Leerlingen Arnoldus van Osschool sluiten project succesvol af Voor het eerst telefonisch stemmen Vuurwerkcontrole Moerkapelle als koploper het nieuwe jaar in! Brandweer Zevenhuizen-Moerkapelle sluit jaar af Nieuwe vakantiegids van Tsjecho Reizen is uit u Tsjecho Reizen is een reisbureau, maar eigenlijk functioneren we meer als touroperator", vertellen Lisette Mulder en Ivana Vyskocilova. "Een vertegenwoordiger van Tsjecho reizen, die permanent in Tsjechië ver blijft is continue bezig nieuwe vakan tiehuisjes, appartementen of hotels te bezoeken. Daarnaast worden alle locaties, ook de bestaande, regelma Hart van Holland/23 december 1998 pagina 21 Verkiezingen voor waterschappen: Controle adresgegevens Kandidaten voor het bestuur Gratis telefoonnummer Schaken Door Karin Jongkind Benthuizen - De leerlingen van groep 8 van de openbare basis school "Arnoldus van Os" sloten vorige week dinsdag het "Earth- keepers" programma succesvol af. Het Earthkeepersprogramma laat de kinderen op speelse wijze zien hoe ze met gevoel en zorg kunnen omgaan met de natuur. Tijdens dit programma, dat oorspron kelijk uit Amerika afkomstig is, wor den kinderen bewust gemaakt van alle dingen die noodzakelijk zijn voor het 'leven' om hen heen, welke in vloed ze kunnen hebben op het eco systeem en hoe ze bijvoorbeeld ver standig met energie moeten omgaan. Tijdens het project konden de leerlin gen vier 'sleutels' verdienen. Bij de afronding van hun project kregen de leerlingen de laatste sleutel overhan digd uit handen van Daan Bruysters van het Natuur en Recreatieschap "Hollandse Biesbosch" en Arianne Meeder van het Instituut voor Natuur en Milieueducatie. Tijdens een werkweek in de Holland se Biesbosch in september van dit jaar maakten de leerlingen voor het eerst kennis met het Earthkeeper sprogramma. Na een zware tocht door de Biesbosch ontvingen alle leerlingen een sleutel met de letter K (Kennis); later in de week 'verdien den' de kinderen ook een sleutel met de letter E (Ervaring), die hen weer verder op weg hielp. Eenmaal thuis kregen de kinderen diverse opdrach ten die ze alleen of in groepjes moes ten uitvoeren, waarna een sleutel met de letter Y (Yourself) verdiend kon worden. Tijdens de laatste dag, waar bij nog een controle plaatsvond door Daan Bruystens en Arianne Meeder kregen de kinderen de felbegeerde S- sleutel (Samen delen), die als enige ontbrekende nog op het daartoe be stemde schildje kon worden gehan gen. De leerlingen ontvingen ook nog een kraal, waardoor ze Earthkeeper van niveau I zijn. Het programma kan nog vervolgd worden tot uiteindelijk zelfs het niveau van 'Meester Earth keeper' bereikt kan worden. Of de leerlingen van de Arnoldus van Osschool zover zullen komen is nog maar de vraag. Na een welverdiende kerstvakantie zal er ook nog hard ge werkt moeten worden tijdens de laat ste maanden, die de kinderen op de basisschool doorbrengen. De leerlingen van de Arnoldus van Osschool, die zich nu officieel 'Earth keeper' mogen noemen zijn: Stepha nie Bergman, Richard Bregman, Jo- han van den Broek, Ivo van Delft, Sas- kia Drost, Debora Everts, Sieb Glas bergen, Manouk van den Heuvel, Wouter Janssens, Jeroen Moerman, Patrick Neijndorff, Frida de Pleyt, Dit- mar van der Ree, Joris Rubrech, Jelle Verhoeff, Femke Wijsman en Marco de Wilde. Regio - Vorige week werd bekendgemaakt dat voor de waterschapsbesturen in Zuid-Holland weer verkiezingen