[uziekvereniging "Harmonie Excelsior": llOO jaar oud maar jong van geest! Geen rust voor Invictus Een kijkje in het boomkwekerij- museum TZM kan nog niet tot winst komen Moerkapelle haalt fors uit Floreant-Dames winnen weer regio Collecte Nederlandse Brandwonden Stichting Hart van Holland/6 oktober 1999 pagina 17 N 456 afgesloten |hnr Svlvia van Doornen loskoop/Waddinxveen - Op 13 september luis het precies honderd jaar geleden dat de lioskoopse muziekvereniging Excelsior lerd opgericht. Met een grandioze show- livond werd dit jubliieum op vrijdag 1 okto- ller in de Ontmoetingskerk in Waddinxveen Itvierd. Op zaterdag 2 oktober vond 's mid- Ijags een receptie plaats in het verenigings gebouw in Boskoop. Op deze wijze werd het luuzikale- en het meer formele gedeelte, lompleet met toespraken en uitreikingen, litrikt gescheiden gehouden. Het was vrijdagavond tijdens het jubileumconcert dan ook non-stop genieten van de muzi- prestaties van Excelsior en lauziektalenten van buiten de vereni- ig, waaronder "Die Gouwe Sang- liers" o.l.v. Jeroen Bosman, het Ishowballet "De Holiday Dancers" ■o.l.v. choreografe en topdanser I ingrid Kootkar, en entertainer/zan- r Tony Anderson. Ook gaven alle Ieigen gelederen van de vereniging licte de presénce. Zo vertolkten de lAMV-ers, o.l.v. instructrice Helga lüoekestijn, een speciaal voor deze Iavond door hun 'juf' geschreven I liedje. O.l.v. Jeroen Wentel gaf het I opleidingsorkest C-Akkoord een I drietal swingende nummers ten I gehore en voor de slagwerkgroep I o.l.v. Patrick van Wognum, had het I liarmonie-orkest een speciaal plekje I ingeruimd. De muziekdocenten van I Excelsior formeerden speciaal voor I dit jubileum een kwintet met de I alleszeggende naam "BijVoorbeeld". I De rest van de avond nam het har- I monie-orkest o.l.v. Anton van Oosten I vóórhaar rekening. Het perfect geor- I ganiseerde jublileumconcert trok pu bliek; de Ont moe tingskerk die normaliter plaats biedt aan zo'n 800 personen, beschikte zelfs niet over voldoende zitplaatsen waardoor men tot achter in de garde robe stond mee te genieten. De volgende dag werd er tijdens de receptie nog heel wat over dit zeer geslaagde concert nagepraat. Tot grote verrassing van de twee aanwe zige vertegenwoordigers van de Stichting Oost-Europa Kinderhulp, overhandigde Excelsior hen op sym bolische wijze één van de oude kostuums. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan heeft de vereniging namelijk nieuwe uniformen aange schaft en zijn de oude kostuums aan de stichting geschonken zodat in het Roemeense dorp Osorhei het plaat selijk koor van een uniform kan wor den voorzien. Tijdens de receptie werden verder toespraken gehouden door ondermeer voorzitter van Excelsior Peter van den Berg, Bos- koops wethouder de heer Trimp en de heer Jansen van de KNFM. Hierbij werd ruim aandacht besteed aan de geschiedenis van de muziekvereni ging en het feit dat Excelsior momenteel flink investeert in jeugd opleidingen. In 1994 werd gestart met muziekonderwijs voor de jeugd omdat nieuwe, jonge leden volgens de bestuur van essentieel belang zijn voor de continuïteit van de vere niging. Onder leiding van de nieuwe dirigent Anton van Oosten profileer Harmonie Excelsior zich als orkest van goede kwaliteit, waarin de oplei ding van de jeugd een sleutelpositie inneemt. Het opleidingsorkest C- Akkoord, dat een samenwerkings verband is tussen Concordia Wad dinxveen en Excelsior Boskoop, heeft inmiddels al enkele prijzen in de wacht gesleept. j Moerkapelle - Het le team van TZM l taf! in de uitwedstrijd tegen SHOT 65 uit Zwijndrecht nog niet de winst kunnen pakken. De wedstrijd werd I met 7-3 verloren. Ad van Heijningen en Guus van Amerongen