Een puber in huis Cursus "Senioren en veiligheid" Nog ruimte voor persoons gebonden budgetten Huurders bijeenkomst HWZM Bingo Scouts ook dit jaar de lucht in jemeentelijke legpenningen voor Koningin Wilhelmina Fonds "De buurt is er voor jong en oud samen" Sprookjescursus Eerste bokbier van het jaar in Bar de Point Hart van Holland/13 oktober 1999 pagina 21 Ueuws uit dcregio Lnr Karin Jongkind lïaddinxveen - Tijdens een feeste lijke bijeenkomst van het Koningin liilhelmina Fonds (K.W.F.) - afde- Waddinxveen - reikte burge meester Jonkman vorige week dag drie gemeentelijke iegpen- laingen uit. Eén daarvan was bestemd voor het bestuur van de afdeling Waddinxveen van het K.W.F.. De |lwee andere gemeentelijke oorkon- s waren bestemd voor bestuursle den van de lokale afdeling. Mevrouw K.C. Blonk kreeg een gemeentelijke oorkonde en ontving namens het K.W.F. een gouden bouton, als dank Ivoor vijftig jaar bestuurswerk. Illevrouw Blonk was vijftig jaar gele- Iden betrokken bij de oprichting van lie Waddinxveense afdeling van het K.W.F. Mevrouw H. Kleiweg-de Waal, lie veertig jaar deel uitmaakte van Ihet plaatselijke bestuur van het IK.W.F. en nu afscheid neemt kreeg eveneens een gemeentelijke oorkon- Tijdens de bijeenkomst reikte de heer Age Oyevaar namens het lande lijke bestuur van het K.W.F. nog enke- I le spelden uit aan bestuursleden die tn( r/f zich langdurig hebben ingezet voor de Kankerbestrijding. Ook kregen enkele tientallen collectanten een gouden (25 jaar) of zilveren (12,5 jaar) speld overhandigd. De bijeenkomst vond plaats in een ongedwongen sfeer in buurthuis De Paddestoel. Na afloop van het offici ële gedeelte maakte Age Oyevaar, werkzaam als promotor bij het K.W.F. de aanwezigen opmerkzaam op een reeks jubileumconcerten, die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het K.W.F. gegeven wor den. De opbrengst van deze bene fietconcerten komt ten goede aan de doelstellingen van de Nederlandse Kankerbestrijding. Geïnteresseerden kunnen bellen naar 020-5700500. I Waddinxveen - In het kader van de I beleidsnota "Jeugdbeleid in de I groei" organiseert het Opvoedbu- reau in Waddinxveen in samenwer- l met het Coenecoop College een cursus voor ouders van pubers. e cursus bestaat uit vijf bijeenkom- I sten van twee uur. Hierin wordt niet I alleen aandacht gegeven aan de ont- I wikkeling die de puber doormaakt, I maar er wordt ook ingegaan op de veranderingen in de manier van omgaan met jongeren: hoe onder handel je, hoe help je hen zelfstandig I te worden. Verder is er ruimschoots I gelegenheid om te oefenen met vra- I gen uit de eigen situatie en voor het uitwisselen van ervaringen. De cur sus staat open voor alle ouders van leerlingen in de onderbouw uit de gemeente Waddinxveen, óók ouders die geen leerling op het Coenecoop College hebben. De cursus wordt gegeven door Francies Ochtman van het Opvoedbureau Midden-Holland op: 3, 10 en 17 november en 1 en 8 december 1999 (s.v.p. opgeven vóór 20 oktober). De kosten bedragen ƒ25,- p.p. Voor informatie of het opvragen van een folder: Francies Ochtman, Opvoedbureau Midden- Holland, telefoon 0182-573933 of de heer T. Uphof, Coenecoop College, telefoon 0182-616665. Waddinxveen - In het kader van het project "Senioren en Veiligheid" organiseert de Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk in samenwer king met de GGD Midden-Holland in december een tweetal cursussen 'Wijzer