Kerstzangavond in 'Brug^erlij 'Kerstnacht- diensten Veilig 'goedgekeurde' kaarsen branden b T w Smakelijke feestdagen zonder BRANDEND MAAGZUUR 'Doe samen met vuurwerhl i Hart van Holland/23 december 1998 pagina 29 Voor een goed advies: de apotheek Klepje Wat helpt? Hü heeft 'VEeKLCST/AU -&FMVEHD MWKtUUft/r& Maagmiddelen Oproep Natuur en Milieu Enkele feiten over vuurwerk Waddinxveen - Op kerstavond, don derdag 24 december, wordt in de Brugkerk de jaarlijkse kerstzang avond gehouden. Aanvang 19.00 uur. Medewerking verlenen het kinder- en tienerkoor "De Zangvogels" onder lei ding van Danielle van Laar (die tevens de dwarsfluit zal bespelen), Jongeren koor "Vox Jubilans" onder leiding van Ton van der Horst en de Hervormde Gemengde Zangvereniging "Vox Jubi lans" onder leiding van Pieter Stolk. Daarnaast verleent de sopraan Elma van den Dool haar medewerking. De koor- en samenzang wordt op het or gel begeleid door Jan Mulder. Dominee Zonnenberg zal de avond openen en sluiten. Vanaf 18.30 uur is de Brugkerk voor publiek geopend, en de toegang is vrij. De dienst is geschikt voor het hele gezin. De leden van het grote koor "Vox Jubi lans" wacht dezelfde avond nog een optreden, en wel in de Goudse Sint Janskerk, waar het medewerking ver leent aan de Kerstnachtdienst, die om 21.45 uur begint. Ook Jan Mulder (or gel) en sopraan Elma van den Dool zijn hier van de partij. De kerstconcerten van "Vox Jubilans" worden afgesloten op tweede kerst dag met een groot concert in de Rot terdamse Doelen. Kaarten hiervoor zijn te koop bij Boekhandel Burger aan de Dorpsstraat 39. Zevenhuizen - "Onderweg naar mor gen" is thema voor de kerstnacht dienst die op 24 december om 23.00 uur begint inde Hervormde kerk. Rob Favier is een van de medewerken aan de dienst, evenals organist Ike Zintel en het koor "Dee Vee" uit Alphen aan den Rijn. ledereen is welkom. Zevenhuizen - Op 24 december wordt in de gereformeerde kerk een kerst nachtdienst gehouden. Aanvang 22.30 uur. Voorganger is drs. A.D. Noordam uit Dordrecht. Muzikale medewerking wordt verleend door het interkerkelijk koor Con Spirito uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Het koor staat onder leiding van Henk van den Berkt. Soliste is de sopraan Anneke van den Hoek en organist is Cees van der Slik. Een emmer water of zand dicht bij de kerstboom. Dat was vroeger regel bij het branden van (echte) kaarsjes in de kerstboom. Nu gebruikt men elek trische lichtjes in de boom en is de emmer verdwenen. Toch branden we in Nederland miljoenen kaarsen en waxinelichtjes per jaar. Vooral in de wintermaanden. En veilig is dat allerminst. Uit de ongevallenstatis tiek van Consument en Veiligheid blijkt dat er jaarlijks 170 ongelukken met kaarsen, kaarshouders en waxi nelichtjes plaatsvinden die een spoedeisende behandeling in het ziekenhuis vereisen. Vandaar dat bij het gebruik van kaarsen toch de nodige voor zorgsmaatregelen moeten wor den genomen. Bij kaarsen die zijn goedgekeurd door het Keurmerkin stituut staat (verplichte) informatie over het veilige gebruik van kaarsen en waxinelichtjes op de verpakking. Om te zorgen dat de kaarsen goed en veilig worden gehanteerd schrijft het Keurmerkinstituut de volgende infor matie voor: Waarschuwingen: *Laat de kaarsen nooit zonder toezicht branden. Blijf er bij! *Gebruik geen brandbare kan delaars en zet kaarsen niet te dicht bij brandbare materialen als gordijnen, kerststukjes en dergelijke. Adviezen: *Vermijd tocht of warme luchtstroom. *Lange pitten kunnen roet vèroorzaken: houd de pit kort, circa 1 centimeter. *Houd voldoende