Koffieceremonie in Waddinxveen Internet voor senioren Kans op gratis bezoek aan Pelhrimov Juliana Welzijn Fonds helpt De Speel- stek met inrichting speel-o-theek Thema-avonden over 'verzoening' De schakers van het tweede slaan toe Succes voor postzegelvereniging Boskoop Afscheid van een millennium Klaveijassen Soirée Alliance Francaise Hobbymarkt Jeugddienst Bijeenkomst Passage Praise en Cabaret in "De Loods" Hart van Holland/10 november 1999 pagina 13 door leerlingen muziekschool Oriëntatiedagen in de openbare bibliotheek Internet-senioren- niks-voor-mij top 3 De Kerngroep nodigt alle Waddinx- veners uit voor onder andere een Ethiopische koffieceremonie op de openbare avond 17 november in let Anne Frankcentrum. Aanvang 20.00 uur. t Toor de koffieceremonie in Ethi- opië worden gasten uitgeno- V digd. Wie hiervoor geen uitno- diging krijgt kan dat als een belediging opvatten. Als de uitnodi- g geweigerd wordt is dit eigenlijk een belediging voor de gastvrouw of heer! Koffiedrinken brengt je in con tact met de goden. Om die goden gunstig te stemmen wordt de koffie ceremonie uitgevoerd. De gastvrouw strooit kruiden en gras op de grond en brandt wierook. Zij begint met ongebrande koffiebonen, die boven een vuurtje geroosterd worden. Ze laat haar gasten de geur van versge- brande bonen opsnuiven. Daarna stampt ze de bonen fijn in een vijzel. Dit gaat vervolgens in een koffiekan boven het vuur en er wordt heet water opgegoten. Als het mengsel kookt kan het worden ingeschonken. Het drap blijft in de kan achter. Dit is de eerste ronde en de koffie is heel sterk. Daarna wordt opnieuw water opgeschonken en aan de kook Koffieceremonie in Ethiopië - (foto Nolda Hootsmans) gebracht. Na de derde ronde is de koffie aardig slap geworden. In pla ts van suiker wordt er zout bij gedaan. De gasten krijgen er gegrilde erwten of popcorn bij geserveerd. Pas na de derde ronde mogen de gasten weggaan. Dit alles neemt al gauw een uur in beslag, maar voor contact met de goden moet men de tijd nemen. Iedereen zit gezellig met elkaar te praten en alle plaatselijke nieuwtjes worden uitgewisseld. Voor de ongeduldige Waddinxveners zal de ceremonie bekort worden. Waddinxveen - In het kader van de aanstaande eeuwwisseling is door de "Stichting Vriendschapsband Waddinxveen - Pelhrimov" in samen werking met de groep "Dobry Den" uit Pelhrimov het plan opgevat om zowel in Waddinxveen als in Pelhri mov een reuzenverzameling millen- niumgroeten bijeen te krijgen. Alle inwoners van Waddinxveen en Pelh rimov wordt gevraagd om aan deze actie mee te doen door een groet of wenskaartje in speciaal daarvoor bestemde "brievenbussen" te depo neren. Zo'n grot kan bestaan uit een visite kaartje, een gekochte wenskaart of een zelfgemaakt exemplaar en varië ren van gezellig/komisch tot opbou wend kritisch of een hartenkreet. De "Stichting Vriendschapsband Wad- dinxveen-Pelhrimov" die bij deze ludieke actie wordt ondersteund door de carnavalsvereniging de "Gouweslobbers", heeft al vele con tacten in Pelhrimov. De groep "Dobry-Den" - vooral bestaande uit jonge mensen - is deze record wen- sactie op het lijf geschreven; men ziet kans om in hun woonplaats regelmatig leven in de brouwerij te brengen. Zo is er elk jaar tijdens het tweede weekend in juni veel te doen in het anders zo rustige Pelhrimov. Er worden dan diverse recordpogin gen ondernomen en mensen met interessante bezigheden worden uit genodigd om daarvan iets te laten zien of horen. Wie in Waddinxveen aan deze recor- dwensactie mee doet, maakt kans om het "Dobry-Den weekend" in juni 2000 als gast in Pelhrimov mee te maken. De actie gaat op zaterdag 13 november van start. Op verschillen de plaatsen in Waddinxveen kan men daarna de wenskaarten in de daarvoor bestemde "brievenbus sen" deponeren. Boskoop - Tijdens de Postzegelshow van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars in