1 i LITI E 'Spetter'-serie met hulp van 'leeslat' BERICHTEN INBRAAKBEVEILIGING! eet t BEVElOffli.GEN Hart van Holland/16 december 1998 pagina 3 IBQCJir Competitiewedstrijd VC IMESSELAIMDE GEOVE/VREVOK zaterdag 19 december a.s. 19.00 uur Dorpshuis Swanla Familieberichten TEL. 0182-615055 Opbaargetegenheid 0.0.: Zevenhuizen: Schoolstraat 18 Dirk ten Veen Zevenhuizen-Moerkapelle Alarmsystemen vanaf ƒ1500,- incl. meldkameraansluiting Camera- en toegangscontrole-systemen - Raadhuisstraat 9 2751 AT Moerkapelle tel. 079-5933656 fax 079-5932349 Dag schat Waddinxveen lees verder op pagina 21! 29.000 exemplaren Deze advertentieruimte is beschikbaar gesteld door de Haij van der Wende advocaten UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Alef eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 - 2743 CW WADDINXVEEN DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Moerkapelle: Aula begraafplaats "Westhage" Ook thuis opbaren Voor een persoonlijke en stijlvolle begeleiding van uitvaarten Vooraf regelen van uw Rust nu maar uit, Je hebt je strijd gestreden. Je hebt het met veel moed gedaan. Wie kan begrijpen wat je hebt geleden? En wie kan voelen wat je hebt doorstaan? Bedroefd geven wij U kennis dat de Heere tot Zich heeft genomen, mijn lieve zorgzame man, broer, onze zwager en oom in de leeftijd van 73 jaar echtgenoot van K. Hertog K. ten Veen-Hertog A. van der Struik-ten Veen W. van der Struik P. Hertog M. Hertog-van der Eist L. Hertog R. Hertog-Breedijk Neven en nichten 12 december 1998. Van Hogendorpstraat 42 - 2751 AB Moerkapelle. De begrafenis heeft woensdag 16 december plaatsgevonden op de begraafplaats "Westhage", Akkerweg 84 te Moerkapelle. Verlichtingscontrole: Op de Nrd. Dwarsweg is op 9 december een ver lichtingscontrole gehouden. Er wer den bekeuringen uitgedeeld aan fiet sers en bromfietsers die niet voldoen de verlichting voerden. Inbraak in woning: Op 9 december is ingebroken in een woning aan de Bea- trixlaan in Moerkapelle. Het slot van een deur is geforceerd en de woning is doorzocht. Het is nog onbekend wat er wordt vermist. Aanrijding met letsel: Op 9 december heeft een aanrijding plaatsgevonden op de kruising van de Moerkapelse Zijde en de Hollevoeterlaan. Een 47- jarige man uit Moerkapelle reed door onbekende oorzaak tegen een boom, waarna hij in een sloot belandde. De man is zelf uit de auto gekomen, en later per ambulance naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda gebracht in verband met nekklachten. De auto is total loss en werd weggetakeld. Rijden onder invloed: Op 11 december om 1.15 uur hield de politie een 34- jarige inwoner van Den Haag aan op de Swanlaweg. Bij controle bleek dat de man alcohol gedronken had, en bij de ademanalyse op het bureau bleek dat hij teveel alcohol gebruikt had. De man kreeg een rijverbod van twee uur en een proces verbaal. Inbraak woningen: Op 11 december om 21.50 uur werd bij de politie aan gifte gedaan van inbraak in een wo- Door Julia Pengirim We komen er elke keer wel uit, elke week heeft mijn dochtertje wel een paar boeken in de bibliotheek ge vonden, waar ze schik aan kan bele ven. Maar haar wegen zijn ondoor grondelijk, wat haar keuze betreft. Het bewust samen-zoeken heb ik al lang opgegeven; ik ga ergens ver weg op mijn niveau snuffelen en laat haar haar eigen gang gaan, tot ze drie titels bijeen heeft gesprokkeld. Als het niet goed is, bijvoorbeeld als ze te veel strips heeft uitgezocht en te weinig boek, dan fluit een bibliothe caresse haar wel terug. Aan mijn begeleiding heb ik de brui gegeven, nadat het te vaak voor kwam dat ik meende iets aantrekke lijks voor haar te hebben opgesnord en mijn dochter, zonder echt te heb ben gekeken, op voorhand