Winterheide De Zonne bloem in actie 818 818 Coen Stork over mensenrechten in Cuba en Roemenie Kinderhulp vult schoen van Kindertelefoon Rommelmarkt Kiwanis Nieuwe klachtencommissie Jeugd hulpverlening Tafeltennisverenigingen en Taptoe laten kinderen tafeltennissen Sinterklaasfeest by Reddingsbrigade Oliebollenpakket bij molen "De Haas" Greetje Bijma in Schouwburg Vrouwenbijbelkring Zondagmorgen contrabas centraal Giro Hart van Holland/9 december 1998; pagina 15 Tuin Groen. Er is altijd iets moois te doen! Plant van de Maand: Winterheide Koffieconcert in Praathuis Boskoop V/ce{ TJ -waf fucJfenne spierdystrofie is? Verzetsmuseum -13 december Sinterklaas 1998: Het is een kunst om ervoor te zorgen dat er ook in de winter iets in de tuin te zien is. Een manier om dat te bereiken is door niets te doen. Laat bijvoorbeeld afge storven vaste planten en siergrassen staan tot half maart en snijd ze dan pas af. Die planten zijn straks silhouetten in de mist. Bekroond met een randje rijp zorgen ze bovendien voor een verstilde, bijna sprookjesachtige sfeer in de tuin. Een muts van sneeuw tooit die planten in hartje winter. Je kunt je bij de plantkeuze laten leiden door het winterbeeld. Maar vergeet daarbij niet dat er planten zijn die in deze tijd van het jaar bloeien. Tot die categorie planten die in de winter bloeien, behoren verschillende heidesoorten. Met een beetje planning kan er van november tot mei bloeiende heide in de tuin staan. Vooral de kleinere soorten zijn uitstekend op het balkon of het terras te gebruiken. Daar staan ze namelijk goed in het zicht. De wat lagere planten - we spreken dan van 15 tot 25 cm hoog-vindt u onder Erica carnea. Het is een heidesoort die geen speciale grond vraagt. Gewone potgrond is daar om goed genoeg. De oorspronkelijke soort bloeit van januari tot en met maart met paarsroze bloemetjes. De groeiwijze is los. 'December Red' is met zijn helder roze bloemen een vroege, rijke bloeier binnen het Erica carnea-assortiment. De bloeitijd strekt van december tot en met maart. Het is een vrij brede, forse plant. Een prachtig witbloeiende cultivar is 'Snow Queen'. Die bloeit eveneens van december tot en met maart. De plant zelf houdt het met een hoogte van 15 cm voor gezien. 'Cecilia M. Beale' bloeit ook wit. De cultivar 'Praecox Rubra' is met een bloeitijd van november tot en met maart de vroegst bloeiende winterheide. Dit ras bloeit met licht paarsrode bloe men. De zeer rijkbloeiende 'Loughrigg' heeft zuiver paarsroze bloemen. De bloeitijd valt in de maanden maart en april. De groeiwijze is krachtig op gaand. 'Myretoun Ruby' is een van de meest rode carnea's. De diep wijnro de bloemetjes verschijnen in maart en april. Het loof is donkergroen. 'Au- rea' heeft daarentegen goudgeel loof dat bovendien richting winter naar brons verkleurt. Dit ras bloeit in fe bruari tot en met april. Al deze winter- heides zijn te combineren in een grote bak op het terras of het balkon. Zo'n bak hoeft niet diep te zijn; 25 cm is voldoende. Er zijn prachtig gedeco reerde, geglazuurde bakken van vorstbestendig materiaal verkrijg baar. Zoek een decoratie uit die past bij de bloemkleur van de winterheide. Zet de bak dicht bij een raam, liefst op een verhoging, zodat de bloeiende plantjes goed te zien zijn. Zorg er wel voor, dat de bak niet in de drup staat en dat overtollig regenwater snel weg kan lopen. Erica carnea is goed tegen vorst bestand, maar een klomp ijs om de voeten is ook deze plant teveel. Om de randen van de bak en de plant zelf mooi te houden is het geen slecht idee om na het planten een laagje fijn, donkergekleurd grind tussen de plan ten te strooien. De aarde spat dan tijdens regen niet op. Het staat ook nog decoratief en verzorgd. Een wat hoger opgroeiende soort is Erica dar- leyensis, die tot 40 cm hoog wordt. 