een-Boskoop M.T.S. leerlingen vertrekken per boot uit Boskoop Inzet Flyers Dames 1 wordt beloond toloopmiddag borstkankerpatiënten Tweelingcursus Expositie kinderboeken Vrijwilligsters gezocht voor conversatielessen Nederlands Cursus Muziekgeschiedenis Wisselvallig competitieslot De Trekvogels Stabilisatie bij de schakers? Soiree AHiance Francaise Hart van Holland/7 oktober 1998 pagina 13 Basketbal Jeugdschakers Schaakklas in Kreater Dnnr Karin Jongkind Boskoop - Er is dit jaar een samen werking tot stand gekomen tussen de Boskoopse Middelbare Tuin bouw School en de Goudse Middel bare Landbouw School. Als gevolg daarvan zullen de leerlingen van de Boskoopse school gehuisvest wor den in het gebouw aan de Ronsse- weg in Gouda. De nieuwe school gaat verder onder de naam MBO Groen Gouda. Door deze verhuizing komt er een einde aan honderd jaar Middelbaar Tuinbouw Onderwijs in Op vrijdag 9 oktober verlaten de leerlingen op een ludieke ma nier de school. Rond 11.00 uur vertrekken ze vanaf de hef brug in Bos koop per boot naar de nieuwe locatie. De onlangs gerenoveerde school aan deRonsseweg en de nieuwe aanbouw biedt plaats aan 700 leerlingen. Naast M.T.S. en M.L.S. is ook een afdeling van het V.B.O. op deze school verte genwoordigd. Directeur Blok van de Boskoopse school kijkt met weemoed terug in de tijd. "Honderd jaar geleden werd de "Rijkstuinbouwwinterschool" opge richt, waarvoor Koningin Wilhelmina persoonlijk haar toestemming gaf", vertelt Blok. Het bewijsstuk daarvan, de oprichtingsakte, hangt nu nog aan de muur in de directeurskamer. "Het vertrek van een deel van de school uit Boskoop naar Velp, zes jaar geleden, betekende een aderlating voor het college. Het aantal studenten dat ach ter-bleef was niet groot genoeg om zelfstandig te kunnen blijven voortbe staan. Het huidige aantal van twee honderd leerlingen en de slechte be- teikbaarheid van de Boskoopse loca- [NBOUWSCHOOl tie zorgden voor de gedwongen ver huizing." Blok is positief over de aan staande verhuizing. "De reisafstand naar Boskoop was voor veel poten tiële leerlingen uit Capelle en Nieu- werkerk aan den IJssel aanleiding om niet voor de Boskoopse school te kie zen. De bereikbaarheid van de nieuwe school in Gouda zal waarschijnlijk een nieuwe impuls geven aan het tuin- bouwonderwijs." Het Middelbare Tuinbouw Onderwijs in Gouda kent twee richtingen, de groenvoorziening (de toekomstige hoveniers) en de bomenspecialisten. De school heeft voor deze richtingen ook een naam hoog te houden. Zelfs leerlingen uit Limburg volgden hier tuinbouwonderwijs. De nieuwe sa menwerking met de landbouwschool mag uniek genoemd worden. Ook al blijven tuinbouwschool en land bouwschool twee verschillende stu dierichtingen, de raakvlakken zijn voldoende duidelijk aanwezig om el kaar meerwaarde te kunnen geven. Zo is bijvoorbeeld de computergestuur de klimaatregeling in kassen, vast onderdeel van het landbouwonder wijs, ook interessant voor een boom kweker. Het beeld van "De Geit", al jarenlang symbool en bijnaam van de tuinbouw- leerlingen uit Boskoop wordt ge schonken aan het Boskoopse Boom kwekerij Museum. Het beeld werd in 1958, door de toenmalige studenten vereniging "Arboricultura" aan de school geschonken. Twee levende geiten zullen de overtocht van Bos koop naar Gouda per boot overigens wel meemaken. Zij zullen een onder komen krijgen in het dierenverblijf van de school. Waddinxveen - Dames 1, met hon derd procent inzet, langs SVO uit De Meern. Meisjes junioren 1 laat winst 'n eerste helft liggen. Meisjes aspi ranten 1 komt tekort tegen kam pioenskandidaat Jumpers. Dames 1 pakte de draad van de twee- os helft van de wedstrijd tegen Jum pers van vorig weekend op en begon met volle energie. SVO werd hierdoor volledig verrast, en na een minuut of l|en stonden de gasten met 10 punten achter, mede door een goed schieten de Nathalie Gielliet. Hierna kon SVO wat meer tegenspel bieden en er ont stond