Balatonmeer, de 'zee' van Hongarije Vakantie vieren in het mooie Hongarije Informatie over Hongarije Tips/weetjes Tips/weetjes pagina 5 Oudste wijnroute van Hongarije populairder dan ooit Voor informatie over Honga rije en het Balatonmeer kunt u contact opnemen met: Hongaars Verkeersbureau, Postbus 91644, 2509 EE Den Haag. Tel. 070 - 320 90 92; Fax 070 - 327 28 33; http://www.hunginfo.nl Wijn-informatie Actieve ontspanning Wijnboeren Bronnen voor iedereen Toeristisch interessant Balatonmeer van wijn Rustig vaarwater Tussen Boedapest en boerderij In 1999 staat Hongarije in het teken van Wijn Gastronomie. Niet ver wonderlijk, want het land kent een rijke wijnbouwgeschiedenis. Stieren- bloed en Tokaj Aszü zijn voorbeelden van wijnen met een grote natio nale en internationale erkenning. Op anderhalve dag rijden van Nederland ligt een ideaal vakantieland voor gezinnen met kinderen. Dat rustige strand of juist die boeiende stad, Hongarije heeft het in huis. gebied in Hongarije waar meer rode wijn dan witte wijn wordt geproduceerd. Het agngename klimaat met een warme luchtstroom afkomstig van de Middellandse Zee is bijna submediterraan. Het gebied rond Villany leent zich dan ook goed voor het telen van rode druivensoorten, terwijl het gebied rond Siklós zich kenmerkt door de productie van witte wijnen. Informatie over het wijngebied van Villan- dry-Siklós of over andere wijnregio's in Hongarije staat in de folder 'Wijn Atlas, de wijngebieden van Hongarije', een speciale uitgave van het Hongaars Bureau voor Toerisme. Hollókö: de UNESCO heeft het oude stadshart uitgeroepen tot 'werelderfenis'. Oude kastelen en ridderverhalen spreken tot de verbeelding. Jonge mensen kunnen hun hart ophalen in het plaatsje Siófok aan het Balatonmeer, Elke zomer vinden hier ridderspelen plaats. 'Ridders' in traditionele kleding geven demonstraties hoe er eeuwen terug werd gevochten om Hongarije. Boogschieten en paardrijden zijn enkele van de attracties die er te zien zijn. Ten noorden van Boedapest, in het gebied van de Donauknie. ligt een bijzonder dorpje: Hollókö. UNESCO heeft het oude dorps- deel tot één van de werelderfenissen ver klaard. Alles verkeert er in dezelfde staat als een eeuw geleden. Bezoekers vinden er de woonhuizen met hun karakteristieke stijl, een oud postkantoor, de creche en res taurants waar plaatselijke specialiteiten worden geserveerd. Dit gebied wordt al lang bewoond. Er zijn dan ook veel ruines en oude kastelen te vinden. Boedapest is zo n 2000 jaar oud en biedt veel bezienswaardigs zoals de prachtige kettingbrug over de Bonau. In de mooie omgeving van Boedapest zijn oude kas telen en ongerepte natuur te vindenEnkele kilometers ten noorden van de hoofdstad ligt in de Donaubocht het voormalige kunstenaarsstadje Szentendre. Boedapest biedt ook voor kinderen leuke uitstapjes. Zoals het postzegelmuseum of één van de zwembaden van de stad. Ook de brand weer heeft een eigen museum. In het zuidoosten van het land ligt de Laagvlakte, een ideaal gebied voor wandel en fietstochten. Voor mensen die het drukke Nederlandse leven met hun gezin voor enkele weken willen ontvluchten, heeft Hongarije de rust van het plattelandsleven. Gasten kunnen hier hun vakantie doorbrengen in een rustieke dorpssfeer en genieten van het leven op een boerderij In deze wereld van wijn maken en kleder dracht helpen de gasten mee in het leven op de boerderij. Er wordt kennis gemaakt met handwerken, de dieren worden gevoerd; kortom, bezoekers leren wat het landleven inhoudt. Dit soort toerisme wordt steeds populairder in Hongarije. Er ontstaan steeds meer accommodaties. Thermaalbaden in Hongarije zijn er niet alleen voor mensen met reuma, iedereen die van een ontspannend bad houdt kan van deze faciliteiten gebruik maken. Zo is het bad van Gunaras, vlak bij de plaats Dombóvar. geschikt voor ieder gezinslid. Er is een thermaalbad van 55 gr. C., een geneeskundige vleugel, zwembaden en kinderbadjes. Op het nabijgelegen meer kan geroeid worden, op campings zijn fietsen te huur. In Hongarije kan het hele gezin op veel manieren een onvergetelijke vakantie beleven: jong en oud, bezoekers die rust