Lezing over "Het eerste boek" Foto's in het Hart van Holland Aardige Ruilclub en twee vriendelijke heertjes [deHaij vanderWende Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Piet van Els wijk Jan Hoogendoorn EU Hart van Holland/14 april 1999 pagina 3 Familieberichten Opbaargelegenheid o.a.: TEL. 0182-615055 Man lief Met verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van de molenaar van de Eendrachtsmolen in Zevenhuizen de heer Piet van Elswijk Hij was ruim 39 jaar molenaar van de Eendrachtsmolen in Zevenhuizen Onze gevoelens van medeleven gaan uit naar zijn vrouw, zijn kinderen en verdere familie. Rotterdam, 8 april 1999 Bestuur en medewerkers van het hoogheemraadschap van Schieland Bedankt, Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kun nen aan ons kantoor, Noordelijke Dwarsweg la te Zevenhuizen besteld worden a ƒ7,50. Foto's dienen van tevoren betaald te worden, waarna men ze een paar dagen later af kan halen. 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Zevenhuizen: Schoolstraat 18 Moerkapelle: Aula begraafplaats "Westhage" Ook thuis opbaren Voor een persoonlijke en stijlvolle begeleiding van uitvaarten Voorerf regelen van uw uitvaart mogelijk Met eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 - 2743 CW WADDINXVEEN dag en nacht directe hulp bij overlijden De molen dat was zijn lust en zijn leven. Daar heeft hij alles aan gegeven. Hij genoot van alles er omheen. Dat hield hem sterk en op de been. Ondanks het verdriet dat wij hebben en nog krijgen. Zal hij in onze gedachten altijd bij "Zijn" molen blijven. [Metdiepe verslagenheid geven wij u kennis, dat heden geheel I onverwacht en veel te vroeg van ons is heengegaan, mijn lieve I man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa in de leeftijd van bijna 65 jaar echtgenoot van Jikje van der Ree Jikje van Elswijk-van der Ree Jikje en Jan Carin Paula Cees en Jolanda Quint Dylan Roland en Miranda Marvin Romy Peterina en Ton Kelly Mick Davy Piet en Carola 6 april 1999. Rottekade 1 - 2761 EA Zevenhuizen De begrafenis heeft plaatsgevonden op zaterdag 10 april. Deze strijd kon ik niet winnen Alleen kon ik niet opnieuw beginnen Zorg samen voor een goede sfeer Ik zie op jullie allen neer. Verdrietig, maar dankbaar voor alles wat hij in zijn werkzame 'even voor ons betekend heeft, geven wij u kennis van het "verlijden van onze zorgzame vader, schoonvader, opa, "vergrootvader en mijn betovergrootvader sinds 19 augustus 1997 weduwnaar van Maria Wismeijer 'n de leeftijd van 91 jaar. Max en Lenie Janny en Wim Anneke en Kor t Riet Jan en Janny Jep en Jan Henk en Betsy klein- en achterkleinkinderen en achterachterkleinkind «venhuizen, 8 april 1999 Ue Zevenster" j0rresP°ndentieadres v"n Reeuwijk-Hoogendoorn e azant 37 - 2761 SZ Zevenhuizen erematie heeft maandag 12 april om 14.00 uur plaatsgehad ln het crematorium "Schollevaar", Burgemeester Schalijlaan 2 te Capelle aan den IJssel. Door Julia Pengirim Over de vraag in hoeverre schrij vers hun wildste fantasieën op kin deren kunnen loslaten, kan flink worden gedebatteerd. Ik zal daar niet aan meedoen, omdat er nauwe lijks of geen regels voor bestaan. Tolkien kan straffeloos hele nieuwe werelden verzinnen, terwijl ik bij sommige andere bedenksels ga stei geren, zonder precies uit te kunnen leggen waarom. Neem nu deze twee titels: 'De ruil club' van Tina Schrameijer en 'Man lief en heer loos' van Koos Mein- derts. De ruilclub is een goedlopend ver haal, aardig geschreven en boeiend tot het eind. Toch had ik van het begin af m'n bedenkingen, die gaan deweg niet verminderden. Het gaat om het grondplan voor dit boek: kinderen kunnen, zolang ze tieners zijn, eigenschappen met el kaar ruilen. Daar zorgt een spontaan wezentje voor, dat met Veerle be gint. Dit aanvankelijk boze meisje krijgt hulp van het wezentje He- smer, dat uit het niets komt en in veerzen spreekt. Moet kunnen. Maar dan komt het. Hesmer leert Veerle, hoe ze zich moet concentre ren op een eigenschap en als