OKTOBER WOONMAAND KT U OOK IN Dii Sew rfi VAN UW TUIN EEN BLIKVANGER Helemaal klaar voor de winter Sfeer in de wintertuin: Nieuw ontwerp? Ga nu alvast aan de slag! - Hart van Holland/20 oktober 1999 pagina 9 W ,%s VAN DOORNEN Cv Na een lange zomer volop te hebben genoten van het buitenleven, is het nu weer de hoogste tijd om in de tuin orde op zaken stellen. Want ook deze winter willen we vanuit onze luie stoel, genietend van een kop dampende chocolade en misschien zelfs een knappend haardvuur, met plezier naar onze tuin kijken die er geheel in stijl van de winter bijligt. Daarom besteden we in deze tuin-special onder andere aandacht aan het winterklaar maken van de tuin. Door zelf een dag flink de handen uit de mouwen te steken, kom je vaak een heel eind. Voor de grotere klussen of werkzaamheden die een meer specialistische kennis vereisen maar ook wanneer u het winlerklaarmaken van de tuin liever aan de vakman of -vrouw overlaat, kunt u een beroep doen op de groenspecialist die u met raad en daad ter zijde staat. In deze special doet u verder ideeën op voor sfeerbepalende beplanting en accessoires die de tuin een eigentijdse uitstraling geven. Allereerst moet de tuin flink worden opgeruimd. Het is heel belangrijk om resten van eenjarige planten te verwijderen, want hiermee wordt voorkomen dat de grond en andere planten verstikken. Let er ook op dat groenblijvende vaste planten niet worden bedekt door dood blad en stengels van andere, wel afstervende soorten. Waar nodig flink uitdunnen dus! Na het opruimen is het tijd om te gaan snoeien' de bomen en heesters die in de zomer flink zijn uitaegroeid, worden nu weer gefatsoeneerd door lange takken in te korten (wel altijd een eindje boven een knop op de tak) en boiconiferen kunnen weer in model worden gebracht door de groeitopjes er af te halen. Pas echter aoed op bij andere coniferen, want ols deze te ver worden teruggeknipt kijkt men al gauw tegen de bruine, binnenste takken aan. Dit is beslist geen fraai gezicht en aangezien dit zich bij de meeste coniferen nooit meer zal herstellen, is het van belang om nooit tot achter het groen terug te knippen. Soms is het zelfs beter om de conifeer helemaal met rust te laten! Wanneer men van plan is om één of meer vaste planten of struiken te verplaatsen, dan is dit het moment bij uitstek. Na hef ruimen en snoeien is het tijd om de grond te bewerken. Door potgrond uit te strooien wordt de grond verbeterd, onkruidaroei tegengegaan en heeft men een ideale bodem om bollen in te planten. Ditlaatste gaat overigens in één moeite door; strooi wat zakjes met voorjaarsbloeiende bolgewasjes royaal en losjes uit door de tuin (zorg dat de groeipuntjes omhoog staan) en dek ze af met potgrond. Door de bollen in groepjes tussen andere lage planten of bodembedekkers in te planten, kriigt men het meest natuurlijke effect. Dat wordt in het voorjaar genieten van een kleurrijke bloemenpracht! Om de tuin in de wintermaanden ook wat kleur te geven, is er nu van alles verkrijgbaar wat de winterkoude met gemak trotseert. Denk hierbij aan de skimmia en winterbloeiende violen en -heide. Dit laatste soort staat ook prachtig in een pot op het terras. Potten kunnen overigens zonder problemen in de winter buiten blijven wanneer ze aan de binnenkant zijn bekleed met noppenfo ie. Zorg wel voor een goede drainage zodat het teveel aan water aoed weg kon. Heeft u een aazon, dan is een najaarsbemesting geen overbodige luxe. Het gazon heeft de afgelopen zomer immers veel te lijden gehad van warmte en droogte. Nog even de najaarsgazonmest gelijkmatig uitstrooien enuw tuin is helemaal klaar voor de winter! Zo'n mooie, met veenmos gevulde hanging basket die u beplant met bijvoorbeeld klimop (Hedera) en in bolvorm knipt. Deze blijft de hele winter groen en is ook zeer geschikt voor op het balkon. De potten met bijvoorbeeld vetplanten (zoals de vele variëteiten van de Sedum, Sempervivum en Saxifraga) en de in bolvorm geknipte buxussen, verhuizen naar het terras waardoor we hier van binnenuit mooi zicht op hebben. Andere planten die het heel goed doen in een pot, tuinvaas of bak zijn o.a. de sierkolen (Braccia) met hun grillige bladstructuur en typische koolkleuren, de blauwbloemige Hebe 'Autum Glory' en de Viburnum davidii die er met berijpte bladeren, schitterend uitziet. Als potten kunt u het beste ae betonnen exemplaren kiezen omdat deze onverwoestbaar en dus zeker winterhard zijn. Van beton zijn ook allerlei prachtige ornamenten te koop zoals zonnewijzers. Behandel teakhouten meubefen met een olie of beits om eventuele groene aanslag te voorkomen. Het gebruik van een donkerder kleur dan die van het oorspronkelijke hout mag, want een warme, opvallend gekleurde bank zal in de tuin zeker niet misstaan. Je mag best zien dat er wordt gewerkt. Een werkbankje met potten en andere tuinattributen is behalve functioneel, ook nog eens zeer decoratief. Ook sidetables waarop de mooiste tuindecoraties en meest favoriete planten staan uitaestald, komen we steeds vaker tegen in de tuin. Vergeet ae vogels niet en plaats een voerderhuisie. Wanneer de vorst zijn intrede heeft gedaan, zullen de vogels hier dankbaar gebruik van maken. Wist u trouwens dat deze tijd van het jaar ideaal is om een (nieuw) ontwerp voor de tuin te (laten) maken? Ook hierbij biedt de vakspecialist graag de helpende hand. Het voordeel is dat wanneer gedurende de wintermaanden het complete tuinontwerp tot stand komt, men inliet vroege voorjaar meteen kan starten met de uitvoering hiervan. Inventariseer daarom deze winter al uw tuinwensen, zet eens wat op papier en maak daarbij gebruik van de (eigen) creativiteit en vakkennis die u geboden wordt. Want vergeet niet... van een goed ontworpen, aangelegde en onderhouden tuin heeft u net gehele jaar door plezier! TuMto-Geertie, Morgenzon, Hovenfershedrgf Aort Immers, Europatwi Boskoop,Hovenier Kooistra, Von Gelder Sieryoenorfvies, Dfc de KruH Sierhekken x m v«r sma- J- J fe - H r, themo-kattrn vindt s van: Ed Hosier, Tuincentrum Btoenkisl, Huurman hout, De ZSverberic, Vrolijk Antiek, John Witte

Hart van Holland | 1999 | | pagina 9