'Darley Dale', met licht paarsroze bloemen, maakt een tamelijk com pact struikje. Deze bloeit van decem ber tot mei. 'Ghost Hills' heeft paarsroze bloemen die verbloeien naar paarsrood. Ook hier vangt de bloeitijd voor de jaar wisseling aan. In dit geval loopt die bloeitijd door tot april. 'Silberschmel- ze' heeft zuiver witte bloemen met contrasterende bruinrode helmknop- jes. Dit ras bloeit zelfs van november tot mei. Erica is een tuinplant bij uitstek. Des gewenst is er in huis ook plezier aan te beleven. Let dan wel op dat de plant niet op een te warme plek staat. Het gevaar van uitdroging is levensgroot. Vergeet niet de winterheide die bui ten staat regelmatig te controleren. Hoe gek het ook klinkt, ook buiten kan uitdroging optreden, met name door vorst en harde, schrale wind. Waddinxveen - Op 4 en 5 december werd een sinterklaasfeest georgani seerd door de activiteitencommissie van de Waddinxveense reddingsbri gade in Gouwebad De Sniep. Er waren spelletjes te doen en er kwamen zwar te pieten langs. Het feest begon op de gebruikelijke tijden wanneer de kinderen normaal gesproken les hebben. Er werden Sin- terklaasliedjes gedraaid en voor de kleine kinderen was er een spel be dacht. De kinderen moesten in esta fettevorm zwemmen met letters, die het woord stoomboot vormden. Voor de wat oudere kinderen was de moge lijkheid om waterpolo te spelen. Ook konden de kinderen vrij zwemmen. Tijdens elk normaal les uur kwamen twee pieten langs om snoepgoed uit te delen. Benthuizen - Molen "De Haas" is iede re zaterdag te bezichtigen van 10.00 ot 16.00 uur. Men kan er meel, gema- en door de molenaars, kopen en kij- <en hoe de molenaars de molen be dienen. Vrijdag 11 december, tijdens de kerstmarkt, zal molen "De Haas" verlicht zijn. Donateurs hebben een brief gekregen, waarmee men gratis een oliebollenpakket kan afhalen in de molen op zaterdag 12 december. Nog geen donateur? In de molen kan men zich opgeven als zodanig en helpt men de vrijwilligers de molen draaiende te houden. Gouda - Op zondag 13 december orga niseert de Stichting Go-Jazz in de klei ne zaal van de Goudse Schouwburg een concert met "Up There Trio". Dit is de naam van een muzikale formatie, bestaande uit Greetje Bijma (stem), Alan Laurillaard (saxofoons, percus sie en compositie) en Klaas Hoek (orgel).Aanvang 15.30 uur. Kaartver koop via de Goudse Schouwburg. Hegio - Op dinsdag 15 december is er ;en koffieochtend in de Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat 1 n Bergschenhoek. Reina van Yperen spreekt over het thema "Waarom de naam Jezus?". Vanaf 9.00 uur is er koffie, het programma start om 9.30 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer informatie: Mevrouw Wolff, tele foon 079-5933133. Boskoop - Zondag 13 december vindt n het Praathuis een koffieconcert Plaats. Het concert is dit keer speciaal lewijd aan het laagste strijkinstru ment uit het symfonie orkest, de con- rabas. In het eerste deel van het pro gramma wordt deze bespeelt door John Kaell, na de pauze door Maaike Wierda, Beide