Deense kunst in Laerken leermuizen en vlinders IP/T steunt militairen Inloopochtend Slechthorendheid I Posteractie Visio 'Webstrijd' Kankerbestrijding voor jongeren Thema-avond over aids Inloopmiddag voor mensen met chronische pijn Jeuk tussen de tenen? 1 Hengelsport PAT W mp?AMe exwPLWck: Hart van Holland/19 mei 1999 pagina 19 Primeur in Nederland Apotheker adviseert bij voetschimmel Hardnekkig Schoon en droog houden Dóórgaan li erswoude-Dorp - In Galerie Beeldentuin Laerken aan het IL 2 iS van 30 mei tot en met 2 augustus werk te zien van de Internationaal exposerende Deense beeldhouwer Steffen Lüttge „van zijn compagnon Stine Ring Hansen. liteffen Lüttge verscheen in 1969 voor het eerst op het kunstpo dium met een openbare decoratie op het landbouw Herlev bij Kopenhagen. Daarna is het erg snel gegaan met zijn carrière. De heelden van Lüttge nodigen uit om aangeraakt te worden. Lütt- L "Ik ben bezorgd over de relaties en grenzen die de moderne Lens belemmeren - zeden en gewoonten diem insluiten en bepalen. In onze op media-georiënteerde maatschappij voelt Len invloeden altijd als beperkende krachten die van buiten Lorden opgelegd. Maar in de werkelijkheid worden normen en Laarden alleen bepaald met onze instemming. Inspiratie voor Lijn werk haal ik uit de alledaagse invloeden die op mij afkomen. jDie probeer ik te vertalen en te incorporeren in zichtbare, (tastbare sculpturen." Stine Ring Hansen maakt fascinerend werk in het zware materi aalbrons. Uitgangspunt is observaties in de natuur: een vogel Letransformeerd in een prachtige, lichte vorm. De beelden van [Hansen stellen wezens voor met een organische uitstraling, maar ook begrepen kunnen worden als zichtbare ideeën: ver- Jlrouwen, liefde, kwetsbaarheid. De vormen zijn zacht en de (overgangen naar de verschillende onderdelen zijn vloeiend en Iritmisch. eopeningstijden van Laerken zijn: donderdag en vrijdag van §4.00 tot 17.00 uur, zaterdag, zondag en feestdagen van 13.00 tot 117.00 uur en op afspraak (telefoon 0172-589837). De cursus bestaat uit een informatie avond op dinsdag 15 juni en een ex cursie op vrijdagavond 18 juni. Spe ciale voorkennis is niet nodig. De avond wordt gehouden in de Stal (in de Heemtuin) aan de Kennedylaan in Nieuwkoop. De excursie wordt ge houden in Alphen aan den Rijn. De kosten voor leden van het IVN bedra gen f 15,-; niet-Ieden betalen f20,-. Meer informatie: Nico Rensen, 0172- 493037 en Jan Bal, 071-3412168. Werk van Stine Ring Hansen. Foto Laerken -Voor hen die meer willen we len over vleermuizen en vlinders, [wordt een cursus over deze onder- jwerpen georganiseerd door de afde- (imgen Alphen aan den Rijn en omstre ken en Nieuwkoop-Noorden van het ■Agnes van der Linde laat de cursist [kennismaken met vleermuizen, en inedewerkers van de Vlinderwerk- groep zullen het onderwerp nacht- faders behandelen. [Regio- De Stichting PIT geeft als landelijk thuisfront erkenning en blijken van aandacht aan alle uitgezonden militairen. Met een bijdrage voor 1999 steunt men de Nederlandse militairen die voor vrede en gerechtigheid in deze wereld worden ingezet. Giro 241 ten name van Stichting PIT te Rijswijk (ZH). Voor meer informatie kan men bellen met de contactpersoon voor Zevenhuizen: ■Mevrouw Kortlever, telefoon 0180-632253. N°Op woensdag 2 juni houdt de Nederlandse Vereniging voor Slecht horenden, Afdeling Midden Holland, Mar maandelijkse inloopochtend in [het Groene Hart Ziekenhuis, locatie ^ozef (ingang Jan van Beaumont- M van 10.00 tot 12.00 uur. e NWS behartigt belangen van audi- gehandicapten in Nederland: echthorenden, doofgewordenen, jnnitus-, Méniëre- en cochleare-im- Pant-patiënten. De Afdeling Midden °l and is één van de circa 50 regiona- 16 aidehngen van de NWS. ^vertegenwoordigers van de NWS w?lUit e'^en ervarin§ en opleiding zift! ^tekent een chronische «e of aandoening te hebben. Een 'entenorganisatie voorziet in de behoefte aan steun, begrip, opvang en een andere kijk op (de omgang met) de aandoening. Op de inloop ochtend zijn bestuursleden van de NWS aanwezig om mensen te woord te staan. Tevens zijn er gratis brochu res beschikbaar over vele aspecten van slechthorendheid en hulpmidde len. De inloopochtenden van de NWS vin den plaats op elke eerste woensdag van de maand, met uitzondering van juli en augustus. Ze worden op 1 sep tember hervat. Voor inlichtingen over de inloopoch tenden en andere activiteiten kan men terecht bij de Nederlandse Vere niging voor Slechthorenden, Afdeling Midden Holland, telefoon 0182- 519343 of 0172-614815. ldan!