$ckolei\$$eci*l j£) Coenecoop College investeren in mensen OPEN AVOND VRIJDAG 29 JANUARI Open dagen bij het AOC Groen College Coenecoop College van 18.00 tot 21.30 uur in Waddinxveen pagina 20 v"» Hart van Holland/20 januari 1999 Kleinschaligheid en bezieling Veranderingen Activiteiten •- Graag willen wij u op onze open avond verwelkomen en rondleiden in onze gebouwen in Waddinxveen. U kunt de sfeer proeven en kennis maken met leerlingen en medewerkers. Tijdens deze avond zijn er korte informatiebijeenkomsten waar u ook met uw vragen terecht kunt. Op deze avond zijn er van en naar het Coenecoop College speciale busver bindingen. Vertrek Moerkapelle, Beatrixlaan 18.30 uur en 19.20 uur. Zevenhuizen bushalte Rozenstraat: 18.38 uur en 19.28 uur. Vertrek Hazerswoude Gemene weg: 18.00 uur en 19.15 uur. Boskoop bushalte Boezemlaan: 18.20 uur en 19.20 uur. De bussen in de omgekeerde richting vertrekken om 20.30 uur en 21.30 uur vanuit Waddinxveen. Andere activiteiten voor leerlingen uit groep 8 woensdagmiddag 27 januari 'snuffellesjes' in Boskoop en Waddinxveen van 13.30 tot 16.00 uur woensdagmiddag 3 februari 'doe-middag' in Waddinxveen van 13.30 tot 15.30 uur. samenwerking tussen verschillende levensbeschouwelijke overtuigingen goed onderwijs onder deskundige begeleiding veel aandacht voor jonge scholieren regelmatig contact tussen school en ouders kleinschaligheid onderwijs dicht bij huis een plezierig werk en leefklimaat ICT-voorhoedeschool buitenles-activiteiten Locaties v-5 Het onderwijs staat momenteel op vele manieren in de belangstelling. De kwaliteit van het onder wijs, de waardering voor het beroep van docent, noodzakelijke investeringen in moderne compu ters en de invoering van nieuwe methodes en methodieken, het is voor de buitenstaander nauwe lijks bij te houden. Daarom praten we met de nieuwe directeur van de enige school voor voortgezet onderwijs in Waddinxveen en Boskoop, het Coenecoop College. Hoe kijkt Arnoud-jan Pennink voormalig wethouder onderwijs in Stadsdeel Amsterdam-Zuid, aan tegen deze ontwikkelingen en waar staat het Coenecoop College in de (onderwijs)wereld? "De kwaliteit van het onderwijs, dat is wel een erg alge meen begrip", stelt Arnoud-jan Pennink. "Zonder dat na der te specificeren krijg je een te vrijblijvende discussie. Kijk ik naar het Coenecoop College, dan kan ik echter wel een aantal belangrijke kenmerken benoemen die onze kwaliteit bepalen. Ten eerste natuurlijk onze eindexamen resultaten. Die steken - door alle onderwijssoorten heen - zeer gunstig ad bij het landelijk gemiddelde. En daarnaast doet het Coenecoop nog iets wat ik ook tot onze kwaliteit vindt behoren: we leggen de lat net iets hoger én, om in sporttermen te blijven, we zorgen dat onze leerlingen er overheen komen. En wat natuurlijk ook belangrijk is: onze leerlingen slaan later geen gek figuur in het vervolgonder wijs en op de arbeidsmarkt. Maar misschien nog wel be langrijker: wij leren onze leerlingen samen te leven. De samenwerking tussen verschillende opvattingen staat bij ons centraal, Respect, verdraagzaamheid en begrip voor de ander, daar staat het Coenecoop College voor." Als je mij vraagt waar het geheid van het Coenecoop College op dit moment in zit, dan antwoord ik: kleinschaligheid en bezieling! De herkenbaarheid van kin deren wordt in onze organisatie gewaarborgd en dat is een groot goed. Ik ken toch veel scholen met de omvang van het Coenecoop College, maar de oplossing die hier is gekozen is geweldig. De klassengroepstructuur maakt het in de onderbouw voor leerlingen en docenten mogelijk om zeer intensief met eikaar te werken. Niets geen anoni miteit, wat nog wel eens wil voorkomen in het voortgezet onderwijs van tegenwoordig, nee, men kent elkaar! En wat daarbij opvalt is de enorme bezieling van het docenten team. Aandacht voor de individuele leerling is het uitgangs punt en dat brengen ze ook in de praktijk. Gedreven om het beste uit de leerling te halen, ook al werken de kinde ren niet altijd mee, wanneer ze midden in de pubertijd zitten. En ik meen dat in het regelmatige contact tussen de school en de ouders deze vonk ook