er Abdolah boeit in Boskoop m I E Veel kerstwensen in wensboom BEN JI AN DRANK? BERICHTEN Kerstzangavond Kinderkerstfeest ptj LlièjjMÊ Hart van Holland/16 december 1998 pagina 21 vervolg van pagina 3 Boskoop I (Te) veel jongeren - Gezelligheid Voorlichting Door Karin van Laneeraad Boskoop - De Iraanse schrijver Kader Abdolah trok veel belangstellenden tijdens zijn spreekbeurt in de biblio- theek op zaterdagmiddag 12 decem ber. Boeiend, kleurrijk en humoris tisch vertelde deze opmerkelijke schrijver zijn levensverhaal, zijn er- I varingen als vluchteling vanuit Iran en zijn eerste contact met de Neder landse samenleving. Op humoris tische wijze werd het publiek een spiegel voorgehouden, vele voor oordelen met betrekking tot vluchte lingen heeft Abdolah aan den lijve ondervonden. Zijn eerste kennisma king met 'een Nederlandse vrouw' en zijn indringende verhaal over 'de vreemde vogel' maakten diepe in druk. De wijze waarop Kader Abdo lah zich de Nederlandse taal heeft eigen gemaakt en de wijze waarop hij zich via de taal kan uiten is in drukwekkend. Abdolah geniet ook bekendheid als schrijver voor de Volks krant, waar hij de column 'Mirza' vult. De naam Mirza is een afgeleide van een belangrijke Perzi sche consulent in Parijs, welke een eeuw geleden een belangrijke grond legger is geweest voor een verande rende manier van denken: het denken waarbij rechten centraal staan. De huidige Iraanse situatie is nog steeds een gevaarlijke voor onder andere de schrijversfamilie van Kader Abdolah. Onder de recentelijk omgekomen schrijvers in Iran was een bekende van Abdolah, ter zijn nagedachtenis heeft hij een van zijn stukken voorge dragen. De middag met Kader Abdolah werd georganiseerd door de Boskoopse af deling van Amnesty International, welke hiermee haar 25-jarig bestaan vierde. Tot slot werd deze middag door de werkgroep aangekondigd dat het eerste artikel van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens binnenkort zal verschijnen op de gevel van het gemeentehuis: "Alle mensen worden vrij en gelijk in waar digheid en rechten geboren". Er is gekozen voor het gemeentehuis als overheidsgebouw omdat het pri mair een ta&k is voor overheden om te letten op de naleving van de mensen rechten en omdat daar vanwege de publieksfuntie een groot aantal men sen de gevel zullen passeren. Doorrijden na aanrijding: Op 14 de cember rond 7.30 uur heeft op de Zuidelijke Rondweg in Waddinxveen een aanrijding plaatsgevonden. Een 22-jarige man uit Gouda reed op de oversteekplaats van de Zuidelijke Rondweg bij de rotonde met de Ka naaldijk. Daar werd hij door een per sonenauto aangereden. Deze reed vervolgens door. Er vielen geen ge wonden. Verlichtingscontrole: Op 14 december tussen 7.15 en 8.00 uur is een verlich tingscontrole gehouden in Waddinx veen op de Juliana van Stolberglaan, de Kerkweg-Oost en de Kanaalstraat. Er zijn 20 bekeuringen uitgedeeld, omdat er gereden werd met onvol doende verlichting. Inbraak in woningen: In een woning aan de Ieplaan werd afgelopen week end ingebroken. Een slot van de ach terdeur werd geforceerd. Uit de wo ning werden onder andere sieraden weggenomen. Ook aan de Jacob Catslaan werd dit weekend ingebroken in een woning. Een keukenraam werd geforceerd. Diverse goederen werden weggeno men. Snelheidscontrole: Op 10 december is een snelheidscontrole gehouden op de Reijerskoop. Hier is een maximum snelheid toegestaan van 50 km/u. Di verse automobilisten zijn bekeurd wegens overtreding van de maxi mumsnelheid. Snelheidscontrole: Tussen 10 en 12 december is een snelheidscontrole gehouden op de Alphenseweg in Bos koop. De hoogst gemeten snelheid is 104 km/u, terwijl 50 km/u is toege staan. Ongeveer 780 passanten reden te hard, wat neerkomt op ongeveer 2%. Diefstal uit woning: Op 11 december om 12.47 uur werd bij de politie aan gifte gedaan van diefstal uit een wo ning aan Hamwijck. Uit de woning bleken waardepapieren te zijn wegge nomen. Hoe de woning kon worden binnengedrongen is niet duidelijk. Clarion baspijp met ingbd. verst. 