"Yasmina" verhuist naar gebouw Dick Bruna- school Tachtig jaar met "Ruth", een bijzonder concert Workshop Zhi Neng Qugong Vrije avond bij De Schuilplaats Hengelsport Opnieuw winst voor Team 1 Normalisering op de schaakclub? W.S.E. toernooi voor E- en F-pupillen Verzending nieuwsbrief SGP Zoetermeer-Zuidplas pagina 8 Hart van Holland/27 oktober 1999 44 Onze kinderen kijken er eerst wel vreemd van op dat wij Neder lands als voertaal gebruiken", zo vertelt Emine Alan, medewerkster van Yasmina. "In eerste instantie zijn de kinderen verbaasd en geneigd om stug vast te houden aan de eigen taal. Maar de verbazing is meestal van korte duur, de kinderen pikken het toch snel op." Rivierencompetitie Badminton Vereniging Zevenhuizen Waddinxveen - Peuterspeelzaal Yasmina, onderdeel van de Stich ting Waddinxveens Welzijnswerk, is speciaal opgezet om allochtone kinderen voordat ze naar school gaan vertrouwd te maken met de Nederlandse taai en - gebruiken. Enkele weken geleden verhuisde Yasmina van "De Boog" naar een vleugel van de Dick Brunaschool aan de Essengaarde, waar het lokaal direct naast peuterspeelzaal Ieniemienie werd betrokken. De buren aan de andere kant zijn de scholieren en leerkrachten van de basisschool. Alle partijen zijn zeer gemotiveerd om er samen iets van te maken. De twee betaalde krachten van Yas mina, één met een Marokkaanse en één met een Turkse achtergrond, vangen samen met een vrijwilligster op dit moment elf peuters op. Tot de hoofddoelen van de peuterspeelzaal behoort het bevorderen van de taal ontwikkeling bij allochtone kinderen, evenals het voorbereiden van de kin deren op de dagelijkse praktijk van de basisschool. Een actueel thema, vooral de moeizame aansluiting door taalachterstand van veel all ochtone kinderen lijkt een vrij grote groep op te breken. "Ook de bevordering van algemene vaardigheden, bijvoorbeeld op soci aal en creatief gebied, is natuurlijk een belangrijke doelstelling" licht Emine Alan toe. "Maar de taalontwik keling en de voorbereiding op de basisschool hebben onze bijzondere aandacht. In de praktijk werken we vooral met thema's, zoals nu bijvoor beeld met het thema herfst, waarbij we op een speelse manier steeds weer woorden herhalen. En de kinde ren krijgen ook iets mee naar huis om te oefenen, liefst samen met hun ouders." Omdat de accommodatie van De Boog niet langer voldeed, verhuisde Yasmina eind september naar het gebouw van de Dick Brunaschool aan de Essengaarde. "We voelen ons hier welkom", zegt Emine Alan, "het onderlinge contact is goed en ieder een staat er echt achter. Ook van ouders krijgen we leuke reacties, zowel onze ouders als de ouders van Ieniemienie." "We hebben graag meegewerkt aan de verhuizing", vertelt directeur Bert de Rijke van de Dick Brunaschool. "Het openbaar onderwijs staat niet voor niets open voor kinderen van alle gezindten en achtergronden en culturele verscheidenheid is in onze samenleving natuurlijk overal aan de orde. Over het algemeen komen kin deren die naar de peuterspeelzaal zijn geweest met voorsprong op de basisschool. Omdat Yasmina boven dien veel aandacht besteedt aan de taalontwikkeling wordt de doorstro ming van allochtone kinderen in het onderwijs flink bevorderd. Mis schien dat integratie in de toekomst al op jongere leeftijd mogelijk is. Een winstpunt is ook dat ouders zo al vroeg wennen aan het contact met een instelling