Vakantieverhaal: een sledetocht in Spitsbergen Zangvogelnieuws Fiets mee voor Congo Bijdrage Juliana welzijn fonds voor dorpshuis De Tas Wegwerkzaamheden Nieuws Clement van der Laar winnaar 9e Zomerschaaktoernooi Gjelder hele Svalbard Sportcafé terug vah vakantie bij RTW-FM, "Over Ruiters en Paarden" verhuist naar een ander tijdstip Samenwerkingscontract energiebedrijf NUON ENW en Bibliotheek Rijnwoude Hart van Holland/18 augustus 1999 pagina 17 Het plannen van de reis Onderweg Spitsbergen Afzetting wegen Overlast [W Karin Jongkind Zevenhuizen - Niet iedereen viert zijn zomervakantie ten noorden van de Poolcirkel. Astrid de Vreede en Martin van der Graaf deden dit afgelopen zomer wel en maakten een avontuurlijke rondreis door Noorwegen en Lapland. Het verblijf op het eiland Spitsbergen bracht het Zevenhuizense echtpaar hun tot nu toe mooiste ervaring in hun leven. Op dit noordelijke eiland maakten Astrid en Martin te paard een tocht door het kale landschap, voeren ze door ijsschotsen langs overweldigende gletsjers en deden ze een unieke ervaring op dooreen sledetocht met poolhonden te maken. Als tweede hoogte punt bereikten Astrid en Martin de Noordkaap, al viel deze vanwege de grote commerciële uitbating wel wat tegen. Het avontuur begon eigenlijk twee jaar geleden, tijdens een 'gewone' va kantie in Noorwegen. Toen stonden Astrid en Martin op een camping in Zuid-Noorwegen en maakten vanaf die plaats allerlei tochten in de omge ving. "Het nadeel was," vertelt Martin, "dat we vaak dezelfde routes reden en heel veel kilometers moesten maken. Tijdens die vakantie ontstond het idee om een lange rondreis door heel Noorwegen te maken, waarbij het be reiken van de Noordkaap het ultieme doel zou worden." Twee jaar later was de reis een feit. Na twee a drie maan den voorbereiding was de route ge heel uitgestippeld, maar vlak voor hun vertrek las Astrid een artikel over Spitsbergen. Omdat in het artikel boeiend over Spitsbergen werd ge schreven besloten ze alsnog hun plannen aan te passen. De reis bracht Astrid en Martin, in hun achttien jaar oude auto via Denemar ken en een stukje van Zweden in Noor wegen. Eenmaal in Noorwegen begon het avontuur pas goed. Ze maakten onder andere een bobsleerit over de Olympische bobsleebaan van Lille- hammer. Ze bezochten het bekende uitkijkpunt bij de bekende "Gei- rangerfjord" en bekeken de grote Ka thedraal van Trondheim. Op advies van de bevolking weken ze af van een deel van hun geplande Noordkaap- 1 route. Hierdoor kwamen ze onder an- derelangs de "Lofoten" een eilanden groep met hoge bergen en veel vis sersdorpjes. Daar zagen ze hoe op traditionele manier stokvissen op rijen te drogen werden ge hangen. Ook bezochten ze het plaatsje met de kortste naam van de wereld, A. "De Noorse mensen zijn erg vriendelijk tegen toeristen," vertelt Astrid. "Bijna ieder een spreekt Engels en de men sen zijn erg behulpzaam. On derweg is het vinden van een slaapplaats geen probleem. Wij hadden twee tenten, een grote en een kleine meegeno men, maar sliepen ook regel matig in een 'hut', die je over al kunt huren. Één keer overnachtten we zelfs onder heel primitieve om standigheden. In een boshut, zonder water, elektriciteit of een toilet. Maar wel met een ouderwetse stoof, waar op gekookt kon worden. Het hout, wat nodig was om de stoof te laten wer ken, moest buiten eerst worden ge hakt." Het hoogtepunt van de reis was de trip over Groenland en de Barentszee naar Spitsbergen. De vlucht die acht honderd kilometer overbrugt, duur de twee uur. Op Spitsbergen maakten de Zevenhuizenaren een excursie, waar ze onder andere in het Russi sche mijnwerkersplaatsje Barents- burg kwamen. Elke werknemer ver blijft hier minimaal twee jaar, met vol ledige kost en inwoning. Geldverkeer is er dan ook niet binnen dit dorp. "De mensen drinken hier het water uit de gletsjer verderop," legt Martin uit. "Er zitten echter totaal geen mineralen in dit water, waardoor het voor