Leerlingen "Arnoldus van Os" Earthkeepers in spe Vente veevoeder opent dierenspeciaalzaak Together Gospelkoor op zoek naar muzikale versterking T°or- en samenzangavond ■lolenhuisnieuws Plattelandsvrouwen Albert Heijn Zevenhuizen in race voor 'Beste Franchise-winkel 1998' Kinderkleding en speelgoedbeurs Muzikale cursussen voor kinderen Volleybaltoernooi TZM Oud papier Hart van Holland/30 september 1998 Earthkeepers: een nieuw Earth Education programma Training in de Biesbosch Thuis verder aan de slag bSin!_0ntmoetlngis een inter- pagina 17 tor Sylvia van Doornen Benthuizen/Biesbosch - De leerlin gen van groep 8 van basisschool "Ar- noldus van Os" beleefden in de «eek van 14 tot en met 18 september ten uiterst spannende tijd. In het lader van de jaarlijkse werkweek namen zij op een eiland in de Bies- bosch hun intrek in kamphuis "De Kleine Rug", om van daar uit op aanwijzigingen van de geheimzinni ge figuur E.M., tal van mysteries te ontrafelen... Als tweede school in Nederland neemt de "Arnoldus van Os" hiermee :1 aan de pilot Earthkeepers; een nieuw Earth Education programma dat tot voor kort alleen in Italië en Duitsland werd gevolgd. Momenteel wordt uitgetest of het programma bruikbaar is voor groep 7 en. 8 van basisscholen. De deelnemers worden tijdens het programma geconfron- d met het volgende noodsignaal: er wordt slecht omgegaan met het milieu en er zijn daarom dringend mensen nodig om het tij te keren. Vervolgens worden de deelnemers bewust gemaakt van alle dingen die aoodzakelijk zijn voor 'leven', dé on derlinge verbanden en hoe alles wat we doen verschillende andere delen van ecosystemen beïnvloeden. Door bet volgen van het Earthkeepers pro- Sramma wordt een persoonlijke band met de aarde en haar leven ontwik- 'eld, maar er wordt ook over nage dacht hoe men zelf beter met de aarde m zou kunnen gaan. Verschillende opdrachten maken dan ook deel uit jan dit programma dat opleidt tot hrthkeeper. ^deelnemers van de "Arnoldus van Js kregen vooraf een brief en platte- fond van de omgeving toegestuurd, Sp!St'® van geheimzinnige Na aankomst in de Biesbosch "et installeren van hun spullen in Foto Arnoldus van Osschool "De Kleine Rug", gingen zij per boot op zoek naar E.M.'s lab waar verdere instructies zouden wachten. Er van uit gaande dat zij hier een persoon zouden aantreffen, vonden zij in het lab op een bureau slechts zijn bril, een kop dampende koffie en sleutels met de letter K. Hiermee diende een kist te worden open gemaakt die verdere in formatie bevatte. Op dergelijke wijze ontvingen alle deelnemers later die week ook een E-sleutel om de uitein delijk in het bos gevonden E-kist te openen. De sleutels bleken al gauw van grote betekenis voor de Earth keepers in spe, omdat deze tezamen met de nog ontbrekende Y- en S-sleu- tel het woord KEYS vormen en bij elkaar aan een speciale sleutelhanger gedragen dienen te worden ter her kenning van de Earthkeeper. De sleu tels moeten echter wel verdiend wor den; zo staat de K voor de vergaarde Kennis, de E voor opgedane Ervaring, de Y voor jezelf (Yourself) en de S voor Samen delen. Tijdens de werk week werd er hard gewerkt aan de kennis en ervaring door middel van diverse activiteiten en met behulp van een speciaal doe-boek. Heel span nend was de schemerschim; een avondwandeling door het donkere bos waarbij men, gewapend met een afgeplakte zaklamp, op zoek ging naar 'nachtbrakers'. In het bos bleken zich heel wat dieren te verschuilen, varië rend van spinnen tot slapende sprink hanen. Verder kreeg iedere deelne mer afzonderlijk, elke dag een magie spot-plaats toegewezen. Hier kon men