moesten de klus met z'n tweeën klaren omdat Dico Bac niet aanwezig kon zijn. Ad won twee partijen en Guus won er één. De dubbel leverde niets op. Team 2 speelde een' uitwedstrijd legen OTTV 2 uit Ouderkerk a/d IJs- sel. Er werd met 6-4 verloren. Coerd van Kasteel won twee partijen. Patrick en Sander van der Meer won nen beiden één partij. De dubbel werd verloren. Team 3 liep tegen één van zijn groot ste nederlagen in de geschiedenis op. Thuis tegen NTTC 3 uit Nieuwer- kerk werd met 1-9 verloren. Gerard Reijm wqs de enige die een partij won. Het 4e team speelde een thuiswed strijd tegen Bok 4 uit Bode graven. Er werd met 7-3 gewonnen. Bart Klos won al z'n partjjen. Simon Wondergem twee en John Meurer won er één De dubbel werd ook gewonnen. Team 5 speelde een uitwedstrijd tegen NTTC 8 uit Nieuwerkerk a/d IJssel. Met 6-4 werd er verloren. Adrie Bout won twee partijen. Walter Micke won er één. Albert Thunissen won geen partij. De dubbel werd wel gewonnen. Gelukkig kennen de meeste mensen ®iet de pijn van een verbrandings- j slachtoffer. Maar iedereen heeft zich weieens gebrand aan een hete pan of aan kokend water en weet hoe pijn- 'W zelfs een kleine brandwond kan zijn. Gndanks dat de behandelingsmetho den voor brandwonden de afgelopen laren sterk verbeterd zijn, is het Senezingsproces van een brand wondpatiënt nog altijd langdurig en Sinds 1971 zet ge Nederlandse Brandwonden Stichting zich in voor brandwondslachtoffers. Dankzij deze inzet en de giften van vele Nederlanders is er in de afgelopen jaren veel vooruitgang geboekt bij het verbeteren van de behandeling maar ook bij het voorkomen van brandwonden. Maar zolang er slacht offers zijn, blijft er geld nodig voor voorlichting en onderzoek! Daarom gaan er in de week van 10 tot en met 16 oktober weer ruim 55.000 collectanten in heel Neder land op pad! (Geef!) Juddinxveen - Dit weekend werd ?ee' gebadmintond door Invictus. "iw! 'n sPorthal "De Duikelaar" als e Dreef". De teams spelend in de in /hebben als volgt gepresteerd d't "reserve-weekend". ^am 16 kreeg geen vat op de tegen- ander. Hoewel eerste heer Herman ^enkels zijn enkel won (15-12, 15- en even daarna ook de dubbel «men met Robert Doone (15_7 9_15 werden alle andere partijen a r'°ren. Het werd daardoor 2-6. °k team 14 had het moeilijk. Het am speelde tegen BC Schoonho- IjkT'o Invictus 3 speelde tegen tw i ^erste heer Tjeerd Hillerts en eede heer Rémon van Gemeren "nen hun enkel. Samen wonnen la e dubbel. Tjeerd haalde ook de partij van de dag binnen samen met Suzanne Rademaker, waardoor het 4-4 werd. Het zesde team had het makkelijker tegen Oudewater 1. Hoewel slechts twee van de vier enkels werden gewonnen (door Jean Lamaison en Britt van Braam Morris), bleek het team toch op gang te komen in de mixen en dubbels. Zonder grandioos badmin ton werden wel alle volgende partij en gewonnen: een 6-2 overwinning. Team 2 kwam uit tegen Clear 77. Frank Keizer speelde een spannende enkel en won met 15-5, 13-15 en 15- 12. Slechts een enkel werd vervol gens verloren. Een hele spannende partij werd de heren dubbel. Leon van Prooijen en Sander Treffers ma kte er een driesetter van, maar verlo ren uiteindelijk toch nipt met 15-11, 15-17 en 14-17:6-2. In verband met werkzaamheden ter hoog te van de Zuidelijke Dwarsweg is het nood zakelijk een gedeelte van de provinciale weg N 456 in Moordrecht voor al het ver keer af te sluiten. De werkzaamheden beginnen op maandag 11 oktober en wor den afgerond op vrijdag 15 oktober. De afsluiting begint 's avonds om 20.00 uur en eindigt om 6.00 uur de volgende ochtend. Moerkapelle - Het standaardteam van voetbalvereniging Moerkapelle imponeert in dit nog prille voetbal seizoen behoorlijk. Nu