Van Waay woondesign bouwt nieuw pand in Benthuizen Klassiek talent in het Evertshuis Vrouwenbijbelkring Kampioenschap Marathonschaatsen j Handvaardig- j heid in het Molenhuis Dames Gouwestaete moeizaam langs Rapido Kleur de winter in Rotta start cursus 'Vogelherkenning voor beginners' Hart van Holland/20 januari 1999 pagina 15 i i Waterpolo Trainerswisseling Dames 1 Heren 1 Viburnum bodnantense 'Dawn'. Plant van de maand Andere winter bloeiers Winterkleuren op terras of balkon Poor Karin Jongkind Benthuizen - Als alles naar wens ver loop start Van Waay Woondesign be gin april met de bouw van het nieuwe pand aan de Omleidingsweg/hoek Verbreepark. Slechts een aantal ver gunningen staan de bouw nog in de weg. In de huidige huisvesting aan de Dorpsstraat is Van Waay nog ver deeld over drie panden: "van Waay Woondesign", "Total Night Slaapcom fort" en "Classic Home". Elke vesti ging biedt haar eigen woon-stijl. In de nieuwe situatie vindt men alles onder één dak. Een maquette, centraal opge steld bij "Woondesign" toont hoe het nieuwe pand eruit gaat zien. De ver wachting is dat de nieuwe winkel in september van dit jaar geopend wordt. De totale oppervlakte zal onge veer vier- a vijfduizend vierkante me ter beslaan. Van Waay is al honderd jaar een be kende naam in Benthuizen en omstre ken. Het bedrijf startte aanvankelijk als textielzaak, maar in de jaren '30 kwam daar een afdeling woningin richting bij. In die jaren werd ook de eerste showroom geopend, op de plek waar nu Van Waay Classic Home is gevestigd. Daarna maakte het be drijf een ontwikkeling door die uitein delijk resulteert in het bijeen brengen van de diverse woonstijlen in één pand. Met de komst van de nieuw bouw wordt daar overigens nog een nieuwe woonstijl aan toegevoegd: Jong Romantisch Wonen. Het adres van het nieuwe pand is Verbreepark 27. Tot de opening is Van Waay nog gevestigd aan de Dorpsstraat in Bent huizen en bereikbaar op het 'oude' telefoonnummer 079-331200. Bodegraven - Op zaterdag 23 januari om 20.30 uur wordt cultureel centrum het Evertshuis verblijd met een be zoek van de Koreaanse pianiste Young Choon Park. Zij speelt vanaf haar vierde piano en op zevenjarige leeftijd gaf ze haar eerste minicon- cert. Young Choon, woonachtig in Engeland, geeft concerten over heel de wereld, van Amerika tot het verre Oosten. Ze gaf onder andere concer ten in St. John's te Londen en in Opéra de Vichy te Vichy. Eenmaal eerder, twee jaar geleden, speelde ze in Ne derland. Kaarten voor dit bijzondere concert zijn voor ƒ20,- per stuk verkrijgbaar aan de kassa van het Evertshuis. Voor meer informatie: 0172-618484. - Op dinsdag 26 januari is er een koffieochtend in de Nederlands Her vormde kerk aan de Kerkstraat 1 in Bergschenhoek. Tonneke Bijker spreekt tijdens deze ochtend. Vanaf 9.00 uur is er koffie, het programma start om 9.30 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer informatie: Me vrouw Wolff, telefoon 079-5933133. Regio - Natuur- en Vogelwacht Rotta start op donderdag 4 maart een cur sus 'Vogelherkenning voor begin ners'. Voor de cursus is de volgende planning gemaakt: 4 maart: wintervo gels; 1 april: verrekijkergebruik en weidevogels; 15 april: zangvogels rond de woning; 29 april: zangvogels in parken; 20 mei: water- en rietvo gels. Op de zaterdag aansluitend aan de cursusavond wordt de opgedane kennis in praktijk gebracht. Dat ge beurt in de ochtenduren en duurt on geveer twee uur. De cursus wordt gegeven in De Cas- tagnet aan de Larixlaan 200 in Schie- broek. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie: Aad Deurlo, telefoon 010-521.42.91 of Rien van der Vorm, telefoon 079-593.12.62. Op zondag 17 januari is op schaats- centrum de Uithof in Den Haag het kampioenschap marathonschaatsen Zuid-Holland/Zeeland gehouden. De publieke belangstelling viel te gen. De wedstrijden in de diverse catego rieën waren van een hoog gehalte. Bij de junioren-meisjes was het aantal deelneemsters klein, maar de finale was boeiend. Winnares Marleen Eist- geest liet haar tegenstandsters drie ronden voor het einde haar hielen zien. Uitslag: 1. Marleen Elstgeest, Hoogmade; 2. Marloes Zuidgeest, Bergschenhoek; 3. Kelly van Gaaien, Monster. Bij de junioren-jongens stond een 25- tal jonge honden