'Boeren- iI gezelligheid PARKEREN Tv °0*« Het oude dorps- en polderleven herleeft. Met het optreden van de Bergsche Batterij uit Geertruidenherg van vorig jaar werd I de eerste stap gezet in I de herbeleving van de historie in en rond I het dorp Zevenhuizen. Voor en in het Rabobank "Grand Café": I Watergeuzen strijden in onze I omgeving I Op dit Oogstfeest zal de 1 Aprilvere- Iniging Brielle ons terugvoeren naar I de jaren 1574-1575, waarin de pol- I ders rond Zevenhuizen onder water I werden gezet. Dit op bevel van de I Prins van Oranje om de Watergeu len de gelegenheid te bieden met [hun platbodems de belegerde stad [Leiden te kunnen ontzetten. [Nico Dirkzwager is hiervoor in de V'j&düedenisboeken gedoken. Ook hel "Verleden Tijdschrift" van janua- I ri 1998 van de Stichting Oud Zeven- huizen-Moerkapelle met als titel "Ze- I venhuizen in het begin van de Tach tigjarige oorlog" gaf hierin vele aan- De Watergeuzen trekken ten strijde... dorp Zevenhuizen was letterlijk van de buitenwereld afgesloten. De om ringende polders waren onder water gezet en het Noord- en Zuideinde werden gebarricadeerd uit vrees voor de Spanjaarden. De Watergeu zen overwonnen uiteindelijk de ge hate Spanjaarden. Dit schouwspel komt terug in beeld tijdens het Oogstfeest van zaterdag 4 septem ber a.s. in Zevenhuizen. "et oude dorps- en polderleven in "Een Polderromance' 'öpingspunten voor het schouw- ieloP het aanstaande Oogstfeest, it schouwspel wordt duidelijk wel- ■■ve rol de polders in onze vaderlandse Ahiedenis hebben vervuld. Het Uniek gelegen Het dorp Zevenhuizen ligt middenin een aantal prachtige polders. De Zuidplaspolder, de Eendrachtspolder en de Tweemanspolder zijn hiervan de bekendste. Minder bekend, maar even uniek, zijn de Moerpolder, de Catgespolder en de Swanla-polder. Deze polders zijn ruim tweehonderd jaar geleden drooggemalen. De Mo lenviergang aan de Rotte is hiervan een uniek monument. Maar de inrichting van deze polders staat momenteel onder druk. Stad- landschapsarchitecten hebben grote plannen met deze polders. De re creatie speelt hierin een grote rol. De boeren verkopen hun land en er komen nieuwe huizen. De grote stad nadert met rasse schreden de kernen Zevenhuizen en Moerkapelle. De vereniging Oud Zevenhuizen-Moer- kapelle en de Stichting De Molen vrienden volgen deze ontwikkelingen nauwlettend. Wat behouden kan worden, zal ook voor de toekomst van groot belang kunnen zijn. De Polderromance Het succes van de musical "een pol derromance", die in april jl. vijf uit verkochte voorstellingen trok, geeft aan waarin een dorp als Zevenhui zen uniek kan zijn. Ook in deze hec tische tijd. De Polderromance gaf een prachtig beeld onder welke om standigheden de Zuidplaspolder werd drooggerrjaien en onder welke sociale omstandigheden er toen moest worden gewerkt. Al lopend door de Dorps- Sfaat, genietend van de vele octiviteiten zal u ze zeker tegenkomen; de drie ver killende straatorkesten die et Oogstfeest van gezellige a"ken voorzien: "De Krote kokers" uit Moordrecht, De Stamgasten" uit Dor- recht en "Komt ooit goed" uit Sevehuize 10.00 uur: Opening van het Oogstfeest bij de tentoon stelling van oude tractoren en landbouwmachines, georganiseerd door Fred en dochter Elisabeth Visser. Dorpsstraat - zuidzijde (Hotel Vos): Verovering van de ophaalbrug over de Ringvaart door de