werd de altijd lastige uitwedstrijd bij het hoog op de ranglijst staande Koudekerk over tuigend met 2-6 gewonnen, de gehele wedstrijd was er maar één ploeg, die het spel dicteerde. Door deze over winning nemen de "Blauw-Witten" nu alleen de 2e plaats op de ranglijst in met 12 punten uit 5 wedstrijden, dit met een achterstand van drie punten op de nog ongeslagen "Leid- se Sleutels". Al na vijf minuten kopte Rob van Leeuwen een bal door naar Lennaert Visser, die koelbloedig afmaakte. De zich veel in het spel mengende Rob van Leeuwen was ook bij het tweede doelpunt betrok ken, in de 12e minuut bediende hij opnieuw Lennaert Visser, die vervol gens z'n 6e competitietreffer aante kende. Kort daarna stond het echter 1-2; bij een onoverzichtelijke situatie verdween de bal via een Moerkapels been in het doel. Rob van Leeuwen wist door een goede individuele actie de stand op 1-3 te brengen, waarmee de rust aanbrak. In de tweede helft was het verzet van Koudekerk al snel gebroken. Koude kerks trage achterhoede werd dan ook regelmatig door Moerkapelles snelle uitbraken verrast, hierbij speelde vooral de razendsnelle Edwin Zuierveld een grote rol. Moer kapelle speelde trouwens toch voor al in collectief opzicht een sterke wedstrijd. Na een verre uittrap van Mark Huisman glipte Lennaert Vis ser langs enkele tegenstanders, speelde de keeper uit, waarna de goed meegekomen Edwin Zuierveld 1-4 op het scorebord bracht. Kort daarna bracht Koudekerk de marge terug tot 2-4, opnieuw na een rom melige situatie bij het Moerkapelse doel. Direct hierna besliste Edwin Zuierveld de strijd definitief, na een lange bal van Dennis Jager, tastte een verdediger mis, waarna de op volle snelheid liggende Moerkapelle- naar het karwei afrondde. Moerka pelle speelde de wedstrijd vervol gens rustig uit. In de slotfase bracht de voor Alexander Hertog inge brachte Lennaerd Tepper na aange ven van Lennaert Visser de eind stand op 2-6. Zaterdag komt Abbenes op bezoek, aanvang 14.30 uur op de Wilde Veenen". Moerkapelle 2 speelde met 1-1 gelijk bij Gouda, maar blijft ondanks dit punt verlies toch koploper. Ronald Germeraad bracht de "Blauw-Wit- ten" langs zij. Boskoop - De dames van Florenat hebben opnieuw een overwinning aan de zegekar gebonden. Ditmaal werd Hekelingen verslagen. Floreant nam het heft in handeh en de eerste kans was voor Manuela van Bruggen, die vanuit de laatste positie opschoof en de bal keurig kreeg aangespeeld. Het schot ging over. In de 10e minuut kreeg Maartje Miltenburg de bal maar schoot met links veel te zacht. Een korte corner in de 25e minuut werd voorgegeven door Miranda Kersbergen, waarna de bal door de tegenstander zelf in werd gekopt: 0-1. In de 28e minuut werd op de middellijn een duel om de bal gewonnen door Miranda He- mskerk, die Maartje aanspeelde, waarna ze vrij voor doel de bal kon inschuiven: 0-2. Vlak daarna werd er door Floreant slecht uitverdedigd en de Hekelingse Bianca Kramer kon de bal vanaf 16 meter kogelhard inschieten 1-2. In de tweede helft begon Hekelingen agressiever en kon een paar kansjes creëeren. De spits van Hekelingen kon alleen op de Bos koopse goalie afgaan, maar die kon nog net stoppen. Floreant was wak ker en Hekelingen zakte terug. Manu ela past op Kitty, die vrij kon door lopen richting doel en stifte de bal over de keepster: 1-3. In de 85e minuut een aanval met Miranda K. en Bianca van Elleswijk, die de bal voorzette op Britt Bouman. Britt passeerde de keepster vanaf rechts in de korte hoek. Deze bal werd afge keurd wegens buitenspel. Britt kon nog geen minuut later haar gram halen door een exact gelijke aanval. Britt kreeg de bal en schoot hem laag en zuiver in: 1-4. Britt was niet meer te