zoeken of juist actie, en degene die van het stadsleven houdt, of van de rust van het land. Zeilers en surfers kunnen hun hart ophalen op het Balatonmeer Eén van de grootste attracties van Hongarije is het Balatonmeer. Er gaan miljoenen toeristen naar dit schitterende meer met zijn prachtige natuurgebieden en eindeloze oevers. Elk jaar staat de bevolking van de plaatsen rond het Balatonmeer weer klaar om de bezoekers gastvrij te ontvangen. In het Stadspark in Boedapest vinden toeristen replica's van bekende Hongaarse gebouwen door de eeuwen heen, een dierentuin en een thermaal bad. Auto's moeten in Hongarije buiten de bebouwde kom ook overdag verplicht dimlicht voeren. Veel winkels in Hongarije zijn op zaterdagmiddag al gesloten. Waar zich nu het grootste zoetwatermeer van midden-Europa bevindt, lag vroeger een uitgestrekt, vruchtbaar weideland schap. De herder, die zijn goudharige schapen daar liet grazen, raapte er op zekere dag een steen op. Op die plaats, begon water te vloeien. Daaruit ontstond het wonder schone meer. Dit verhaal moeten we met een korreltje zout nemen, omdat we nu weten dat er miljoenen jaren geleden een zee golfde in het westen van Hongarije. De bodem werd na verloop van tijd ondieper en het gebied veranderde door vulkanische werking. Zo ontstond het Balatonmeer, Tegenwoordig valt er op het glinsterende wateroppervlak veel te beleven. Toeristen kunnen er zeilen, zwemmen, roeien of lekker achterover op het strand van de zon genieten Voor wie dat wil, zijn er in de omtrek di verse uitstapjes te maken. In Héviz is een thermaal meer en aan de noordoever zijn de bekende basaltorgels van de Dolomie ten-hoogvlakte te zien. Rond het Balatonmeer liggen diverse interessante plaatsen die een bezoek waard zijn. Door de vulkanische activiteiten van miljoenen jaren geleden, werd het gebied vruchtbaar. De berghellingen lenen zich dan ook prima voor druiventeelt. Een oud gezegde luidt: 'waar de druiven zich in het Balatonmeer spiegelen, wordt goede wijn gemaakt'. Ook de traditionele visgerechten zijn typisch voor de streek rond het Balaton meer. Bij een ontspannen vakantie hoort lekker eten en drinken. Daar wordt hier absoluut voor gezorgd. Van veel plaatsjes rond het meer begint de naam met Balaton. Overal zijn cam pings, hotels of pensions. De drukste stad is Siófok, een toeristen- -centrum met hotels, villa's weekend huizen en stranden. Er is een openlucht theater met folkloristische shows en popconcerten. Voor bezoekers die van het uitgaansleven houden, zijn er nachtclubs, internationale restaurants en veel csar- da's, dat zijn Hongaarse eetgelegen- heden. Mensen die rustiger vaarwater zoeken, kunnen genieten van verder gelegen plaatsen met mooie natuurgebieden of van een zeiltocht op het meer. Zo biedt de streek rond het Balatonmeer voor elk wat wils. lui relaxen aan het strand of intensieve actie op de dansvloer. Al ruim 4000 jaar wonen er mensen rond het Balatonmeer. 's Winters, als het water bevroren is, zijn er zeil-sleewedstrijden op het meer. Zelfs op het diepste punt is het Balatonmeer nauwelijks meer dan 12 meter diep. Vanaf Boedapest is het Balatonmeer ongeveer één uur rijden. De oevers van het Balatonmeer zijn vanwege hun geringe diepte juist voor kleine kinderen erg geschikt. 6roncl 1900 gebouwde Vissersbastion (Halaszbastya) in Boedapest kunt u genieten van fantastisch panorama over de Donau en Pest. Hongarije is opgedeeld in 20 wijnregio's. Door de grote variëteit in bodemsoorten en zonne-uren staat elke regio garant voor een typische eigen smaak. In de wijnregio van Villany-Siklós, in zuid-Hongarije, ligt de één van de meest bezochte Hongaarse wijn routes. Deze route van Palkonya tot Maria- gyüd is de oudste wijnroute van het land. Onderweg zijn veel oude wijnkelders geopend voor publiek, kan men traditionele werktuigen en hulpmiddelen bekijken en kan men diverse wijnsoorten proeven, leder jaar worden er meer wijnkelders opengesteld voor het publiek. Daarnaast vinden er talrijke evenementen plaats om het de bezoekers optimaal naar de zin te maken. De wijnstreek van Villany-Siklós is het enige

Hart van Holland | 1999 | | pagina 5