ULITI E uw-ei- kvvift Bezorgd om geweld B E R I C H T E N INBRAAKBEVEILIGING! BROUWER DE KONING 'Lily's leugen': Tien voor compositie van een poëtische jeugdroman deHaij vanderWende ia t Hart van Holland/23 juni 1999 pagina 3 Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Familieberichten TEL. 0182-615055 o.a.: UITVAARTVERZORGING 'wÉuizen-Moerkapelle Waddinxveen Boskoop Alarmsystemen vanaf ƒ1500,- incl. meldkameraansluiting Camera- en toegangscontrole-systemen BORG gecertificeerd technisch beveiligingsbedrijf Raadhuisstraat 9 2751 AT Moerkapelle tel. 079-5933656 fax 079-5932349 Zal ik het zeggen? 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Marten Meesweg 121 - 3068 AV Rotterdam - Tel. 010-2204400 UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Met eerbied en respect ZUIDPLASLAAN 59 - 2743 CW WADDINXVEEN DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Zevenhuizen: Schoolstraat 18 Moerkapelle: Aula begraafplaats "Westhage" Ook thuis opbaren Voor een persoonlijke en stijlvolle begeleiding van uitvaarten Vooraf regelen van uw uitvaart mogelijk sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 0182-501230 b.g.g. 502238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. ibraak in bedrijf: Bij een bedrijf aan pt Nijverheidscentrum werd op 16 Tini's avonds ingebroken. De daders [weerden een raam van het bedrijf. Pe beveiligingsinstallatie zorgde er Paarschijnlijk voor dat de daders fich onverrichter zake snel uit de voe len maakten. De politie stelde wel een fnderzoek in de omgeving in, maar pn de daders niet meer achterhalen. luin^ won'n§' Op 17 juni tussen i 100 en 21.00 uur is ingebroken in een fining aan het Zuideinde. Via de ga- pgeis men bij een tussendeur geko- pen, die geforceerd is. De woning is loorzocht, er wordt in ieder geval een toestel vermist. De technische l erche stelt een onderzoek in. ijishandeling: Op vrijdag 18 juni zijn in F Dorpsstraat in Zevenhuizen een ff/'g^ader en zijn 18-jarige zoon I "der enige aanleiding door een pep jongeren met een honkbal- Ihpkh §es'agen. De slachtoffers L, P'in aan de kaak en in de nek, I pn k diverse schrammen, strie- en en blauwe plekken over het hele taa™- Mede doordat leden van de behr? i dekenden van de politie lP'en; bonden een aantal verdach- U^den aangehouden. Het onder- log in volle gang. Gaatjesboorders actief: In de nacht van 15 op 16 juni is in twee woningen aan het Diederik van Schagenplantsoen ingebroken. Men kwam de woningen binnen door middel van gaatjes boren in deur en kozijn. Weggenomen wer den onder andere een portemonnee en een attachékoffer. Van de mogelij ke daders is een summier signalement bekend. De politie stelt een vervolgon derzoek in. Rijden onder invloed: Op 17 juni zagen surveillerende agenten op het Noor deinde een witte Suzuki slingerend over de weg rijden. Na aanhouding werd de 31-jarige bestuurster, afkom stig uit Leiden, aan een blaastest on derworpen. Zij blies 690 ug/1. De vrouw kreeg een rijverbod van 8 uur en een proces verbaal wegens rijden onder invloed. Inbraak in woning: Aan de Goudse Rij weg is op zondag 20 juni ingebroken in een woning. Uit de woning werd au- dio-visuele apparatuur weggenomen. Ook namen de daders de autosleutels weg, en vertrokken met bijbehorende auto. De politie heeft een buurtonder zoek ingesteld. Door Julia Peneirim Bijna van het begin af, weet de lezer al dat het wel goed komt, met Lily en haar vader, haar jeugdvriendje Al- bert en de poes Paprika. Een