° P? mei start Visio, Depen- I bolland Noord, een pos- I Vkin w re8'° Zoetermeer. I derpnledt slechtziende en blinde kin- ladvioc01 vo'wassenen voorlichting, lvaliHa(C01sultatie' onderzoek en re- Ivrawm'6!, ens kan iedereen die 1 slprht-, met betrekking tot I lichtin lenden en blinden voor voor- I Visio heef" LdVi6S bij ViSi° terecht' lïpn .Ï.T'1 een regionale functie, het- I hiindJ ze8j>en dat slechtzienden en aanop m de regio Zoetermeer zijn Denena en op de diensten van Visio, kzpri 'nCj Zuid-Holland Noord, "ene me,n<LancewordtdoordeAilge- !(AWR7i bijzondere Ziektekosten gefinancierd. Aan de dien sten van Visio zijn derhalve geen kos ten verbonden. De dependance is iedere dag geopend van 8.30 tot 17.00 uur. Op woensdag morgen kern men tussen 9.20 en 12.00 uur, zonder afspraak, langskomen op de Rijnsburgerweg 10, Poortgebouw, 2333 AA Leiden. Omdat Visio bij veel mensen onvol doende bekend is, heeft BTC-sponso- ring in samenwerking met Visio een posteractie mogelijk gemaakt. De posters worden verspreid in Benthui zen, Nootdorp, Pijnacker en Zoeter- Voor meer informatie: de heer van Erk, (071)-5251515. Zevenhuizen - De Hengelvereniging Zevenhuizen-Moerkapelle organi seert een 18 uur durende koppel- koers karperwedstrijd op vrijdag 4 en zaterdag 5 juni in de Hennipsloot in Zevenhuizen. Er is een beperkte inschrijving mogelijk. Voor nadere informatie: A. Rappard, telefoon 0180-638486 na 18.00 uur. Vvouww. Markanto de luxe 6/8 pers. compleet ƒ1500,-0172-217450 Danfoss bodem thermostaat 25,-; keuken geiser Vaillant ƒ65,-; 0172-588745 Regio - Dit jaar bestaat de Nederland se Kankerbestrijding/Koningin Wil- helmina Fonds/KWF vijftig jaar. Spe ciaal voor dit jubileum wordt aan jon geren de kans geboden om een voor stel te ontwerpen voor de jongeren pagina's van de KWF-site. Het is de eerste keer dat zo'n 'webstrijd' in ons land wordt gehouden. Het winnende ontwerp zal als basis gebruikt worden voor de KWF-jongerensite. Deelname is mogelijk voor jongeren tot twintig jaar. Meer informatie over de wed strijd is te vinden op www.kankerbestrijding.nl. Het prij zenpakket voor deze wedstrijd is be schikbaar gesteld door Trust Compu ter Products en de nieuwe, nog te openen gezondheidsattractie Askle- pion in Rotterdam. De KWF-jury zal vooral letten op de creatieve manier waarop het ontwerp communicatie over kanker en kanker bestrijding mogelijk maakt tussen jongeren onderling en met het KWF. Dat kan ook op een speelse en humo ristische manier. Ontwerpers in de dop kunnen hun fantasie en techni sche vaardigheden (bijna) de vrije loop laten. Bijna, want er moet met enkele zaken rekening worden gehou den op het vlak van inhoud en tech niek. De inzendingen zijn welkom tot 31 augustus 1999. Regio - Op vrijdag 21 mei organiseert de afdeling Gouda van de Nederland se Vereniging tot Integratie van Ho moseksualiteit COC een thema-avond over aids. Mensen die aids hebben of seroposi tief zijn, ervaren veel problemen met hun omgeving. Zij dreigen door hun ziekte in een sociaal isolement te ra ken, omdat zij niet worden begrepen en omdat er op de ziekte een groot taboe rust. Afgezien nog van hun ei gen verdriet, woede, pijn en een moei zaam verwerkingsproces. Op de the ma-avond zal aan deze aspecten aan dacht worden besteed. Ook wordt in formatie gegeven over het verloop van de ziekte, onderzoeken, medicij nen en zogenaamde buddyprojecten. Aan de avond wordt meegewerkt door een arts van het AZU, apotheker de heer van Velzen