Kokkerellen in een milieu vriendelijke keuken KEUKEN EXPRESS ffcj| KEUKENFABRIKAGE UINDHOOT keukens KEUKENS IN ELKE AFMETING EN VORM Klussen resenteert de mooiste keukens en e grote merken inbouwapparatuur 4000 m2 showroom pagina 14 Hart van Holland/27 oktober 1999 Eigen montagedienst Wij maken nu ook keukens op maat in "Schilderscollectie". In onze eigen fabriek maken wij uw nieuwe keuken geheel naar wens tegen een aantrekkelijke prijs. Tevens maken wij maatkeukens met: massief houten, kunststoffolie en H L M-design fronten. Maak vrijblijvend een afspraak Telefoon 0180-31 53 51 's-Gravenweg 18, 291 1 CG Nieuwerkerk a/d IJssel Fax 0180-31 98 38 In vrijwel elk huishouden is de keuken een belangrijke ruimte die veel wordt gebruikt. De keuken kan door het gebruik van gas en heet water ook een gevaarlijke plek zijn. Bovendien wordt er veel energie gebruikt. Het is daar om belangrijk om veel aandacht te besteden aan een veilige keuken met energiezuinige apparatuur. Dat is goed voor de gezondheid, het milieu en de portemonnee. Klusjesman Herman wijst de weg. De meest simpele verandering in de keuken is het vervangen van appara tuur als het fornuis, afwasmachine of de koelkast. Koken op gas is nog altijd het meest milieuvriendelijk omdat het rendement van gas een stuk hoger is dan elektriciteit. Bij de keuze van een koelkast, vaatwasser of diepvriezer is het van groot belang te kijken naar het energieverbruik. Dat kan tegenwoordig heel mak kelijk omdat alle apparaten zijn voorzien van zogenaamde energielabels. Die labels zijn genummerd van A t/m G, waarbij A de meest energiezuinige is. Energiezuinige apparaten zijn niet alleen goed voor het milieu, maar minder energie verbruiken scheelt ook nogal op de rekening. Bovendien krijgen de consumenten die kiezen voor een apparaat met een A- label vanaf begin 2000 of al eerder een premie van minstens honderd gulden. Ook het besparen van water is van belang, vraag bij een vaatwasser dus ook naar het waterverbruik. Bij de aanschaf van een geiser, combiketel of boiler kan ook gecontroleerd worden of het apparaat naar keuze het water zo zuinig mogelijk verwarmt. Een energiezuinige ketel is te herkennen aan het Gaskeur CW. Degenen die een thermostatische kraan willen aanschaffen moeten wel even opletten. Niet alle geisers of combiketels zijn daarvoor geschikt, dus informeer even goed bij de leverancier. Het wordt wat ingewikkelder als de keuken een grondige verbouwing nodig heeft of als er zelfs een hele nieuwe keuken moet komen. Allereerst is het belangrijk om te kijken naar hetgeen gesloopt moet worden. In oude huizen is het van belang om met name te letten op zeil en waterleidingen. Oud zeil kan asbest bevatten en dat moet zorgvuldig worden verwijderd. In huizen die voor de jaren zestig zijn gebouwd kunnen loden waterleidingen zitten en die brengen met name bij zuigelingen tot 12 maanden risico's voor de gezond heid met zich mee. De gemeente kan adviseren hoe deze problemen moeten worden aangepakt. Voor het vervangen van loden waterleidingen is een sub sidie beschikbaar (informatie: Stichting Loodsanering tel.:070-3477551. De meeste mensen zullen een compleet nieuwe keuken door een vakman laten aanleggen, een keukenkastje of nieuw aanrechtblad wordt veelal wel zelfgebouwd. In beide gevallen is het kiezen van duurzaam, milieuvriende lijk materiaal belangrijk. Degenen die kiezen voor hout doen een goede keuze met massief hout met FSC-keur of het logo Stichting Keurhout. De consument heeft dan gegaran deerd goed hout uit een zorgvuldig beheerd bos. Er bestaat ook een zogenaamde Eco- keuken, opgebouwd uit triplex van berken- of populierenhout. Een goede kwaliteit aanrechtblad van roestvrij staal, natuur steen of granito is ook een uitstekende keuze. Ook bij de afwerking is het goed te kijken naar milieuvriendelijk materiaal. Zo kun je in plaats van kit beter pro fielen aanbrengen tussen bijvoorbeeld aan recht en muur. Wordt er toch kit gebruikt, kies dan voor één zonder oplosmiddelen. Het zelf de geldt voor tegellijm. Een goede keuze is lijm op poederbasis, mortel of watergedragen lijm. Er is een gratis folder verkrijgbaar: "Goed bezig in de keuken". Succes! Voor meer informatie kunt u bellen met Milieu Centraal: 0900-2025445 (30 cent p/m) of kijken op de website: http://www.milieucentraal.nl Nijverheidweg 1 8a Mijdrecht Tel. 0297-254440 Fax 0297-273430 te|. 0182-614706 Noordeinde 76cWaddinxveen eigen meubelmakerij exclusieve ontwerpen deskundig installatieteam ook Italiaanse keukens uitsluitend topmerken: Miele, Bosch, Neff, Atag, Pelgrim, MK, etc. Wij zijn dagelijks geopend van 09.30-17.30 uur. Donderdag koopavond van 18.30-21.00 uur. Maandag gesloten. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG In sommige keukens hangt zo'n uitnodigende sfeer, dat je gewoon zin krijgt in kokkerellen. De juiste verlichting en accenten, I mooie grepen, hoogwaardig materiaal, aangekleed met 5 bijpassende accessoires, dit alles zorgt voor een individueel uiterdijk van uw keuken.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 14