je botten erg ongezond is. Daarom wordt er een soort 'Food-juice' van gemaakt, water gekookt met vruchten en rozijnen. Erg vies, maar de mensen drinken het graag." Voor Astrid, die in het dage lijks leven adviseur-buitendienst is bij een grote verzekeringsmaatschappij en Martin, technisch tekenaar bij een ketel- en apparatenfabriek, was het verblijf op Spitsbergen het absolute hoogtepunt van de reis. "De slede tocht met de husky-honden zal ik niet snel vergeten," vertelt Astrid. "Martin spande op aanwijzingen van de gids alle honden zelf in, terwijl onze gids uit alle macht de gretige honden in toom moest houden. De tocht duurde de hele dag en bracht ons op veel plaatsen waar bijna nooit mensen ko men. Dat geeft echt een speciaal ge voel." Inmiddels is ook voor Astrid en Mar tin, net als voor veel andere inwoners van Zevenhuizen en omstreken de vakantie weer voorbij. Waddinxveen - Op 24 augustus beginnen de zangvogels met de wekelijkse repetities in de Hoeksteen aan de Esdoornlaan. Ver wacht wordt dat iedereen met nieuwe energie begroet kan worden. Nieuwe "zangvogels" zijn van harte welkom. De repetitietijden zijn als volgt: Groep A, 5 tot en met 8 jaar, 16.15-16.45 uur; Groep B, 8 jaar tot en met 11 jaar, 16.45-17.30 uur; Tienerkoor, 11 jaar tot en met 15 jr, 17.30- 18.15 uur. Voor informatie: 0180-632241 of 0182-610021. Regio - Het energiebedrijf NUON en de bibliotheek Rijnwoude tekenen op dinsdag 31 augustus een samenwerkingscontract. De ondertekening vindt plaats in de bibliotheek aan het Fred, van Eedenplein 4a in Hazerswoude-Rijndijk om 16.00 uur. In de bibliotheek van Rijnwoude komt een informatiestandaard van NUON ENW te staan waarin folders en brochures worden geplaatst die bestemd zijn voor klanten van NUON ENW. Bij een bezoek aan de bibliotheek kunnen bezoekers informatie krijgen over energietarieven, energiebesparende maatregelen, subsidies, Ecostroom en talloze ande re onderwerpen. Met deze samenwerking is de basis gelegd voor een verdere uitbreiding naar andere bibliotheken in de regio. Waddinxveen - Het 9e Zomerschaak toernooi van de Waddinxveense schaakvereniging WSV is gewonnen door Clement van der Laar uit Alphen aan den Rijn. In het goedgevulde Zuid- nkvond donderdag 12 augustus de ontknoping plaats van het schaakeve nement. Na een, door de wedstrijdlei- d'ng uitgevoerde aanpassing van het reglement konden beide koplopers van het toernooi tegen elkaar aantre- en om te gaan bepalen wie de nieuwe omerschaakkampioen zou worden. ,,at? ,c'er Laar speelde met de witte ukken tegen medekoploper Gerard an Ommeren uit Moerkapelle. Gaan- loW? 'n Part'i bleek dat beide kanshebbers zeer behoedzaam speel- en on uiteindelijk resulteerde dit Pel in een puntendeling. Er moest .';n 'aarrage worden gespeeld van 2 tii? ehaakpartijen met een bedenk- /an vijf minuten per persoon. De rste partij werd een prooi voor Ge- het (>ll_C'e tvyeede partij echter was de ement die wat zorgvuldiger met -- itui toigvuiuigti tiiv-i Ipiaa Sc^'^are tijd omging en dat sliet j ertoe ^at deze partij werd be- P aar het vallen van de vlag van bppk' ez'.en het feit dat er nog altijd 5" heshssing was gevallen moest er Daalt m!c'clel van loting worden be- Wle winnaar van het toernooi worden. Clement van der Laar was daarin de gelukkigste en mag zich de nieuwe Zomerschaakkampioen noemen. Derhalve werd Gerard van Ommeren tweede met ook 69 punten maar wel met het hoogste scorings percentage van allemaal namelijk 92,3%. De derde plaats werd opgeëist door Wilbert Mourits uit Bodegraven die z'n partij tegen Lilly Sumolainen met de zwarte stukken in zijn voor deel besliste en daardoor eindigde op 63 punten. Een onderling treffen tus sen de Kampioen van vorig jaar, Jan Evengroen en Ben van Geffen werd gewonnen door Jan, waarmee hij be slag wist te leggen op de 4e positie met 57 punten. Een onderling treffen tus sen WSV'ers Peter de Louw en Ton van Nieukerke moest bepalen wie de hoogst geklasseerde