een mooie strijd. Ruststand 30- De tweede helft was spannend, want SVO maakte het Flyers bedui- eend lastiger dan in de eerste helft, vooral door gebruik te maken van het engte-overwicht. Het werd zelfs in de veertiende mihuut bijna gelijk (45-43). «n driepunter van Mireille Raap horst zorgde voor de nodige rust, en 'erna brachten de Flyers-dames de edstrijd tot een goed einde. Uitslag 58-52. Topscoorder: Nathalie Gielliet met 19 punten. Meisjes junioren 1 speelde een goede wedstrijd tegen MSV. Alleen in de eer ste helft was het nog even zoeken er ging er aanvallend nogal wat mis. MSV daarentegen had een goede start en kon zo een voorsprong opbouwen. De tweede helft ging gelijk op en er was sprake van een mooie wedstrijd. Toch ging de winst naar MSV. Uitslag 39-50. Topscoorder: Inger Huls met 13 punten. Meisjes aspiranten 1 kon het niet bol werken in de eerste competitiewed strijd van het seizoen, tegen kam pioenskandidaat Jumpers. Het was duidelijk te zien dat Jumpers meer wedstrijdervaring had. Uitslag 13-71. Vrijdag 9 oktober in de Duikelaar om 19.15 uur Jongens aspiranten 1 tegen MSV en om 21.00 uur Heren 1 tegen Hantex/Jump uit Hellevoetsluis. Za terdag 10 oktober om 17.15 uur spelen Jongens mini's 2 en Jongens ben jamins hun eerste competitiewed strijd. eB'o - Op woensdagmiddag 14 okto- srvan 14.00 tot 16.00 uur wordt een °°Pmiddag voor borstkankerpa- t- n georganiseerd in het patiën- /^/Mcebureau op de Jozeflocatie On Groene Hartziekenhuis in uda (ingang Jan van Beaumont- straat). Jjjtol vrouwen hebben op het moment h,r borstkanker wordt geconsta- vr rtL of tijdens of na de behandeling aSen en/of problemen en vinden het prettig hierover met lotgenoten te spreken. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een ge sprek zijn Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkan kerpatiënten) aanwezig. Voor meer informatie: Noortje van Wel: 0182-617627 of Coby Schuiling, 0182-342660. üvp'r 0uders en verzorgers van tor !ngen 'n de leeftijd van anderhalf drieënhalf jaar kunnen vanaf stro a§ 4 november bij De Vier- drif0'" terecht voor een cursus van bijeenkomsten rondom de op- in Ni 'ng van tweelingen. De cursus zal d 'emverkerk aan den IJssel gehou- n worden. Naast "lers v°or de onderwerpen die de deelne- zelf inbrengen is er aandacht ontwikkeling en opvoeding van de tweelingen-peuter, eigen taal en het verdelen van aandacht. De bij eenkomst wordt geleid door twee wijkverpleegkundigen van de Ouder en Kindzorg van De Vierstroom. De bijeenkomsten worden gehouden in het wijkgebouw aan het Raadhuis plein (nr. 35) in Nieuwerkerk aan den IJssel van 20.00 tot 22.00 uur. Belang stellenden kunnen zich opgeven of meer informatie vragen via De Vier- stroom-Zorglijn: 0182-594500. Waddinxveen - Vrijdagavond 9 okto ber houdt de Stichting Wijkwerk De Zuidpias in wijkgebouw Het Zuidhonk een disco voor de jeugd van 11 tot en met 16 jaar. De avond begint om 19.30 uur en de toegang bedraagt ƒ2,50. De jongere kinderen komen aan bod op zaterdag 10 oktober van 18.30 tot 20.00 uur. Entree ƒ2,50. Daarna kun nen de ouderen swingen tijdens de disco voor 30-plussers. Aanvang om 21.00 uur, entree ƒ5, Regio - De Alliance FranQaise Bos koop, Waddinxveen en Zoetermeer organiseert op maandag 12 oktober een soiree in de Immanuëlkerk aan de Beatrixlaan 2 in Waddinxveen. Aan vang 20.15 uur, zaal open. vanaf 19.45 uur. Het thema is: "La Savoie", door Elisabeth van Bemmel-Cucchiarini. Aan de hand van dia's wordt een im pressie gegeven van dit deel van Frankrijk. Voor leden/cursisten is de toegang gratis op vertoon van de car te nationale; niet-leden betalen 10,=. Boskoop - Tijdens de kinderboeken week zal er in de bibliotheek van Bos koop een collectie kinderboeken uit verre en minder verre landen te zien zijn. Riet Nieuwstad begon kinderboe ken te verzamelen toen haar eigen kinderen (inmiddels volwassen) nog op de leeftijd van plaatjes kijken en voorlezen