afstand tussen de kaarsen: de onder linge afstand zou bij voorkeur min stens 10 centimeter moeten zijn. Dit zijn adviezen en waarschuwingen die van belang zijn voor iedereen die kaarsen brandt. Daarnaast is het na tuurlijk heel verstandig om alvast na te denken hoe te handelen als er on verhoopt toch iets misgaat. De em mer zand of water in de hoek is niet meer van deze tijd. Consument en Veiligheid adviseert dat in iedere huishouding een brandblusser en rookmelder aanwezig zijn. Dat is niet alleen verstandig als u kaarsen brandt, maar kan ook schade van een keukenbrandje beperkt houden. Overigens is deze verplichte ge bruikstekst maar één onderdeel van het eisenpakket Kaarsen van het Keurmerkinstituut. De andere eisen hebben onder meer betrekking op kwaliteit, samenstelling, brandge drag, verpakking en ook op aankoop informatie. Als bij een goedgekeurde kaars dus staat vermeld dat het aantal branduren circa negen uur is, dan is dat ook onderzocht en 'waar' bevon den. Maar wees gewaarschuwd: een kaars op de tocht brandt een stuk minder lang! Goedgekeurde produc ten herkent men aan het keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen of het (nieuwe) logo "Goedgekeurd Keurmerkinstituut". Gezelligheid en warmte, een uitgebreid diner, oliebollen, appelflappen, een hapje en een drankje December is een feestelijke maand waar velen zich op verheugen. Maar sommige mensen krijgen na uitgebreide diners en oliebollen festijnen last van brandend maagzuur of een vol, opgeblazen gevoel. Het is geen smakelijk verhaal: vader bukt om een verdwaalde kerstbal op te rapen, en opeens voelt hij een bran dend gevoel achter het borstbeen of in de keel. Iets van zijn maaginhoud - iets wat hij gegeten heeft - komt om hoog in de slokdarm. Het is zuur en een beetje pijnlijk. Brandend maagzuur doet zich vooral voor als de maag onder druk staat. Bijvoorbeeld na een zware maaltijd, bij bukken, bij het gaan liggen, door knellende kleding, bij zwangerschap of bij overgewicht. Wat gebeurt er bij brandend maag zuur? Ons eten gaat na het doorslik ken door de slokdarm naar de maag. Tussen maag en slokdarm zit een kringspier. Die werkt als een klepje dat maar naar één kant opengaat; het voedsel dat gepasseerd is, kan niet meer terug. Maar soms werkt het klep je niet goed. Er kóm toch zure maagin houd terugkomen: als de maag in de knel komt. Het klepje kan ook minder goed gaan werken door roken, koffie, chocola of alcohol. Rustig eten, goed kauwen en niet te grote porties nemen, daarmee is bran- dend maagzuur of een opgeblazen ge voel al voor een groot deel te voorko men. Veel mensen weten precies na welke gerechten en dranken ze maag problemen kunnen krijgen. Bijvoor beeld na vette en scherp gekruide gerechten, alcohol, koolzuurhouden de dranken (priklimonade of bier), koffie, chocola, sinaasappels en pe permunt. Wie iets van de grond wil oprapen, kan met een volle maag beter door de knieën zakken dan bukken. Hebt u vooral last als u gaat liggen? Verhoog dan het hoofdeinde van uw bed een beetje. Leg bijvoorbeeld een kussen onder het hoofdeinde van uw matras, als u geen verstelbaar bed hebt. Het is ook beter om de laatste uren voor u naar bed gaat niet meer te eten; dan is uw maag weer groten deels leeg als u gaat liggen. Krijgt u last van een vol, opgeblazen gevoel of misselijkheid na het eten, dan hebt u misschien gewoon te veel gegeten. Het kan ook zijn dat uw maag iets te traag werkt en te lang bezig is met het verteren van voedsel. Als u gauw last van uw maag hebt, ga dan voor de feestdagen even langs de apotheek. Daar hebben