al 'nee' schudde. Op mijn vraag waarom de desbetreffende titel niet deugde, heb ik nooit een fatsoenlijk ant woord gekregen. Ze zocht liever zélf, denk ik. En dan denk ik aan de wijze woorden van An Rutgers van der Loeff, die eens zei: "Het is niet belangrijk WAT een kind leest, ALS het maar leest. Ook al zijn het strips." Daar ben ik het roerend mee eens. Toch heeft Zwijsen er goed aan ge daan, op dit gebied ouders met een 'leeslat' behulpzaam te zijn, dus bij de keuze van nieuwe boeken. Die 'leeslat', voorlopig nog afgedrukt op de rugzijde van de Spetter-boeken voor de groepen 3 en 4, volgend jaar komen er boeken bij voor groep 5, geeft op drie niveau's informatie. Die informatie is verwerkt in een blok van drie regels: L staat voor Leeservaringsschaal; A voor Avi T voor Thema. De L loopt op van A tot H; de A van 1 tot en met 9; de T voor Thema spreekt voor zich zelf. De leeservaringsschaal geeft onge veer aan wat kinderen op een bepaal de leeftijd emotioneel aankunnen, hoe ver ze geestelijk zijn ontwikkeld. Wat Avi precies betekent, waarvan dat een afkorting is, kon niemand me vertellen. Wel dat die cijferreeks de relatieve ontwikkeling aangeeft van het technisch lezen. Zo is een woord als 'oom' dat uit één lettergreep be staat, technisch gemakkelijker te le zen dan een woord met meer letter grepen. Of woorden als alchemist. Zo'n woord is pas echt moeilijk en zal zeker op niveau Avi 1 of 2 niet worden gebruikt. Avi 7 misschien. Hoe het precies in elkaar steekt weet ik ook niet, feit is wel dat de auteurs van Zwijsen precieze richtlijnen hebben meegekregen, voor ze ook maar een pen op papier mochten zetten. Een van de Spetter-beginboekjes is 'Jaap is een aap', geschreven door Anke de Vries, getekend door Alice Hoogstad. De leeslat geeft hier de volgende in formatie over: na 4 maanden leeson derwijs; leeservaring C op de schaal A t/m H, Avi 1 en Thema: vrienden. Het klopt aardig. De hoofdpersonen mogen slechts Loes, Pim, Pam en Jaap heten en Jaap is een aap; althans, dat vindt zijn vader en Jaap is blind. Het verhaal op het thema 'vrienden' heeft al enige diepgang. Wat de blinde Jaap moet is de verloren vriend schap tussen Pam en Loes goedma ken, want Loes is naar Den Haag verhuisd en laat, na een telefoontje, niets meer van zich horen. Is vriendschap met het nieuwe en blinde buurjongetje Jaap wel moge lijk? Jawel. Zeker, nadat de blinde Jaap een poes uit een boom heeft gered. Want een jongen mag misschien blind zijn, maar dat houdt niet in, dat hij niet kan klimmen. Of ruiken. Dat wordt goed uitgelegd. Voor kinderen die emotioneel wat verder zijn, maar nog steeds over dezelfde woordenschat beschikken na vier maanden leesonderwijs, is 'Dag schat' geschreven door Elle van Lieshout en Erik van Os. De tekeningen zijn van Annemie Hey- mans. Ook in dit boek, op het thema 'ge heim', heeft de hoofdpersoon maar drie letters: Sil, en zijn uitsluitend woorden met één lettergreep ge bruikt. Sil heeft een boek gelezen over een man, die een kaart heeft. Een schat kaart. En Sil gaat op weg naar die schat, want hij wil OOK rijk worden en veel koek eten. Die drang helpt hem op weg door de tuin, de wei, het bos en de zee, tot Sil de ongelijke strijd maar opgeeft en naar huis gaat. Daar vindt hij de zo felbegeerde koek en zijn moeder. Moeder vindt Sil een schat en Sil vindt zijn moeder een schat, zodat hij uiteindelijk toch heeft gevonden wat hij allemaal zocht. Anke de Vries: 'Jaap is een aap'; Elle van Lieshout en Erik van Os: 'Dagschat'. Uitgeverij van de bei de deeltjes in de serie 'Spetter': Zwijsen; prijs steeds 14,95. ning aan de Meerkoet. Via een raam en/of deur aan de achterzijde van de woning kon de woning worden bin nengedrongen. De