contrabassisten berei den zich thans voor op hun UM-exa- men aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Op het concert zal allereerst een So nate voor contrabas en piano worden uitgevoerd van Franz Schubert. Daar na onder meer een Concertina voor contrabas, viool, altviool en cello van Franz Anton Hoffmeister, en een So nate voor contrabas en piano van Paul Hindemith. Het concert begint om 11.30 uur. En tree ƒ8.50 voor volwassenen, kinde ren hebben gratis toegang. Rijnwoude - Zaterdag 28 november waren de Zonnebloempieten er klaar voor en trokken met enkele vrijwilli gers heel Rijnwoude door. Bij vele mensen, die niets hadden verwacht, werd door de Pieten een pakje ge bracht. Namens de Zonnebloem har telijke dank aan iedereen die zich in zette voor de actie "Zon in de schoor steen". is daf je spieren speeds slapper v/orden en als je groo£ vrordf doen *e h.e.( helemaal nief meer. Alleen je hoofd blijft goed. Vis( U daf je harf ooi? een spier is? Dan begrijpt U waarom je mef de >iel?(e van Duchenne nie( oud wordf- E&n op de 3500 jongens heeff h«G ïjun ouders hebben *ich internationaal verenigd om *e een betere bans van leven te geven. Voor onderkoel? is geld nodig, veel geld nodig. ifParent Project Kerksfraaf %Z3, 1017 G!>C Arn-sferdarri Gouda-Vijftig jaar geleden, in decem ber 1949, werd de Universele Verkla ringvan de Rechten van de Mens gete kend. Sindsdien kunnen staten wor den aangesproken op wat zijzelf heb ben onderschreven. Tegelijkertijd kan worden vastgesteld dat ondanks de Verklaring in een zeer groot aantal landen de rechten van mens nog steeds worden geschonden. Mr. Coen Stork spreek op zondag 13 december in het Verzetsmuseum over de mensenrechten in Cuba en Roemenie en zijn bemoeienis daar mee als Nederlands ambassadeur in die landen. De lezing wordt georganiseerd door het Agnietenconvent, in samenwer king met het Verzetsmuseum en Am nesty International, afdeling Gouda. Mr. Coen Stork werkte onder meer als ambassadeur in Cuba en, eind jaren tachtig, in Roemenie. Sinds zijn pen sionering neemt hij regelmatig deel aan waarnemersmissies bij verkiezin gen. Zo leidde hij eerder dit jaar het Nederlandse waarnemersteam bij de verkiezingen in Cambodja. De heer Stork is voorzitter van het Nederland se Instituut voor Zuidelijk Afrika en lid van het Nederlandse Helsinki Comité. De bijeenkomst wordt gehouden in het Verzetsmuseum aan de Turfmarkt 30 in Gouda. Het Goudse koor Eigen wijs zingt enkele liederen. De bijeen komst begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 12.30 uur. Alle belang stellenden zijn welkom. Het Nationaal Fonds Kinderhulp, een fonds dat er onder meer al jaren voor zorgt dat kinderen in de hulpverle ning ook pakjesavond kunnen vieren, speelt ook Sinterklaas voor de Kinder telefoon. Met een bijdrage van ƒ215.000,- voor 1998, en ƒ150.000,- voor 1999 en 2000, lijkt de financiële crisis voor de Kindertelefoon gedeel telijk bezworen. Nu KPN lijkt te willen stoppen met het sponsoren van een deel van de ge sprekskosten van het gratis 0800- nummer, was er reden voor alarm voor de Kindertelefoons, verenigd in het Landelijk Overleg Kindertelefoon (LOK). In afwachting van mogelijke steun van de overheid, provincies en andere kinderfondsen in Nederland, neemt Kinderhulp voor de komende drie jaar een deel van de kosten voor zijn rekening. De Kindertelefoon past als preventief project prima in het beleid van Kinderhulp: direct