wonen". De cursus is bedoeld voor senioren die zelfstan dig wonen. Onder het motto "U bent handiger dan u denkt" leert men in een halve dag hoe op eenvoudige wijze ongemakken in huis, die kun nen leiden tot serieuze ongelukken, verholpen kunnen worden en het woongemak vergroten. Daarnaast wordt besproken hoe men inbraken in huis kan voorkomen. De cursus sen worden gegeven in het Anne Frank-centrum op vrijdag 3 decem ber en maandag 13 december van 9.30 - 12.30 uur. Dankzij de subsidie van de provincie Zuid-Holland is deelname aan de cursus gratis. Er kunnen per cursus maximaal 15 per sonen deelnemen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden voor een van de data bij de S.W.W.-afdeling Senioren, kantoor Jan van Bijnenpad 3, telefoon (0182) - 615555 (b.g.g. 631932). Regio - In de regio Midden-Holland wordt niet optimaal gebruik gemaakt van "d persoonsgebonden budget (PGB). Het PGB is een voorziening die men- sen de mogelijkheid biedt zelf hun thuiszorg in te kopen en te beheren. "e regio heeft daarvoor een budget gekregen van de overheid. Aanvankelijk "versteeg het aantal aanvragen het beschikbare budget en ontstond er een wachtlijst. Op dit moment is er echter geen wachtlijst meer. Wellicht weten de mensen die van zo'n persoonsgebonden budget gebruik souden kunnen maken, niet voldoende van de mogelijkheden. "N JJet een persoonsgebonden budget kunnen mensen de hulp bedoeld voor 'huiszorg, zelf regelen. Zij bepalen zelf waar zij de hulp inkopen, wie komt helpen en wanneer. Het persoonsgebonden budget is een keuzemogelijk heid naast de zorg in natura. Naturazorg is de gebruikelijke zorg die de 'huiszorginstellingen bieden. Veel mensen vinden een PGB de beste manier echt zorg op maat te krijgen. Het Patiënten-, Gehandicaptenplatform Midden-Holland (PGMH) vindt zorg Vla PGB's de manier bij uitstek om zelf zeggenschap te hebben. Het PGMH :1ndt het dan ook jammer dat het beschikbare bedrag niet ten volle wordt "enut. Op dit moment maken 118 cliënten in Midden-Holland gebruik van PGB. r,fJk het Zorgkantoor Midden-Holland, dat de budgetten toekent, wil graag Jansen stimuleren aanvragen te doen. Daarom houden het Zorgkantoor en et Patiënten-, Gehandicaptenplatform een voorlichtingsbijeenkomst op fandag 18 oktober om 20.00 uur in verpleeghuis De Riethoek, Ridder van atsweg 258 in Gouda. Wie nieer wil weten over het persoonsgebonden budget, of een budget wil kan terecht bij Zorgkantoor Midden-Holland (mevrouw W. van Veldh 'elefoi uizen, telefoon 0183-681473) of bij het PGMH (mevrouw I. van Driel, ~~i 0182-512777). Waddinxveen - Op 27 oktober houdt de Huurdersbelangenorganisatie Waddinxveen, Zevenhuizen en Moer- kapelle (HWZM) haar jaarlijkse bewonersavond. Aanvang 20.00 uur in Hotel "De Unie" aan de Kerkweg- oost 226 in Waddinxveen. Alle huur ders van Woonpartners Midden-Hol land in Waddinxveen, Zevenhuizen en Moerkapelle zijn van harte wel kom op deze avond. De avond is bedoeld om de huurders de gelegen heid te geven zich uitgebreid te laten informeren over zaken die met het huren van een woning te maken heb ben. Als gastspreker zal de heer Wie- zer van het Energiebedrijf EMH aan dacht schenken aan het ontstaan, gebruik, nieuwe technieken en alter natieve energiebronnen. HWZM zal tevens haar activiteiten van het afge lopen jaar en voor het volgende jaar presenteren. Waddinxveen - De Stichting Wad dinxveens Welzijnswerk, afdeling