worden gehouden. Weliswaar vinden deze pas in april 1999 plaats, maar nu al wordt de inwoners op twee nieuwe feiten gewezen: voor het eerst kan namelijk in Zuid-Holland telefonisch worden gestemd. Verder is nieuw dat iedereen van 18 jaar en ouder bij deze waterschapsverkiezingen kan stemmen. Bij de vorige waterschapsverkie zingen in 1995 konden de ingezetenen niet zelf stemmen; dat deden toen de raadsleden van de gemeenten. Het hoogheemraadschap van Schie- land is één van de elf waterschappen in Zuid-Holland waarvoor in april 1999 verkiezingen worden gehouden. In een advertentie meldde Schieland dat de voorbereidingen daarvoor in januari 1999 starten. Er is een officiële periode vastgesteld waarin inwoners van Schieland kunnen controleren of hun naam en adresgegevens correct in de Kiesregisters zijn opgenomen. De gegevens uit de Kiesregisters wor den gebruikt om in april de stembiljet ten te versturen. Bij het samenstellen van het Kiesregister van de eigenaren van huizen en gebouwen wordt ge bruik gemaakt van de gegevens van de gemeenten. Vooral inwoners die in 1998 een huis hebben gekocht in het gebied van Schieland wordt geadvi seerd gebruik te maken van de (gra tis) mogelijkheid inzage in de Kiesre gisters te krijgen en zo nodig om ver betering van de gegevens te vragen; de actualiteit van dit kiezersbestand is namelijk niet 100% te garanderen. De Kiesregisters kunnen worden inge zien op het kantoor van Schieland, Maasboulevard hoek Willem Ruy- slaan in Rotterdam van 18 januari tot en met 1 februari 1999, dagelijks van 9.00 tot 17,00 uur en op donderdag 28 januari ook 's avonds tot 21.00 uur. Het waterschapsbestuur bestaat niet uit politieke partijen maar uit verte genwoordigers van de verschillende categorieën belastingbetalers die aan het bestuur deelnemen. Voor het wa terschapsbestuur kunnen personen zich kandidaat laten stellen. Belang rijkste voorwaarden die aan de kandi daten worden gesteld zijn dat hij/zij bij aantreden 18 jaar of ouder is en dat de opgave tot kandidaatstelling on dertekend is door ten minste tien per sonen uit de belastingcategorie waar voor hij/zij zich kandidaat stelt. Voor de waterschapsverkiezingen in Zuid-Holland is een telefonisch infor matiecentrum ingesteld. Hier kan men terecht voor het aanvragen van een verkiezingsbrochure en kandi daatstellingsformulieren. Dit gratis telefoonnummer is 0800-1569. Bereik baar op werkdagen van 8.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Regio - Op 16 december is in district IJssel en Gouwe ongeveer 90% van alle bekende verkooppunten van vuurwerk gecontroleerd. Bij de controle is gekeken of de opslagplaats van het vuurwerk in orde is en indien er al vuurwerk aanwezig was, welk vuurwerk er was. De controle is uitgevoerd in samenwerking met de gemeen ten en de Milieudienst Midden Holland. Een verkoop punt in Waddinxveen heeft een waarschuwing gehad. De opslagplaats van de eigenaar was helemaal in orde, maar hij bewaarde een te grote hoeveelheid vuurwerk buiten de speciaal ingerichte opslagplaats. Moerkapelle - In de derde ronde van de RSR-competitie moest het eerste team van schaakvereniging Moerkapelle het opnemen tegen CSV 2 in Capelle aan den IJssel. De nummers een en twee van de Promotieklasse speelden dus tegen elkaar. De inzet was duidelijk en de spanning groot. Jeamleider Ronald Mandersloot had tevoren met enkele spelers vele opstellingen