waren. Vooral boeken uit verre landen met verhalen en illustra ties die betrekking hadden op de ver halen uit het land zelf genoten de voorkeur. Vele vrienden, kennissen en familieleden die verre reizen maak ten, brachten soms heel bijzondere dingen mee (zoals op straat gevonden leerboekjes uit onder andere Istanbul en Singapore). Er zijn heel mooi geïllustreerde boe ken bij, maar ook hele simpele boek jes, bijvoorbeeld uit Zimbabwe, waar nauwelijks boeken speciaal voor kin deren bestaan. Ook in landen als India zoekt men tevergeefs naar kinderboe ken. De kinderboeken die men daar vindt, zijn voornamelijk in de Engelse taal geschreven. Een klein deel van de collectie is momenteel in de biblio theek van Boskoop te zien tijdens de openingsuren. Boskoop - De Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Midden-Holland organi seert in samenwerking met de ge meente Boskoop een cursus conver satie Nederlands voor Marokkaanse meisjes en vrouwen. Voor de conti nuïteit van het project zoekt de Stich ting een aantal vrij willigsters; een vrij willigster voor begeleiding van de les sen en een voor de opvang van de kinderen van de deelneemsters. De lessen vinden plaats in Het Praat huis, eenmaal per week op donderdag van 9.15 tot 11.15 uur, en zijn met name voor deze groep van belang omdat zij weinig contact hebben met de buitenwereld; contacten die door het niet goed beheersen van de Ne derlandse tóal extra moeilijk worden gelegd. Naast het leren omgaan met de Neder landse taal is het de bedoeling dat deze de onderlinge contacten tussen vrouwen bevordert. Beide aspecten van de cursus zullen er wellicht toe bijdragen dat het isolement, waarin veel Marokkaanse meisjes en vrou wen zich bevinden, wordt doorbro ken. Van de vrijwilligsters wordt gevraagd dat ze het leuk vinden om met vrou wen uit andere culturen om te gaan; ervaring op het gebied van het geven van onderwijs is niet noodzakelijk. Er wordt gewerkt in kleine groepjes van vier a vijf vrouwen, en de vrijwil ligsters krijgen begeleiding vanuit Roosje Vos en van mevrouw Amal Farahi, projectmedewerkster van de Stichting. Tevens krijgen de vrijwillig sters een onkostenvergoeding. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij mevrouw Amal Farahi van de Stichting: telefoon 0182-640694. Boskoop - In het Praathuis gaat op 28 oktober een nieuwe cursus Muziekge schiedenis van start. De cursus be staat uit acht bijeenkomsten op woensdagochtend. De bijeenkom sten beginnen om half elf en duren tot half twaalf. De cursus is bedoeld voor mensen die nieuwsgierig zijn naar de klassieke muziek en die de woensdagochtend beschikbaar hebben om er meer over te weten te komen. Wie de cursus volgt, maakt kennis met vele soorten klassieke muziek en de onderlinge relaties. De doorlopende vernieuwin gen in het componeren worden aan de hand van muziekfragmenten be sproken en toegelicht. Daarbij passe ren in vogelvlucht de belangrijkste episoden uit de muziekgeschiedenis. Aan de orde komen onderwerpen als het middeleeuwse Gregoriaans, de ontwikkeling van meerstemmigheid, de opkomst van de opera en de rol die componisten als Bach, Mozart, Beet hoven en in onze eeuw Mahler speel den. Voor verdere inlichtingen en aanmeldingen: 0172-216386. Boskoop - De laatste wedstrijden in de midgetcompetitie zijn achter de rug. In tegenstelling tot vorig jaar is het de Boskoopse vereniging nu niet gelukt een kampioensteam af te leveren. In de le klasse werd daarvoor door De Trekvogels 1 teveel onnodig verlies geleden. In de thuiswedstrijden werd een 'half punt aan De Trekvogels 2 gelaten en verder werd er thuis met 3- 0 van Hole Ridders 1 verloren. Dieptepunt was de 3-0 nederlaag in en tegen Rotterdam 1. Winst was er on verwacht in Alphen tegen Amigo 1 waar met 427 om 428 de volle winst werd gehaald. Met een verwachte overwinning op Rotterdam 1 in de laatste thuiswedstrijd met 385 om 447 slagen werd de derde plaats veilig