OKTOBER WOONMAAND w Hart van Holland/27 oktober 1999 pagina 11 Door Karin Jongkind Elke ruimte in een huis straalt zijn eigen sfeer uit. De woonkamer moet uitnodigend en gezellig zijn, de slaapkamer moet daarentegen rustig en warm zijn. Ook de badkamer en de keuken hebben zo hun eigen rol. De badkamer als plek om even helemaal tot jezelf te komen, de keuken als ontmoetingspunt, waar het samenzijn centraal staat. Beide ruimtes ontwikkelden zich in deze eeuw tot prominente plekken van ons huis. Ontwikkeling van de badkamer tot op heden Voor de meeste jonge mensen is het hebben van een badkamer in huis een heel gewoon verschijnsel. Dagelijks een douche of bad werkt verfrissend en is ook zeer gezond. In de Romeinse tijd was men daar ook al van overtuigd. Mensen werden gestimuleerd om gebruik te maken van de badhuizen, ook al ging het daar zeker naar huidige maatstaven, niet overal even hygiënisch aan toe. In de loop der tijd veranderde de mening van de mensen nog al eens over het nut van het baden. In de middeleeuwen was het nemen van een bad maar voor een enkeling weggelegd. Deze situatie duurde voort tot ver in deze eeuw. Veel ouderen zullen zich de grote teil herinneren die op zaterdagmiddag gevuld werd met warm water. Hierin werd dan het hele gezin, vaak op volgorde van leeftijd gebaad. Pas in de jaren zestig, toen er in Nederland veel nieuwbouwwoningen werden gebouwd, werd een badkamer een standaard ruimte in huis. Veel vooroorlogse woningen werden toen verbouwd, zodat ook de bewoners van deze huizen zich voortaan thuis konden douchen.Tegenwoordig is het hebben van een badkamer alleen al lang geen luxe meer. Veel huizen hebben de beschikking over één, soms zelfs twee badkamers met bad en aparte douche. Deze badkamers worden naar de laatste trends ingericht en voorzien van stijlvolle bad kameraccessoires. De rol van de keuken in onze tijd Wat voor de badkamer geldt, is in zekere mate ook van toepassing op de ruimte in huis waar gekookt wordt. Deze ruimte heeft in de loop der jaren ook een enorme ontwikkeling doorgemaakt. In tegenstelling tot de badkamer heeft'de kookplaats'echter door de eeuwen heen altijd een centrale plek in het huis ingenomen. Van oudsher is de keuken voor veel gezinnen een sfeerbepalende ruimte, die naast een functionele °ok een sociale functie had. Ook in deze tijd van drukte en stress vervult de keuken een belangrijke sociale rol. De 'woonkeuken' is daarom tegenwoordig zeer populair. Daarbij 9eldt wel, dat de keuken al lang veel meer is, dan alleen een plek waar de aardappels worden 9ekookt of waar de pannenkoeken worden 9ebakken. Een kopje koffie met de buurvrouw, na schooltijd limonade drinken met vriendjes of een Piekwaar met het hele gezin lang nagetafeld an worden: in de woonkeuken kan dit allemaal. Design winkels In het laatste decennium is de vraag naar badkamerartikelen sterk toegenomen. De badkamertrends volgen elkaar in hoog tempo op en de grote designwinkels volgen deze trends op de voet. Daarbij is het aanbod van complete badkamers, dus inclusief wand- en vloertegels en allerhande accessoires zeer groot. De klant kan vanuit dat grote aanbod de gehele badkamerinrichting in de gewenste stijl, kleur en materialen kiezen en deze op elkaar afstemmen. De prijs die de klant daarvoor betaalt is weliswaar hoog, maar dat wordt tegenwoordig geaccepteerd. De belangrijkste reden hiervoor is dat men het waard vindt te investeren in luxe. Serviezen en