doorgenomen, maar dat alles was nu theoretisch geworden. Er werd geschaakt! Over theorie gesproken: Jesse van Elteren brak met een prachtig voor bereidde Draak de score open. Na 17 zetten was het 0-1. René Ordelman moest later het hoofd buigen: 1-1, waarna Ben van Geffen zijn betere stelling plotseling naar winst voerde: 1-2. Dick Bac is in vorm. In ogenschijn lijk verdachte stand sloeg hij remise af om vervolgens keihard toe te slaan: 1-3. Moerkapelle begon aan winst te denken en daarom plaatste Wim Vroegindeweij een remise-aanbod dat na enig aarzelen werd geaccep teerd: 1,3-3,5. Op het bord van Maar ten Vroegindeweij speelden zich bloedstollende taferelen af, maar hij bezweek niet onder de druk en bracht het beslissende punt binnen: 1,5-4,5. De spanning was gebroken en de res terende twee partijen van Gerard van Ommeren (aan bord 1) en Wouter Vroegindeweij werden na veel strijd remise. Eindstand CSV 2- Moerkapelle 1 2,5- 5,5. De stand aan kop in de Promotieklas se RSB na drie wedstrijden (van in totaal 7) is: 1 Moerkapelle 1, 6 machtpunten, 16 bordpunten; 2. Sliedrecht 1, 5 match- Punten, 15,5 bordpunten; 3. CSV 2, 4 matchpunten, 12,5 bordpunten; 4. Nieuwerkerk 1, 3 matchpunten, 13 bordpunten Onderlinge competitie senioren, uit slagen dertiende ronde: Cees van Vuuren - Hugo van Elteren 0-1Sander Hertog - Jan Blok 0-2; Andre Corpele- ijn - Marian van Elteren 1-0; Kevin Bakker - Michiel Rensen 0-1; Henk Doorhein - Peter van Vuurde 1-0. De stand bovenaan: 1Dick Bac; 2. Ben van Geffen; 3. Gerard van Ommeren; 4. Hugo van Elteren; 5. Wouter Vroegindeweij. Jeugd, uitslagen veertiende ronde: Groep 1Michiel Rensen - Ron Droog 0-1; Kevin Bakker - Peter van Vuurde 1-0; Patrick Stam - Stefan Rensen 0-1; Michael van Eijk - Boudewijn Weijer- mars 0-1Freek Hofman - Jasper Kamp 1-0; Pieter Perdijk-Matthias Freeke 1- 0. De eindstand aan kop: 1. Jan van Helden; 2. Michiel Rensen; 3. Ron Droog; 4. Kevin Bakker; 5. Stefan Ren sen. Groep 2: Marius van der Torren - Laurens Verwater 0-1; Dico Reijne- veld - Marleen van Vliet 1-0; Sytze Banga - Lieke van der Werff 1-0; Mark Pieper - Wietse Wigboldus 0-1; Thijs van der Torren - Christiaan Noorland 0-1; Wesley de Mooij - Norman van Rhijn 0,5-0,5; Jessica Stam - Bas Pieper 1-0. De eindstand aan kop: 1. Laurens Verwater; 2. Dico Reijneveld;3. Sytze Banga; 4. Marius van der Torren; 5. Marleen van Vliet. In januari vindt de herindeling plaats in drie groepen naar speelsterkte. De eerstvolgende schaakavond is op 8 januari 1999. Moerkapelle - Donderdag 17 decem ber werd de laatste oefenavond van 1998 gehouden door de brandweer korpsen van Zevenhuizen en Moerka pelle. In de brandweerkantine in Moerkapelle was alles gezellig inge richt om aan de laatste oefenavond een sfeervol tintje te geven. Burgemeester Schoots opende de avond en heette een ieder van harte welkom. Hij blikte terug op het afgelo pen jaar waarin de brandweer van Zevenhuizen-Moerkapelle ruim 70 keer moest uitrukken. Zoals voor gaande jaren was het aantal branden ook dit jaar slechts een klein percen tage van het aantal incidenten. Meer en meer moet de brandweerman zich als hulpverlener gaan opstellen bij onder andere ongevallen en dit jaar vooral bij enkele incidenten met hoog water. Ook het Westland kon dit jaar rekenen op hulp uit de regio Midden- Holland. Na deze terugblik was het tijd voor het uitreiken van de behaalde certifi caten. Istvan van