J J miljouiifwvwfcs'brlncj aanluHrig s^pscnteirwys op ajtsidsuiarfci tóteS A<,n BIOSCOPEN Hart van Holland/20 januari 1999 pagina 13 Studeren kost geld Oproep! Temple of Phantasy vang 22.00 uur. Metabletica in The Groove Onthullende tv-reeks: Contra! VIDEOTA'ND Video Verhuur top 10 Every Friday: Friday On the Beach '7 Vrijdag 29 januari: Viagra Erotic Night: c Erotic girls, Viagra champagne, Viagra Candy Zaterdag 30 januari: Horror Fright Item Night disCOTHEEk -;dE HERbERG 2L Gouda - Agnietenstraat 21 - Tel. 0182-527773 Om de aansluiting van het beroepsonderwijs op de arbeids markt te verbeteren, hebben de ministeries van OCenW en EZ de Subsidieregeling Kennisuitwisseling Beroepsonderwijs Bedrijfsleven (KBB) in het leven geroepen. In 1999 is 11 miljoen beschikbaar voor projecten die een nieuw systeem van kennisuitwisseling tussen onderwijs en bedrijfsleven tot stand brengen. Voorwaarde is wel dat aan dit systeem de ontwikkeling of implementatie van innovatieve leermiddelen of-methoden is gekoppeld. Senter voert de subsidieregeling uit. Het bedrijfsleven heeft te maken met allerlei veranderingen waarop het in moet spelen. Hierdoor ontwikkelt het voortdu rend nieuwe kennis. Het beroepsonderwijs probeert in haar opleidingen aan te sluiten op de veranderende kennisbehoef te van het bedrijfsleven, maar loopt hierbij vaak noodge dwongen achter. De subsidieregeling KBB heeft tot doel de aansluiting van het beroepsonderwijs op de arbeidsmarkt te verbeteren. Henk de Bruyne, manager Educatieve Technolo gie bij Senter, legt uit: "Met kennis uit het bedrijfsleven kun nen voor het onderwijs leermiddelen ontwikkeld of verbeterd worden. Leerlingen in het beroepsonderwijs leren hierdoor de nieuwste zaken via nieuwe technologie, waardoor het be drijfsleven beter opgeleide werknemers krijgt. Maar ook be drijven kunnen deze leermiddelen weer gebruiken om hun ei gen mensen bij te scholen. De ervaringen in een bedrijf kun nen dan weer gebruikt worden in het onderwijs. 'De subsidie regeling KBB stimuleert projecten op dit gebied met 50% sub- Basisbeurs, aanvullende beurs, studielening. Wie gaat studeren krijgt ermee te maken. Maar het blijken soms verwarrende begrippen. Wie krijgt bijvoorbeeld een basisbeurs? En moet je die terugbetalen? Wat is het ver schil tussen een aanvullende beurs en een studielening? De studiefinanciering voor een MBO-opleiding is net een beetje anders dan voor een HBO- of universitaire opleiding. Studiefinanciering voor het MBO Ben je 18 jaar of ouder en aa je een MBO-oplei ding volgen, dan heb je reent op een basisbeurs. Die krijg je gedurende je hele studieperiode. Als je thuiswoont is je basisbeurs lager dan wanneer je op I kamers woont. Bij de basisbeurs hoort ook een OV- Studentenkaart voor het openbaar vervoer. Je kunt kiezen: door de week gratis reizen en in het week einde korting krijgen. Of andersom. In principe wordt verwacht dat je ouders meebetalen in je studiekosten en je levensonderhoud. Als ze niet zoveel verdienen, kun je een aanvullende beurs aan vragen. Hoe hoog die beurs is, hangt af van het inkomen van je ouders en de lasten van het gezin. Denk niet te gauw dat je niet voor een aanvullende beurs in aanmerking komt. Bij het vaststellen van de inkomensgrenzen gaat het om belastbaar inkomen. Heb je broers en/of zussen die studeren, dan wordt ook daarmee rekening gehouden. Een basisbeurs en een aanvullende beurs hoef je in principe niet terug te betalen. Alleen wanneer je langdurig spij belt, moet je je basisbeurs en je aanvullende beurs wel terugbetalen. Dan is er nog de studielening. Die kun je krijgen bovenop je basisbeurs en een aanvullende beurs. Die lening moet je na afloop van de studie met rente j terugbetalen. Daarbij wordt altijd rekening gehou- den met je mogelijkheden. Heb je geen of een heel laag inkomen, dan hoef je niet terug te betalen. Studiefinanciering voor HBO of universiteit Ga je een HBO- of universitaire opleiding volgen, dan heb je vier jaar lang recht op een basisbeurs. I Als je thuiswoont is je basisbeurs lager dan wan- neer je op kamers woont. Je krijgt ook een OV- Studentenkaart voor het openbaar vervoer, met twee keuzemogelijkheden. Gratis reizen door de week ••••••••••••••••a (Van de V.V.H.) Jongeren van ongeveer 15 tot ongeveer 25/30 jaar (uit Zevenhuizen en omgeving) en korting in het weekeinde, of