100 watt RMS nagnat Pro composet 16 cm 0180-638135 Gevraagd: O.S.S. gympak blauw/roze mt. 164/36 0180-631104 t.k. of te ruil gevr. voetbalplaatjes alle jaren 0182-617351 nieuwe bruine velours overgordijnen lengte 2,5 mtr. 3 banen ƒ100,- 0182-612007 k babybad luieremmer en wasbakje mintgroen ƒ15,-0182-619677 cavia te koop; inclusief hok, huisje, fles etensbak ƒ50,-0182-618080 eiken wandmeubel 2-delig met verlichting I ƒ400,-0172-214740 fietszitje (voorop) 25,-; skelter 25,-; kinderledikant hemeltje 75,- 0180-632384 2x Viking Marathon Carbon schaatsen mt 39/ 42 ƒ200,-p.p. 0180-312087 mooie eiken seniorenstoel 0172-215728 paardrijlaarzen mt. 34; centrifuge baukn.; knuffels; z.g.a.n. borstkolf 0182-511797 grenen keukentafel 70/70/72 uitklapbaar 25,- na 18 uur: 0182-611232 Renault STR bj nov '87 apk gek. kl. I.blauw vr.pr. 2750,- Carla: 010-2204449 oude zwarte opoefiets 25,-; inklapbare kinderstoel (hout) 75,- 0180-632384 Door Karin van Laneeraad Waddinxveen - Vrijdagmiddag 11 december hebben veie vertegen woordigers van Waddinxveense or ganisaties hun wensen kenbaar ge maakt in het gemeentehuis van Wad dinxveen. Deze wensen hebben zij in de grote kerstboom in de hal van het gemeentehuis gehangen. Sinds vorig jaar verstuurt de Gemeente Waddinxveen geen kerstkaarten meer aan relaties vanuit het oogpunt van duurzaamheid en kosten- en milieubesparing. In zijn inleiding haalde burgemees ter Jonkman aan dat 1998 het jaar is geweest waarin mensenrechten en volkenrecht centraal hebben ge staan. Zo werden 50 jaar geleden de Universele Rechten van de Mens op- j gesteld, waarbij de naties hebben vastgelegd wat zij als grondrecht be schouwen voor alle mensen; 150 jaar geleden is de grondwet aangenomen in het parlement, als grondslag van de Nederlandse wetgeving en ter be scherming van de onschendbare [echten van de onderdanen, waarbij m artikel 1het anti-discriminatie arti- j Ke', de gelijkheid van de mensen is °mschreven. Ten slotte werd 350 jaar geleden de Vrede van Munster geslo ten, waarin het zelfbeschikkingsrecht van de Nederlandse staat werd be krachtigd. Voor de bijeenkomst bij de wens boom waren dan ook vertegenwoor digers van groeperingen uitgenodigd die iets met mensenrechten (discri minatie) en volkenrecht te maken hebben. Zij mochten als eersten, teza men met de burgemeester, hun wens in de boom hangen. Het college heeft zelf de wens opgesteld: "Mensenrech ten is een opdracht, waar we komend jaar onze handen, harten en hoofden aan vol hebben". Er waren vele wen sen voor vrijheid en geluk en gerech tigheid. Een aantal organisaties had ook wensen dichterbij huis, zoals het realiseren van wijzigingen op de be graafplaats door het CDAvrouwenbe- raad en de Kerngroep Ontwikkelings samenwerking wenst veel nieuwe vrij willigers. Bezoekers aan het raadhuis en ande re belangstellenden zijn in deze perio de voor kerst nog in de gelegenheid hun wens in de wensboom te hangen. Na kerst zullen de wensen worden geïnventariseerd; afhankelijk van de wens kan daarmee dan rekening ge houden worden bij het gemeentelijk beleid. Moerkapelle - De Moerkapelse koren organiseren een kerstzangavond on der het motto "Komt allen tezamen". De zangavond wordt gehouden op vrijdag 18 december in het kerkge bouw van de gereformeerde gemeen te; aanvang 19.30 uur. De medewer kende koren zijn Ouderenkoor De Avondster onder leiding van Jenny Konings-Hartog; christelijk gemengd koor Sursum Corda onder leiding van Gerard Lange; christelijk gemengd koor