Herk en Robin Koole mochten het certificaat repressie in de rang van brandwacht in ontvangst nemen. Andre Oudijk en Arie-Jan Hof man ontvingen het certificaat repres sie behorend bij de rang "brandwacht le klasse". Fred Anton ter Haar kreeg het certificaat verkenner gevaarlijke stoffen in de rang hoofdbrandwacht. In de rang van onderbrandmeester mochten Wim van der Zwan en Mark van der Laan de certificaten repressie in ontvangst nemen. Johan Gorissen ontving in dezelfde rang het certifi caat sociale vaardigheden. Peter Mo lenaar en Ron Bos ontvingen in de rang van brandmeester het certificaat repressie. De behaalde resultaten leidden ook tot een aantal bevorderingen. Per 1 juli 1998 werden Istvan van Herk, Ro bin Koole en Andre Oudijk bevorderd tot de rang van brandwacht. Arie-Jan Hofman is per 1 januari 1999 bevor derd tot de rang van brandwacht le klasse. Vervolgens werd stilgestaan bij enke le jubilerende brandweerlieden. Bloe men en herinneringen waren er voor Jan van Dorp en Cees Fijan die beiden ruim 30 jaar voor de gemeenschap hebben klaargestaan. Ook Henk Her tog en Paul Zoeteman werden niet vergeten. Zij hebben er 12,5 jaar trou we brandweerdienst op zitten. Van Paul Zoeteman werd tevens officieel afscheid genomen. Na vele jaren brandweerdienst in Moerkapelle en de laatste jaren in Zevenhuizen, ver trekt hij naar Barneveld. Ter afsluiting van de gezellige avond werd door burgemeester Schoots offi cieel het eerste kerstpakket aangebo den aan mevrouw Fijan. Voor de ove rige brandweerleden stond het pak ket beneden indehal te wachten om 's avonds dankbaar naar het thuisfront te kunnen worden meegenomen. Door Karin Jongkind Gouda - Traditiegetrouw komen aan het eind van de decembermaand de reisgidsen voor de komende voor- jaar- en zomerperiode uit. Wie op zoek is naar een leuke, betaalbare vakantie moet zeker eens zijn licht opsteken bij Tsjecho Reizen in Gou da. Dit reisbureau is gespecialiseerd in de verkoop van reizen naar Tsjechië. Dit land, bij veel vakantiegangers misschien nog onbekend, heeft on gekende mogelijkheden. In dit va kantieland kun je bergen, meren, bossen, maar ook historische stadjes met veel folklore bezoeken. Tel daarbij op dat het Westen van Tsje chië op 600 kilometer afstand en de hoofdstad Praag op ongeveer 900 kilometer afstand van Utrecht ligt en de keuze lijkt snel gemaakt. Praag is een vakantiebestemming in op komst en de "Gouden Stad met de honderd torens" is in de reisgids van Tsjecho Reizen goed vertegenwoor digd. tig door ons persoonlijk bezocht." vertelt Lisette Mulder. "Hierdoor zijn wij in staat de klant goed te adviseren. Wij beschikken over een eigen reser veringssysteem, waardoor een klant direct weet of de door hem verlangde accommodatie vrij is. Wij zijn boven dien in staat onze reizen uitermate voordelig aan te bieden, omdat er geen tussenpersoon aan te pas komt." Tsjechië is overigens een goedkope vakantiebestemming: een biertje van een 0,5 liter kost nog geen 0,80 cent en voor ƒ8,- gulden krijg je er een com pleet diner. Tsjecho Reizen is gevestigd aan de Nieuwehaven 126 en geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 17.15 uur. Op zaterdag is het reisburo tussen 10.00 uur en 15.00 uur geopend. Tsjecho Reizen is telefo nisch bereikbaar onder nummer 0182 - 599844. Ook isde website bezoeken onder www.rent-a-holiday.com.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 21