andersom. Ook voor HBO en universiteit kun je een aanvul lende beurs aanvragen. De hoogte van die beurs hangt af van het inkomen van je ouders en de lasten van het gezin. Denk niet te gauw dat je niet in aan merking Komt. Een aanvullende beurs kun je, net als de basisbeurs, hooguit vier jaar krijgen. Haal je in het eerste jaar te weinig studiepunten of niet binnen 6 jaar je diploma, dan moet je je basis- en aanvul lende beurs terugbetalen. Behalve de basisbeurs en de aanvullende beurs kun je ook een studielening krijgen. Die wordt in de meeste gevallen maximaal zeven jaar lang uitgekeerd. Hij kan dus een aanvul ling zijn op beide Deurzen. Na je studie moet je 'm met rente terugbetalen. Daarbij wordt altijd rekening gehouden met je mogelijkheden. Ook hier geldt: heb je geen of een heel Taag inkomen, dan hoef je niet terug te betalen. Bijverdienen Veel studenten vinden dat ze met al die beurzen en een bijdrage van hun ouders toch te krap zitten. Ze zoeken dan een bijbaantje. Je mag per jaar tot 15.000,- bijverdienen zonder dat dat ten koste gaat van beurs of studielening. Het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap pen heeft alle informatie in een handig boekje sa mengebracht: "Studiefinanciering, de regels in een notendop". Het is gratis verkrijgbaar bij postkantoor en bibliotheek.i__ Alphen a/dK in - Gouda - Zondag 24 januari speelt de metalband Sculpture uit Bodegraven in Metabletica.Het concert maakt deel uit van de tour nee rond de debuut-cd van de band "Spiritual Matrix". Sculpture kreea in 1996 na tionale bekendheid door een uitzending van het voorma lige SBS6-programma "Van onze verslaggever". Metabletica vindt plaats in The Groove aan het Omloop pad in Gouda. Aanvang 15.00 uur, de toegang is vrij. Wie van jullie durft te schrijven over "De zin van het leven"; met aandacht voor bijvoorbeeld: Waarom ben je op deze wereld? Wat zijn je verwachtingen van dit leven. Wat kunnen we van jou verwachten? Wat is je drive? Zijn er personen, verhalen, of anderszins za ken die je leven sturen, leiden. Spelen opvoe ding, geloof, angsten, geluk etc. een rol? Schrijf je verhaal, gedicht of... op (niet meer dan 2 A4-tjes) en stuur dat voor 25 maart naar: Vereniging Vrijzinnig Hervormden, p/a Me vrouw G. Beunder-Verwey, Burg. Boerstraat 7,2761 VP Zevenhuizen. Vergeet niet je naam, adres, geboortedatum en telefoonnummer te vermelden. Een deskundige jury zal jullie werk beoorde len. Voor de arie beste inzendingen zal een passende beloning beschikbaar gesteld wor den. In een bijeenkomst op zondag 16 mei, aan vang 10.30 uur. in het kerkgebouw van de V.V.H. (het kleine kerkje) aan de Dorpsstraat 139 te Zevenhuizen, willen we over de inzen dingen met elkaar van gedachten wisselen en zal er meegedeeld worden wie er in aanmer king komen voor een extra waardering. Aarzel niet en doe meel!! Vanaf vanavond (woensdag 20 januari) brengt Veronica ae dertiendelige onthul lende reeks "Contra" op het scherm. In deze serie verkennen telkens twee prominente Nederlanders eikaars boeiende leven en proberen dat op originele wijze in beeld te brengen. Het is telkens de vraag in hoe verre de hoofdpersonen zich bloot geven aan elkaar en waar het klikt of botst tussen de twee. In de eerste aflevering, getiteld "Reailio Tuur ...Contra... Xander de Buisonjé", laten de ex-bok ser en de zanger van Volumia! zich van hun meest openhartige kant zien. In "Daphne Deckers ...Contra... Piet Doedens", de aflevering van Contra op woensdag 27 ja nuari neemt Daphne Deckers een kijkje op het prestigieuze advocatenkantoor van Piet Doedens. Maar ook is Piet Doedens op zijn beurt aanwe zig bij de opnamen voor Daphne's nieuwe pro gramma voor Veronica: "V-Models". In volgende afleveringen van de serie zijn te zien: Herman Brood, Tanja Jess, Chris Zegers, Theo van Gogh, Jimmy Geduld, Marco Borsato, Pabienne de Vries en Evert_ Santegoeds. sidie tot een maximum van 500.000,=. Belangrijk is wel dat er concrete innovatieve leermiddelen of methoden uit voortkomen en dat er een "kennissysteem" ont staat waardoor kennisstromen tussen bedrijven en onderwijsinstellingen in beweging blijven. De Subsidieregeling Kennisuitwisseling Beroepsonderwijs Be drijfsleven is een voortzetting van het proefprogramma Trans ito Cognito. 