in alle rust proberen te ontdekken wat voor magische dingen er allemaal op aarde gebeuren en in aanraking ko men met ander leven. Tijdens de laat ste dag van de werkweek kregen de deelnemers de opdracht op hun ma gie spot-plaats te bedenken hoe zij thuis hun persoonlijke invloed op de aarde kunnen verbeteren (Y-sleutel) en zij hun kennis en ervaring met an dere kunnen delen (S-sleutel). De komende weken zullen de leerlin gen van de "Arnoldus van Os" zich dan ook intensief bezig blijven houden met het programma, door onder an dere bedachtzamer om te gaan met energie en materialen. Daarnaast zul len zij ook anderen bewust maken van hun taak en zorg. In Hart van Holland kan men te zijner tijd lezen of zij hierin zijn geslaagd en de ontbrekende Y- en S-sleutel werkelijk hebben verdiend. j^/swoude-Dorp - Together Go- Pelkoor is een regionaal koor met ®nsen in de leeftijd van 15 tot onge- eer 40 jaar pjet koor repeteert in de «reformeerde kerk in Hazerswoude- rp en treedt gemiddeld drie keer in i/ 'wee maanden op in de regio, ■«koor is ongeveer een jaar geleden 'staan uit een fusie van de koren tours of Faith' uit Alphen aan den "enl.J.K. &Combo 'Rising Hope uit «Kerswoude-Dorp. /'Nederlandse en Engelstalig reper- l e.w°rdt vierstemmig gezongen en ia door een c°mbo bestaande ^owarsfluit, akoestische gitaar, per- «huizen - Op zaterdag 3 oktober l. 0 uur wordt er in het kerkge- w van de Gereformeerde Gemeen- cussion en een elektrische piano. Voor een goede verstaanbaarheid maken de leden van het koor gebruik van een moderne geluidsinstallatie. Professionele dirigente is Marion de Hoogh uit Alphen aan den Rijn. Together Gospelkoor zoekt muzikale versterking: mannen en vrouwen in alle stemgroepen (sopraan, alt, bas en tenor). Belangstellenden zijn wel kom op de repetitie-avonden, iedere woensdag tussen 20.15 tot 22.00 uur. Voor informatie: Nico van Bostelen, 071-3414355 en Lianne Zandstra: 0172-587760. onU zan8avc)nd georganiseerd. De ®°eUngSt 'S V°°r sticbting Ont- /Olijke organisatie die zich inzet de opvang en begeleiding van en daklozen. De heer A.E. ''in/®0?'/ die geopend wordt door FjVentee A-b Gunst, is het koor Deo l0or ,euitZoetermeeraanwezig.Het - Hrengt onder leiding van diri- ans P°rs een aantal liederen -JLJjore. Naast koorzang zal er ook HetU'Zen 'edere zaterdagmiddag ltei(.i.f'Tluseum in het Molenhuis te CSetl van 13.30 tot 17.00 uur. kan Jnerste zaterdag van de maand SiejnhBtj°or stamboom of genealo- lei oe„ Mo'enhuis terecht om aller- lendefaVe.?.s van 'eden van verschil- ®enth„i ies' §eboren en getogen in Dceer«tZen voor 1^00, na te zien. tober 7y zaterdag van de maand ok- ^nhi!'11 de Segevens niet in het «enbe,|.'s' maar z'in de gegevens op is de hi! v°or genealogie in Delft. Dit 'Nationale Genealogie Dag, samenzang zijn. De toegang tot de koor- en samen- zangavond is gratis. Er wordt een col lecte gehouden die bestemd is voor de stichting Ontmoeting. Na afloop is er gelegenheid tot het drinken van een kopje koffie. Ook zal er van de stichting Ontmoeting een tafel staan met folders en dergelijke over de stichting. Een ieder is van harte wel kom. zonnebank Palm Beach 6 lampen 0180-632803 3 kaarten voor Showbizcity 23-10-'98 0180-312653 die samen valt met de zevende Delf landdag en viering van het vijfde lus trum van de genealogische Vereni ging Prometheus. Op 3 oktober heeft deze beurs als motto: "Genealogie in het derde mil lennium". Deze beurs wordt gehouden op de TU in Delft, in het gebouw van de Facul teit der Werktuigbouwkunde en Mari tieme Techniek, Mekelweg 2 te Delft van 9.45 tot 16.30 uur. De toegangs prijs bedraagt 