beeld van Rwanda Ilrouwenbijbelkring lantelzorgcafé Problematisch gedrag onder jongeren van tijdelijke aard ieuws uit WIJ ZIJNOP ZOEK NAAR Pon voor 6-ratis Kleintje Kinderkleding- en speelgoedbeurs Informatieavond "Omgang met mensen die dementeren" Hart van Holland/15 september 1999 pagina 17 Mêü- Afname problematisch gedrag Eenoudergezinnen Problemen Regioverschillen Beleid Jij was vroeger die enthousiaste jongen in de straat die altijd in de weer was met je skelter, fiets en brommer. Je kon je geluk niet op toen je eindelijk auto mocht gaan rijden. Die liefde voor auto's heb je altijd gehouden. Daarom heb je van je hobby je beroep gemaakt, of zou je dit in ieder geval graag willen. DAAROM ZIJN WIJ OP ZOEK NAAR JOU! In ons nieuwe bedrijfspand willen wij graag ons team uitbreiden met enthousiaste en gemotiveerde mensen met echte liefde voor het vak en die van aanpakken weten! Wij bieden een spiksplinternieuwe werkomgeving, waarin gewerkt wordt met de modernste apparatuur in een team van vakmensen. Uiteraard bieden wij een goede salariëring. Autoschade Service Waddinxveen, (een onderdeel van de Van der Linden Groep) Coenecoop 360, 2741 PN Waddinxveen, t.a.v. Saskia Küttschreuter. Telefoon 0182-611976 Heb jij ervaring of wil je graag opgeleid worden tot een top-schadehersteller, bel dan nü voor een afspraak! ■Mo - Om meer te weten te komen Iter Rwanda, de situatie, de cultuur, geschiedenis, de toekomst en Jooral de mensen kan men op zater- Ijag 2 oktober vanaf 12.30 terecht in lietROC Utrechtcollege, Amerikalaan 9in Utrecht. Drie organisaties van fctandese mensen in Nederland heb- Itn een programma samengesteld let informatie; een film gemaakt lioor een Rwandese filmmaker, mu- jek,dans en lekker eten. De titel van |je conferentie is: "Verzoening in Jranda, integratie in Nederland", ■ver de verzoening spreekt Faustin jVagiramungu, voormalige eerste Roister van Rwanda. De theoloog TiOverdulve vertelt over zijn boek ■Rwanda, een volk met een geschiede- liis". Verder zullen onder andere spre ien David Banza van Asadho en Char- |;s Ndereyehe vice-president van l'JDR. lïaar denk je aan als je Rwanda loort?" vraagt VictoireU. Ingabire, de joördinator van de dag. Na een korte |ite zegt ze: "Ik weet het; massa- >ord, oorlog, ellende". "Niemand eelt de waarheid in pacht", zegt Vic- Jtoire maar er is zeker meer over dit |U te vertellen dan moord en ellen- I ij' de". En deze dag vooral ook genieten van zang: Philemon, een Rwandese zan ger die in 1994 gevlucht is uit Rwanda treedt op met zijn eigen composities. De dansgroep INTASHYO van CODAC zal optreden (volksdans). Er zal ge noeg Afrikaans eten zijn en de bezoe kers worden uitgenodigd om mee te dansen. Er is een tentoonstelling waarvoor verschillende landelijke or ganisaties zijn uitgenodigd. Voor eventuele nadere informatie: 0180-633822 (Victore U. Ingabire). De kosten voor deze dag bedragen ƒ10,- per persoon. Regio-Op dinsdag 21 september is de eerste koffieochtend van dit seizoen in IceNederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat 1 in Bergschenhoek. Spreek- literisTonneke Bijker. Vanaf 9.00 uur is er koffie, het programma start om 9.30 ■uur. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer informatie: Mevrouw Wolff, ltelefoon 079-5933133. o-Het Steunpunt Mantelzorg or- ■ganiseert vanaf dit najaar elke derde Ivrijdag van de maand het mantelzorg- pé. Hier biedt het steunpunt aan mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of handicap, de moge lijkheid om elkaar te ontmoeten. Man- ltelzorgers kunnen zo hun verhaal bij Jelkaar kwijt, elkaar steun geven en kunnen er even uit zijn in een gezellige omgeving. fel doel van deze bijeenkomsten is pet bieden van een plek aan mantel- zorgers waar zij elkaar ondersteuning Ikunnen bieden, waarbij lotgenotener- paringen en informatie uitgewisseld kunnen worden, onder begeleiding van een deskundige. De eerste bijeenkomst zal plaatsvin den op 17 september van 10.00 uur to 12.00 uur in cafe Résistance, bij het verzetsmuseum in Gouda, Turfmarkt 30. Men hoeft zich voor deze bijeen komst niet aan te melden. Met vragen kan men terecht bij het Steunpunt Mantelzorg. De balie is te vinden in de Thuiszorgwinkel-Meditheek, Boele kade 1 te Gouda en is open op werkda gen tussen 10.00 en 15.00 uur, 's maandags tussen 13.30 en 17.00 uur, telefoonnummer 0182-594658. Boskoop - Op maandag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 september wordt een kinderkleding- en speelgoedbeurs ge houden in "De Schakel" aan de Nieuw- straat 77. Goede najaar- en winterkleding (schoon, heel en in de maten 68-182) en speelgoed (goed bruikbaar en compleet) kunnen worden ingeleverd op: maandag 27 september van 19.00 tot 21.00 uur en dinsdag 28 september van 9.00 tot 11.00 uur. Men kan maximaal 30 stuks inleveren en men bepaalt zelf de verkoopprijs, eventueel in overleg. Tweederde deel is voor de aanbieder, eenderde is voor het bouwfonds van de Christelij ke Gereformeerde Kerk. De verkoop is op: dinsdag 