'Het ingenieursproject plaatwerk' kreeg subsidie vanuit dit programma J. de Vries, projectleider van het plaat werk-project bij de Hogeschool Arnhem en Nijmegen, licht het project toe: 'De plaatverwerkende industrie en de machi nebouw hebben te maken met technologische ontwikkelingen zoals touch screen-besturing, toenemende gebruikers-, veilig heids-en gezondheidseisen. Om hun concurrentiepositie te handhaven, dienen bedrijven in deze branches steeds meer actuele kennis op deze gebieden paraat te hebben. Afgestu deerden vanuit zowel hef BVE als het HBO ontberen deze kennis echter. In het project zijn leerlingen en docenten van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, het Graafschap college en machinebouwers van het bedrijf Safan te Lochem samen gaan werken om een plaatwerkmachine te bouwen. De beroepsopleidingen krijgen door het project extra kennis en nieuw lesmateriaal over het bouwen van dergelijke ma chines. Leerlingen kunnen deze ervaring toepassen bij hun toekomstige werkgever. Bovendien heeft het bedrijf Safan nu een manier gevonden om zijn kennis over te dragen aan an dere metaalbedrijven en plaatverwerkende industrie.' Projecten uit alle soorten branches kunnen in aanmerking ko men voor subsidie mits er sprake is van een samenwerkings verband tussen Regionale Opleidingen Centra (ROC's) en bedrijven. Voor 1999 zijn twee perioden vastgesteld waarin ROC's projectvoorstellingen kunnen indienen, namelijk van 4 januari tot en met 1 april en van 6 april tot en met 17 sep tember 1999. De subsidie bedraagt maximaal 50 procent van de project kosten met een maximumbedrag van 500.000,= voor ontwikkelingsprojecten en 250.000,= voor implementatie projecten. De looptijd van een project is maximaal twee jaar. Voor meer informatie over de subsidieregeling Kennis uitwisseling Beroepsonderwijs Bedrijfsleven: telefoon 070- 3610312 of e-mail senter.kbb@senter.nl. Consortia van ROC's en bedrijven die voor 15 februari 1999 een projectidee sturen naar Senter, kunnen deelnemen aan een instructiemiddag op maandag 22 februari. Tijdens deze bijeenkomst wordt commentaar gegeven op hun pro jectidee en krijgen zij instructies voor net schrijven van een projectplan. Senter is een agentschap van het Ministerie van Economi sche Zaken (EZ) dat overheidsbeleid uitvoert op het terrein van technologie, energie, milieu, export en internationale samenwerking. Doelstelling hierbij is het duurzaam verster ken van de positie van bedrijfsleven en kennisinstellingen in ons land. Senter voert regelingen uit voor EZ, maar ook voor andere ministeries en de Europese Unie. Sinds 1996 voert Senter opdrachten uit op het gebied van educatieve techno logie zoals de Subsidieregeling Kennisuitwisseling Beroeps onderwijs Bedrijfsleven. Armageddon Jackie Brown Red Corner U.S. Marshals Mr Magoo Breakdown City of Angels Blues Brothers 2000 Money Talks 10.Deep Impact Vanaf 8 januari: op vrijdag en zaterdag de leukste après-ski avonden in onze tijdelijke Tiroler Skihut. Twee maanden lang wordt het café omgedoopt tot de meest gezellige après-ski gelegenheid. Nieuwdorperweg 44 Reeuwijk-dorp tel. 0182-392516 Openingstijden kassa: do. t/m za.- en wo.-mi. 13.30 uur t/m 16.00 uur. Zo.-mi. 12.30 t/m 16.30 uur. Iedere avond 18.30 t/m 22.00 uur. Iedere maandag rookvrije dag in Arcade 165+ers korting op alle voorstellingen! Studenten met OV-jaarkaart en houders van een CJP van ma. t/m do. korting (niet in vakanties en op feestdagen). 24 uur per dag reserveren via de Belbios: 0900-9363 (75 cent per minuut). ARCADE I: service zaal. Roken toegestaan Dag. 18.45 en 21.30 uur, vr. 15.00 uur. It's not paranoia if they're really after you! ENEMY OF THE STATE (16). ARCADE 2: Do. t/m zo. 19.00 uur. The power is real, the story os forever, the time is now! THE PRINCE OF EGYPT (AL). Dag. 21.30 uur, VR. 15.00 UUR. De gemaskerde held is terug! THE MASK OF ZORRO (12). SPECIAL ma. t/m wo. 19.00 uur. The end is only the beginning! WHAT DREAMS MAY COME (12) ARCADE 3: Dag. 18.45, vr. 15.00 uur, za. en wo. 14.00, zo. 13.00 en 15.30 uur. Every ant has his day! ANTZ (AL). Dag. 20.45 uur. Eindelijk in de bioscoop! De verfilming van het boek "De Paardenfluisteraar". THE HORSE WHISPERER (12). DRIE KNAKEN MATINEE: ARCADE I, 2, 3: De nieuwste films voor 3 keer een riks, da's bijna voor niks!! Vr. 15.00 uur. IENEMY OF THE STATE. 2. THE MASK OF ZORRO: 3. ANTZ.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 13