Plantarium '99: alles draait om de consument )pen Cirkel: Aanpassing Passageplan Cursus "de bijbel in grote lijn" Jan Hielema opent Meubelstoffeerderij w Kerkdiensten Kaartavond De Gouwe Rijders Concordia bij winkelcentrum Zuidpias Flessenactie van scouting Sint Victor Collectanten gezocht voor Dierenbescherming Hart van Holland/1 september 1999 pagina 13 hemareeks nu afgesloten Consumentendag tijdens Plantarium '99 ristelijke boeken over onderwijs en opvoeding Haalbaarheid Intrekking oude bouwvergunning Weekmarkt Jan Hielema Lnr Svlvia van Doornen Hazerswoude/Boskoop - De 17e editie van de internationale vak- jeurs voor de boomkwekerij Plantarium, die werd gehouden van hgtot 29 augustus, trok evenals vorig jaar zo'n 16.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Het internationale karakter van de beurs berd dit jaar nog eens extra versterkt door het feit dat de deelne mers afkomstig waren uit maar liefst negen verschillende landen, met China als opvallende nieuwkomer. Zo werd in de stand van lejing Golden Land Horticulture Company een handpluk uit hun jbrede assortiment (vorm)bomen, heesters, vaste planten ge loond. Van Holland-China Flower Promotion Centre, waren er lender meer pioenen, esdoorns, Metasequoia en Ginkgo te zien. Het grootste deel van de deelnemers bestond ook dit jaar weer uit wekers en handelsbedrijven uit de boomkwekerij. Uiteraard werden ook de nieuwste ontwikkelingen getoond van toele- [verings-en dienstverlenende bedrijven en organisaties. Het aantal Noviteiten dat dit jaar voor Plantarium werd ingestuurd is hoog. Bijna 100 nieuwe cultivars of nieuwe vormen waren er op de beurs |te zien. l e 260 bedrijven en organisaties I die aan Plantarium '99 deelna men, hadden meer ruimte be schikbaar dan ooit. Plantarium '99 mocht namelijk gebruik maken van de kieuwe Beurshal, die pal naast het flantariumgebouw is opgetrokken, floor een gedeelte van de hal bij de >eurs te betrekken kwam de totale [oppervlakte van Plantarium uit op 114.500 m2; 500 m2 meer dan in 1998. flantarium '99 werd vorige week woensdag 25 augustus officieel geo pend en tijdens zijn openingsspeech taf de voorzitter van het Plantarium- pestuur Jan van den Bos duidelijk pan, dat met Plantarium '99 een the- jnareeks wordt afgesloten. De afgelo pen jaren werden namelijk steeds wee opeenvolgende schakels in de keten belicht. Allereerst was dat de relatie veredelaar-kweker, vervol gens werd het accent verlegd naar de relatie kweker-handelaar en vorig j aar werd uitgebreid gekeken naar de rela- Itie handelaar-detailhandelaar. Dit laar kwam men aan bij de relatie de tailhandel-consument; het laatste tra ject in de totale afzetketen. Tijdens Tlantarium '99 werd dan ook uitge breid aandacht aan de consument lesleed. Want; wat zijn de wensen Jkan de consument? En: hoe kijkt de consument tegen het boomkwekerij product aan? Om hier achter te komen werd tijdens de beursda- gen onder andere aan zo wel consumenten als de kwekers en handelaren gevraagd om een tiental soortgelijke planten met duidelijke kwaliteitsver schillen, op volgorde van voorkeur te zetten. De ge gevens werden op een lijst genoteerd en uit deze plantentest blijkt dat me ningen vaak verschillen. Zo blijkt de kwaliteit vanuit het oog van de consu ment vaak beoordeeld te worden op bijvoorbeeld de aanwezigheid van bloemen, terwijl de kwekers en han delaren vooral blijken te letten op de volheid van de plant. Tijdens Plantarium '99 waren ook de resultaten van de Consumententoets te zien. Door