Voor uitzendwerkers en oproepkrachten verandert er veel Politiemensen gewond bij aanhoudingen Vijftig jaar NCVB Protocol in voorbereiding inzake geweld tegen politieambtenaren Fotograferen populair onder jongeren La Bretagne bij Alliance Fran^aise WJ HEBBEN EEN PRAKJE EN EEN PRIKJE NODIG! Hart van Holland/20 januari 1999 pagina 17 Wet Flexibiliteit en zekerheid Moq tEUEM MimüTêo j>au peb \k Il Jongeren verdiepen zich graag in fotografie Gratis magazine en grote fotowedstrijd De kleintjesbon staat er weer in! kijk op pagina 2! 3534 Op 1 januari is de Wet flexibiliteit en zekerheid van kracht geworden. Deze wet - ook bekend als de 'Flexwet' - heeft tot doel aan de ene kant werkgevers meer flexibiliteit te geven voor hun personeelsbestand en aan de andere kant werknemers meer zekerheid op werk en inkomen te bieden. Dit laatste geldt in het bijzonder voor flexwerkers. Dat zijn alle werknemers in tijdelijke dienst al dan niet voor een wisselend aantal uren per week. Met de nieuwe wet krijgen dus ook oproep krachten en uitzendkrachten te maken. T^ECHT OF EEU VASTE AAMsTeLLIU<T/ Dirk: "Sinds twee maanden werk ik bij een loodgietersbedrijf. Ik heb tijdelijke arbeidscontrac ten van drie weken, want mijn baas kan niet goed overzien hoe het zit met lopende en komende opdrachten. Na die drie weken wordt dus steeds be keken hoe het zit met de 'workload'. Intussen heb ik begrepen dat de Flex wet ervoor zorgt dat ik niet eindeloos met die tijdelijke arbeidsovereen komsten kan worden afgescheept. Mijn vader heeft het precies voor me uitgezocht en het schijnt dat ik na drie opeenvolgende arbeidscontrac ten die elkaar binnen drie maanden opvolgen, recht heb op een vaste aan stelling. De vierde arbeidsovereen komst is dus automatisch een vast dienstverband. Dat is toch wel han dig om te weten." Günay: "Ik had iets gehoord over de Flexwet, dus op het uitzendbureau heb ik gevraagd of er ook iets voor mij verandert. Per slot van rekening ben ik ook een flexibele werkneemster en dan is het toch goed om te weten wat je rechten zij nMen vertelde me dat ik als uitzendkracht dankzij de Flexwet nu ook een duidelijk omschreven ar beidsrelatie heb met het uitzendbu reau. Bovendien val ik onder een nieuwe cao voor uitzendkrachten die o.a. regelt dat ik na anderhalf jaar recht heb op een vaste aanstelling bij het bedrijf waar ik naar ben uitgezon den. Maar dan moet ik wel met opeen volgende contracten al die tijd voor hetzelfde bedrijf hebben gewerkt. Als ik aan steeds andere bedrijven wordt uitgeleend, heb ik na drie jaar trou wens ook recht op een vast dienstver band; inderdaad, bij het uitzendbu reau." Andrea: "Ik heb de brochure over de Wet flexibiliteit aangevraagd en nu weet ik zeker dat ik gelijk heb. De kwestie is namelijk dat ik het oneens ben met mijn werkgever over de vraag of ik een arbeidsovereenkomst heb, ja dan nee. Het begon ermee dat we de afspraak maakten dat ik 25 uur per week thuiswerk doe voor de periode van een halfjaar. Maar na drie maan den meldden ze me doodleuk dat het werk ophield. Dat halfjaar was vol gens hen helemaal niet waar. Sterker nog: ze beweerden glashard dat ik het werk als freelancer had aangenomen. Onzin. Nu las ik gelukkig in die bro chure dat er, juridisch gezien, het ver moeden van een arbeidsovereen komst bestaat als je drie maanden lang minimaal 20 uur per maand voor dezelfde werkgever hebt gewerkt. En die arbeidsovereenkomst heeft dan de hoeveelheid uren die jij de afgelo pen drie maanden hebt gewerkt. Nou, in mijn geval zal de rechter dus zeer waarschijnlijk onze eerdere afspraak voor 25 uur thuiswerk voor een half jaar bevestigen. Want de verzekeraar kan met niet schriftelijke afspraken of dienstroosters aantonen dat ik onge lijk heb." Lou: "Zowel ik als mijn vriendin on dervinden de werking van de Flexwet aan den lijve. Allebei hebben we een contract voor minder dan 15 uur per week. Zij werkt namelijk als oproep kracht op een basisschool en ik heb een zogenaamd nulurencontract