WSV speler zou worden op de lijst. Peter blunderde een dame weg en daarmee ook de partij zodat Ton de 5e plaats voor zich kon opeisen met 56 punten. De 6e plaats dit jaar voor Ben van Geffen met 55 punten en plaats nummer 7 werd ingenomen door Leon Willemen met 54 punten. Wouter Hennink, Hans van Woudenberg en Barthold Jansen wonnen allen hun partij deze avond tegen resp. Nico Dannis, Tjeerd Wier- sma en Leo van der Haven en kwamen daarmee uit met 53 punten op de ge deelde 8e positie. Verdere uitslagen: Hans van Offeren won van Biniam David, Herman Smitskamp won van Henny de Roodt, Laurens Ellers ver sloeg Piet de Niet en Wim van den Hoek was Ton Kuiper de baas. Pun- tendelingen in het middengebied tus sen Michiel Rensen en Johan van der Ree en tussen Huib de Bruin en Henk Stam. Rode lantaarndrager werd Jeroen van der Veen die na de neder laag tegen Joel de Roodt de ranglijst sluit met 30 punten. Tijdens de prijs uitreiking, die volgde na de voor de eerste maal in het programma opge nomen loterij, kon een ieder zoals ge bruikelijk een prijs in ontvangst ne men en met dankzegging aan de deel nemers werd het toernooi afgesloten door de wedstrijdleiding. De organi satie kan terugzien op een uitermate geslaagd toernooi en de prima op komst geeft aan dat er meer en meer interesse ontstaat voor de schaak sport in onze regio. Donderdag 19 augustus zal het nieuwe seizoen van schaakvereniging WSV aanvangen en zoals imiddels traditie, zal deze eer ste avond worden gevuld met een snelschaaktoernooi waarbij een ieder die daaraan wil meedoen van harte welkom is in het Anne Frankcentrum. Aanvang 20.00 uur. Hazerswoude-Dorp - Op zaterdag 4 september wordt een sponsorfiets tocht georganiseert voor een goed doel namelijk de bouw van een cen trum voor gehandicapten en weeskin deren in Kyondo, Oost-Congo (voor heen Zaïre). Veel kinderen in Oost-Congo hebben in de oorlog van de afgelopen jaren hun ouders verloren en/of een licha melijk letsel opgelopen. In dit cen trum krijgen ze onderdak en wordt er voor hen gezorgd. Er wordt hen een vak geleerd, zodat ze later als ze vol wassen zijn, zelf in hun onderhoud kunnen voorzien. Twee vertrekken van het centrum zijn nu al klaar en enkele gehandicapten zijn al bezig met o.a. te leren schonen maken, mat ten en stoelen vlechten. Dit is een project van pater Michiel Zeinstra, die al vele jaren in Kyondo werkzaam is. De tocht (met nieuwe routes) gaat door de mooiste gebieden van het Groene Hart. De afstanden zijn 20, 40 en 75 km.Wie 20 km fietst, verdient 7,50 voor het goede doel, bij 40 km is dat ƒ15,- en bij 75 km 25,- Men kan tussen 9.00 en 13.00 uur bij elke vesti ging van Rabobank "Rijn en Wouden" starten. Bij de start ontvangt u een stempelkaart, waarop de verschillen de doelen vermeld staan, op deze kaart kruist u bovengenoemd doel aan. De stempelposten sluiten om 16.00 uur. Niet onbelangrijk is dat er tenminste 50 fietsers dienen deel te nemen aan dit goede doel om in aanmerking te komen voor een sponsorbedrag. Op dit moment zijn er voor dit doel nog geen 50 aanmeldingen binnen en het zou natuurlijk erg jammer zijn wan neer dit aantal niet gehaald wordt. Daarom wil ik u vragen om u op te geven om voor de gehandicapten en/ of weeskinderen van Kyondo in Con go te fietsen. Het zal alle medewerkers van het pro ject in Kyondo goed doen te weten, dat er in Nederland mensen zijn die geld bij elkaar fietsen, zodat er verder gebouwd kan worden aan het cen trum voor gehandicapten en weeskin deren. Voor informatie: Jetske Kok, Breitner- laan 16, 2391 GC Hazerswoude-Dorp, 0172-589735 b.g.g. 0172-426946. Benthuizen - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting dorpshuis De Tas een bijdrage toegekend van ƒ40.000,- in de kosten van renovatie van het gebouw. Het Juliana Welzijn Fonds onder steunt projecten die mensen betrek ken bij hun eigen omgeving. Voor beelden: buurtverenigingen, sociëtei ten van ouderen, dorpshuizen, buurt