de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) werden al in mei dit jaar, vier verschillende planten ondergebracht bij zo'n 100 KMTP-leden. Op aanwij zingen van de kwekers werd er ver volgens drie maanden voor de plan ten gezorgd. Uit de resultaten van deze Consumententoets kunnen kwe kers opmaken of hun plant geschikt is voor de markt of dat de verzorgings adviezen danig aangepast moeten worden. Gedurende de eerste drie beursdagen was Plantarium uitsluitend voor vak genoten toegankelijk. Om ook de con sument in de gelegenheid te stellen deze interessante vakbeurs te bezoe ken, werd afgelopen zondag een 'con sumentendag' gehouden. Consumen ten konden zo als het ware een kijkje in de keuken nemen. Hoewel er buiten voor de ingang van het Plantariumge- bouw wel een en ander te koop was, bleef het binnen alleen bij kijken. Van diegenen die tijdens Plantarium '99 zijn of haar oog op iets moois heeft laten vallen, wordt enig geduld ver eist. De meeste planten zullen name lijk, mits ze ook daadwerkelijk op de markt gebracht worden, pas over ge ruime tijd of zelfs enkele jaren in de winkel te koop zijn. Waddinxveen - Op woensdag 8 sep- Itember start er een nieuw Open Cirkel Tsdzoen. Op deze eerste avond is Mevrouw wja Bos-Meeuwsen uitgenodigd om pe avond te verzorgen rond het the- pa: 'Christelijke boeken over onder lijs en opvoeding". ™angstellenden zijn welkom vanaf -J.UO uur in gebouw "De Schaaps kooi (achter de Brugkerk). Het pro- Igramma begint omstreeks 20.15 uur. Zondag 5 september Waddinxveen fn- Immanuelkerk 9.30 uur ds C. de Jong. ïïufr2nlrnoe'ingskerk 9.30 uur ds tlderman, Oudewater. f/v nkerk (v'lgem.) 9.30 en 16.30 P?1" Brink. '-"J- Afgesch. gem. 9.30 en 17.00 uur LG. van Tilburg. "Mgeref. gem. 10.00 en 18.30 uur Preeklezen. 17 nXnk 1000 uur ev-G-vd Bos, Ede; DO uur ds M. de Boer. Boskoop \TaPro' Gel°ofsgem. 10.00 uur ds JA Broström-Bruin. ish^em' 9'30 uur ds R. de Reuver; Dpc» tnr^s B vd G'essen. Cfmf i. ur ds -BA- v Hooijdonk. IS tri 9 39 ds J.H. Langelaar; |o.3° uur zie herv. gem. StnH kerk 9 30 en 17 00 uur S&AJ. Britstra, Lunteren. far uur Herman Boon. 10.00 uur D. Wiiker. Waddinxveen-Vrijdag 3 en zaterdag4 september gaan de jongste speltak- ken van scouting Sint Victor op pad om de Waddinxveners van hun lege statiegeldflessen te verlossen. Vrij dagavond komen de bevers en esta's tussen 18.30 uur en 20.30 uur langs in deOranjewijken in Groenswaard 1 en 2. Zaterdagmorgen tussen 10.00 uur en 12.00 uur gaan de kabouters en welpen op pad in de Zuidpias, Oost- polderwijk, Oranjewijk (het gedeelte bij de bibliotheek) en Groenswaard 1. De statiegeldflessen die met deze ac tie worden verzameld zullen bij de supermarkten worden ingeleverd. De opbrengst is bestemd voor een nieuw clubhuis. De scouts hopen dat deze actie net zo'n succes wordt als vorig jaar toen bijna 1400 gulden werd op gehaald. Waddinxveen - Ter gelegenheid van Werelddierendag zal de Dierenbe scherming, werkgroep Waddinxveen, van 4 tot en met 9 oktober haar jaar lijkse collecte houden. Het resultaat hiervan komt vooral ten goede aan het Dierentehuis Midden-Holland te Gouda. Daar worden uit de hele regio zwerf- en afstandsdieren opgenomen, dus ook uit Waddinxveen! Voor de medische controle en ver zorging zijn twee dierenartsen ver bonden aan het Dierentehuis. Dat het tehuis nog altijd nodig is getuigt het feit dat er jaarlijks zo'n 800 honden en katten worden opgenomen. Bijna alle dieren krijgen een nieuw tehuis of gaan terug naar de eigenaar. Om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken kan de werkgroep nog col lectanten gebruiken. Wie wil helpen de collecte tot een succes te maken kan bellen naar Nel Oort, telefoon 0182-61.65.19. Waddinxveen - Autoclub De Gouwe Rijders organiseert op donderdag 2 september een kaartavond bij De Unie aan de Kerkweg-Oost 226. Aan vang 20.00 uur. Tijdens deze avond worden vier rondes gespeeld. Men hoeft geen lid te zijn van de vereniging om mee te doen; iedereen is welkom. Waddinxveen - Het college van burgemeester en wethouders heeft een mogelijke aanpassing van de bestaande plannen rond de Nieuwe Passage besproken met de Ondernemersvereniging Waddinxveen (OVW) en de projectontwikkelaar Passage Combinatie Waddinxveen C.V.. De drie par tijen hebben de intentie uitgesproken om in de komende maanden te kijken of een overheveling van winkels naar het gebied tussen de Passage en de Gouweboulevard haalbaar is. Zij streven ernaar om het einde van dit jaar daarover duidelijkheid te verschaffen. Het college heeft naar aanleiding van de reacties tijdens de bewonersavon den en na overleg met ondernemers en belanghebbenden geconcludeerd dat, als de gemeenteraad hiermee in stemt, aan een nadere uitwerking van het vlekkenplan gewerkt kan gaan worden. Dit betekent dat de plannen voor de Nieuwe Passage aangepast dienen te worden om de gebieden beter op elkaar te laten aansluiten. Bij deze wijziging van de plannen kan worden gelet op een evenwichtige brancheverdeling in het gehele cen trumgebied. De projectontwikkelaar en de Onder nemersvereniging Waddinxveen heb ben er daarom mee ingestemd om n onderling overleg te bezien in hoever re een aanpassing van de bestaande plannen haalbaar is. Beide partijen onderschrijven de centrumvisie, waarbij het gebied tussen de huidige Passage en de Gouweboulevard als een integraal onderdeel van het cen trum zal worden ontwikkeld. Beide partijen onderschrijven de centrum visie, waarbij het gebied tussen de huidige Passage en de Gouweboule vard als een integraal onderdeel van het centrum zal worden ontwikkeld. Beide partijen beschouwen het bouwplan voor de Passage als een eerste een belangrijke fase om de cen trumvisie te realiseren. De project ontwikkelaar is bereid gevonden om in overleg met de Ondernemersvere niging Waddinxveen om het huidige bouwplan zodanig aan te passen dat er sprake is van modern, góed geoutil leerd winkelgebied, dat voor de con sument aantrekkelijk is en de onder nemers voldoende toekomstperspec tief biedt, het college zal er naar ver mogen aan meewerken door aan de gemeenteraad de benodigde planolo gische en andere maatregelen voor te stellen. Eén van deze maatregelen is de bevordering van een autoluw en gedeeltelijk autovrij centrum van Waddinxveen. Als deze overbrenging van winkels inderdaad haalbaar is, vraagt de pro jectontwikkelaar in december aan staande een nieuwe bouwvergunning aan, onder intrekking van de oude bouwvergunning. Het college gaat in middels verder met de procedure voor het ontwerpbestemmingsplan "Centrum '99". Nadrukkelijk wordt aangegeven dat de officiële bestem mingsplanprocedure pas wordt ge start nadat het definitieve ontwerp van het bouwplan klaar is. Het ont werpbestemmingsplan kan dan hier op worden aangepast. Tussen de drie partijen is eveneens afgesproken dat het college zo spoe dig als mogelijk is de gemeenteraad zal voorstellen om de weekmarkt te verplaatsen naar het gedeelte van de Kerkweg-Oost, tussen de Oranjelaan en de Kanaalstraat-Juliana van Stol berglaan. Boskoop - In het kader van "Jaar met de Bijbel" start