Apeldoorn was de inbreng van Postzegelvereni ging Boskoop groot. Voorzitter Bert van Teylingen, die tevens voorzitter is van de NVvPV, was in zijn nopjes. De Boskopers drukten in het kader van de Dag van de Postzegel hun stempel op het evenement, zowel organisatorisch als presentatief. De actieve club verscheen met twintig inzendingen ter ten toonstellingen en won diverse prijzen. De jeugdafdeling won de publieks prijs met het onderwerp Verenigde Naties. Als senior verdiende Ruud Mo- nen de eerste publieksprijs met zijn steeds uitbreidende verzameling Schepen. Ook de tweede publieksprijs ging naar een lid van PV Boskoop, de heer de Koning met het passende onderwerp "Bomen over bomen". De heer T. Kamper stelde vier Surinamecollecties ten toon, penningmeester Daan Koelewijn deed met dire slechts weinig voor hem onder: Duivenpost, Nom- nerstempels en "De post gaat vreemd". KERKDIENSTEN - 14 november Waddinxveen Herv. Immanuelkerk 10.00 uur ds A. Blokker, Callandsoog. feref Ontmoetingskerk 9.30 uur ds E. "au Dalen, Den Haag. Gereflkerk (vrijgem.) 9.30 en 18.30 uur ■h E. Brink. Oud geref. gem. 10.00 en 18.30 uur Prseklezen. Oir. ofgesch. gem. 9.30 en 17.00 uur ds 10 van Tilburg. Of Rank 10.00 uur ds L. Romein, Zoe termeer. któius 10.00 uur A. Haverkamp. Boskoop K"jz. Prot Geloofsgem. 16.30 uur ds D.C. Beters,Alphen a/d Rijn. hferw Gem. 9.30 uur ds R. de Reuver; 'B.30 uur ds MD vd Giessen. De Stek 9.30 uur ds MD vd Giessen. Oere/I kerk 9.30 uur ds J.H. Langelaar; '8.30 uur ds R.H. Stutvoet. Oir.geref.kerk 9.30 en 17.00 uur drs O-C. den Hertog. Bethel 9.30 uur Gaby Hetyey. hrousia 10.00 uur D.Wijker. Waddinxveen - Bij wijk- en speeltuin vereniging De Paddestoel wordt vrij dag 12 november een klaverjas-avond voor volwassenen georganiseerd. Aan vang 20.00 uur. De toegang bedraagt ƒ2,50 voor leden, ƒ3,50 voor Piet-leden. Waddinxveen - Op zaterdag 20 november geven leerlingen van muziekschool Gabriëlla Lukassen in de Remonstrantse kerk aan de Zuid kade een concert. Inmiddels is het gebruikelijk dat een dergelijk con cert in samenwerking met een of meerdere andere muziekdocenten. Dit keer zullen 27 koperleerlingen van Gerard Rooker deelnemen. Samen gaan zij op gedenkwaardige wijze afscheid nemen van dit millen nium. Het concert zal feestelijk star ten met koffie, limonade en een taar tenbuffet, waarna het muzikale gedeelte volgt. Om 18.30 gaat de deur open en om 19.30 begint het concert dat ongeveer een uur zal duren. Kaarten a ƒ5,- zijn van te voren te reserveren. Iedereen is wel kom. Voor informatie: 0182-633308. Zoetermeer - De Alliance Framjaise Boskoop, Waddinxveen, Zoetermeer organiseert op donderdag 18 novem ber een soiree in het Stedelijk Colle ge Zoetermeer, locatie Petrus, aan de Dr. J.W. Paltelaan 1. Aanvang 20.15 uur, zaal open 20.00 uur. Het thema "L'Oeuvre de Limoges". Leden/cursisten hebben gratis toe gang; niet-leden betalen ƒ10,-. Boskoop - De bibliotheek Boskoop organiseert ook dit jaar een hobby- markt waar een aantal mensen de gelegenheid krijgt hun hobby en de resultaten daarvan te demonstreren en tentoon te stellen. De hobbyisten ziji}: Yvonne Halma (servetten); mevrouw van Klaveren (bloemen en planten); mevrouw Lobel (encaustic- art); Joke Steenkamer en Nelie de Jong (kaarten maken); Lenie Stolk (kaarsen beschilderen); Lenie Stolk (kaarsen beschilderen); Paula van der Tol (fimo klei). De hobbymarkt is op vrijdag 12 november van 19.00 tot 20.30 uur en op zaterdag 13 november van 10.00 tot 12.00 uur in de Openbare Biblio theek. De toegang is gratis. Boskoop - Iedereen heeft het er over: internet. Maar wat is dat nu eigenlijk? Wat heb ik eraan? En kan ik dat nog leren? In de komende maanden worden deze vragen door de openbare bibliotheek in samen werking met Overheid.nl en Senior web beantwoord. Lezingen, cursus sen, boeken, brochures en vanzelfsprekend een computer met Internetaansluiting, het