te trappelen om van start te gaan. Van meet af aan strijd, waarin valpartijen niet ontbraken. Meerdere pogingen om uit het pelo ton te ontsnappen faalden, wat een eindsprint betekende. Deze werd drie ronden voor het einde ingezet door Daan Goudoever, die een goede basis snelheid heeft, en hij behield zijn voorsprong. Uitslag: 1. Daan van Goudoever, Leiden; 2. Jan T reur, Oud- Sabbinge; 3. Patrick Goverse, Leiden. De favorieten bij de dames bleven lang bij elkaar. Een tiental ronden voor het einde ging het tempo om hoog, en een spannende finale volgde. Jolanda van Duivenvoorde,won met een machtige eindsprint. Uitslag: 1. Jolanda van Duivenvoorde, Noord- wijk; 2. Jolanda van Goozen, Zoeter- meer; 3. Linda Verdouw, Papekop. Door het hoge tempo vanaf het begin bleef er bij de senioren een twintigtal rijders over voor het kampioenschap. Rick van der Hoorn demarreerde en kreeg een voorsprong. Doordat Jan- Dirk Corts en Martijn van Es beurte lings goed afstopten liep deze voor sprong op: na circa 25 ronden stond het peloton op een ronde achter stand. Kurt Wubben probeerde hierin verandering te brengen, wat hem een tweede plaats opleverde. Uitslag: 1. Rick van der Hoorn, Ter Aar; 2. Kurt Wubben, Pijnacker; 3. Jan-Dirk Corts, Koudekerk aan den Rijn. Bij de veteranen woedde een hevige strijd met veel ontsnappingspogin gen. Bij Geert van Paassen, Jan Otte- vanger en vele anderen mislukten deze pogingen. Aad Berg en Jan Kooi man waren degenen die het peloton uiteindelijk op een ronde achterstand wisten te zetten. Uitslag: 1. Jan Kooi man, Am'merstol; 2. Aad Berg, Leiden; 3. Ben van Haastrecht, Roelofarends- veen. Benthuizen - Zaterdag 23 januari wordt in het Molenhuis een hand- I vaardigheiddemonstratie gehou- I den. Hanni Kat zal verschillende technieken laten zien om wens- I kaarten te maken. Het Molenhuis I is open van 13.30 tot 17.00 uur. De I Winkel van Sinkel is eveneens ge- I opend. Waddinxveen/Boskoop - Afgelopen zaterdag speelden de bondsteams van Gouwestaete uitwedstrijden tegen Rapido'82 in Haarlem. Dames 1 won moeizaam met 13-8; heren 1 verloor. De recente trainerswisseling bij de dames van Gouwestaete heeft best een diepe indruk achtergelaten bij de meeste betrokkenen. Bij dames 1dat een flink aantal internationals her bergt die zich voorbereiden op het belangrijke internationale seizoen, was duidelijk gekozen voor rust in de gelederen. Immers het vertrek van de vorige trainer, Martin Pronk, was ook niet geheel vlekkeloos gegaan. Na di verse gesprekken bleken echter nog steeds veel speelsters van dames 2 en de jeugd veel moeite te hebben met de aanpak van Hellen Boering. Het be stuur heeft uiteindelijk de knoop doorgehakt. Het laat zich aanzien dat Jan Middendorp de training en coaching van de damesselectie op zich neemt. Jan Verweij zal de heren selectie verder begeleiden. Tenzij snel een nieuwe trainer wordt gevon den, zal deze situatie in ieder geval tot het eind van het seizoen worden ge handhaafd. Gouwestaete begon zeer moeizaam aan de wedstrijd tegen Rapido'82 en aanvankelijk gaf Rapido goed partij en nam in de eerste periode een 1-0, 2-1 en 4-3 voorsprong. Voor Gouwstaete scoorden een goed doorzettende Pe tra Meerdink 1-1Mirjam Overdam uit een viermeter 2-2 en Ellen van der Weijden 2-3. In de tweede periode liep het nog allerminst bij Gouwestaete. Toch wist Gillian van den Berg uit een fraaie break 4-4 te scoren. In de derde periode hervond Gouwestaete zich enigszins. Na een time-out scoorden Sandra Berckenkamp en Wendy de Frankrijker 6-4. Mirjam Overdam bracht met een fraaie achterwaartse bal de stand op 7-5, waarna Sandra Berckenkamp en Ellen van der Weij den via 9-5 definitief afstand namen. Marion van Hooft beëindigde de pe riode met 10-6. In de vierde periode werd de marge nog iets vergroot. Gil lian scoorde eerst 11-6 en Wendy de Frankrijker 12-7, alvorens Gillian de eindstand op 13-8 bepaalde. Mirjam de Meij verving de geblesseerde keep- ster Francine Lankhuyzen. De Gouwestaeteheren hadden een goede winterstop achter de rug en zijn zich er van bewust dat alles uit de kast moet worden gehaald om degra datie naar de tweede klasse te voorkó men. Rapido'82 nam vanaf het eerste moment echter brutaal de leiding en ging goed van start. Gouwestaete