een vriendje dat ook doet, kunnen ze ei genschappen ophoeren en de dan vormgegeven eigenschappen kunnen op eenvoudige wijze worden geruild. Dus: ophoeren, ruilen en inslikken. Dan kan de een voortaan wat de ander in het verleden kon en omgekeerd. Daar kan dus narigheid van komen, want als Piet eerst zo goed kon reke nen en na de ruil niet meer, dan heeft Piet een probleem. En Klaas, die aan vankelijk een kei was in schaatsen en vervolgens wel goed kan rekenen, maar na de ruil in elk wak struikelt, heeft een probleem van dezelfde orde. Op zichzelf vond ik het wel een grap pig idee, dat prima is uitgewerkt. Maar bij dat ophoeren en inslikken kreeg ik een vaag gevoel van onbeha gen en de neiging Tina Schrameijer te adviseren precies zo door te gaan in de schrijverij, maar dan op basis van een wat meer geloofwaardig grond plan. Ik ging me op dat ophoeren fixeren, waardoor het plezier van het lezen een stuk minder werd. Onnodig, wat de schrijfster heeft zeker voldoende fantasie in huis om andere oplossin gen te vinden. Zo heeft Tina Schrameijer op heel ver fijnde manier de relativiteit van vriendschappen in beeld gebracht; waarom krengen van meiden van die krengen zijn geworden en hoe dat kan veranderen. Of, hoe kinderen zich buitengesloten kunnen voelen. Prima onder woorden gebracht, heel her kenbaar. Jammer dus van dat ophoe ren. Hoewel ook 'Man lief en heer loos' aan alle kanten zo ongeloofwaardig is als maar mogelijk, voelde ik hier het bo vengenoemd gevoel van onbeha gen niet. In tegendeel: schatjes zijn het, man lief en heer loos, in de reeks Spetter uitgegeven en be doeld voor beginnende lezertjes. 'Man lief' heeft als thema 'alleen zijn'. Meinderts heeft daar geen draakje van gemaakt en heeft zich evenmin beziggehouden met een eenvoudig onderwerp: kinderen die alleen moeten spelen of zo. De auteur heeft gekozen voor een eenzaam heertje met pantoffeltjes, in een huisje aan zee. Kennelijk hoeft alleen zijn niet automatisch te leiden tot eenzaamheid en de pure ellende daarvan. Man lief heeft het eigenlijk prima naar zijn zin, in zijn huisje; hij is graag alleen, maar niet voortdurend. Want hij mist toch iets. Maar de zee biedt hem niets, al varen nog zoveel boten voorbij. Aanvankelijk. Tot man lief een koek bakt en de geur daarvan over zee waait, recht in de neus van schip per heer loos, die op de geur van koek koerst en bij man lief terecht komt. Maar te laat. Het aardige is, dat Meinderts zelfs voor dit niveau van lezertjes na 4 maanden leesonderwijs al in plot- jes schrijft. Want de koek zit in de buik van man lief en de twee krijgen zelfs ruzie. Maar het loopt goed af. Er blijkt een tweede koek te zijn die heer loos helemaal alleen mag opeten. Een compleet boek voor beginnen de lezertjes, vriendelijk en met emotie, waar heel jonge kinderen vast raad mee weten. Mooi. Tina Schrameijer: De ruilclub, uitge verij Leopold f29,90. Koos Mein derts: Man lief en heer loos, met tekeningen van Rita van Bilsen, uit- geverijZwijsen, 14,95. Directie en personeel van zorgcentrum "De Zevenster", en in het bijzonder Mevrouw Staal, voor de geweldige verzorging van onze ouders. Familie Hoogendoorn Zevenhuizen, 14 april 1999 Boskoop - Op donderdag 15 april is er in de kerk van de Vrijzinnig Protes tantse Geloofsgemeenschap een le zing door de heer Marcus van Loopik over "Het eerste boek", geschreven door Alex van Heusden (bijbelweten schapper en judaicus) en Huub Oos- terhuis (schrijver en theoloog), Mar cus van Loopik is bij de totstandko ming van dit boek nauw betrokken geweest. Vanaf 19.45 uur is een ieder welkom in de ontmoetingsruimte van de kerk. Voor meer informatie: 0182-394 777. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@tref.nl Advertenties Mario Mezas Redactie Algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd)-tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties Hart van Holland stelt zich niet aansprake lijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1999 | | pagina 3