ze voor u de folder "Brandend maagzuur en ande re maagklachten" en kunnen ze u ad viseren over maagmiddelen die u zon der recept kunt krijgen. Er zijn bij voorbeeld middelen die het maag zuur neutraliseren, en andere die de productie van maagzuur afremmen. Er is ook een middel dat een te trage maag aanzet tot wat meer activiteit, zodat u minder last hebt van een vol gevoel. Wie vaak last heeft van maagklachten, of langer dan twee weken achter el kaar, kan beter de huisarts raadple gen. Maar misschien zijn bovenge noemde tips voor u al genoeg om uw feestdagen niet te laten bederven door brandend maagzuur of een op geblazen gevoel! De jaarwisseling is een feest waarbij oliebollen, champagne, de oudejaars conference en vuurwerk horen. Dat laatste heeft wel een schaduwkant. Vuurwerk veroorzaakt overlast voor veel mensen en dieren en het is scha delijk voor het milieu. Nederlanders geven enorme bedragen uit aan vuur werk. De laatste jaren wordt steeds meer en spectaculairder siervuurwerk gekocht, maar juist dit kleurrijke vuur werk bevat de schadelijkste stoffen. Wit vuurwerk en knalvuurwerk zijn in verhouding minder schadelijk. Voor wie voluit de jaarwisseling wil beleven en toch het milieu wil sparen is er een uitweg: Doe samen met vuur werk! Organiseer met de straat of de buurt de inkoop en het afsteken. Leg de budgetten voor vuurwerk bij el kaar, en besteed samen een deel aan vuurwerk en een deel aan andere feestelijke zaken zoals champagne en oliebollen (of aan een toepasselijk goed doel zoals het Astmafonds, de Dierenbescherming, de Clinic- clowns, een milieuorganisatie). De aanwezigheid en medewerking van een Chinees restaurant in de buurt kan de feestvreugde verhogen. Be langrijk is wel dat het vuurwerk dicht bij de voordeur van de deelnemers wordt afgestoken, anders gaan de mensen toch liever zelf aan de gang met pijlen en rotjes. Op deze manier kan de jaarwisseling feestelijk worden gevierd met veel gezelligheid en spektakel, én voor minder geld én met minder schade voor milieu en gezondheid. Naar schatting wordt in Nederland rond de jaarwisseling vijftig miljoen gulden uitgegeven aan legaal vuur werk. Daar komt nog eens 40-100 pro cent aan illegaal vuurwerk bij. In to taal gaat naar schatting vijfduizend ton vuurwerk de lucht in, maar er zijn ook hogere schattingen. Negentig procent van het afgestoken vuurwerk is siervuurwerk, de rest is knalvuurwerk. De trend van de laat ste jaren is een verdere verschuiving naar spectaculairder siervuurwerk. Juist het siervuurwerk veroorzaakt de grootste belasting voor het milieu. De kleureffecten worden veroorzaakt door milieuschadelijke zware meta len. Die blijven niet in de lucht zwe ven, maar slaan neer. Zo komt met het Nieuwjaarsvuurwerk maar liefst 100 ton barium, 40 ton koper, 30 ton strontium, 10 ton titaan en 5 ton anti moon in het milieu terecht (schattin gen van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieubeheer voor het jaar 1992). Met de tendens naar meer en spectaculairder siervuurwerk wordt deze milieuvervuiling nog gro ter. Vuurwerk bevat verder zwart bus kruit, dat een aanzienlijke luchtver vuiling geeft met zwavel-oxiden en fijn stof. Rond de jaarwisseling zijn de concentraties fijn stof in de lucht het hoogste van het hele jaar. Bij weinig wind of mist wordt de grenswaar de voor fijn stof ruimschoots 0 v e r - A schreden. Vooral CARA- sa patiënten hebben veel M A last van deze luchtvervuiling. Ten slotte le vert het vuur werk na af- -V1 i loop nog iDZp eens cir- l?A 4 ca 3000 i ton afval op.

Hart van Holland | 1998 | | pagina 29