in de thuiszorg. Allebei weten we niet van te voren wanneer we worden op geroepen en om hoeveel uren het dan gaat. Met de komst van die nieuwe Flexwet per 1 januari hebben we van nu af aan altijd recht op minimaal drie uur loon per oproep. Dus ook als we maar voor één uur moeten opdraven, worden we toch voor drie uur be taald. Ja kijk, als we langer dan drie uur werken, krijgen we natuurlijk ge woon al die uren uitbetaald, maar nieuw is dus dat ze je nooit meer één of twee uur kunnen betalen. En dat is natuurlijk wel een leuke verbetering." De nieuwe Wet flexibiliteit en zeker heid is onder meer bedoeld om flex werkers meer sociale zekerheid te bieden. Zo is bijvoorbeeld de moge lijkheid van de werkgever beperkt om geen loon te betalen als er geen werk is. Voortaan kan de werkgever alleen voor de eerste 6 maanden afspreken: geen werk, geen loon. Daarna moet hij als er geen werk is toch loon betalen, tenzij in de CAO iets anders is gere geld. De voorbeelden van Dirk, Günay, Andrea en Lou laten zien dat flexwer kers zoals uitzendkrachten en op roepkrachten dankzij de nieuwe wet meer rechten hebben. Als u meent dat de wet ook voor gevolgen kan hebben, bel dan met uw vragen gewoon even de Postbus 51 Infolijn van de rijksoverheid: 0800-8051 (gratis). U krijgt dan ook de informatieve brochure over de Wet flexibiliteit en zekerheid thuis gestuurd. Waddinxveen - De politie van IJssel en Gouwe hield in de late avond van 16 januari zes verdachten aan ter zake openbare geweldpleging, het plegen van vernielingen en mishandelingen in Waddinxveen eerder die avond. De verdachten verzetten zich hevig te gen hun aanhouding en er ontstond een vechtpartij tussen politiemensen en verdachten op de Kerkweg-Oost. Enkele politiemensen raakten ge wond en hadden medische verzor ging nodig. Eén politieman is per am bulance afgevoerd naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda met letsel aan zijn hoofd. Op 16 januari rond 23.35 uur verniel den vier knapen de ruiten van een woning aan de Heemraadweg in Wad dinxveen. Ook werd daar een 22-jari- ge man met een honkbalknuppel mis handeld. De verdachten gingen er vervolgens vandoor in een witte per sonenauto. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en hield vervolgens op de Kerkweg-Oost de witte personen auto, met daarin vier verdachten, staande. De verdachten kregen assis tentie van twee familieleden en zij keerden zich massaal tegen de poli tiemensen. De aangehouden ver dachten pleegden hevig verzet en de familieleden probeerden de aanhou ding te belemmeren. Tijdens de vechtpartij raakten enkele politie mensen gewond. De aangehouden verdachten pleegden vernielingen aan enkele politieauto's. Vanuit de omliggende districten van de politie Hollands Midden werd assistentie verleend waarna de verdachten kon den worden ingesloten. De verdachten komen allen uit Wad dinxveen: een echtpaar, 52 en 49 jaar, met hun twee zonen van 20 en 23 jaar en twee vrienden van 17 en 20 jaar. De verdachten zijn ingesloten. Waddinxveen - De afdeling Wad dinxveen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond viert woensdag 27 januari haar 50 ja rig bestaan. De afdeling telt mo menteel 70 leden. De viering op 27 januari begint om 17.00 uur. Vanaf 19.45 uur is er een geva rieerd avondprogramma. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Waddinxveen van afgelopen weekend, waarbij in totaal zes verdachten werden aangehouden en twee politieambtenaren gewond raakten, wordt het volgende bericht. Het onder zoek inzake de geweldpleging en de vernielingen die gepleegd, is nog in volle gang. Van de aangehouden verdachten zitten er nog twee in verzeke ring. De overige verdachten hebben inmiddels een dagvaarding van justitie gekregen en zullen zich zo spoedig mogelijk voor de rechter moeten verantwoorden. Zij zijn in afwachting hiervan in vrijheid gesteld. Het Openbaar Ministerie in Den haag en het korps Hollands Midden waren al in overleg omtrent het opstellen