Watergeu-1 zen op de Spanjaarden; De Spanjaarden vluchten de Dorpsstraat in. Het stoomtreintje van Bram Heij voor de kinderen Oude ambachten en veel braderie-kramen. Plein achter het gemeentehuis: Schermutselingen tussen Watergeuzen en Spanjaarden uitgevoerd door de 1 Aprilvereniging Brielle en 25 Zevenhuizense Geuzen. Optreden van de bekende Country- en Westernband "Coincidence", omlijst door Country- Western Dancers. Dorpsplein: De Watergeuzen bereiken het Dorpsplein, rammen de poort, die toegang biedt tot Huis ter Duyn en overmeesteren de Spanjaarden. De Spaanse commandant wordt per kooiwagen afgevoerd en berecht. De hele dag optredens van een aantal straatorkesten, o.a. het straator-1 kest van de Kleine Trompetter en op het podium de band "The Thun- derbirds" En natuurlijk ook op het dorpsplein: de bar met een gezellig terras. Politieplein: Het plein naast het politiebureau is geheel ingericht voor de kinderen, met o.a.: kinderkramen, een springkussen, pony-rijden, kinderspelle tjes en de kinderboerderij van de familie Hoogendoorn uit Stolwijk. Plein voor de Ned. Hervormde Kerk: De gehele dag is er voor de kerk een gezellige grote rommelmarkt. Dorpsstraat-noordzijde Tegenover de NH-kerk vindt u de tentoonstelling van de oude motor- I fietsen van Willem Boode, evenals veel oude ambachten met o.a.: een tinnegieter, een glasblazer, een touwslager en condolies. Voor Albert Heijn vindt u het Rad van Avontuur van voetbalvereniging "Groeneweg" en een oud-hollands café "De Slurp". Buiten vindt u de stands van de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle en de Vereniging Molenvrienden. Binnen vindt u de miniatuursmederij van Bram Heij en de vertoning van de film over het oude dorps- en polderleven van de familie v/d Torren. Over de brug (noordzijde) en Catgesplein: Traditioneel en dit jaar voor de tiende keer de tentoonstelling van oude I tractoren, combines en andere landbouwmachines. Deze tentoonstel ling vormde 10 jaar geleden de basis van het Oogstfeest in haar huidi ge vorm. Een stukje nostalgie voor de ouderen die met deze machines hebben gewerkt en interessante techniek voor de jongeren. Het organisatie-comité verzoekt een ieder om vanaf vrijdag 18.00 uur alle parkeerplaatsen in en rond de Dorpsstraat, het Catgesplein, de Burgemeester Boerstraat, enzovoort AUTOVRIJ te houden. Bezoekers kunnen parkeren aan het Noordeinde (waterzijde), op de Tweemanspolder (richting Rottemeren), op het Industrieterrein, op het Dorpshuisplein en langs de Swanlaweg. De parkeerplaatsen worden met borden aangegeven, dit in overleg met de politie. De Dorpsstraat zal op vrijdagavond vanaf 20.00 uur voor alle verkeer afgesloten zijn (Albert Heijn is via de noordzijde bereikbaar). Op zaterdag is de gehele Dorpsstraat voor alle verkeer afgesloten. t b V K 1 "rtsaye van het Oogstfeestcomité Zevenhuizen, bestaande uit: Jan Dijkshoorn, Dick v.d. Horst, Marco Hoogendoorn, Willem Visser en Kees Wiggers, net Uogstteest/braderie op zaterdag 4 september. Huis-aan-huis in Zevenhuizen, Moerkapelle, Kruisweg, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Moordrecht en Waddinxveen Redactie: Willem Visser, Lisette Dibbets en Marco Hoogendoorn. Technisch advies redactiepagina's: Graphic Plus Zevenhuizen. De historie herl [tijdens het Oogstfeest

Hart van Holland | 1999 | | pagina 21