is allemaal in de bibliotheek te vinden. Al is het programma overal verschillend, in iedere openbare bibliotheek staat Internet in het centrum van de belangstelling. De locale bibliothe caris kan informeren over het pro gramma. "Internet is iets voor jongeren" luidt een van de clichés van senioren. Het tegenovergestelde is het geval. Het is waar dat het Internet tot voor kort vooral door jongeren werd gebruikt. Maar daar komt snel verandering in. En een van de snelst stijgende groe pen zijn juist de senioren! Het ligt voor de hand. Het medium stelt immers iedereen in staat van huis uit van alles en nog wat te regelen: het bestellen van een kaartje voor de bioscoop, het boeken van een reis, de aanschaf van een cd, aangif te van belasting, beleggen, het stu- Boskoop - Op zondag 14 november wordt in het AOC Groen College door de Evangelische Gemeente Parousia een jeugddienst gehouden. Aanvang 10.00 uur. Het thema is: "Ready to go?" Iedereen is welkom. Boskoop - De christelijk-maatschap- pelijke vrouwenbeweging Passage houdt op donderdag 11 november haar maandelijkse bijeenkomst. Spreekster is Nel Dozy, consulent van de brandwondenstichting. De avond vindt plaats in De Loods vanaf 20.00 uur. ren van een leuke verjaardagskaart. En er zit nog veel meer aan te komen: de dagelijkse boodschappen, boeken uit de bibliotheek, medicijnen van de apotheek, een doktersconsult.... Internet is voor iedereen! Bovendien is Internet een medium dat zich bij uitstek leent voor de uitwisseling van (persoonlijke informatie) en bij deze uitwisseling vormen zaken als "slecht ter been zijn", gauw moe zijn, slechthorend zijn of slechtziend zijn geen beperking. Digitale informatie kan immers in elke gewenste vorm naar elke gewenste plek gestuurd worden. 1. Computers zijn ingewikkeld. Klopt, maar dat is een auto ook van binnen. Daarom kun je er nog wel mee leren rijden; 2. Internet is duur. Ja en nee. Internet op zich is gratis. Computers zijn nu nog duur, evenals inbellen. Maar de verwachting is dat dit snel zal veran deren. 3. Internet is een gril en zal mijn tijd wel duren. Niet waar; het internet gaat nooit meer weg. Voor meer informatie: Bibliotheek Boskoop, telefoon 0172-213170. Boskoop - Het Juliana Welzijn Fonds heeft ƒ5.000 toegekend aan Stichting Speel-o-theek De Speelstek. De bij drage is bestemd voor de aanschaf van inventaris en spelmateriaal. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk, dat mensen zelfstandig zijn en blijven, zich kunnen redden in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen: jongeren die hun draai moeten vinden in de samenleving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurtbewoners, die de handen ineenslaan en zich inzet ten voor een leefbare buurt, dak- en thuislozen een kans geven op een menswaardig bestaan, werklozen en andere uitkeringsgerechtigden tot hun recht laten komen in de samen leving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een volwaardig lied van de samenleving kunnen zijn, dat ze erbij horen. In 1988 verstrekte het Fonds ruim 1.950 bijdragen voor bijna ƒ32,- mil joen. Bijdragen voor bijvoorbeeld tij delijke personeelskosten, investerin gen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundig heidsbevordering, werkvernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ont vangt uit onder andere de BankGiro- Loterij, De Lotto en giften van parti culieren en bedrijven. Waddinxveen - De commissie Vorming en Toerusting houdt vier avonden over het thema 'verzoening' in de Ontmoetingskerk van 20.00 tot 22.00 uur. Op iedere avond wordt een speciaal onderwerp belicht. Aanmelden voor één of meerdere avonden kan bij Corrie Smallegange, telefoon 0182-614401. Woensdag 17 november spreekt Hennie Bruinsma over 'Verzoenen, hoe doe je dat?' in bijbels perspectief. Donderdag 25 november zal pastor A. van Dam spreken over 'Verzoening rondom het sterfbed'. 