en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders, buurtprojecten. Het Fonds steunt ook projecten die willen voorkomen dat mensen geïsoleerd raken. Voorbeelden: vrijwillige hulp diensten, zorg voor de jeugd, oude ren, dak- en thuislozen en verslaaf den. In 1998 verstrekte het Fonds ruim 1900 bijdragen voor meer dan f. 27 miljoen. Bijdragen voor bijvoor beeld investeringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundigheidsbevordering, prak- tijkondersteunend onderzoek, werk- vernieuwing en de start van een orga nisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGi- roLoterij en De Lotto met onder meer Krasloten. Op de afdeling Welzijn van gemeenten en in veel bibliotheken ligt de gratis folder "Een beroep doen op het Julia na Welzijn Fonds". Hierin staat waar voor bijdragen worden toegekend en welke organisaties daarvoor in aan merking komen. Waddinxveen - Vanaf zaterdag 21 augustus kan men het sportprogramma "Sportcafé" van RTW-FM weer beluisteren van 16.00 tot 18.00 uur. Ook dit seizoen zal het team van Sportcafé informeren over de sportresultaten van de sporters en sportverenigingen uit de regio, met reportages en live verslagen. Het programma "Over Ruiters en Paarden" dat men afgelopen weken in plaats van Sportcafé heeft kunnen beluisteren, wordt vanaf 1 september op woens dagmiddag van 16.00 tot 18.00 uur uitgezonden en wordt op zondag van 18.00 tot 20.000 uur herhaald. "Over Ruiters en Paarden" is een programma waarin men geïnformeerd wordt over de sport en de verzorging van uw paard. Wekelijks wordt een vraag van de luisteraar beantwoord door de veearts Nico Knijn die gespecialiseerd is in homeopathie. Uw vragen voor Nico Knijn kunt u zenden en/of faxen naar: RTW-FM, t.a.v. Ruiters en Paarden, Postbus 330, 2740 AH Waddinxveen, fax: 0182-611054. Vermeld hierbij wel uw naam en telefoonnummer. Uw vraag zal binnen vier weken behandeld worden. Waddinxveen - Vanaf maandag 16 au gustus tot vrijdag 10 september wor den er op 28 plaatsen binnen en bui ten de bebouwde kom van Waddinx veen wegwerkzaamheden uitge voerd. Deze werkzaamheden betref fen het jaarlijkse onderhoud aan geas falteerde wegen en wegmarkeringen. De gemeente Waddinxveen voert jaarlijks onderhoud uit aan geasfal teerde wegen. Bovendien worden jaarlijks de witte markeringen op de wegen nagekeken en zonodig op nieuw aangebracht. Dit jaar zijn er 28 wegen of weggedeelten binnen en bui ten de bebouwde kom van Waddinx veen aan de beurt. Van 16 augustus tot vrijdag 3 september worden slechte plekken in het asfalt hersteld. Aansluitend worden de wegbelijnin- gen en markeringen aangepakt. De markeringswerkzaamheden zijn op 11 september afgerond. De wegen of wegvakken worden korte tijd voor het verkeer afgesloten. Als echter plaatselijk de helft van de rij baan wordt bewerkt, is er geen volle dige afzetting nodig. De afzettingen en de omleidingsroutes worden in overleg met de politie vastgesteld. De wegwerkzaamheden gaan gepaard met overlast voor omwonenden en het verkeer. Wij vragen uw begrip voor deze overlast en verzoeken u om medewerking waar nodig. Als de weersomstandigheden meewerken, zal de overlast slechts van korte duur zijn. Binnen de bebouwde kom vinden werkzaamheden plaats aan de Oran jelaan, Noordkade, Juliana van Stol berglaan (gedeeltelijk, buiten de re constructie), Wadde, Groensvoorde (gedeeltelijk van Wadde tot tunnel Noord), Dorpstraat, Onderweg, Sniepweg, Kanaaldijk, Kanaalstraat, Burg. Warnaarplantsoen, voetpaden van de Kerkweg-west, voetpaden ten zuiden van de Vondellaan, voetpaden van de Jan Dorrekenskade-west, Dreef, Zuidplaslaan, Sterrerilaan, be drijventerrein Coenecoop I en II. Buiten de bebouwde kom vinden werkzaamheden plaats aan de Otweg, Bloemendaalseweg, Zwarteweg, Brugweg, Beijerincklaan, Zuidelijke Rondweg, het fietspad ten noorden van de Al 2, de verbindingsweg onder de A12, G. van Dort Kroonweg en On derweg.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17