De strijd van de Watergeuzen en Spanjaarden op het Oogstfeest De Molenviergang draait het hele jaar door 1 Hart van Holland Tentdagen Benthuizen part van Holland zoekt: bijzondere reisverhalen! Welkom bij uw woonspecialist in de regio! 1 De Dorpsstraat hie jaargang Inummer 829 I-3 juli 1999 Ook voor jongeren Bezoek vrijblijvend onze ij sfeervolle toonzalen v - Met ingang van heden kunnen kopij en advertenties doorgegeven worden via onderstaande nummers: hartvanholland@box.nl Terug naar het oude dorps- en boerenleven Een kijkje vanuit de bovenmolen ISDN (0180) 634907 Zevenhuizen - De geschiedenisboe ken vertellen veel over de gebeurte nissen in en rond de grote steden Gouda en Leiden omstreeks de jaren 1572-1575. Maar bij de voorbereiding van de festiviteiten voor het Oogst feest van zaterdag 4 septem ber in Zevenhuizen blijkt dat de Span jaarden en de Watergeuzen elkaar in onze regio bestreden. Rondzwerven de .Spanjaarden van het huurlingenle- ger van de bekende Hertog van Alva en de Watergeuzen die trachtten Lei den te bereiken en te ontzetten, Bij Capelle aan den IJssel en Nieuwer- kerk aan den IJssel werd de dijk van de Hollandse IJssel doorgestoken. Hier door kwamen de polders in onze omge ving onder water te staan, waardoor de Watergeuzen met hun platbodems ge makkelijker naar Leiden konden varen. Bij Zevenhuizen werd de brug in het Zuideinde onklaar gemaakt en werd in het Zuideinde, vlakbij Moerkapelle een verdedigingsschans in de weg gewor pen. Dit allemaal om de Spanjaarden uit het dorp te weren. Rond het dorp vonden wel schermutselingen plaats. Dit tafereel wordt op het Oogstfeest op historische wijze door de "1 April- vereniging Brielle" in beeld gebracht. De Spaanse wacht Heij; en met veel muziek, zoals een aantal straatorkesten, country- en westernmuziek en de jaren 60-band The Thunderbirds, wordt de Dorps straat een lange gezellige straat. Ook de Stichting Molenvrienden en de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerka- pelle zullen hun opwachting maken. Met een speciaal kinderplein, met pony rijden; het treintje van Bram Benthuizen - Van 11 tot en met 13 augustus worden in Benthuizen de Tentdagen' georganiseerd. Dit evangelisatieproject heeft als the ma "Post voor jou!" Dedeelnemers gaan tijdens de tent dagen liederen zingen, luisteren naar verhalen bij de bijbel, knutse len en nog veel meer. Alle kinderen van groep 1 tot en met 8 van de basisschool zijn van harte welkom. De organisatie van de Tentdagen' heeft ook voor de jongeren vanaf de eerste klas van het voortgezet on derwijs iets in de postbodepet. Op woensdagavond wordt 'de survi val' gehouden en op donderdag avond worden de jongeren getrak teerd op het toneelstuk "Over-le- ven". Het toneelstuk wordt ver zorgd door koffiebar De Schuil plaats. De brandweer zorgt vrijdag avond voor verkoeling voor ieder een door middel van het inmiddels traditionele Brandweerfeest. 1 Detent staat tijdens de "Tentdagen' laandeAppelgaarde in Benthuizen. IVoor meer informatie: Mariëtte van iRumpt, telefoon 079-3317077. L iwcrpsfwcg 9 Gouda V Telefoon 0182 6$> 21 11 amperen bij de Eskimo's; kind op e ruS en (hoge) bergen beklim- en. tropische kevers schilderen H,awai of met een vlot de Amazo- "e af in Brazilië? aa*soort, maar zeker ook de ln er extreme maar toch bijzon- re vakantieverhalen, is het Hart an Holland op zoek! Lej-ers die zo'n vakantie beleefd lebben, en dat graag opgete erd zien door één van de cor- respondenten van het Hart I an Holland, kunnen con tact opnemen via telefoon- I nummer 0180-632289. voor/» Door Svlvia van Doornen sen van Willem Boode; een grote rom melmarkt en braderie. In het Grand café van de Rabobank zal een film van'de familie Van de Torren worden vertoond over het boerenle ven valk na de oorlog. In deze ruimte is ook de mini-smederij van de familie Heij te bewonderen. Met een tentoonstelling van oude tractoren en landbouwmachines; oude ambachten en oude motorfiet- Zevenhuizen - Hoewel de Molenvier gang in de Tweemanspolder gedu rende het hele jaar, om de week op zaterdag draait, geeft dit met name in de zomerperiode een prachtig beeld. Er wordt immers volop gere- creëerd in dit gebied, en een wande ling over het pittoreske molenaars paadje dat leidt langs de boven-mid- deimolen, onder-middelmolen en ondermolen (oftewel de molens één, twee en drie), blijft bijzonder. Ver der heeft men vanaf het fietspad dat langs de Rotte leidt, uitstekend zicht op de bovenmolen (molen nummer vier). Op initiatief van de molenaars draaien de molens 26 zaterdagen per jaar, en wel van 10 uur 's mor gens tot vijf uur 's middags. Voor geïnteresseerden bestaat dam de mo gelijkheid om het pompgedeelte en scheprad, en bij de ondermolen de centrifugaalpomp te bezichtigen. Omdat alle vier de molens bewoond zijn, is het voor toeristen niet moge- lijkom binnen in de molen een kijkje te komen nemen. De familie Ottevanger die als zesde generatie de bovenmo len bewoont, maakte voor Hart van Holland graag een uitzondering en gunde ons een blik naar buiten vanaf de kapzolder, helemaal bovenin de molen. Hiervoor moesten eerst vier zeer steile trappen beklommen wor den. Na bovenste woonetage, de rookzolder (zolder waar vroeger de schoorsteenpijp van de kachel uit kwam) en de rolzolder (zolder waar zich het draaimechanisme van de molen bevindt), bereikten we uitein delijk de kapzolder waar vervolgens de luiken werden opengezet voor het schieten van een mooi plaatje. Johan Ottevanger: "Op het oosten kun je bij helder weer Gouda zien, terwijl je meer naar het zuid-oosten Zevenhuizen duidelijk ziet liggen. Een luik verder hebben we een mooi uit zicht over de Rotte en de vele boten die daar liggen aangemeerd. Ook zien we in de verte de flats van Rotterdam- Ommoord en Zevenkamp. Vooral bij het geopende luik wat uitzicht op noordelijke richting biedt, vinden we veel herkenningspunten. Hier zijn molen nummer drie, het fietspad 'De Molenviergang' en een gedeelte van de Rotte zeer goed in beeld. We be sluiten dit dan ook op de gevoelige plaat vast te leggen. Zelf geniet Johan Ottevanger nog het meest van het uitzicht over de nog ongeschonden Tweemanspolder. Het is dan ook de wens van deze molenaar dat de Twee manspolder minstens zeven genera ties blijft zoals die is. Het uitzicht vanaf de kapzolder van de bovenmolen in noordelijke richting: het fietspad 'De Molenviergang', de Rotte en molen nummer drie zijn hier duidelijk in beeld

Hart van Holland | 1999 | | pagina 1