gesteld met 171/2 punten. De Trekvogels 2 wist de tegenstan ders soms belangrijke punten af te snoepen en kon zich op de vierde plaats handhaven met 12 punten. De Hole Ridders 1 uit Ridderkerk werd kampioen met 24 punten en Amigo 1 degradeerde naar de 2e klasse. In de 2e klasse was het spannend tot de laatste wedstrijd. Er konden ver schillende teams kampioen worden en ook de degradatiekandidaat was nog niet bekend. De Trekvogels 4 had ook kansen op de titel, maar moest winnen in Rotterdam. De Boskopers wisten daarin niet te slagen en bleven staan op 14 punten. Rotterdam 2 kwam op 16 en haalde de titel binnen. Zij nemen volgend jaar de plaats in van Amigo. De Trekvogels 3 speelde thuis tegen Hole Ridders 3 en wist niet aan degradatie te ontkomen. Door twee ronden te verliezen werd een halve punt ingeleverd en het 3e team bleef daardoor ook op 14 punten ste ken. Doordat het 3e team echter min der rondepunten had, degraderen zij naar de 3e klasse. Daarin speelt De Trekvogels 5. Het team eindigde op de vierde plaats met 8 1/2 punten. Amigo 2 werd kampioen in die 3e klasse en promoveert naar de 2e klasse. Waddinxveen - Een ranglijst is een momentopname. Toch is er verschil tussen ranglijsten. Na de eerste of tweede clubavond zal men interesse hebben vooral wegens de uitzonder lijke verhoudingen, die er dan uit lij ken te spreken. Na de vijfde club avond denkt men, dat de bovenste vijf wel blijvertjes zijn. Ronald Dannis denkt sneller dan Herman Smits kamp, en had voortdurend het initia tief. Herman had al zijn vindingrijk heid nodig om nog juist overeind te blijven, en als resultaat staan deze twee nu op de eerste twee plaatsen. Barthold Jansen bereikte een nuttige overwinning op Theo Goor en staat op de derde plaats. Daarop volgen Leon Willemen en Peter de Louw. Deze positie wil niet zeggen dat de zojuist genoemde spelers zich in het eerste achttal zullen plaatsen. Maar ze hebben reële kansen. Datzelfde geldt voor Hans van Woudenberg, Eduard Philipse, Arie Kardol (die enigszins verrassend won van Wim Hennink), voor Wim Hennink en mis schien nog voor anderen. Op de club bestaat een merkwaardige rivaliteit tussen Jaap van Sandijk en Jaap Smit: wie heeft het vaakst de langste partij op de clubavond? Beide mannen zijn ijdel genoeg om dat te cultiveren: op zo'n moment komt de halve club belangstellend kijken wat voor bloedstollende taferelen, meest al in tijdnood, zich nu weer afspelen. Dat doen de toeschouwers niet alleen uit leedvermaak over de tijdnood: een schaakpartij waar een speler tien mi nuten over een zet peinst heeft min der amusementswaarde dan een waar de zetten elkaar rap opvolgen. De jeugdschakers spelen elke donder dagavond van 18.45 tot 19.45 uur in het Anne Frank Centrum. Er zijn twee groepen: zeven jongelui van het voortgezet onderwijs en een grotere groep basisscholieren. De voortge zette hap speelt een partij per club avond, een half uur per persoon; de basisscholieren twee partijen per avond, telkens een kwartier per per soon. In de A-groep won Ryan den Drijver een rechtstreeks duel van Moshe van Tilburg en staat voorlopig vast op de eerste plaats. Renard van Vliet nam de tweede plaats over door een over winning op Jeroen van der Veen. Alex de Jong zette Randy Girdhary vlie gensvlug mat. In de B-groep won Thomas Schmidt twee maal van Timo de Roodt en staat nu op de eerste plaats. Koen Hoon- dert deed een stapje terug door gelijk te spelen tegen Casper Rensen. Joël de Roodt en Joris Nijman wonnen elk een partijtje. Olaf Nederlof won twee maal van Daco Harcus. Michiel Hazel- hof heeft zijn eerste punt binnen door een gelijk spel tegen Gerlof Fokkema. Maandag 5 oktober is de Schaakklas in het Cultureel Centrum Kreater aan de Kerkweg 13 van start gegaan. Er zijn nog enkele plaatsen open voor beginners en gevorderden. Informa tie bij Ton van Nieuwkerke, telefoon 0182-630594.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 13