stoppen. Na een pass van Manuela ging zij alleen op doel af. Ze werd door een speelster onderuit gehaald binnen de 16 meter en daar na nog vastgehouden. De scheids kon niets anders doen dan een penalty geven. Deze werd door Bian ca zuiver en hard ingeschoten 1-5. De Boskoopsen gingen met 3 punten naar Boskoop. Zondag 10 oktober Floreant - Badios Boys. Aanvang 11.30 uur. Door Svlvia van Doornen Boskoop - Wie vanaf de Reijerskoop het bruggetje overloopt naar het 'eiland' met daarop de huizen num mers 54 en 56, begeeft zich bij het afstappen van de wiebelende plan ken in een omgeving waar de tijd heeft stil gestaan. Nadat men heeft aangebeld bij nummer 54, wordt men hartelijk ontvangen in de bibliotheek van het boomkwekerij museum. Men treft hier een schat aan informatie over de historie van Boskoop en met name het leven op de boomkwekerij. Het typisch ouderwetse sfeertje binnen de bibliotheek maakt de bezoekers extra nieuwsgierig naar het naast gelegen Stijlhuisje. Nadat door vrij willigers van het museum met veel enthousiasme van alles is verteld over dit bijzondere pandje, is het dan ook tijd om een deur verder te gaan kijken. Het idyllische pandje nummer 56 werd in 1870 gebouwd in opdracht van de heer Ravens- berg die achter het huis een kwekerij begon. Op de plaats waar het huis moest komen, werd een gat van één meter diep gegraven die gevuld werd met turf. Ondanks dat het pandje dus niet onderheid is, is het in al die jaren slechts 25 cm gezakt. Zou de sloot voor het huis ooit worden gedempt, dan zal een directe verbin ding met de Reijerskoop en al haar verkeer ontstaan, wat een snelle ver zakking tot gevolg zou hebben. In het huis treft men onder andere een pronkkamer, logeervertrek en woon keuken waar het gezinsleven zich afspeelde. De pronkkamer werd als zondagse kamer gebruikt om de dominee of grote handelaren te ont vangen. Verder zijn in dit vertrek de bedsteden te zien waar pa en ma met hun allerkleinsten slie pen. Het één na laatste kindje werd achter een luikje onder het bed weg gelegd, terwijl de jongste het kribje bovenin de bedstede kreeg toebede- ld. De rest van het kroost sliep op zolder. De logeer kamer was uiteraard bedoeld voor gasten en hier treft men nog een stilletje (kistje met een emmer dat diende als toi let) in originele staat aan. In de woonkeuken werd écht geleefd; hier bereid de men het eten, er werd gegeten, gespeeld, ont spannen en gewerkt. Allerlei originele spullen die dateren uit eind 19e en begin 20e eeuw en wer den teruggevonden in diverse privé-verzamelin- gen van Boskopers, geven de vertrekken die sfeer en uitstraling zoals het er toen moet hebben uitge zien. De wekpotten met wel zeer oude, ingemaakte peertjes, de trapnaaimachine en het aanrecht- blokje compleet met pomp, waterre servoir en heuse kraan waarmee men direct water in deze, voor die tijd zeer moderne keuken had, blij ken aan de vooravond van de 21e eeuw nog altijd een waardevolle her innering aan hoe het 'vroeger' was. Vorige week konden de vrijwilligers van het boomkwekerijmuseum zich tijdens de Nationale Junior Museum- week (NJM) dan ook verheugen op het bezoek van zo'n 55 leerlingen van een Boskoopse basisschool. Tij- dens de NJM konden kinderen in de leeftijd van 8 t/m 12 jaar via de Stich ting Museumjaarkaart in bezit komen van het NJM-paspoort, met gratis toegang tot de 200 musea in Nederland die met de actie me- doen. Bij het boomkwekerijmuseum is het paspoort nog het hele jaar verkrijgbaar. Het boomkwekerijmuseum Bos koop is van dinsdag t/m vrijdag elke middag geopend van 13.30 tot 16.30 uur en verder op afspraak. Voor meer informatie: telefoon 0172-217756.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17