en aidsconsulent Bob Krijne van de HIV-vereniging. Zij nemen met drie patiënten plaats in een forum dat na het informatieve deel van de avond in gesprek zal gaan met de aanwezigen. Gespreksleider is Hans Rozenburg van het buddy-pro ject Utrecht. Contactmedewerker Si- grid Schuurmans van de GGD Midden- Holland zal eveneens aanwezig zijn voor informatie en vragen. De avond wordt gehouden in het Tref- centrum-COC aan de Spieringstraat 113a in Gouda. Aanvang 20.00 uur. Regio - Op woensdag 2 juni tussen 14.00 en 15.45 uur wordt er een in loopmiddag gehouden voor mensen met chronische pijn. Deze middag vindt plaats in het patiëntenservice bureau op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis (ingang Jan van Beaumontstraat) in Gouda. Voor informatie, het beantwoorden van vragen of een gesprek kan men op 2 juni terecht. Voor vragen over de inloopmiddag: Corrie Oosterom, tele foon 0182-619725 (maandag tot en met vrijdag 10.00-12.00 uur en 15.00- 18.00 uur) en André Bandell, telefoon 010-4506264. Een witgrijze uitslag tussen de tenen? Schilfertjes? Pijnlijke klootjes? Bij voetschimmel zijn twee dingen belang rijk: zorgen dat het weg gaat én zorgen dat je het niet (weer) krijgt. Het begint vaak tussen de kleine teen en de vierde teen. Met een witgrijze uitslag en jeuk. Er komen schilfertjes, je trekt er makkelijk velletjes af en daaronder is het dan rood en pijnlijk. Hoe komt iemand daaraan? In vochti ge, warme ruimtes zijn altijd wel schimmelsporen aanwezig. Dat is niet erg, want normaal gesproken houdt een droge gezonde huid allerlei bron nen van narigheid wel tegen. Maar als schimmelsporen een kans krijgen op plekjes waar de huid wat week is - door warmte en vocht - dankanereen schimmelinfectie ontstaan. Dit wordt ook wel 'zwemmerseczeem' ge noemd, hoewel het beslist geen ec zeem is. Voetschimmel kun je oplopen als je op blote voeten loopt in een warme, vochtige omgeving: het zwembad, de sauna, een doucheruimte. Wie voet schimmel wil voorkomen, kan dan ook het beste in die ruimtes slippers dragen. Voetschimmel kan behoorlijk verve lend en hardnekkig zijn. Schimmel sporen zitten ook in de schilfertjes die op de grond vallen. Of in sokken die niet heet genoeg gewassen zijn; daar door kan iemand zichzelf opnieuw besmetten als hij met die sokken in een paar slecht ventilerende laarzen of schoenen stapt. Voetschimmel kan zich verspreiden naar andere delen van de voet en naar de nagels, die dan dik, geel en bros worden; dan wordt gesproken van 'kalknagels', hoewel niet elke kalkna- gel een schimmelinfectie hoeft te zijn. De belangrijkste tip om voetschimmel te voorkomen is: schoon en droog houden. Elke dag voeten wassen is verstandig, maar doe dat met weinig of geen zeep of met een pH-neutrale wasemulsie. Te veel zeep gebruiken, tast de natuurlijke afweer tegen infec ties aan. Het is belangrijk om de voeten steeds heel goed af te drogen, vooral tussen de tenen. Trek elke dag schone sok ken aan, en was die bij voorkeur op 60%C. Draag schoenen die goed venti leren, bij voorkeur leren schoenen. Wissel regelmatig van schoenen en laat ze goed drogen. Goed voor uw voeten zorgen, geldt speciaal voor mensen met diabetes: zij zijn wat gevoeliger voor infecties en bij hen genezen wondjes aan de voeten minder snel. Wie voetschimmel heeft opgelopen, kan bij de apotheek terecht voor een zelfzorgmiddel. Er is antischimmel- crème, -spray en -strooipoeder. Het is belangrijk om lang genoeg door te gaan met de behandeling. Zeker tot een week nadat de schimmel weg lijkt te zijn. Bij elkaar kan de behandeling zo'n drie tot vier weken duren. Zolang er nog schimmelsporen er gens op de voeten of in de naden van de schoenen zitten, kun je jezelf op- nieuw besmetten. Daarom adviseert uw apotheek om ook de binnenkant van de schoenen - vooral de naden - te bestrooien met antischimmelpoeder. U ziet het: uw apotheek geeft u graag advies. Als het moet zelfs over de behandeling van uw schoenen.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 19