waar hun kind ver blijft." Sylvia Versluis, medewerkster van Ieniemienie toont zich eveneens enthousiast: "Dat Yasmina erbij is gekomen vinden wij een prima zaak. In een brief aan onze ouders hebben we er wel op gewezen dat het wat drukker zal worden in de gang, maar echte problemen levert dat niet op. De locatie in zijn geheel kan het ook goed aan, de groepen zijn vrij klein en alles is hier lekker overzichtelijk en gemoedelijk. Dat allochtone kin deren al vroeg in aanraking komen met de Nederlandse taal en samenle ving is alleen maar toe te juichen. Hun toekomst ligt tenslotte ook hier, ze moeten er in deze maatschappij iets van maken. Andersom is het voor onze kinderen net zo goed waardevol om andere culturen te leren kennen en respecteren. Dat bereidt ze ook voor op onze gevari eerde samenleving." Regio - Eind oktober verschijnt de tweede nieuwsbrief van de Raamplan commissie en Deelgebiedscommissies Zoetermeer-Zuidplas. De nieuwsbrie ven worden via de post in het gebied Zoetermeer-Zuidplas verspreid. Via deze verspreiding worden niet alle bewoners bereikt. De bewoners, die geen nieuwsbrief hebben ontvangen en deze alsnog willen lezen, kunnen de nieuwsbrief opvragen bij: Dienst Landelijk Gebied, SGP Zoetermeer-Zuid plas, telefoon: 070-3371351. De nieuwsbrief vermeldt de laatste activiteiten omtrent de achtergrond en inhoud van de planvorming voor het gebied. Het is dus voor de bewoners van belang om kennis te nemen van de nieuwsbrief. Hoofdonderwerpen van de nieuwsbrief zijn: start boom-aanplant in het Bentwoud, een korte beschrijving van de historie van het plangebied en de ideeënvorming rond de inrichting van het gebied.Daarnaast komen ook onderwerpen als: start werkzaamheden Nessebos, ontwikkeling van nieuwe fiets- en wandelroutes bij het recreatiegebied Rottemeren en de ontwikkeling van de agrarische structuurvisie voor het gebied. Zoetermeer-Zuidplas is een grootschalig groenproject in de provincie Zuid- Holland. Het gebied Zoetermeer-Zuidplas wordt ruwweg begrensd door de lijn Zoetermeer-Boskoop-Gouda in het noorden, Gouda-Moordrecht-Nieuw- erkerk aan den IJssel-Rotterdam in het oosten, Rotterdam-Bleiswijk-Zoeter- meer in het westen en de Hollandsche IJssel in het zuiden. Hazerswoude-dorp - Het koor "Zang Vriendschap" heeft haar dirigent Marco Kalkman opdracht gegeven om een heel nieuw oratorium te compo neren. Het koor bestaat tachtig jaar, een jubileum en daarom zal er op zater dagavond 13 november een concert worden gegeven in de Nederlands Her vormde Kerk aan de Dorpsstraat, met op het programma dit bijzondere werk. Het oratorium beschrijft het bijbelboek "Ruth" en is samengesteld door drs. C.A. Flach met onder andere de teksten uit het bijbelboek "Ruth" en enkele gedichten van bekende dichters, zoals Jacqueline van der Waals, Guido Gezelle en Neeltje Maria Min, die betrekking hebben op het verhaal. De muziek is op klassieke leest geschoeid en ligt voor de meeste mensen goed in het gehoor, met fraaie melodieën. Het verhaal wordt door een verteller gezonden en drie solisten zullen Ruth, Naomi en Boaz vertolken en het strijk orkest "L'Estro Armonico", dat al eerder te horen was bij de uitvoering van "The Messiah", zal het koor begeleiden. Omdat er veel belangstelling wordt verwacht, kan men nu reserveren op telefoonnummer: 071-3416744 en 0172-588314. Ook zijn er op de avond van de uitvoering kaarten