op 6 september de cursus "de bijbel in grote lijn' in Het Praathuis aan de Bosweg. De cursus is opgezet door het Nederlands Bij belgenootschap, de Evangelische Al liantie en de Inwendige Zendings- bond bestemd voor allen die in de bijbel geïnteresseerd zijn. De eerste avond is informatief van karakter en wordt verzorgd door dominee R. de Reuver, één van de auteurs van de cursus. Aanmelden kan bij Jan de Mooy, telefoon 0172-214628. Waddinxveen - Voor het nieuwe sei zoen, waar muziekvereniging Concor dia weer fris aan begonnen is, staan een aantal activiteiten op het pro gramma. Een activiteit zal plaatsvin den op donderdagavond 9 septem ber. Dan geven C-Akkoord en het har monie-orkest een buitenoptreden bij het winkelcentrum De Zuidpias. Van 19.00 uur tot 20.00 uur treedt C-Ak koord op met onder andere Disneys magic kingdom, Rock te House, Sol- diers Song, Shalom Alechem en Car- neval de Paris. In deze muziekwerken wordt niet alleen op de blaasinstru menten gespeeld, maar er wordt ook in gezongen. Het harmonie-orkest zal te horen zijn met onder andere Liver pool Sound Collection een medley van Engelse songs. Killing me softly, het bekende Sing, Sing Sing en de mars Stars and Stripes. Beide orkes ten staan onder leiding van Jeroen Wentel. Door Karin Jongkind Waddinxveen - Op 1 september opent aan de Noordkade 68 Meubel stoffeerderij Hielema haar deuren. Ex-wethouder Jan Hielema is de eige naar van de nieuwe stoffeerderij. Na vijfentwintig jaar besloot Hielema, die vroeger jarenlang werkzaam was als meubelstoffeerder, zijn oude vak weer op te vakken. Bij Meubelstof feerderij Hielema zijn alle reparatie of onderhoudswerkzaamheden van oude of nieuwe meubelen mogelijk. Ook caravan- en bootkussens kunnen worden opgevuld en voorzien van een nieuwe stof. Meubelstoffeerderij Hielema is gevestigd in een gedeelte van de werkplaats van de meubelzaak Bakker, waarvoor hij ook reparatie werkzaamheden verricht. Hielema is gespecialiseerd in het restaureren van oude, antieke meubelen. Voor restauraties gebruikt Hielema am bachtelijk materiaal zoals crine en houtwol om de antieke meubelen zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat te herstellen. De eigenaar van de stoffeerderij is ex- wethouder Jan Hielema. Na het neer leggen van zijn politieke functie in april vorig jaar besloot hij zijn oude beroep weer op te pakken. Hielema begon als meubelstoffeerder toen hij veertien jaar oud was. Ondanks dat de jonge Hielema goed kon leren voel de hij zich sterk verbonden met het vak van meubelstoffeerder. Zijn grote voorbeeld was zijn vader, die in Fries land als meubelstoffeerder werkte. Hielema hield van zijn vak en behaal de zowel zijn middenstands- als enke le vakdiploma's. Met de opkomst van de weggooimaatschappij in het mid den van de jaren zeventig brak er ook voor Hielema een nieuw tijdperk aan. In die tijd ruilde hij het stoffeerders vak voor een administratieve functie bij een semi-overheidsinstelling. Bin nen een aantal jaren werd hij hoofd van een grote afdeling bij deze organi satie. Daarnaast was Hielema actief in besturen van diverse verenigingen en in de politiek. Van 1993 tot 1998 was hij wethouder bij de gemeente Wad dinxveen. Het ambachtelijke beroep van meubelstoffeerder heeft echter zijn hart gestolen en het voelt dan ook "na zoveel jaar als thuiskomen", ver telt Jan Hielema enthousiast. Meubel stoffeerderij Hielema is telefonisch bereikbaar op telefoonnummer 0182- 616131 of 06-20749306.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 13