van een proto col inzake geweldpleging tegen poli tieambtenaren op straat. Dit overleg vond plaats naar aanleiding van ge weldplegingen in de oud- en nieuw jaarsviering. Tijdens de jaarwisseling raakten vijf politieambtenaren licht gewond.. Het te ontwikkelingen protocol voor Hollands Midden zal in ieder geval inhouden dat bij ieder geweld tegen politieambtenaren een rechercheon derzoek gestart zal worden om de daders te achterhalen. Tolerantie grenzen ten aanzien van belediging en geweld zullen nader worden vastge steld. In het protocol zullen afspraken worden gemaakt welke dwangmidde len kunnen worden gebruikt of de snelrechtprocedure kan worden toe gepast. Ook afspraken over de hoogte van de op te leggen eis ter terechtzit ting of de hoogte van de transactie maken deel uit van het protocol. Jongeren fotograferen graag, zo blijkt uit Nipo-marktonderzoek. Maar liefst 20% van de jongeren fotografeerde het afgelopen jaar meer dan het jaar daarvoor en naar eigen zeggen zal een groot aantal dit ook blijven doen. In dat licht beschouwd is het opmerkelijk dat 30% denkt in het nu nog kersverse jaar nog meer te zullen fotograferen dan al het geval was. Jongeren blijken in een aantal gevallen beter geïnformeerd over fotografie dan hun ouders. Zo zijn ze bijvoorbeeld beter op de hoogte dan de gemiddelde Nederlander over de mogelijkheden die de fotozaak biedt als het gaat om het overzetten van foto's op PhotoCD. Die kennis komt voort uit leergierigheid: de behoefte aan informatie over fotografische onderwerpen blijkt onder jongeren al even groot. Om daaraan tegemoet te komen, krijgen jongeren bij de fotozaak op dit moment een fotomagazine cadeau (zolang de voorraad strekt). Onder het motto Camera klaar? Actie! biedt dit magazine praktische tips en handige trucs van de vakman voor het fotograferen van onderwerpen die populair zijn onder jongeren. Verder wordt veel informatie gegeven over nieuwe ontwikkelingen op fotografisch gebied, waaronder het Advanced Photo system en digitale fotografie. Het magazine bevat ook een deelnamefor mulier voor de Nederland Jeugd Foto Trofee. Tot 30 april kunnen alle jongeren onder de 21 jaar gratis deelnemen aan deze fotowedstrijd met een prijzenpak ket- t.w.v. ruim 22.000 gulden. Namen en adressen van fotozaken die het magazine Camera klaar? Actie! cadeau doen zijn te vinden op Internet webside<www.fotoplaza.nl> Regio - Alliance Frangaise Boskoop, Waddinxveen en Zoetermeer organi seert op maandag 8 februari een soi ree in de Immanulkerk aan de Bea- trixlaan 2 in Waddinxveen. Aanvang 20.15 uur. De zaal is om 20.00 uur open. Madame Marie-Thérèse Rouillard spreekt over "La Bretagne". De entree is gratis voor leden; niet- leden betalen ƒ10,-. Peugeot 205 rood, plus uitv. '91 izgst 5975,- 0182-631497 Gevraagd: oude boeken en oude ansichtkaarten 0172-217866 Honda scooter zwart/paars igst 875 - 0172-587656 Convector kachel voor caravan 50,- 0172-588493 Aluminium hordeur izgst 25,- 079-3312634 Honda SFX bromscooter 1 jr. oud rood met verz. nw.st. /2250.= 0172-587656 Hoek openhaard p.st. merk Boley 079-5932886 Gevraagd: gedenkboek Mees en zoonen 1720-1920 010-4552584 Peugeot 309 1990 APK okt.'99 wit izgst 079-3317519 na 17.00 uur Div. integr. helmen kleurrijk va 25,- De Tocht 5 Benthuizen na 18.00 uur Gevraagd Hometrainer 079-5931162 Gazelle heren fiets 3 versn. tr. rem ƒ550,- 079-5931795 De kangoeroe Johnny werd gehouden als huisdier. Toen zijn baasje ging verhuizen werd hij achtergelaten. De nieuwe bewoners troffen hem angstig aan in het lege huis en brach ten hem naar Stichting AAP. Voeding en (medische) verzorging zijn echter alleen te bekostigen met hulp van vele dierenvrienden. Steun de dieren van Stichting AAP alstublieft door dona teur 30,- per jaar) te wor den of help met een gift! Inlichtingen: 036 - 53 84 484. GIRO (ALMERE) STICHTING OPVAHC VOO* UITHEEMS! PIEKEN STICHTING AAP HELPT MISBRUIKTE DIEREN WEER OP WEG

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17