kon het tempo niet volgen. Hierdoor was een achterstand van 5-1 al snel een feit. Remko Overdam (2x) en Rodi Vis ser zorgden ervoor dat de teams met 6-3 konden gaan rusten. In de tweede periode kregen de Gouwestaeteheren meer grip op de wedstrijd, maar kon den niet tot scoren komen. In de der de periode waren het Jaco de Jong en Remko Overdam die de marge terug brachten naar drie doelpunten. Met een 8-5 achterstand was het de laatste periode alles of niets. Al snel bleek dat Rapido'82 de betere was die avond en dat het de Gouwestaeteheren weder om niet lukte om punten te behalen. In de laatste periode waren het Jaco de Jong (2x), Marcel Ribbens en Mark Mommers die de eindstand bepaal den op 1 3-9. Aanstaande zaterdag krij gen de heren de kans om zich te revan cheren tegen Rapido'82. Rijp en sneeuw kunnen van de tuin een sprookje maken. Maar de winter kent ook vele grauwe dagen. Dan lijkt er in de tuin niets te beleven. Dat is jammer, want er zijn verschillende heesters die juist in hartje winter bloeien. Het is doorgaans geen uitbundige bloei wat die winterbloeiers laten zien. Maar juist omdat er 's winters zo weinig kleur is, vragen de bloemen die dan wel te zien zijn, extra aandacht. Een heester die midden in de winter bloeit, is Viburnum bodnantense. Jammer dat er geen goede Nederland se naam voor is, want eigenlijk zou iedere tuinbezitter die heester moe ten kennen. Vooral het ras Viburnum bodnantense 'Dawn' is een plaatje. Hij begint in november te bloeien en houdt dat tot in januari vol. De zuiver- roze bloempjes staan in trosjes aan de kale takken. Als het vriest, stopt de bloei eventjes. Maar treedt de dooi in, dan komen ze vanzelf terug. 'Dawn' wordt een flinke, opgaande struik van ongeveer 2,5 meter. Houdt daar rekening mee bij het zoeken naar éen plaatsje voor deze heester in de tuin. Zet hem echter niet te ver van het raam, want in de winter moet men juist vanuit de huiskamer kunnen ge nieten van zo'n struik. Voor één ding moet men toch naar buitenvoor de geur! In een kleine tuin vormt één exem plaar van dit soort al gauw een fraaie blikvanger. In een grotere tuin is het aantrekkelijk om een groepje van drie bij elkaar te zetten. Zoek wel een zonnige stand plaats op. Wanneer bovendien de grond niet te nat is, is de bloei het rijkst. Viburnum bodnan tense verkeert in goed gezelschap van andere winter bloeiers. Een heel bekende is Hama- melis, de toverha- zelaar. Van oudsher zijn vooral de gele rassen be kend. De laatste de cennia zijn echter ook min of meer roodbloeiende toverhazelaars op de markt gekomen. Hamamelis is evenmin een kleine jon gen. De meeste toverhazelaars zijn tussen de 2 en 3 meter, met een enkele uitschieter van 4 meter. Let er bij de aanschaf een beetje op, dat het for maat past bij de tuin. De winterjasmijn heet officieel Jasmi- num nudiflorum. Het is een struik die lange, slappe takken maakt, die zich uitstekend tegen een muur laten lei den. De winterjasmijn bloeit van de cember tot en met maart met gele bloemetjes. Wanneer de winter voor bij is en de Jasminum is uitgebloeid, moet hij flink worden teruggesnoeid. Dat voorkomt dat het een warrige, bossige struik wordt. Wie de winter koude trotseert om de geur op te snui ven komt bij de winterjasmijn bedro gen uit. De jasmijn als kamerplant staat juist bekend om zijn geur. Zijn soortgenoot voor in de tuin laat het echter op dit punt afweten. Wie een balkon of een terras heeft, kan ook plezier beleven aan winter bloeiers. Denk alleen al aan de beken de, grootbloemige viool of aan de win- terheide. De laatste is een zusje van de dopheide. Erica carnea, zoals de officiële naam luidt, telt talrijke ras sen. De een is nog mooier dan de ander. Die rassen variëren wat kleur betreft van zuiver wit tot diep paars rood. Een vaste plant die de laatste jaren als winterbloeier steeds populairder wordt, is Helleborus niger. Hij luistert ook naar de naam kerstroos, ook al heeft die plant niets met rozen van doen. Het is een tuinplant, maar in een bak op terras of balkon doet 'ie het ook goed. Een deel van z'n populari teit ontleent de Helleborus ongetwij feld aan het feit dat hij meer en meer als kamerplant wordt aangeboden.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 15