28 septem ber van 19.00 tot 21.00 uur en woens dag 29 september van 9.00 tot 10.30. Voor meer informatie:0172-587808, 0172-218511, 0180-631197 of 0182- 610360. Regio - Overmatig en veelvuldig alco holgebruik, frequent blowen, vanda lisme en andere (lichte) vergrijpen, nemen onder jongeren vanaf 15-17 jaar snel toe en nemen vanaf 24 jaar weer sterk af. Bij jongeren uit een oudergezinnen en jongeren uit gezin nen met laag opgeleide ouders, ko men veel leefsituatie- en gezond heidsproblemen tegelijkertijd voor. Een aanzienlijk deel van de Marok kaanse en Turkse gezinnen behoort hiertoe. Dit staat in het rapport "Jon geren beter in beeld" dat de GGD Zuid-Holland Noord vandaag presen teert. Het rapport is geschreven naar aanleiding van een onderzoek oder 2.975 jongeren van 12-26 jaar in Lei den, Alpen aan den Rijn en tien regio gemeenten. Uit het onderzoek blijkt dat als jonge ren volwassen worden, het proble matisch gedrag afneemt. Veronder steld wordt dat relaties en werk jon geren doen terugkeren tot maat schappelijk geaccepteerd gedrag. Dit geldt niet voor ongezonde leefge woonten (niet ontbijten, weinig fruit eten, roken, niet sporten). Die blijven op volwassen leeftijd bestaan of ne men zelfs toe. In vergelijking tot andere jongeren blijkt dat jongeren uit eenoudergezin nen zich minder gezond voelen, meer piekeren, ongezonder eten, minder sporten, meer genotmiddelen gebrui ken, vaker in aanraking komen met de politie en meer (kleine) overtredin gen begaan. Jongeren uit gezinnen met laag opgeleide ouders hebben dezelfde problemen als de jongeren uit eenoudergezinnen en hebben daarnaast meer last van overgewicht, behoren vaker tot de vroegtijdig schoolverlaters en zijn dikwijls werk loos. Een op de vijf jongeren heeft proble men waarover "dag en nacht" wordt gepiekerd. Het meest wordt gepie kerd over de eigen identiteit, school prestaties, relaties en de thuissitua tie. De werkloosheid onder school verlaters is laag maar ongelijk ver deeld. Werkloosheid komt in verhou ding mee voor onder vroegtijdig schoolverlaters en allochtone jonge ren. Zorgwekkend is de hoge werk loosheid onder Marokkaanse jonge ren. Uit het onderzoek blijkt dat grote ver schillen bestaan tussen leeftijdsklas sen en tussen mannen en vrouwen, maar niet tussen de verschillende ge meenten. Leiden is de enige gemeente met een opvallende bevolkingsgroep binnen haar grenzen. De studenten zorgen voor een sterk verhoogde al coholconsumptie van 18-26 jarigen in Leiden ten opzichte van hun leeftijds genoten in de omringende gemeen ten. Dit onderzoek is door de GGD voor alle gemeenten uitgevoerd. De ge meenten ontwikkelen onder andere op basis van deze resultaten hun jeugd- en jongerenbeleid. Regio - De Gezondheidswijzer van De Vierstroom organiseert op woensdag avond 22 september een informatieavond over dementie. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van De Vierstroom aan de Antwerpseweg 7 te Gouda. De heer Snijders, psycholoog, zal informatie geven over de omgang met dementerenden. Eveneens geeft hij informatie over de Alzheimerstich- ting, wat zij voor familieleden en andere betrokkenen kan doen. Mevrouw de Jonge, coördinator Activiteitenbegeleiding verpleeghuis Bloemendaal, zal verschillende materialen laten zen die gebruikt kunnen worden in het contact met dementerenden. In de pauze zal er ook schriftelijke informatie beschik baar zijn van diverse organisaties. Er is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De zaal gaat open om 19.45 uur, aanvang programma 20.00 uur, einde 22.00 uur. De toegang is voor leden van de Vierstroom ƒ2,50, voor niet leden ƒ5,-/ r\ Medewerkers van de Gezondheidswijzer kunnen advise ren bij het vinden van een oppas wanneer u een demen terende verzorgt. Deelname alleen na telefonische opga ve, telefoonnummer 0182-594658. Naar schatting lijden in Nederland tussen de 150.000 en 200.000 mensen aan dementie. Er zijn verschillende be naderingswijzen ontwikkeld om mensen die dementeren te benaderen. De benaderingswijzen kunnen de gevol gen van de dementie voor alle betrokkenen verlichten. Verloren: goudkl. montuur op wo 8 sept. n Mkp. Omg. drog. Rodenburg Reacties': 079-593.26.68 VAN DER LINDEN GROEP uitsluitend voor particulieren (te koop aangeboden of gevraagd, verloren of gevonden voorwerpen en felicitaties) max. 6 regels, plaats in elk vakje één letter of leesteken tussen twee woorden één vakje open laten Naam: Adres: Plaats: Inleveren bij, of opsturen naar: HART VAN HOLLAND - Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen, of inleveren bij: Bac mode - Dorpsstraat 1 - Moerkapelle Gé de Slijter - Puttelaan 146 - Boskoop Heemskerk electra - Dorpsstraat 33 - Waddinxveen Cl000 - Passage - Waddinxveen Slagerij Buijs - Dorpsstraat - Benthuizen De redactie behoudt zich het recht voor, kleintjes voor plaatsing in Hart van Holland te weigeren. .Maximaal 1 bon per gezin! Kleintjes per fax of telefoon worden geweigerd!

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17