In het Rabobank "Grand Café": |De geschiedenis van le Watergeuzen Het Historische tafereel: Speciaal kiaderplein L_ Oogstfeestkrant 1999 - pagina 11 (het "Grand Café" van de Rabo- i zijn een aantal onderdelen bij gebracht. Ten eerste de tentoon- Iselling van de mini-smederij van Heij. Deze smederij op schaal >efteen waar beeld van de eeuwen- ide smederij van de familie Heij zo- |ils deze in bedrijf is. Alle miniatuur- l-achines zijn door Bram Heij zelf lanaakt! Een waar stukje vakman- laap en het mooiste isalle ma lies draaien nog ook! llevens kunt u in het "Grand Café" laar een film kijken van het oude |:;rps- en boerenleven. Deze film is destijds gemaakt door de familie v/d Torren van hun landbouwbedrijf aan de Bredeweg. Men ziet het boeren bedrijf van zo'n vijftig jaar geleden, waarbij nog volop gebruik werd ge maakt van paarden tijdens het ploe gen. Ook zijn beelden te zien van een Koninginnedagviering direct na de oorlog. En zoals gebruikelijk ontbreken ook de Vereniging Molenvrienden en de Stichting Oud Zevenhuizen-Moerka- pelle niet om en nabij het "Grand Café". Ook zij gaan terug in de tijd. rommelmarkt wordt gehouden op het prachtige en gezellige Kerk- pein. Naast de bekende oude stoelen en tafels worden ook veel snuiste rden en dergelijke aangeboden. Een groot aantal vrijwilligers spant zich pi hele jaar in om deze spullen te sorteren zodat deze overzichtelijk gepresenteerd kunnen worden. De opbrengst van de rommelmarkt is be- Istemd voor het onderhoud van het kerkgebouw. Iflond 1550 leefden de Lage Landen onder Spaans bewind. IMflar de Hollandse besturen en de edelen lieten zich de wet l'üef voorschrijven. Zij kwamen in verzet. Om die reden stuurde pe Spaanse koning een huurlingenleger, onder leiding van de lakende Hertog van Alva, naar Holland. |0ok op goddienstig gebied was er |®orm veel in beweging; de reforma- Ife was in volle gang; de beelden- Istorm trof de Nederlanden. De ko- Ining van Hispanje, Philips de Twee- I de vond dat de edelen hard moesten ■optreden tegen de ketterij. De ede- I «n stelden echter een geschrift op I waarin zij vroegen om verzachting I an de aanpak van de ketters en af- Ichaffing van de inquisitie. Dit I smeekschrift werd aan Margaretha I an Parma, de Spaanse landvoogdes I -or Nederlanden, aangeboden. Een I 'aviseur stelde tijdens de aanbieding Ivan het smeekschrift de Landvoog- I K gerust, hij probeerde dit althans, JW de woorden: "Madame, ce ne que DES GUEUX"; Mevrouw, 1 "etzijn maar bedelaars. En daarmee I5" naam GEUZEN geboren. In™ van Granje zag kansen: IWLUND los van SPANJE, maar Itoe. Met hulp van de verdrukte ede- I >121 met behulp van de Land- en PATERGEUZEN! Deze Watergeu- doorkruisten Het Kanaal en de 'ordzee, kaapten schepen en plun- f, en diverse kustplaatsen. I 1 APRIL 1572 ligt de Geuzen- I aa V°°r ^en ^el, °P de Maas om I .cn te Saan en de stad te plunde- I mü Spanjaarden worden over- I ^sterd en de Watergeuzen verove- I ui j Stac' Gen Briel zonder deze te |™deren! Het zou de eerste stad I ''Orden voor de Prins van Oranje. Jaarlijkse 1-april-viering Laatstgenoemde zeer belangrijke historische gebeurtenis wordt mo menteel jaarlijks op historische wijze gevierd. Voor het eerst op 1 april 1672, een eeuw na dato. Ook toen was het een moeilijke tijd, want het Franse leger stond op het punt ons land binnen te vallen. Op 1 april 1772 werd er 400 pond buispulver verstrekt om de kanonnen te laten bulderen. Zo ook op het Oogstfeest van zaterdag 4 septem ber 1999. Op 1 april 1872 werd het derde eeuwfeest een groot nationaal feest door de aanwezigheid van Koning Willem III. Op 1 april 1929 werd een histori sche optocht met het rammen van de poort opgeluisterd door de gehele Koninklijke familie. Op 1 april 1939, nu 60 jaar gele den, werd de huidige 1 Aprilvereni ging opgericht, Op 1 april 1972, vierhonderd jaar na dato werd alles nog eens dunne tjes overgedaan, nu met het op 3 maart 1972 door Staatssecretaris mevr. Smit-Kroes gedoopte Geuzen- schip de "Prince Admiraal". Op 4 september 1999 maakt de 1 Aprilvereniging Brielle haar opwach ting tijdens het Oogstfeest in Zeven huizen en laat de geschiedenis van deze streek herleven. Uitgevoerd door de 1 Aprilvereniging Brielle en 25 Watergeuzen uit Zevenhuizen) De verovering van de ophaalbrug... De Watergeuzen liggen "voor Zeven huizen". Zij kunnen met hun platbo dems op dat moment niet verder om Leiden te ontzetten. De Spanjaarden houden het dorp Zeven- hu De poort wordt geramd... bezet en houden de wacht bij de toe gang tot het dorp. Daartoe hebben zij de ophaalbrug over de Ringvaart opgehaald. Een oude brugwachter vertelt aan de Watergeuzen wie van de Spaanse soldaten de slinger van de brug heeft. De Wa tergeuzen zien kans de Spanjaarden te overmeesteren en laten de brug zak ken. Daarna wordt de Spaanse vlag van de brug gehaald. De Spanjaar den vluchten de Dorps straat in... Ondertussen zijn een deel van de Span jaarden de Dorpsstraat ingevlucht richting het Gemeente huis, wat in vroeger tij den "Huis ter Duyn" heette Enige schermutselingen trotserend bereiken ook de Water geuzen Huis ter Duyn. Voor de poort hebben zich een aantal Spanjaarden verschanst. De Watergeuzen nemen dan het besluit de Spanjaarden te overmeesteren en de poort te ram men om zodoende toegang te krij gen tot Huis ter Duyn. Als dit gelukt is verklaren zij Zeven huizen voor de Prins van Oranje! De Spaanse commandant wordt in een speciale kooiwagen afgevoerd en be recht. Intussen is het water in de omringen de polders zover gestegen dat de Watergeuzen hun tocht naar de door de Spanjaarden bezette* stad Leiden kunnen vervolgen om deze uiteinde lijk te ontzetten. Op het plein bij het politie bureau is voor de kinderen veel te beleven. Er zijn kra men met het "Blazoen van Toen", een verzameling van leuke kinderspelen. Er is een springkussen met medewer king van de peuterspeelzaal en ponyrijden. Ook zijn er de dieren van Koos Hoogendoorn uit Stol wijk. Zijn bedrijf aan de Benedenkerkseweg in dit dorp is een lust voor het oog. Aan het begin van het dorp is het treintje van Bram Heij te vinden. september a.s.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 31