7.50. Benthuizen - Op woensdag 7 oktober organiseert de afdeling Benthuizen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, haar afdelingsavond met als thema: de Vrede van Munster 350 jaar. De heer Kees Schulte, histo ricus en oud inwoner van Benthuizen, vertelt over het belang en de gevolgen van de vrede van Munster. De avond wordt gehouden in dorps huis De Tas; aanvang 20.00 uur. Leden hebben gratis toegang, niet-leden be talen 7,50. Voor meer informatie: 079-3317326. Deze week maakte Albert Heijn de finalisten bekend in de Albert Heijn- Beste Winkel Wedstrijd. In elke Albert Heijn-regio is een winnaar aangewe zen. De Albert Heijn-winkel in Zeven huizen bleek de 'Beste in Zuid-Hol land'. De supermarkt scoorde hoog op het verlenen van service, op de presentatie van de winkel en op het assortiment. Albert Heijn Zevenhuizen moet, sa men met zeven andere supermarkten, nog één ronde gaan in de strijd om de titel Beste Albert Heijn-Franchisewin- kel van Nederland 1998. Na een jure ringronde blijven er vier winkels over. Wie zich daarvan Beste onder de bes ten mag noemen, wordt op 31 oktober bekend gemaakt. Zevenhuizen - De jaarlijkse kinderkle ding- en speelgoedbeurs ten bate van Unicef wordt dit keer gehouden op donderdag 1 en vrijdag 2"oktober in de Gereformeerde kerk aan de Dorps straat 106. Goede winterkleding, schoon en heel, en goed speelgoed kan worden ingele verd op donderdag 1 oktober van 9.00 tot 12.00 uur, van 13.00 tot 16.30 uur en van 17.30 tot 18.30 uur. Het maxi mum aantal is 42 stuks. De verkoop is op donderdag 1 okto ber van 19.30 tot 21.00 uur en op vrijdag 2 oktober van 9.00 tot 11.00 uur. Men bepaalt zelf de verkoopprijs, eventueel in overleg. Eenderde deel van de opbrengst is voor Unicef, twee derde voor de aanbieder. Voor meer informatie kan men bellen 0180-632252, 0180-632043 of 0180- 631261. Zevenhuizen - In september zijn bij de Zeven Muzen verschillende muzikale cursussen gestart waarbij nog plaats is. Het betreft zowel groeps- als privé- lessen. Kinderen kunnen zich nog aanmelden voor de groepsles 'spelen met muziek'. Dit is een cursus van 10 lessen met zingen, bewegen op mu ziek en spelen met instrumenten als klokkenspel, cimbaal, snaarinstru menten en slagwerk. De kinderen le ren ook al een beetje noten lezen, en het onderscheiden van verschillende ritmen. Deze cursus is vooral be stemd voor kinderen uit groep 1,2 en 3 van de basisschool. Bij de groepsles 'spelen op klokken spel en slagwerk' worden de kinderen vanaf circa 7 jaar in tien fessen ver trouwd gemaakt met verschillende slagwerkinstrumenten, zoals ritme instrumenten, trommels, xylofoon en klokkenspel. Zij leren ritmisch spelen, maar ook leren zij het notenschrift voor ritme lezen, zodat een toekom stige percussiegroep tot de mogelijk heden behoort. Bij het kinderkoor is altijd plaats. Hoe meer kinderen samen zingen, hoe mooier het klinkt. Er staat ook dit jaar weer een optreden gepland tijdens de kerstbazar in de vrijzinnig hervormde kerk (het kleine kerkje). Viool (en cello) zijn moeilijke instru menten, daarom zijn dit individuele lessen. Informeren en aanmelden voor bovengenoemde cursussen bij Thea Willems: 0180-633509. Na een paar jaar blokfluit spelen is de overstap naar dwarsfluit een logische stap. Dat kan bij de Zeven Muzen. Voor deze (privé-)lessen is nog plaats op maandag. Sierlijk bewegen en dansen op mu ziek, dat leren kinderen vanaf 6 jaar bij ballet. Informeren en aanmelden voor dwarsfluit en ballet bij Adrie Alkema de: 0180-631826. Moerkapelle - Op zaterdag 14 novem ber organiseert tafeltennisvereniging T.Z.M. het jaarlijks