1 december spreekt Mient-Jan Faber, 8 december zal dr. C.van der Kooy (V.U.) inleider zijn. Vorming en Toerusting is samengesteld door leden van de Sint Victor paro chie, de Remonstrantse kerk, de Hervormde Immanuëlkerk en de Gerefor meerde Kerk. Boskoop - Op zaterdag 13 november vindt een bijzondere happening pla ts in "De Loods", achter de Gerefor meerde Kerk aan de Zijde 11. Vanaf 19.30 uur zal "The Praiseband" de zaal opwarmen voor een speciaal optreden van Kaatje Creatief. Katrien de Baat van Kaatje Creatief Theater is een jonge talentvolle entertainer. De laatste jaren heeft zij zich toegelegd op het maken, spelen en schrijven van theater. Zij heeft diverse theaterstukken op haar naam staan en volgt momenteel een opleiding voor regisseur. Het programma voor deze avond is een aaneenschakeling van types, liedjes waarin de zoektocht naar het nut en de zin van het bestaan wordt gezocht... en gevonden? Aanvang 19.30 uur; einde 22.00 uur; zaal open vanaf 19.15 uur. De toe gang is gratis; aan de deur wordt een collecte gehouden. Waddinxveen - Op de clubavond van WSV was het tweede team volledig bezig met een wedstrijd voor de rot- terdamse Schaakbond tegen de reserves van Maassluis. Om een lang verhaal kort te maken, het tweede raasde als een stormwind over het Maassluisse achttal heen: zes partij en werden gewonnen en twee gelijk gespeeld. De twee derden van de eigen waarde hadden de mannen van het tweede dus dubbel en dwars verdiend. In de huishoudelijke competitie was een deel van de eerste ronde van het bekertoernooi ingebouwd. Daardoor waren er enkele partijen tussen op papier ongelijkwaardige tegenstan ders. In de praktijk kwamen daar nog geen verbazingwekkende resultaten uit. In de eigenlijke interne competi tie wel. Hoewel Theo Goor vorig jaar boven Wim Hennink geëindigd is, maakte de overwinning van Theo op Wim nog altijd de indruk van een verrassing. Theo had zijn verdedi ging goed voor elkaar en misschien is Wim iets te ondernemend gewe st. Hans van Woudenberg nam tegen Hans van Offeren met zijn dame de pion op b2 en vlak daarna nog een tweede pion. Dat zag er uit naar nor malisering. Maar er kwamen venijni ge tegenkansen en toen de zwartspe- ler die met de lange rochade dacht te keren, bleek hij een helpmat geconstrueerd te hebben. Albert Prins kreeg van Ronald Dannis een beurt. Nu heeft Albert een lichte voorkeur om met zwart te spelen, maar dat is toch niet de hele oor zaak. Jaap Smit hield tegen Eduard Philipse de stelling gesloten en ruil de zijn lopers. Eduard brak de a-lijn open, maar bereikte daar niets. Jaap offerde de kwaliteit om een pion naar dame te brengen, maar daarop kwamen er zware stukken van Edu ard tegen de witte koning in het geweer. In ernstige tijdnood besloot men tot remise. Hennie de' Roodt kreeg een stuk cadeau van Herman Smitskamp. Er was een tijd, dat zulke fouten Her man niet overkwamen. Kees Assche- man bereikte tegen Arie versluis niet meer dan remise. Laurens Ellers is als schaker van een geheel ander kaliber dan Jaap van Sandijk en dat bleek tijdens de partij. Frido Ritter offerde tegen J. van der Haven een loper voor vier pionnen en had daar mee voldoende voor winst. Henk van Erk werkte aan de opvoeding van Ryan den Drijver, maar Mare Hillers liet zich door Gerard Torenbeek niet opvoeden en won. In het bekertoernooi speelden Arie Kardol en Adriaan van der Starre een goede partij, waarin de aanval van Arie net niet doorsloeg. Nadir Omar- zad had er tegen Jaap van der Hei den zijn aandacht niet bij. Maar Huib de Bruin presteerde tegen Henk Erkelens wat Eduard Philipse de vorige keer niet gekund had. En Joel de Roodt liet tegen Ton Bronk zien, dat hij bij de senioren wel iets berei ken kan. Stand aan de kop: 1. Jansen, 2. Goor, 3. Hans van Offeren, 4. W. Hennink, 5. van Woudenberg.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 13