iets be tekenen voor kinderen die in de pro blemen zitten. Een deel van de bijdra ge van Kinderhulp wordt gebruikt voor het faciliteren van een secreta riaat voor het LOK. Gouda - Zaterdag 12 december is de Kiwanis-rommelmarkt geopend van 9.00 tot 13.00 uur. De rommelmarkt is te vinden op de Vest 13-19 in Gouda. Op de rommelmarkt van aanstaande zaterdag is een ruime sortering kle ding, boeken, speelgoed, meubilair en nog veel meer te vinden. De gehele opbrengst komt ten goede aan een goed doel. Kiwanis neemt overtollige inboedels, kleding en dergelijke, geschikt voor hergebruikt, graag in ontvangst. Hier voor kan men contact opnemen (na 19.00 uur) met P. Wildeman, telefoon 0186-602965, G. Oosterwijk, telefoon 0182-534273 of H. Overgaauw, tele foon 0180-638168. Zuid-Holland heeft een nieuwe com missie voor klachten over het werk van instellingen voor jeugdhulpverle ning of gezinsvoogdij. Als zo'n instel ling haar eigen klachtenregeling on juist toepast of als een directie niet reageert op de uitspraak van de inter ne klachtencommissie, kunnen jonge ren en hun ouders het vanaf 3 decem ber 'hogerop zoeken' bij de nieuwe klachtencommissie. De klachtencommissie telt drie leden en heeft heel Zuid-Holland als werkge bied, inclusief de regio's Rotterdam en Den Haag. De voorzitter ervan en zijn eventuele plaatsvervanger zijn lid van de rechterlijke macht. De geza menlijke instellingen en cliëntenorga nisaties hebben elk een lid en een plaatsvervanger voorgedragen. Cliënten kunnen hun klacht indienen bij de klachtencommissie, per adres stichting PJ Partners, Postbus 25196, 3000 HD Rotterdam. De nieuwe klachtencommissie vloeit voort uit een wijziging van de Wet op de jeugdhulpverlening. Die wet stelt niet alleen eisen aan de nieuwe klach tencommissie maar ook aan de inter ne klachtenregeling die organisaties voor jeugdhulpverlening of gezins voogdij moeten hebben. Regio - Op zaterdag 12 december om 10.00 uur start de 11e editie van de Taptoe Tafeltennisdag: het grootste tafeltennisevenement voor kinderen in Nederland. Het evenement wordt door het kindertijdschrift Taptoe en de Nederlandse Tafeltennisbond in samenwerking met zo'n 200 tafelten nisverenigingen georganiseerd. Ruim 25.000 kinderen in het hele land krij gen de gelegenheid om op een leuke manier kennis te maken met tafelten nis. De kinderen uit groep 5 tot en met 8 kunnen zich hiervoor opgeven via de basisschool. Ook tafeltennisverenigingen in de af deling Gouda organiseren op ver schillende dagen in december, maar vooral in de kerstvakantie, de Taptoe Tafeltennisdag(en). Onder deskundi ge leiding kunnen de kinderen tijdens dit sfeervolle evenement een balletje slaan. Een ding is zeker: alle kinderen zullen ervaren hoeveel plezier ze aan tafeltennissen kunnen beleven. Enthousiaste vrijwilligers zijn al sinds oktober bezig met de voorbereidin gen. De inschrijving loopt via de scho len en de deelname is gratis. Voordat de Taptoe Tafeltennisdag(en) plaats vinden, krijgen de kinderen die zich hebben opgegeven via school een bevestiging. Daarin staat, wanneer en waar ze verwacht worden, ledereen die meedoet ontvangt aan het einde van de dag een leuk aandenken. Het evenement wordt gespeeld in de diverse zalen van de tafeltennisvere nigingen. Voor meer informatie kan men bellen met tafeltennisvereniging KWIEK in Waddinxveen, 0182-618766, de heer Bloks.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 15