verkrijgbaar aan de kerk vanaf 19.45 uur. De aanvang is om 20.15 uur. Benthuizen - Total Chi organiseert op 27, 28 en 29 december in sporthal De Hil in het Verbreepark 17 een workshop Zhi Neng Qigong, een Chi nese bewegingsleer voor de mentale en fysieke gezondheid onder leiding van Master Sun Jun (Lao Shi) uit China. Voor meer informatie: telefoon: 079 3630565. Benthuizen - Bij koffiebar De Schuil plaats staat voor zaterdag 30 okto ber een vrije avond op het program ma. Tijdens deze avond wordt een tafeltennistoernooi gehouden, ieder een vanaf 14 jaar is welkom in De Bron vanaf 20.00 uur. Zevenhuizen - Met een voorsprong van 42.000 gram begon Adr. van Erk aan de achtste wedstrijd van de rivierencompetitie. De wedstrijd werd gevist in de Lek bij Kinderdijk. De vangst was goed; zes deelnemers vingen 53.800 gram vis. Eerste werd Adr. van Erk met 24.900 gram, twe- de H. van Zwienen met 12.320 gram en derde J. Visser met een gewicht van 9.020 gram. Op zaterdag 6 november wordt de laatste wedstrijd gevist. Vertrek om 7.00 uur van de parkeerplaats bij Hotel Vos. Voor verdere informatie: J. Wiersma, telefoon 0180-632654. Waddinxveen - Met normale toestan den bedoelt de schaakclub niet zozeer, dat Hans van Woudenberg van Barthold Jansen verloor, waardoor Barthold steviger op de eerste plaats kwam. Hans had laat in de partij een combinatie gemist en dat kan voorkomen. Maar de merk waardig hoge sprongen van Jaap Smit en Albert Prins kwamen voorlo pig tot een einde: Jaap verwikkelde zich tegen Wim Hennink onnodig in een dame-kwijtvariant en Albert kwam tegen Hans van Offeren goed uit de opening, maar niet uit de par tij. Een verfrissing was het onbevan gen optreden van Henk Eikelens, die met zwart tegen Eduard Philipse tot en met het einde alert bleef en ver diend remise haalde. Theo Goor maakte met zwart tegen Arjen Hen nink een pion buit en wikkelde het eindspel geconcentreerd tot winst af. Ton Kuiper was tevreden over een goede partij, met zwart tegen Nico Dannis gewonnen. Henk Stam won een technisch eind spel van Kees Klaassen. Henny de Roodt en Bert van der Knaap duel leerden tot laat op het scherpst van de snede en besloten in tijdnood tot remise. Van der Haven sr. wasl binnen vijf zetten tegen Jan van derl Bom vertrokken. Ronald Dannis wonl van de anders heel taaie Tjeerdl Wiersma. Arie Kardol was niet tevre den met remise tegen Ton van Nieu-I kerke: hij had moeten winnen. Her-I man Smitskamp was te sterk voor| Jaap van Sandijk. Laurens Ellers war positioneel wat beter dan de jongel Erik Hennink. Herman van Offeren en I Henk van Erk voerden een soort klucht op, waarin beiden vreemde I fouten maakte. Remise werd het slot. Ryan den Drijver speelde een gavel winstpartij tegen Jaap van der Hei-f den. Jan Kraijesteijn speelde met zwart tegen de geroutineerde Biniaml Davis nogal haastig en kwam terecht I in een onverdedigbare koningsstel-1 ling. Onder aan de ranglijst gaven Gerard I Torenbeek (tegen Joël de Roodt) en I Dirk van Offeren (tegen. John Vaes-| sen) een demonstratie "kleine jon getjes meppen". Ton Bronk en Evert Hildebrand sprongen slordig met hun kansen om en kwamen tot remi-1 se. Stand aan kop: 1Jansen, 2. Hans I van Offeren, 3. W. Hennink, 4. Van Woudenberg, 5. De Louw. Zevenhuizen - Donderdag 21 oktober speelde team 1 uit tegen Shuttle '74 team 5 in Ter Aar. Ted Hogerwaard ging als eerste heer van start. In