Asaf onder leiding van Peter Ver- wey, jongerenkoor Nethanja en jeugd koor "Asarela" onder leiding van Rien van der Werff. Er is samenzang en diverse organisten bespelen het or gel. Iedereen is welkom. De toegang is vrij; ter bestrijding van de onkosten wordt een collecte gehouden. Benthuizen - Op zondag 20 december wordt in De Hoeksteen het traditione le kinderkerstfeest gehouden. Kinde ren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar staan centraal tijdens deze feestelijke kerst viering. De kinderen hebben het eve nement, met behulp van ouders, zelf georganiseerd en voorbereid. Het verhaal dat gespeeld zal worden is "Ontmoeting op weg naar Bethle hem. De hoofdpersoon is een slak. De liedjes bij het verhaal worden gezon gen door het Interkerkelijk kinder koor "Zingen maakt blij". Aanvang 16.00 uur. Iedereen is wel kom. Een willekeurig kranten bericht op maandagochtend: "In de nacht van zaterdag op zondag is in de gemeente B. een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De twee inzit tenden waren op slag dood. De politie vermoedt dat de auto te hard heeft gereden. De bestuurder was onder invloed van alcohol. Z'n moeder weet nog goed wat hij aanhad, die avond. Dat mooie overhemd dat z'n vriendin 'm had gegeven voor Sinterklaas. Ze ziet hem nog de deur uitgaan. "We gaan er 'ns lekker tegenaan", had hij nog ge zegd. Nooit die boom bedoeld, na tuurlijk... Jammer genoeg is het geen tragisch filmverhaal, maar een bijna wekelijk se harde werkelijkheid. Elke week val len er in Nederland gemiddeld twee doden door alcohol in het verkeer. In 1997 maar liefst 103 in totaal. Nog eens 1176 mensen kwamen in het zie kenhuis terecht door ongelukken on der invloed. Vooral jonge mannen tussen de 18 en 24 jaar blijken met alcohol achter het stuur te stappen. Bijna een kwart van alle dodelijke slachtoffers in het weekeinde behoort dan ook tot deze categorie. De meeste dodelijk onge lukken door drank gebeuren op vrij dag en zaterdag tussen 22.00 's avonds en 4.00 uur 's nachts. Typisch tijdstippen waarop jongeren op stap zijn. Alcohol en verkeer gaan niet samen. Dat staat wel vast. Maar vooral jonge ren zijn stoer. Die kunnen wel tegen een pilsje. Of twee, of drie... Ogen schijnlijk is er vaak niet zoveel aan ze te merken. Maar ook na twee pilsjes neemt het concentratievermogen af. Is de reactiesnelheid minder. En trap je net iets later op de rem dan in nuchtere toestand. Veel mensen vinden dat het pas gezel lig wordt als er alcohol aan te pas komt. Dat is wel een beetje waar. Veel mensen worden vrolijk van een glaas je. Ze zijn minder geremd, minder ver legen. Maar is er echt alcohol voor nodig om eens goed te lachen? Kun je zónder niet gezellig dansen of plezier heb ben? Natuurlijk wel. En als je dan ook nog in de auto of op de brommer moet, kun je het maar beter gezellig hóuden. Want in een ziekenhuisbed of nog erger, valt er niets leuks meer te beleven. Het staat heel stoer om flink te drin ken. Dat denken veel jongeren. Maar het staat minstens even stoer om 'nee' te zeggen. Een cola, een jus d'orange, een tonic. Ze zijn even ge zellig als alcoholhoudende drankjes. Ze richten alleen veel minder schade Op veel manieren wordt voorlichting gegeven over de gevaren van alcohol in het verkeer. De meest effectieve waarschuwing komt echter maar al te vaak als het te laat is. Als een vriend is verongelukt. Als een vriendin met ernstige verwondingen in het zieken huis is opgenomen. De harde waarheid zegt meer dan vriendelijke waarschuwingen. Van daar dat de voorlichtingscampagnes op een even harde manier laten zien wat de gevolgen kunnen zijn van drank in het verkeer. Bovendien be vatten de campagnes een uitdaging: 'Ben jij sterker dan drank?'

Hart van Holland | 1998 | | pagina 21