kan doen. In de pauze zal er schriftelijke infor matie beschikbaar zijn van diverse organisaties. Er is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De zaal gaat open om 19.45 uur, aan vang programma 20.00 uur, einde 22.00 uur. De toegang is voor leden van de Vierstroom ƒ2,50, voor niet- leden ƒ5,-. Medewerkers van de Gezondheids- wijzer kunnen adviseren over ver voersmogelijkheden naar Goverwelle of het vinden van een oppas als men een dementerende verzorgt. Deelna me alleen na telefonische opgave, te lefoonnummer 0182-594658. Dementie is niet een duidelijk om schreven ziekte, maar is de naam voor een aantal verschijnselen dat tegelijkertijd voorkomt, bijvoorbeeld geheugenverlies, verlies van oriënta tie, moeilijkheden met denken en ver andering van gedrag. Dementie kan veroorzaakt worden door verschil lende ziekten, bijvoorbeeld de ziekte van Alzheimer, maar er zijn meer ziek ten die deze verschijnselen kunnen veroorzaken. Er zijn dus verschillen de vormen van dementie. Naar schat ting lijden in Nederland tussen de 150.000 en 200.000 mensen aan de mentie. Vanaf maandag 14 september heeft de Gezondheidswijzer op de Boeleka de 1 te Gouda een informatiehoek over dementie; open op maandag van 13.30 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 15.00 uur. De Gezondheidswijzer biedt informa tie over gezondheid, ziekte en zorg. De balie is te vinden in de Thuiszorg winkel, Boelekade 1 te Gouda en is open op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur, 's maandags tussen 13.30 en 17.00 uur, telefoonnummer 0182- 594658. De informatie van de Gezond heidswijzer is in de meeste gevallen gratis.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 17