Seniorenwerk organiseert op dins dag 19 oktober een bingo-avond in het Anne Frank-centrum. De zaal gaat open om 19.30 uur, de bingo begint om 20.00 uur. Alle 55-plussers zijn van harte welkom in het activi teitencentrum aan het Jan van Bij nenpad. Boskoop - Dit jaar zal de scouting Mr. van Daalgroep weer mee doen aan de Jamboree On The Air (JOTA). In het weekend van 15, 16, en 17 okto ber zullen de scouts in samenwer king met zendamateurs vele contac ten maken met andere scouts over de hele wereld. Vorig jaar zijn er onder andere verbindingen met Zuid-Afrika en Curacao gemaakt. Met zelf gebouwde antenne's, antenne masten en zendapparatuur zal dit weekend in het teken staan van de communicatie. Vrijdagnacht om 00.01 wordt het startsein gegeven voor dit wereldwijde evenement. Op zaterdag is er voor de jeugdleden een apart programma waarin de communicatie centraal staat. Geïnte resseerden die een kijkje willen komen nemen bij de JÖTA zijn van harte welkom op zaterdag 16 okto ber tussen 11.00 en 16.00 uur in het clubhuis aan het Zwarte Pad 51. Regio - Er zijn buurten in steden en dorpen waar ouderen 's avonds de straat niet meer op durven. Ze zijn bang voor al die jongeren bij de "hang- plaats", waarvan ze niets begrijpen. Sommige van die jongeren leven nogal opgesloten in een klein kringetje van leeftijdgenoten. Ze krijgen weinig prikkels om zich te verdiepen in andere leefwerelden en opvattin gen, dus ook niet in die van de ouderen. Jongeren en ouderen in zo'n buurt, ze kunnen er behoorlijk langs elkaar heen leven.... Het Jaar van de Ouderen 1999, bedacht door de Verenigde Naties, heeft als thema: een samenleving voor alle leeftijden, e afdelingen Midden-Holland van Humanitas en het humanistisch Ver bond doen daar aan mee, vinden dat er meer onderling begrip, respect en solidariteit zou moeten komen tus sen jongeren en ouderen. Besloten werd het accent te leggen op het samenleven van jong en oud in de buurt. Vandaar dat het onderwerp luidt: de buurt is er voor jong en oud samen. Hoe kun je meer communicatie en samenwerking bevorderen tussen de generaties in een wijk? Vermoede lijk dè vraag waarover het gaat tij dens de middag die Humanistisch Verbond en Humanitas op woensdag 24 november voor de hele regio in het stadhuis van Gouda houden. Een middag voor mensen uit de buurten zelf, voor buurtwerkers, jongeren werkers en politie, voor de betrok ken wethouders en hun ambtenaren, voor leden en medewerkers van wel- zijns-, ouderen- en jongerenorganisa ties en natuurlijk voor onze eigen leden, van wie sommige ook te maken hebben met spanningen tus sen de generaties in hün buurt. De samenwerking tussen jong en oud in een buurt bevorderen. De heer Kees Penninx van het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn heeft het daar als eerste spreker over. Daarna houdt de heer A.F. Bonthuis, burgemeester van Nieuw- erkerk aan den IJssel een korte toe spraak. Vervolgens komen er men sen uit buurten in Midden-Holland zélf aan het woord. Wat gebeurt daar al om de onderlinge verhoudingen te verbeteren, met onder meer als posi tief voorbeeld verhalen uit de buurt Oosterwei in Gouda. De inleiding en de verhalen uit de buurten zullen stellig tot een discus sie leiden. Reacties uit de zaal. Een forum bestaande uit de inleiders, een vertegenwoordiger van het district IJssel en Gouwe, Sven Sonne- veldt (St. Jeugd- en Jongerenwerk Midden-Holland), en