de eerste set stond Ted, mede door de snellere shuttle, met 13-4 achter. Hij liet dit echter niet op zich zitten en kwam terug tot 14-14, verlenging. De heer van Shuttle '74 trok aan het langste eind (17-14). De tweede set eindigde in het voordeel van Ted (8-15), waardoor een derde set werd gespeeld. Ted had weder om moeite in zijn spel te komen. Hoewel hij na 13-1 achterstand nog goed terug kwam tot 14-8, wist hij deze niet te winnen (15-8). Joop Koole startte als tweede heer. Joop bleek duidelijk sterker dan de heer uit Ter Aar. Hij stond al snel voor met 0-10 en wist dan ook eenvoudig de winst te pakken (6-15, 6-15). Liesbeth Poot speelde eerste dame. In de eerste set liep het gelijk op tot 5-5, waarna Liesbeth de partij naar zich toe trok (5-11). In de tweede set vlotte het niet meer zo. Tot 7-7 ging het gelijk op, maar nu ging de winst naar Ter Aar (11-7). De derde set ver liep moeizaam, maar die wist Lies beth uiteindelijk met 7-11 te winnen. Wendie Hogerwaard had duidelijk minder tegenstand. Zij won in twee sets (3-11, 2-11). Inmiddels was de stand 1-3 in het voordeel van Zevenhuizen en werd het tijd voor de dubbels. Joop en Wendie speelden een goede eerste set (6-15), maar kregen inde| tweede set meer moeite. Het gelijk op tot 12-12, waarna Shuttle I '74 de winst pakte (15-12). Na wat I aanpassingen in de tactiek, waren I Joop en Wendie duidelijk de beteren (3-15). Ted en Liesbeth hadden min der moeite. Zij wonnen overtuigend: I 5-15, 6-15. In de herendubbel werd ook flink geknokt. Waar in de eerste set de winst nog naar Zevenhuizen ging (12-15), ging deze in de tweede set net zo naar Ter Aar (15-12). Ook nu weer werd er een derde set gespeeld. Joop en Ted wisten de eer hoog te houden (11-15). Door Liesbeth en Wendie werd er in I de eerste set van de damesdubbel flink gesmashed, echter zonder het gewenste resultaat. De dames van Shuttle '74 wisten hier goed mee om te gaan, waardoor het zelfs tot een verlenging kwam. De winst ging maar net naar Zevenhuizen (16-17). i De tweede set werd na enig onder-1 ling overleg bij Zevenhuizen volledig anders aangepakt, wat resulteerde in het verwachte resultaat. Het werd 0- 15 voor Liesbeth en Wendie. Uitein-1 delijk ging Team 1 met 1-7 winst naar J huis. Voor twee teams was het deze week I een vrije speelweek. Team 4 speelde I echter een inhaal-wedstrijd thuis tegen Vederlicht 6. Team 4 won mei 5-3. I Woensdag 20 oktober organiseerde voetbalvereniging W.S.E. voor de £~e" pupillen een groots toernooi. Om 10.00 uur werd er afgetrapt door de F-po 7 l Er werd in drie poules gespeeld. De wedstrijden stonden onder leidingiwn I enthousiaste groep C-spelers, die de wedstrijden floten. Na een ochtendje v° ballen reikte Mary Stelling de prijzen uit. W.S.E. F-l, Nieuwerkerk F-2 en ']lt. I F-3 werden poulewinnaar. Alle deelnemers ontvingen een teamfoto als a. I denken aan het toernooi. Om 13.00 uur trapten de E-tjes af. Om 15.00 uuri I de de prijsuitreiking. De poule-winnaars in de E-groep werden D. C. V. E-~, I graven E-2 en D.C.V. E-5. De laatste won de strafschoppenreeks van H s I en werd daardoor poulewinnaar. Tenslotte werden Marley van Bodegraven I Amon van W.S.E. uitgeroepen tot beste speler van de F-groep. In de MS ging deze prijs naar Sven Thijssen van D.C.V.Richard Verwey van K Mohammed Aleazouzzi van W.S.E.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 8