gerust stellende gedachte, waardoor de le zer zich kan concentreren op de meer dan uitstekende compositie van 'Lily's leugen', geschreven door de Amerikaanse Patricia Reilly Giff. Het warmbloedig geschreven ver haal, een gedicht in proza, betrekt de lezer in de gedachtenwereld van Lily, die behoorlijk in de steek wordt gelaten en bij haar oma woont, aan de oceaankant van New York. Lily's vader gaat als ingenieur naar Europa waar oorlog woedt, haar vriendinnetje verhuist - maar laat haar de sleutel na van haar huis - en de eigenaresse van een bioscoop ac cepteert haar niet langer als illegale bezoekster. Tot Albert verschijnt, een Hongaar se vluchteling. Het aardige van Giff is, dat zij in tegenstellingen schrijft. Oma lijkt een pestmens, maar is dat niet. Lily en Albert proberen elkaar aanvankelijk waar mogelijk te ontwijken, maar ze worden echte vrienden, dankzij een bijna verzopen katje. En zij loopt het vertrek van haar vader naar Europa mis. De postbode mag geen brieven zo maar op straat afgeven, maar doet dat toch. Die tegenstellingen dwingen tot door lezen, maar met plezier. Heel knap schrijft Giff haar romanfiguren naar elkaar toe, in daad, maar ook met de gedachten die in de respectieve hoof den rondspoken. En Lily's leugen? Ach. Het meisje maakt Albert wijs, dat hij maar naar een boot hoeft te roeien, die hem wel mee zal nemen naar Europa, naar Parijs, waar zijn zusje Ruth moet verblijven. Dat is natuurlijk niet zo, maar de jongen leert op die manier wèl zwemmen, 'want hij had geen zee', in Hongarije. Alles komt, zoals gezegd, dik voorelkaar. Het is het soort een boek, dat zowel jongens als meis jes graag voor een tweede keer zullen willen lezen. Een soort 'lie velingsboek', zou mijn dochter zeggen. De vertaling van Martha Heesen is prima, alsof je een oor spronkelijk Nederlands boek leest. Woordgrapjes, sponta neïteit, alles blijft overeind. Het is alleen jammer dat de vertaalster bij voortduring 'haast' gebruikt - op één keer na - waar 'bijna' beter op z'n plaats was geweest. Ik ging er haast, pardon, bijna, naar zoe ken. Hoe het smoorverliefde meisje heet, in 'Zal ik het... gewoon zeg- gen?' zullen we nooit te weten ko men. Maar dat hoeft ook niet. Het meisje staat model voor alle meisjes van pakweg zeven, acht jaar, die overhoop liggen met de eerste lief de en niet weten hoe ze daar uiting aan moeten geven. Het is een schattig boekje geworden in het ruime Leopold-formaat, waar in de teksten van Paul de Moor en de tekeningen van Annemie Beré- brouckz feilloos op elkaar zijn afge stemd. Elke dubbele bladzijde heeft z'n ei gen verhaaltje over de manier waar op het ik-figuurtje zal zeggen, van avond zal zeggen, hoe zij het zal doen. Schommelend, scherend over het gras, lopend over een balk, in een touwladder... Ja, op de linker bladzijde weet het meisje het pre cies. Maar op de rechterbladzijde slaat de twijfel toe. Prima gedaan; die rechter bladzijde bevat een klei ne tekening, maar meteen ook een uitvergroting van een detail uit de tekening plus tekst van de linker pagina. Gaat het links over een kraai, dan vraagt het meisje rechts zich af, of ze niet haar snavel moet houden. Leuk gevonden, steeds opnieuw, tot op de laatste bladzijde de eerste ontknoping komt: 'Ik hou van jou! Kijk me nou! Maar de achterkant van de laatste bladzijde geeft een samenvatting van alle twijfels van de rechterblad zijde: 'En jij? Hou jij van mij?' Heel erg mooi. Patricia Reilly Giff: 'Lily's leugen'. Uitgeverij