Spelend leren met zeer fraaie Heksenschool Opbrengst Boelhuisveiling minder dan verwacht 1 «oair Adrianus Vente 29.000 exemplaren Hart van Holland/11 november 1998 pagina 3 eerste competitiewedstrijd VC NESSELANDE UNIVÉ/LYCURGUS Zaterdag 14 november 19.00 uur Dorpshuis Swanla o,o,: TEL. 0182-615055 Uitvaartverzorging A.W. Broekema Belt u ons gerust, wij zijn ervoor. 010-456 01 01 Haiku Zevenhuiien: Sehoolstroot 18 Moetkopelie; UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Voor een persoonlijke en begeleiding van uitvaarten Vooraf regelen van uw uitvaart mogelijk Met eerbied en respect ZülDPLASLAAN 59 2743 CW WADDINXVEEN DAG EN NACHT DIRECTE HULP BU OVERLIJDEN Je handen hebben voor ons gewerkt. Je hart heeft voor ons geklopt. Je ogen hebben ons tot het laatst gezocht. Rust in vrede. Met diepe droefheid geven wij kennis dat heden toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader, schoonvader, opa en overgrootvader in de leeftijd van 88 jaar sinds 7 maart 1973 weduwnaar van Martijntje Adriana Post Adri en Adri Hanni en Kees Martha en Henk Pirn en Lea Mieke Arie Jan Kleinkinderen Achterkleinkinderen Zevenhulzen, 8 november 1998 Wollefoppenweg 87 Correspondentieadres: A.M. Vente, Korenstraat 15, 2761 XN Zevenhuizen. Woensdag 11 november is er van 19.30 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren in het rouwcentrum "De Zevenster", Schoolstraat 18 te Zevenhuizen. De herdenkingsdienst zal worden gehouden donderdag 12 november om 14.00 uur in het bovengenoemd rouwcentrum, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden om 14.35 uur op de Algemene Begraafplaats, Zuidplasweg 3 te Zevenhuizen. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot condoleren in het bovengenoemd rouwcentrum. Dag en nacht bereikbaar en beschikbaar in de gehele Randstad Sinds 1994 een betrouwbare naam voor een stijlvol en persoonlijk verzorgde uitvaart. Geheel vrijblijvend en kosteloos alle gewenste informatie Opbaring in elk gewenst rouwcentrum of thuis met koeling Vriendelijke tarieven - kostenbegroting bij le gesprek Albert Rousselsingel 36, 3069 MC Rotterdam-Zevenkamp Door Julia Pengirim Dit geef ik op voorhand toe: ik heb van het begin af groot respect ge had voor de mogelijkheden van de cd-rom. Tijdens een demonstratie, een jaar of zes, zeven jaar geleden alweer, zag ik een jongen van hoog uit tien jaar een prinses bevrijden uit drakenklauwen, getekend in een fantastisch bos, met even fantas tische kleuren. Het was heel mooi en de spelende jongen, met een be hendigheid waarop een volwasse ne onmiddellijk jaloers wordt, gaf dit ook volmondig toe: "Ja, het werkt een beetje verslavend. Soms ben ik er op een avond uren mee bezig en de volgende dag val ik om van de slaap." Een beetje opvoeder, een beetje ouder, staat daarom wat gereser veerd tegenover de cd-rom, hoe fraai de producten van het schijfje ook zijn. En daarom zat ik, laat op de avond, met "De heksenschool" te spelen, volgens uitgever Zwijsen bestemd voor 8- tot 12-jarigen. Inderdaad: het was heel mooi en de volgende dag viel ik om van de slaap. Maar dat was eigen schuld dikke bult, want ik wilde zo veel mogelijk over het schijfje te weten komen; het spel wekt op om door te gaan, om oplossingen te vinden voor raadsels en problemen. Maar verslavend vond ik het niet. Wel in hoge mate uitdagend. Ik ken meer mooie cd-rom-spelen. "De smurfen" en "Alladin" zijn daar goede voorbeelden van. Voor kin deren schitterend, maar niet veel meer dan dat. Met name de cd met de Smurfen vormen met de vele opdrachten een puik spel, waarbij een stevig beroep wordt gedaan op de behendigheid van het kind, doorzettingsvermogen en de be reidheid problemen op te lossen. Cs-KÖRS tovetciwius vaar kmdccc-n vanaf 8 j*» Een van Zwijsen's educatieve cd- roms, "De heksenschool" voegt daar een hoofdstuk aan toe: het kind leert gaandeweg en spelenderwijs reke nen, kleurherkenning en nog zo wat. Natuurlijk met het gevaar, dat het urenlang bezig kan zijn. Maar dat hoeft niet. De cd staat vol met afgeron de opdrachten. Is een opdracht een maal uitgevoerd, dan ligt direct ook de mogelijkheid open om in alle tevre denheid te stoppen. Alle opdrachten passen binnen de raamvertelling van een heks en een tovenaar, die van plan zijn de heksen school te sluiten; moderne kinderen hebben er immers niets te zoeken. Maar als een modern kind kans ziet alle opdrachten tot een goed einde te brengen, dan moeten heks en tove naar hun besluit herzien en kan de school blijven voortbestaan. Zo een voudig ligt dat. Ik heb de heksenschool gespeeld sa men met onze kleine van bijna acht, waarbij opviel dat de ondergrens van acht jaar precies goed is. En ook dit: waar ik alle geduld van de wereld nodig had, won de kleine het weer met behendigheid. Dat was bij de eerste opdracht al zo: vang tien rupsen, tien vissen en tien kikkers. De kleine was er veel handiger in dan ik, want in de meeste spelen speelt het kind ook tegen een zandloper. Daar werd ik nogal zenuwachtig van, het kind niet; dat dééd gewoon. Het spel bevat een aantal humoris tische trekjes, gekoppeld aan prakti sche uitvoeringen. Zo wordt elke op dracht ingeleid door een opdrachtge ver, die omstandig uitlegt wat de be doeling van de opdracht is. Het is verstandig die uitleg de eerste keer helemaal aan te horen. Maar dat wordt irritant, wanneer de opdracht voor de zoveelste keer wordt uitge voerd. Maar daar biedt de spatie- toets uitkomst. Eén keer drukken en de uitleg stopt. Maar niet zonder com mentaar. Een uitlegster vindt het heel onbeleefd, dat ze wordt onderbroken, een ander heertje vindt het prima: "Wat zeg je? O, dan ga ik er maar eens vandoor." Ik vond alle opdrachten bijzonder aardig, met één hoogtepunt: de op dracht om een raderwerk aan de praat te krijgen. Het is de kleine en mij de eerste keer niet gelukt de benodig de raderen te vinden, zoals we ook nogal wat hebben moeten puzzelen om de lift in werking te stellen, die s» steeds benodigd is. Maar zie. Toen de kleine teleurgesteld besloot dan maar een voorgaand spel te spelen, kwamen die gewenste en verwenste raderen plotseling in beeld en toen hadden we ook meteen de oplossing voor onze aanvankelijke teleurstel ling. Zo doen zich regelmatig verrassin gen voor, waarbij ik moet opmerken dat de makers van dit programma zich heel nauwkeurig hebben bera den over de moeilijkheidsgrenzen: tot hoe ver kun je bij een kind gaan. Het heeft bij ons een week geduurd: toen hadden we de heksenschool gered. Voor mij was daarmee de grap er meteen van af, de kleine van acht zal er nog jaren plezier aan beleven Ook, omdat de cd nog twaalf losse puzzels omvat. Het tekenfilm-aan deel is verrassend groot. Maria Otten leert kinderen wat haiku is: de van oorsprong Japanse dicht vorm. Zij doet dit met het prima boek "Hai die koe". Otten legt uit wat de spelregels van deze dichtvorm is: drie zinnen, ze ventien lettergrepen en het rijmt niet. Grappig is, dat de schrijfster zich aanvankelijk dapper aan die regels houdt, maar daar plotseling - ook van afwijkt. Maar dat is een vrijheid, die dichters zich mogen en kunnen permitteren legt zij uit. Voor kinderen is de haiku een prima vorm, om met gedichten kennis te maken. Ze zijn lekker kort, rijm is niet van toepassing, dus wat let je. Of anders gezegd: eigenlijk zijn het tot op het bot uitgeklede verhaaltjes, waar kinderen op elk niveau wel wat mee kunnen: schrap uit een kort ver haal alle niet strikt noodzakelijke woorden en blijf schrappen, tot je drie regels overhoudt. Dan ben je dicht bij de haiku. Maria Otten doet inspirerend voor; zo leer je gedach ten te bundelen met woorden die per woord al een verhaaltje vormen. Uit stekend gedaan. De heksenschool (op cd-rom); uitge verij Zwijsen, prijs 59,95. Maria Otten: Hai die koe; uitgeverij Leo pold, prijs ƒ19,90. Langs deze weg danken wij de Vereniging Vrijzinnig Hervormden, de Gereformeerde Kerk en de Rooms-katholieke Kerk, alle te Zevenhulzen. Voor al hun steun, medeleven en vooral samenwerking en begrip, bij het overlijden van onze lieve zoon en broer Richard. Jan en Ludwien Monique en Bram Eindhoven, Noordelnde 37 2761 BN Zevenhuizen. Door Karin van Langeraad Zevenhuizen - "Veertig gulden heb ik daar, wie vijfenveertig, daar, vijftig daar. Vijftig gulden is geboden, niemand meer dan vijftig gulden, niemand, voor vijftig gulden aan u". Met een ferme klap sloot veilingmeester J.H. Kroes het bieden en een kavel wisselde van eigenaar. De door de Lions Club georgani seerde Boelhuisveiling, zater dag 7 november gehouden in La Baraque, trok wat minder belang stellenden dan voorgaande jaren. Dit heeft ook effect gehad op de op brengst van de veiling. De exacte cij fers zijn nog niet bekend, maar naar verwachting zal de Stichting SoHo verblijd worden met zo'n kleine ƒ3000,-. De door veilingmeester Kroes geveil de kavels waren veelal kleine objec ten. Er waren ongeveer 200 stukken voor veiling aangeboden. De totale opbrengst van de veiling bedroeg on geveer 11.000,-. Vanwege het feit dat er ook kavels waren geschonken aan de Lions Club, en de verkoopsom dus geheel ten goede komt aan het goede doelwas de opbrengst voor SoHo nog niet geheel bekend. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@tref.nl Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aansprake lijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1998 | | pagina 3