andere accessoires Naast de inrichting van de keuken wordt ook veel aandacht besteed aan accessoires en serviesgoed. Pannen en decoratieve voorraadbussen vinden een mooi plekje in de uitstalkast die vaak voorzien is van gaas- of glasdeuren. Accessoires van verchroomd staal zijn vaak favoriet en passen dan ook bij vrijwel elke keuken. Een bijkomend voordeel is dat al deze handige keukenhulpmiddelen voor vrijwel elk budget te koop zijn. Wie het hoofd koel kan houden bij het grote aanbod van de woonwinkels en speciaalzaken kan voor weinig geld een trendy keukeninrichting kopen. Badkamertrends van nu De huidige trend is dat de badkamers groter worden en creatiever worden ingericht. Daarbij wordt vaak gebruik - l-fffc gemaakt van losse (antieke) badkamermeubels, voorzien van één of meerdere wastafels. De bad- of doucheruimte is gedeeltelijk aan het oog onttrokken, door gemetselde muurtjes of glazen afscheidingen. Er zijn verschillende badkamerstijlen te noemen: Oosterse badhuissfeer, waarin gebruik wordt gemaakt van mozaïektegeltjes en houten meubelen; warme Italiaanse stijl, die in combinatie met chromen accessoires pure luxe uitstralen; en als laatste de badkamers in de strakke, klassieke uitvoering, vaak uitgevoerd in zwart of wit, die al jaren populair zijn. Voor elke badkamer geldt, dat de inrichting in sterke mate afhangt van de afmeting. Maar welke afmeting uw badkamer ook heeft, voor elke ruimte is tegenwoordig een geschikt bad te vinden. Er is een enorm aanbod van baden in allerlei vormen en groottes: rond, ovaal, vierkant of een bad in duo-uitvoering. Ook een bubbelbad behoort tot de mogelijkheden. De badkamer wordt helemaal fraai afgewerkt als er design- radiatoren en kranen worden geplaatst. K*uk«ntr«nds van nu Aangezien veel mensen tegenwoordig op zoek zijn naar een keuken die geborgenheid en gezelligheid uitstraalt, is het niet zo verwonderlijk dat landelijke keukens zo populair zijn. Deze zijn leverbaar in verschillende kleurstellingen: lavendelblauw,Toscaans groen of lichtgeel, wat een zonnige, zuidelijke uitstraling heeft. De achterwand bestaat uit kleine wandtegeltjes en op de vloer liggen oude grenen vloerdelen of Portugese plavuizen. In de landelijke keuken mogen een grote grenen eettafel en dito opbergkastjes niet ontbreken. De keuken moet overigens wel voorzien zijn van alle gemakken. Een apart kookeiland of een fornuis met minimaal vijf branders, een magnetron én een vaatwasser hebben hun weg naar de consument gevonden. Deze apparatuur wordt steeds vaker in een roestvrijstalen uitvoering gekozen, óók in combinatie met de landelijke keuken. Een natuurstenen aanrechtblad,zoals bijvoorbeeld graniet maakt de droomkeuken af. Wat hierbij vooral opvalt, is dat deze keuken al lang niet meer voorbehouden is aan de'gegoede klasse'. Voor vrijwel elke portemonnee is een oplossing voorhanden. Naast de keuken in landelijke sfeer, zijn natuurlijk alle mogelijke stijlen denkbaar én leverbaar. Voor bijna alle stijlen geldt, dat de opbergruimte van groot belang is. Moderne keukens zijn daarom vaak voorzién van allerlei ruimtebesparende opbergsystemen,zoals uittreklades, apothekerskasten en carrouselkasten. BADKAMER- EN KEUKENTRENDS VAN 1999 In dit thema-katern vindt u advertenties van: Aecliptique, Baderie Bleiswijk, Robert Paul Belt, E.D.L., Keukencentrum Waddinxveen, Lindhout Keukens, M&B keukenfabrikage, Multiklus, Tegelhuis Rotterdam

Hart van Holland | 1999 | | pagina 11