cilinder van het slot bleekte zijn afgebroken. Een com puter bleek te zijn weggenomen. De politie onderzoekt de zaak. Op 11 december om 21.00 uur werd eveneens aangifte gedaan van in braak in een woning aan de Kraton laan. Hier werd bij een slot van een toegangsdeur aan de achterkant van de woning de cilinder verwijderd. Uit de woning blijkt een gering geldbe drag te zijn weggenomen. Ook deze zaak wordt door de politie onder zocht. Inbraak in bedrijf: Op 9 december is ingebroken in een bedrijf aan de Coe- necoop. Met een baksteen is een ruit ingegooid, waarna men het pand bin nenging en een kassa met inhoud stal. Verkeerscontrole: In de ochtenduren van 10 december hield de politie een verlichtingscontrole op de Sniepweg en de Dreef. In totaal werden 23 fiet sers bekeurd voor het niet voeren van verlichting. Op de Noordkade werd een snelheids controle gehouden. Hier is een maxi mum snelheid van 50 km/u toege staan. Diverse automobilisten zijn bekeurd wegens overtreding van de maximumsnelheid. Verlichtingscontrole: Op de Sniepweg is op 9 december een verlichtingscon trole gehouden. Er werden bekeurin gen uitgedeeld aan fietsers en brom fietsers die niet voldoende verlich ting voerden. Rijden onder invloed: Op zaterdag 12 december om 1.55 uur trad de politie op tegen een 42-jarige inwoonster van Boskoop. De vrouw reed op het Noor deinde en haar rijgedrag vormde aan leiding tot een controle. De vrouw kreeg een blaastest, die uitwees dat zij onder invloed van alcohol verkeer de. De ademanalyse op het bureau wees een alcoholpromillage van 1,01 aan. Tegen de bestuurster wordt pro ces verbaal opgemaakt en ze kreeg een rijverbod opgelegd. Ook op de Beijerincklaan werd een 24- jarige inwoner van Waddinxveen aan gehouden. De blaastest wees het ge bruik van alcohol uit, de ademanalyse wees een alcoholpromillage aan van meer dan 1 promille. Ook tegen deze verdachte werd proces verbaal opge maakt, en ook hij kreeg een rijverbod. Inbraak in woningen: Op 11 december om 21.10 uur werd bij de politie aan gifte gedaan van inbraak in een wo ning aan de Prunusstraat. De achter deur was uit de sponning gelicht, waarna men de woning was binnenge gaan. De hele woning werd doorzocht en geld en elektrische apparatuur werden ontvreemd. Een direct inge steld buurtonderzoek leverde geen direct positief resultaat op. Ook in een woning aan de Kleikade werd ingebroken. Na het openbreken van de achterdeur kwam men de wo ning binnen en werd de hele woning doorzocht. Er worden geld en siera den vermist. Aan de Onderweg werd een poging tot inbraak gedaan. Met een breekvoor- werp trachtte men de achterdeur te forceren, maar dit lukte niet. Er ont stond wel braakschade. Diefstal uit auto: Op 12 december werd bij de politie aangifte gedaan van inbraak in een auto die op het Raadhuisplein geparkeerd stond. Na het intikken van een klein portierruit je wist men de auto open te krijgen. Er werd een autoradio-cdwisselaar, een versterker en een aantal cd's ont vreemd. Hierna is gepoogd de auto in brand te steken; dit lukte echter niet helemaal. Het vuur heeft zichzelf ge doofd. De politie heeft de zaak in on derzoek. Brand in kelderbox: Op 12 december om 20.39 uur ontstond door nog onbe kende oorzaak brand in een kelder box aan de Tesselschadelaan. Er ont stond donkere rookontwikkeling. Na dat de brandweer de brand had ge blust bleek het hier om een autoband te gaan. Een aangrenzende box werd eveneens door de brandweer geo pend. Hier bleek echter niets aan de hand te zijn. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@tref.nl Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aansprake lijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1998 | | pagina 3