overslaat. Dat is ook wat wij als school uitdragen: een gezamenlijke ver antwoordelijkheid van ouders, leerlingen én school om er voor te zorgen dat de leerling later op zijn plaats in de maatschappij komt." "Ik ben hier pas twee maanden", zo vertelt Arnoud-jan Pennink, maar wat mij onmiddellijk opviel was de wil tot vernieuwen. Het feit dat het Coenecoop College door de het Ministerie is aangewezen als voorhoedeschool op het gebied van de Informatie- en Communicatietechnologie is daar natuurlijk een goed voorbeeld van. Maar de school is verder gegaan dan alleen maar het plaatsen van veel com puters. Samen met uitgevers wordt er gewerkt aan nieuwe software. Laatst hadden we bijvoorbeeld de primeur van een nieuw talenprogramma. Binnen de school bruist het van de ideeën, zeer inspirerend. Wat dat betreft vormen de veranderingen die vanuit 'Den Haag' op ons af komen een bevestiging van onze opvattingen. Wij zijn immers al heel lang bezig om kinderen zelfstandig te laten werken. Niet alleen het opdoen van kennis is belangrijk, maar ook het kunnen toepassen in de praktijk van nu en morgen is van zeer groot belang!" "Weet je wat geweldig is", vraagt Arnoud-jan Pennink, "hoe leerlingen hier gestimu leerd worden verantwoor delijkheid te nemen en te dragen! De culturele week in november van het vorig jaar, niet te geloven hoe goed dat was. Dat vind je echt nergens! Leerlingen - natuurlijk bijge staan door docenten - stam pen een programma van een week uit de grond met work shops over van alles en nog wat. Echt een grootschalig evenement voor de hele schoolbevolking, zonder zichtbare haperingen en met een enthousiasme. Niet te geloven. Dat zegt iets over de enorme energie die op het Coenecoop verzameld is. Ik ben daar enorm trots op en vertel het ook iedereen. Het vormt namelijk een on losmakelijk deel van de kwa liteit van onze school!" W BOSKOOP Kievitstraat 54 WADDINXVEEN Dreef 2/6 Voor meer informatie kunt u de schooladministratie bellen. Boskoop: tel. 0172-212071 of Waddinxveen: tel. 0182-616055 Bezoekt ook onze website: http://www.wirehub.nl/~coenecoI E-mail: coenecol@wirehub.nl Boskoop - Op 4, 5 en 6 februari vinden op het A.O.C. Groen College, school voor voorbereidend middel baar beroepsonderwijs en gevestigd aan de Zijde 105, de open dagen plaats. "Met opzet later dan de meeste scholen," vertelt vestigingsdirecteur Marien Verhulst desgevraagd. "Het kleinschalige en vertrouwde ka rakter van de school spreekt mensen vaak aan. Als toekomstige leerlingen en hun ouders al andere scho len bezocht hebben, is de vergelijking met een grote school dan ook snel gemaakt." "Er zijn trouwens grote ver anderingen op komst bin nen het hele voortgezet on derwijs en met name bin nen de mavo- en v.b.o.scholen." vervolgt Marien Verhulst. "Met in gang van het komende schooljaar kiezen leerlin gen voor een van de vier zo genoemde leerwegen. In de eerste plaats bestaat er de theoretische leerweg, in de praktijk de 'oude' mavo. daarnaast bestaan er de ge mengde leerweg, de kader beroepsgerichte leerweg en de basisberoeps gerichte leerweg." Niet alle v.b.o - scholen mogen ove rigens de gemengde leer weg aanbieden. Met trots vertelt Marien Verhulst dat het Groen College daags voor ons gesprek te horen heeft gekregen, dat het ko mend schooljaar deze ge mengde leerweg wel aan mag bieden. Dit met name vanwege het hoge percen tage leerlingen, dat slaagt I met een vakkenpakket op C/D niveau (hoogste ni veau). De scholen veranderen ook in ander opzicht. Leraren en leerlingen moeten wen nen aan het nieuwe tijd perk van informatisering. Het Groen College speelt hier goed op in. Het perso neel volgt automatiserings cursussen om te kunnen werken met bijvoorbeeld Windows, Word en Inter net. Ook de leerlingen leren waar ze (met behulp van computers) hun informatie vandaan kunnen halen en hoe deze toe te passen is. Zo leren de leerlingen al in een vroeg stadium presen taties te geven over aller hande onderwerpen. Voor informatie of een bro chure kan men contact op nemen met het A.O.C. Groen College in Boskoop, tel 0172-230661.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 20