Piet Biersma (ANBO Zuid-Holland) geeft antwoor den. Het geheel wordt aan elkaar gesproken en met elkaar verbonden door Jan Pars, bekend van zijn dage lijkse radioprogramma van 18.00 tot 19.00 uur op Radio West. Wat willen andere wijken, andere plaatsen in de regio doen ter verbetering van de situatie? Wat kan de rol van het Humanistisch Verbond en Humani tas daarbij zijn? In ieder geval willen beide organisa ties deze ontwikkelingen verder sti muleren en, waar nodig, ook inter mediair beschikbaar zijn. Op dit ogenblik zijn er al contacten met buurten en met mensen die bij het buurtwerk betrokken zijn. De organi satie nodigt hen niet alleen uit voor die middag, maar vraagt ook met ideeën te komen voor kleine oud/jong-projecten in hün wijk. In principe geldt dit voor alle men sen die voor 24 november uitgeno digd worden, omdat zij allen, hetzij direct, hetzij indirect, met het buurt werk te maken hebben: Wie echter nu al een idee heeft dat kan leiden tot een interessant "intergeneratio- neel buurtproject" binnen onze regio, wordt verzocht dit vóór 10 november aanstaande schriftelijk bij de secretaris van Humanitas te mel den. (Het mag ook gaan om projec ten die recentelijk gestart zijn). Uit één van die ideeën zal door een beoordelingscommissie bestaande uit Jelly Gorter, Liesbeth Joziasse, Kees Penninx en Pieter de Vrijer een project worden gekozen, dat tegen het einde van de bijeenkomst zal worden bekendgemaakt en officieel worden gestart. Voor dat project stellen Humanistisch Verbond en Humanitas een aanmoedigingsprijs van ƒ4.000,- ter beschikking. Voor andere ideeën uit de regio - die zelfs nog tijdens deze middag kunnen ont staan - zullen 't Humanistisch Ver bond en Humanitas, als intermediair, ook wegen proberen te vinden... Die ideeën moeten natuurlijk te maken hebben met het thema "De buurt is er voor jong en oud samen". De bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 24 november; aanvang 14.00 uur in de Burgerhal, Stadhuis Markt 1 in Gouda. Inzenden van ideeën, projecten vóór 10 november aan de heer A.H. van Gent, secretaris Humanitas Midden- Holland, Mozartlaan 6b, 2742 BN Waddinxveen. Tel.: 0182-618165. Waddinxveen - Eind oktober gaat in Waddinxveen een cursus van start om kinderen in aanraking te brengen met sprookjes. Elke middag dat de cursus wordt gegeven wordt begonnen met het voorlezen van een sprookje waarin een kleur van de regenboog centraal staat. Naar aanleiding van dit verhaal gaan de deelnemers met allerlei tekenmaterialen aan de slag. Voor meer informatie: 0182-640918. Waddinxveen- Donderdag 7 oktober was het voor de gasten van Bar de Point goed toeven. Het café van Job Haagsman kreeg een bezoek van de dub beldekker van de Heineken Brouwerijen Schielanden. Aan boord was een vol vat bokbier, dat symbolisch werd overhandigd en de bezoekers van De Point konden deze keer kosteloos van het kostelijke nat genieten. Het is een jaarlijkse traditie om het eerste tarwebokbier officieel te overhan digen. Dit jaar waren cafés in Reeuwijk en Waddinxveen door de brouwerijen uitgekozen. Bar De Point sprong in het oog. Het gehele interieur was aangepast aan de herfstsfeer en in een heus bos omgetoverd. De komende weken, waarin Ha- gsman zijn 22-jarig bestaan hoopt te vieren, zal het café-petit restaurant aan de Wadde nog in de kleurrijke herfstsfeer blijven.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 21