volleybaltoernooi in dorpshuis "Op Moer". Aanvang 16.00 uur. Alle bedrijven, straten, ver enigingen, winkeliers, instellingen en families uit Moerkapelle kunnen deel nemen met een maximum van twee teams. De organisatie van het toernooi wil dat 'gezelligheid' voorop staat en gaat daarom uit van de volgende regels: opgave per team minimaal 8 en maxi maal 10 personen; tijdens het toer nooi, dient het team in het veld mini maal twee dames op te stellen; een sprongservice is verboden; een partij zal op tijd gespeeld worden en duurt maximaal 15 minuten; de eerste 14 aangemelde teams zullen deelnemen aan het toernooi, mits het inschrijf geld ontvangen is voor 17 oktober 1998. In de week van 2 november ont vangen de ingeschrevenen bericht over de indeling. Het inschrijfformu- lier kan men halen of aanvragen bij een van onderstaande adressen en moet voor 17 oktober binnen zijn. Het toernooi zal worden afgesloten met het uitreiken van de prijzen en een wisselbeker. Het batig saldo komt ten goede aan T.Z.M. Voor informatie: Dick van Vliet: 079-5931460 en John Meurer: 079-5931813. Oud Verlaat - Op vrijdag 2 en zaterdag 3 oktober houdt de christelijke basis school De Nessevliet een oud papier inzameling. De container staat bij De Vierkap en is geopend op vrijdag van 12.00 tot 19.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur. Het is de bedoeling dat het papier zover mogelijk achter in de container wordt gestapeld en ais de container gesloten of vol is, kan er geen papier worden achter gela ten. Voor inlichtingen: 010-4200639. iiiuv-nng. iic:l iiiailli ljliurmu- Door Karin Jongkind Nieuwerkerk aan den IJssel - Vente Veevoeder opent zaterdag 3 okto ber op haar fabrieksterrein aan de 's Gravenweg een winkel in dierenbe nodigdheden. Tot voor kort ver kocht Vente al haar veevoeders di rect vanuit de fabriek. Vanaf drie oktober kunnen particulieren en grootverbruikers terecht in de nieu we winkel. Naast het huidige assorti ment aan veevoeders verkoopt Ven te in de dierenspeciaalzaak nu ook voeders voor onder andere honden, katten, konijnen, cavia's, ratten, schildpadden, duiven en vissen. De nieuwe winkel biedt tevens een gro te verscheidenheid aan producten voor de verzorging van huisdieren, zoals hondenmanden, kattengrit, botten, riemen etcetera. De fabriek van Vente bestaat sinds 1873. Inmiddels wordt de fabriek geleid door Paul Vente. Hij is de vier de generatie Vente, die in Nieuwer kerk veevoeders produceert. Oor spronkelijk legde het bedrijf zich toe op de productie van paardenvoer. Vrij snel daarna werd het assorti ment uitgebreid met voeders voor rundvee, varkens en pluimvee. De boeren uit de omgeving waren de belangrijkste afnemers. De laatste jaren kochten tevens veel particulie ren bij Vente. Met de inrichting van de winkel richt Vente zich nadrukkelij ker op deze particuliere afnemers. De dierenspeciaalzaak biedt producten van een aantal bekende merken, zoals Hill's, Royal Canin, Eukanuba, Bonzo, Fokker, Prins, Doko, Felix, Kittekat en Whiskas. Op 3 oktober wordt niet alleen feest gevierd vanwege de opening van de winkel, maar wordt ook aandacht be steed aan dierendag. Vente Veevoe der geeft op die dag aan alle bezoe kers van de winkel tien procent kor ting op het gehele, toch al scherp geprijsde assortiment. Op drie okto ber kunnen bezoekers van de winkel ook de fabriek bezichtigen. De nieu we winkel hanteert ruime openings tijden. Van maandag tot en met vrij dag is Vente geopend vanaf 7.00 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Op het fabrieksterrein is voldoende gelegenheid te parke ren.

HH | 1998 | | pagina 17