Querido, prijs ƒ24,95. Paul de Moor en Annemie Bere- brouckz: 'Zal ik het... gewoon zeg gen?' Uitgeverij Leopold, prijs ƒ24,90. De redactie van Hart van Holland bepaalt of een ingezonden brief in aanmerking komt voor publicatie. "Ik hoorde vanmorgen op de radio een bericht dat me heeft doen besluiten een stukje in onze lokale krant te schrijven. Het bericht luidde: "Een groep jongeren uit Zevenhuizen heeft zonder aanleiding een vader en een zoon met een honkbalknuppel geslagen!" Dit bracht bij mij een gevoel van groot onbehagen, boosheid en onmacht teweeg. Er bleken al meer problemen met deze jongeren te zijn, en daar had ik als inwoonster nog helemaal niets van vernomen. Ik noem dit hele grote problemen, en ik vraag me steeds maar af hoe jongeren dit doen en zo agressief zijn! Hoe zouden zij het vinden wanneer hun vader en broer zo geslagen zouden worden, en dan ook nog zonder aanleiding? De ouders van deze jongeren, hebben zij dan niets gemerkt van de agressie en het gedrag van hun kinderen? Wij zijn elf jaar geleden in dit dorp komen wonen, en niet voor niets in een dorp! Die motivatie gaat nu helemaal niet meer op. Er wordt geschreven over de prachtige musical en de gezellige koninginnedag in dit dorp. Ik denk dat, wanneer er zulke dingen als mishandeling in ons dorp gebeuren, er een grote sluier over alle fijne dingen komt te hangen. Hoe zal het leven hier over een paar jaar zijn wanneer hier, zoals in de rest van Nederland, niets aan wordt gedaan?! Protestmarsen helpen niet, het gaat gewoon door. Een kleine groep mensen maakt het leven van alle inwoners bedreigend en angstig. Nu is het mishan deling. Volgende keer slaan ze iets harder, en dan is het doodslag. Kunnen we hier niets aan doen?! We kunnen in ieder geval wel onze kinderen bijbrengen wat waarden en normen zijn. En wat gewoon niet kan! Zelf reageren op misstanden, daar komt het probleem al. Wanneer je reageert, neem je tegenwoordig al een groot risico. Kun je dat risico wel nemen? Je gezin kan jou als vader of moeder ook niet missen. Het is te gek, maar zo ver gaat het al. Wat kun je verder doen als inwoonster van een dorp in Nederland, waar zulke vreselijke dingen gebeuren? We hebben het over het geweld in Kosovo, maar gelukkig wonen wij in vrede... Alleen halen wij het geweld zo ons dorp wel binnen. Overdrijf ik? Ik ben ervan overtuigd van niet, en ik voorzie nog grotere problemen. Wij weten bijvoorbeeld de namen van die jongens niet; zij worden beschermd. Recht op privacy! En deze vader en zoon, werden zij beschermd? En wij allemaal als inwoners van Zevenhuizen? En onze privacy? Een bezorgde inwoonster. Rosaline en Rogier zijn 28 juni 3 jaar ge trouwd, dus feest! Gefeliciteerd van pa en ma Hoera, opa Frans is weer thuis uit het ziekenhuis. Kevin, Denise, Casper, Dominique giant citybike dames 26 inch z.g.a.n. mooie schoolfiets 425,- 0180-632396 gewonnen Revue-camera; nieuw garantie van ƒ125,- voor ƒ85,- 0180-632153 PTT-cdfoongids 99 stratengids van NI. routeplanner 25,- 0651777999 Groeneweg: de nacht van Veerman was geweldig! Bedankt Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@tref.nl Advertenties Anja van Bavel - Hans Hölzel Redactie algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 12.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 13.00 uur. De uitgever stelt zich MET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aansprake lijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 1999 | | pagina 3